A0. 1891. onderdag 24 December. N°. 7914. KENNISGEVING. Vijf- en-v©©rtig-st© Jaargang. Buitenlandselie Berichten. Bimienlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BirilEAF: BOTRRITRA AT, E 2 7. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Schiedam brengt ter kennis tan de ingezetenen, dat op Zaterdag den 26 December eerstkomende, zijnde Tweede Kerstdag, des voormiddags van IO tot 13 ure, aan het Bureau van den Burgerlijken Stand gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van aangiften van geboorte en «verlijden. Schiedam, den 22n December 1891. De Ambtenaar voornoemd, C. J. LONCQ. BELGIS, Het congres der socialistische studenten is Maandag te Brussel geopend. Nadat het begin sel was aangenomen dat iedere natie een stem zou kunnen uitbrengen, werd met 8 tegen 1 stem (die van Holland) uitgemaakt, dat de soci alistische studenten gehouden zullen zijn,steeds in betrekking te big ven met de werkliedenpar tijen van hun land. Een levendige discussie tusschen anarchisten en socialisten was aan dit votum voorafgegaan. Onder de wenschen die vervolgens werden uitgesproken, belmoren de onafhankelijkheid, uit een wetenschappelijk oogpunt, van de universiteiten tegenover poli tieke en kerkelijke lichamen de instelling van leerstoelen voor hooger onderwijs in de sociale wetenschappen het verschaffen van kosteloos onderwijs, zoowel aan de hoogere als aan de middelbare en lagere scholende verbreiding der socialistische leerstellingen onder de bur gers en onder de leerlingen der middelbare scholen. Ongeveer 60 afgevaardigden waren aan wezig, als vertegenwoordigers van de voor naamste universiteiten van Europa. Gisteren werd een brief van advocaat Picard voorgelezen, waarin gezegd wordt dat men altijd aarzelt de vraag van liet leger en die der Semitische fortuinen door te hakken. "Van der Velde (uit Brussel) komt daartegen «p en zegt, dat de sociale quaestie geen quaestie is tusschen rassen en dat er even veel groote christelijke fortuinen als joodsche "2'yn waartegen gehandeld moet worden. Rackowitza (uit Rumenië) uitte den wensch de vervolgingen der joodsche studenten in Rumenië te zien ophoudende voorzitter en verscheidene afgevaardigden voegen zich bij dien wenséh. Het congres behandelt en neemt de besluiten aan van het socialisten- •congres te Brussel in 1891. Het congres heeft een groot aantal vraag stukken der orde van den dag afgedaan. Tot •de belangrijkste daarvan behoorenopheffing van alle wetten tegen de vorming van een internationaal werklieden-verbondeenheid 3n de wetten op de rechtspersoonlijkheid van vakvereenigingen invoering van een verplich ten rustdag per weekafdoende regeling van den arbeid in de gevangenissen; verbod van arbeid onder den grond, nadeelig voor de vrouwenverbod van arbeid voor kinderen beneden 14 jaar; benoeming van een staatsinspecteur, teneinde toezicht te houden op de uitvoering der arbeidswetteninstel ling van een voortdurend onderzoek naar de voorwaarden van den arbeid. Vervolgens werd in behandeling genomen de quaestie van de opvoeding der vrouw en een groot aantal resolutiën aangenomen, ten doel hebbende den zedelijken en stoffelijken toestand der vrouw te verbeteren. F B A N K R IJ E. In den gisteren op het Elysée gehouden ministerraad deelde de minister Bourgeois mede, dat hij al de noodige maatregelen voorschreef, opdat de sehoolinrichtingen der Jezuïeten te Parijs onmiddellijk kondenworden hervatonder dezelfde voorwaarden waarin zij zich bevonden daags na de uitvoering'van het decreet van 1891, betreffende de gods dienstige congregatiën. De Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen met het opsteken van handen, het ontwerp aangenomen strekkende tot goed keuring der besluiten der Brusselsche confe rentie. Mgr. Freppel, bisschop van Angers, is gis termorgen overleden. K li E 1 I ül). Voor den hertog van Clarence zal bij het Parlement 20,000, voor zijne aanstaande echt- genoote 5000 pd. st. jaarlijks worden aan gevraagd. Men verwacht veel tegenkanting. Naar beweerd wordt, zal de erfprins benoemd worden tot onderkoning van Ierland. De hertog van Devonshire, vader van den markies van Hartington, den leider der unionisten in het Lagerhuis, is Maandagavond in 82-jarigen ouderdom overleden. Lord Har tington volgt hem in het Hoogerhuis op, zoo- dat zijn zetel in het Lagerhuis openvalt. Vermoedelijk zal Chamberlain thans de aan voering der liberale unionisten aanvaarden. De gemeenteraad van Liverpool heeft het voorstel om den heer Gladstone het eere burgerschap dier stad aan te bieden, met eene meerderheid van tweederden der uitgebrachte stemmen verworpen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche Kamer heeft gisteren de handelsverdragen met Italië, België en Zwit serland bij tweede lezing aangenomen en nam vervolgens ook de overeenkomst met Duitsch- land tot wederzij dsche bescherming van fa brieksmerken en betreffende veeziekten aan. RUSLAND. De minister van openbaar onderwqs maakt een ontwerp in gereedheid om op de gemeen telijke lagere scholen vakonderwijs in te voe ren. Aan elke gemeenteschool zullen werk plaatsen worden verbonden voor schoenmakers, kleermakers, timmerlieden en smeden, waar de leerlingen een dier ambachten zullen leeren ter keuze hunner ouders of volgens aanwijzing van den hoofdonderwijzer. De kos ten van onderhoud dier werkplaatsen zullen gedeeltelijk gedekt worden door den verkoop der door de leerlingen gemaakte voorwerpen, gedeeltelijk door den staat. Voor de uitvoering van openbare werken in de noodlijdende districten van Rusland is een bedrag van 10 millioen roebels toege staan. Behalve de reeds vroeger tot uitdeeling vafe brood en zaaigranen onder de noodlijden den bestede 31.851,000 roebels, is in October en November voor gelijk doel 23.917,000 roebels uitgegeven. Naar het schijnt, is het zwaarste thans ge- leijen, daar de graanprijzen belangrijk dalen en* de kooplieden, die hun voorraad toch niet mogen uitvoeren, hun graan vrijwillig naar do noodlijdende districten, zenden, waai' zij het vroeger tegen hooge prijzen hadden opge kocht. Bovendien vervoeren de spoorwegen de bevolking dezer districten kosteloos naar het zuidwesten des rijks en naar de groote steden. Alleen te Petersburg zijn reeds 16,000 dier lieden aangekomen. Aan de Engelsche Kwakers, die 100,000 p. st. voor de hongei lijdenden naar Peters burg brachten, is verzocht het geld te willen storten bij het hoofdcomité. In het zuiden van Rusland woedt de in fluenza in hevige mate, terwijl in de Krim de typhus groote verwoestingen aanricht. De Daily Chronicle verneemt, uit Moskou, dat eene som van 20,000 roebel, behoorende aan de atdeeling Orla van de vereeniging Het Eoode Kruisen bestemd voorde honger lijdende boeren, verdwenen is. Grootvorst Sergius wordt (volgens denzelfden bericht gever) met den dag minder geliefd wegens zijne pogingen om de handelaren onder toe zicht te houden en de corruptie in den stededelijken raad tegen te gaan. Dezer dagen werd de grootvorst zelfs in het open baar uitgefloten. In den Senaat heeft de minister van finan ciën gisteren het ontwerp-Catenaccio ingediend en daarvoor de urgentie verzocht, waarna de behandeling gesteld is op heden, De Kamer is gisteren uiteengegaan tot den 44n Januari, na hare goedkeuring te hebben gehecht aan het ontwerp tot verlenging van de overeenkomsten betreffende het vervoer der over zee komende brievenmalen, en na beslo ten te hebben dat op den genoemden datum een aanvang zal worden gemaakt met de beraadslaging over de handelstractaten. De onderhandelingen tot het sluiten van een Italiaansch—Zwitsersch handelsverdrag zullen den 4n Januari a.s. te Zurich worden geopend. B U L G A R IJ E. Het Journal de St. Féterslourg schrijft, dat het voorval te Sofia tot talrijke beschouwin gen aanleiding heeft gegeven éen punt staat echter buiten elke vraag, namelijk dat de machthebbenden te Sofia gehouden waren zich tot den Franschen agent te wenden. Dit na te laten was eene flagrante schending der capitulatiën. GRIEKENLAND. De minister van buitenlandsche zaken, Deligeorgis, heeft in de Kamer medegedeeld dat er onderhandelingen geopend zjjn ijver een handelstractaat met JTfïynljryk- TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Avondzüting van 21 December. In deze zitting werden de discussies over het contract tot verlenging der Billiton- concessie voortgezet. De heer Goeman Borgesiusde houding van den minister van koloniën volkomen correct oordeelende in zoover deze volkomen op den rechter vertrouwt, verklaarde zich tegen de overeenkomstals niet voordeelig voor den staat, betoogde insgelijks de niet- rechtsgeldigheid van het contract van 1882, zoodat 't goed was om van de Billiton- maatschappij afstand te vorderen van ver meende rechten aan die overeenkomst te ontleenenen wees op tal van gebreken in het contract thans aan de orde. Het is z. i. tegen het belang van de schatkist. Staats exploitatie, ook door den minister voordeelig geacht, verdiende de voorkeur. Een proces vreesde hij niet, omdat de staat dit wel kan voorkomen.Verwerping van het contract ware in 's lands belang. Kan de vrede millioenen kosten, de oorlog kan millioenen aanbrengen. Verwerping is dus wenschelijk. De heer Beelaerts van Blokland meende dat men hier te kiezen had tusschen voortzetting der exploitatie of staatsexploitatie, daar pu blieke uitbesteding bq onzekerheid der leve ring onmogelijk is. Deze overeenkomst beschouwde hij meer als een gevolg van het streven der vorige regeering om een proces te voorkomenen dat is de plicht eener voorzichtige regeeiing. Erkennende een recht voor de maatschappij op concessieverlenging naar den bestaanden toestand achtte hij dit contract in 's lauds financieel belang, waarnevens verschillende indirecte voordeelen staan, zoodat hij, de ver antwoordelijkheid van nadeel door verwerping der overeenkomst niet willende dragende eekere voordeelen boven het onzekere kiest. De heer Veegensdie gaarne had gezien dat de vorige regeering ten opzichte van Billiton denzelfden weg ware gevolgd als ten B0UH1IT. abonnementsprijs, per kwartaal Jranco per post, door liet geheele Rijk Afiouderlijke nominers f 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: ran tiO gewone regels met inbegrip van eens Courant Iedere gewone regel meer Driemast, geplaatst wordt tegen twesmaai, betekend. 1.10. - 0.10 ITALIË. vJ

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1