Gemengde Berichten. PE ïTte leg ItAA Post en Telegraphie. Omtrent de werkstaking te Tjalleberd (Fr.) schrijft men aan het Bllad.: Door de vorst kan aan het graafwerk niet gearbeid worden en men verwachtte daarom geringe opkomst van de stakers op het appèl Maandag jl. Het tegendeel bleek waar te zijn, de stakers waren bijna allen aanwezig. De heer P. van YKet Jr., lid van het hoofd bestuur van «Patrimonium'", was op het appèl tegenwoordig en vroeg inlichtingen aangaande de loonen enz. De afdeelingsbe- sturen van «Patrimonium" in Engwirden en Heervenveen hadden van den uitvoerder van het werk vernomen, dat de arbeiders per dag 70 en 80 ets. konden verdienen en de werkstaking het gevolg was van socialis tische inmenging. De appèlmeester liet nu aan de stakers vragen, wie in het laag 60 ets. per dag verdiend had geen antwoord volgde terwijl hij meedeelde dat van socialistische inmenging of aanzetting tot de werkstaking geen sprake was. Het lage loon alleen was de oorzaak der strike. De woordvoerder der volkspartij v. d. Zwaag had geweigerd als spreker op een der appèls op te treden, omdat deze niet was voorbereid. Hieruit bleek volgens den appèlmeester duide lijk, dat niet de socialisten de werkstaking uitgelokt of daartoe aangespoord hadden. De ondersteuning aan de stakers zal ophouden zoolang de vorst aanhoudt, daar anders de gemeentelijke armbesturen daarvan zouden profiteeren, door minder onderstand aan de armen te geven. Met bet inzamelen der gelden zal evenwel worden voortgegaan, om zoo mogelijk een voldoend fonds bijeen te hebben, om de werkstaking vol te houden als het weder hervatting van den arbeid mogelijk maakt. De heer Van Vliet zal zich tot de leden van «Patrimonium"' wenden om steun voor de werkstakers. De afdeeling «Patrimonium" te Heerenveen heeft besloten eene inzameling te houden in die plaats ten behoeve der stakers. Eene commissie uit de stakers vervoegde zich na het appèl bij den uitvoerder om af te rekenen over de onvoltooide putten (een bedrag van pl. m. f90), doch deze was daartoe niet genegen, oordeelende niet tot betaling verplicht te zijn, als de putten niet- geheel afgewerkt en door hem goedgekeurd zjjn. De stakers zullen hem nu in rechten aanspreken. De typhus neemt te Scheveningen niet toe twee lijders zijn reeds hersteld en er komen geen noemenswaardige gevallen bij. Voorzich tigheidshalve laat bet gemeentebestuur toch eene barak maken in de duinen achter de halte van de Hollandsche spoorweg-maatschap pij, welke voor de Kerstdagen gereed moet zyn. Onder de gemeente Oegstgeest had giste ren een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de tram, die ten 12.50 van Leiden naar Katwijk vertrekt, de Hollandsche spoorlijn passeerde, kwam van de richting Rotterdam eene loco motiefmet tender, welke met zulk eene kracht de locomotief en een voorbalkon van een eerste-klasse-personenwagen van den tram trein afsneed, dat deze pl. m. dertig meters op de Roll, spoortrein werd vooruitgeschoven. De machinist Hillebrandts zat zoo tusschen beide locomotieven bekneld, dat het eerst na een kwartier uurs na veel inspanning ge lukte, hem te verlossen. Onmiddellijk werd hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd, doch hij was bij aankomst reeds overleden. De man was eert oppassend huisvader en laat eene weduwe met vijf jonge kinderen achter. Het ijzeren tjalkschip van schipper De Vries, toebehoorende aan den heer Meijboom te 'Meppel, dat Maandagavond boven Schok land omgeslagen en gezonken is, is Zondag middag door de stoomboot Ulenhaezer te Zwartsluis binnengesleept. De lijken der vrouw en twee kinderen lagen in de kajuit. Het lijk van den schipper zelf is nog niet gevonden. Te Oosterbeek is eene alleen wonende bejaarde vrouw, die eene test met vuur op haar schoot had genomen om zich te ver warmen, in brand geraakt. Voordat er hulp kwam opdagen om het vuur te dooven, had zij reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij eenige uren daarna onder hevige pijnen is bezweken. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft een dief het oflerblok geledigd in de kerk te Eenrum. In het noorden des lands komt dergelijk misdrijf tegenwoordig zoo veelvuldig voor, dat de officier van justitie voor eenigen tijd den kerkeraden heeft verzocht geen geld in de kerk te bewaren. Het aantal gevallen van typhus, in de 2e helft van dit jaar te 's-Bosch waarge nomen, bedraagt een vijftigtal, waaronder ■40 bij militairen in de ontruimde Tolbrug- kazerne. De zoutsmokkelarij in de omstreken van Breda is dezer dagen erger dan ooit. Niet minder dan ruim honderd personen, allen komende van het zoogenaamde Heike en den omtrek daarvan, trokken naar de Meer- selsche Dreef, om van daaruit des nachts, ieder met een zwaren zak zout beladen, den terugtocht te aanvaarden. Deze is ver moedelijk wel geslaagd, daar men hun spoor niet heeft gevonden. Te Os hebben dieven ingebroken bij twee oude luidjes en daar ruim f500 aan specie ontvreemdvoorts hebben zij midden op den dag bij een werkman f13 uit de kast gehaald. Aan het station Maastricht is Maandag avond een personentrein, komende van Hasselt, gestooten op een manoeuvreerenden trein. De beide locomotieven ziju ontspoord en beschadigdook drie*waggons zijn be schadigd. De reizigers bleven ongedeerd of bekwamen slechts onbeduidende kneuzingen. Oversclne. Er heeft zich alhier een geval van besmettelijke keelziekte voorgedaan met doodelijken afloop. Amsterdam. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten zijn uitge bracht 3780 geldige stemmen; gekozen is de heer rnr. Henny (liberaal) met 2486 stemmen. De heer mr. Travaglino (ultram.) verkreeg 4294 stemmen. Winterswijk. Te Stadtlohn (Pruisen) had Zondag eene talrijk bezochte vergadering plaats van belanghebbenden bij eene spoor wegverbinding Gescher, Stadtlohn, Yreden, Winterswijk, aansluitende in eerstgenoemde plaats aan de van staatswege ontworpen spoorweglijn Munster, Coesfeld, Gescher, Borken, Emmerik. Uit de verschillende plaat selijke comité's werd een hoofdcomité ge vormd, dat bij de Duitsche regeering op het tot stand komen van beide lijnen zal aan dringen en het belang der zaak zoo noodig mondeling zal bepleiten. De bijeenkomst werd uit deze gemeente bijgewoond door den burgemeester, den heer Hailsma Muiier, J. Willink, mr. H. C. J. Willink Jr. De heer J. Willink betoogde zeer de wensche- iijkheid van genoemde spoorwegverbindingen voor de industrie der betrokken streek. Maandagvoormiddag begaf de commissaris van politie Vandevoorde te Lessines (België) zich geheel alleen naar de woning van den vleeschhouwer Brixhy, die bekendstond als een berucht strooper en boven dien vei dacht werd- van een onlangs gepleegden diefstal, om daar eene huiszoeking te doen. Terwijl de commissaris' daarmede bezig was, gréep Brixhy eensklaps zijn geweer en loste twee schoten op den commissaris, waarvan het eerste diens rechterarm verbrijzelde en het tweede hem in den onderbuik drong. Hevig bloedende strompelde de gewonde nog naar buiten, waar hij met een gil ineenzeeg en den geest gaf. De moordenaar, die nog tijd had den commissaris zijn revolver uit den zak te nemen, greep ijlings zijn geweer en eenige patronen, en liep bedaard de straat op, waar bij ieder die hem aan het lijf duifde komen met den dood bedreigde. Hij riep toen zijne beide dochtertjes, kinderen van 8 en C jaar, en ging met haar buiten de stad. Aan vankelijk vatte hij post achter een huisje, waar hij afwachtte- wat verder gebeuren zou. Kort daarna ver schenen twee gendarmes, gevolgd door honderden nieuwsgierigen, maar Briihy wist hun zooveel ont zag in te boezemen, dat allen op grooten afstand bleven staan Het wachten moede, nam de moorde naar afscheid van zijne kinderen en verdween alleen in de richting van het bosch van Acren. De gendarmes hadden ecliter zijn toeleg vermoed eu hem den pas af gesneden, zoodat, toen hij den boschrand bereikte, hij zich van drie zijden den weg versperd zag. Een der gendarmes riep hem toe, zich over te geven, maar als antwoord loste Biixhy twee geweei schoten op hem, die beide misten. Op eigen lijfsbehoud be dacht, vuui den de gendarmes toen op den moordenaar, die in een arm en een been gewond weid. Toch gaf deze den kamp nog niet opijlings greep hij twee nieuwe patronen eu schoof die in zijn geweer, maar nog voor hij gelegenheid had dit nogmaals af te schieten, rukte een inwoner van Lessines, een oud-onderoUicier, een der veldwachters het geweer uit de band en joeg Brixhy een kogel in het linker oog, zoodat luj dood ter aarde stortte. De Fransche academie van geneeskunde heeft besloten, haren grooten prijs van fr. 1000, voor het jaar 1893 toe te staan aan hem, die de beste verhandeling schrijft over de kanker, in het bij zonder den oorsprong en de wijze van overdracht dezer ziekte. Het concours zal einde Febiuari 1893 ge sloten worden. De verhandeling moet in het Fransch of in het Latijn geschreven zijn. Vreemdelingen wor den tot den wedstrijd toegelaten. De bekroonde ontvangt aanspraak op het vlauréat de l' Aca demie". De juiy van het hof te Namen heeft den broedennoorder Gustave van der Auwera te Ligni schuldig verklaard aan het vergiftigen van drie broeders en twee zusters door rattenkruit, ten einde de eenige erfgenaam zijner ouders te wor den. waarna het hof hem ter dood veroordeelde. Bij het voorlezen van dit arrest werd er door het publiek bravo! geroepen. De priester Delsor had in da Elzasser Revue Calholique geschreven, naar aanleiding van de Berlijnsehe toestanden, dat de prustiluées en de souteneurs geen slechte menschen, maar alleen logische piotestanten waren. Thans is de man voor het verspreiden van deze zonderlinge mee ning voor .het hof van Mülhausen tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. De thans afgetreden president van de Zwitsersche republiek werd in het laatste jaar door familie-rampen overstelpt. Dr. Welti verloor eerst zijn broeder, kort daarna werd zijn vrouw krankzinnig, onlangs stierf zijn dochter aan kanker en thans pleegde zijn schoon dochter, mevr. WeltiEscher, zelfmoord. Al de Israëlietische beambten van den Libau- Romnyrer-spoorweg, welke onlangs door de Russischen slaat is aangekocht, zijn nu uit hunne betrekking ontslagen. De Israëlieten hadden- onlangs ook in het vrije Zwitserland een quaestie, welke echter bevredi gend werd opgelost. Do regeeringen der kantons Bern en Aargau hadden namelijk het ritueele slachten als dierenmishandeling verboden. De Israëlieten kwamen daartegen op, bewezen, dat de bij hen gebruikelijke wijze van slachten geen dierenmishandeling was, en Nationale Raad steldei na een langdurig debat, met 80 tegen 43 stemmen de Israëlieten in bet gelijk, zoodat nu in geheel Zwitserland het ritueele slachten weder geoorloofd is. Blijkens de nieuwere historische onderzoekin gen is Columbus, de ontdekker der nieuwe wereld, niet geboren in de stad Genua, maar in het stadje Calvi, op Corsica, eenmaal het bolwerk der Genu- eesche republiek op dit eiland. Naur aanleiding van die beslissing hebben onlangs de algemeene raad en de prefect van Corsica eene commissie be noemd tot viering van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Het oogmerk dezercom- missie is voornamelijk de oprichting van een mo nument te Calvi, waarvan de kosten bijeenge bracht moeten worden door «alle volkeren der we reld, die den grooten zeevader zooveel dank ver schuldigd zijn". Het proces tegen de gebroeders Notarbartolo, hertogen van Viiiarosa, die wegens mooid te rechtstonden, is thans te Napels afgeloopen. De twee broeders hebben in 1887 den minnaar hunner zuster, den jongen luitenant Leone, dien zij niet in de familie wilden dulden, in hun paleis gelokt en daar verraderlijk vermoord. Er moet veel geknoeid zijn in dit geding. De hertogen, die in betrekking moeten staan lot het geheim genootschap de nMuffia", moeten geen geld ontzien hebben voor het omkoopen van aller lei getuigen en zelfs van juryleden, en het eind is geweest, dat een der broeders vrijgesproken on de ander tot niet meer dan vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Dat zachte vonnis heeft, naar men bericht, algemeene verontwaardiging gewekt in Italië. Te Philadelphia is Donderdag ingewijd het DreXel-instituut voor kunst, weienschap ennij- veiheid. Dit is weder eene stichting, waardoor een millionair, de heer Anthony Drexel, een paar duizend jongelieden van beiderlei geslacht in de gelegenheid stelt opleiding in eenig vak van kunst, wetenschap of nijverheid te ontvangen. Voor de oprichting van het gebouw, dat een sieraad is van het westelijke deel van Philadelphia, en voor het fonds waaruit de renten voor ondeihoud en werking der stichting gekweekt moeten worden, heeft de heer Drexel vijf miliioen gulden beschik baar gesteld. De redenaar Chauncey Depew heeft de openingsloespt aak gehouden, en een man van gezag in zaken van onderwijs, dr. James Maca- iister, Is tot voorzitter van het bestuur benoemd. Volgens het jaarverslag van het postkantoor te Washington ziju er aan het dead-lettnoffice in éen jaar tijüs zeven miliioen brieven en pakketten onbe stelbaar gebleven, meerendeels wegens gebrekkige of in het geheel geen adresseering. Daaronder waren er die te zamen bijna twee miliioen dollars geld of geldswaarde inhielden. 's-tiKAVEMIAfiE, 23 December.— Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen de Indische begrooting en de staats-exploitatie der Ombiliënvelden; de hoofdstukken 1 eu 2 der staatsbegrooting en kleinere wetten. Morgen is aan de orde de middelenwet en waarschijnlijk de geldleening. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 26 December, des voor- middags te 7.30 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk np bet adres vermeld te worden. Door het bestuur der posterijen is de maatre gel weder genomen om het publiek in de gelegen heid te stellen de nieuwjaarskaartjes reeds op 28 December te verzenden. Men behoeft over het adres slechts een kruis te trekken om aan te geven, dat men de bezorging op I Januari bedeelt. Van het bestuur der posterijen ware de raad niet te vergen, maar dien wij aan het publiek zou den willen geven verzend uw kaartjes niet vroe ger, maar hond ze heelemaal thuis. Gij doet er nie mand pleizier mede en voor de bestellers inzon derheid is het een onnoodige verzwaring van den dienst. De Nieuwjaarsdag zal, wat de dienst der pakket- post betreft, worden aangemerkt ais een Zondag. Er zullen dus op dien dag geen pakketten worden aangenomen, terwijl er slechts éene bestelling van pakketten zal plaats hebben.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3