Binneiilandsclie Berichten. Gemengde Bcrichtéïü~ Kaukasië naar havens aan de zee vanAzow en de Zwarte zee. ITALIË. De Senaat heeft de zoogenaamde Catenaceio- wet aangenomen en de verlenging der over eenkomst betreffende den pakketdienst goed gekeurd. Uit steliige bron worden de verontrustende berichten, door zekere bladen over den ge zondheidstoestand des pausen verspreid, tegen gesproken. De paus heeft bij de receptie op het "Vaticaan, ter gelegenheid van het Kerstfeest, op de toespraak van kardinaal Lavalette het volgende geantwoordHet is om aan den plicht van mijn apostolisch ambt en om aan mijn vurig verlangen naar verbetering van het lot der groote partij van de lijdende nipuschheïd te voldoendat wij besloten hebben over de moeilijke quaestie te han delen, die de sociologen verdeelt. Waar zooveel moeilijkheden opeengehoopt zijn hebben wij eene wezenlijke oplossing voor gesteld in onze jongste encycliek, zonder nochtans onze taak als geëindigd te beschou wen. Het is om eene toenadering teweeg te brengen tusschen patroons en werklieden, dat wij de Fransche bedevaartgangers toe spraken. Wij wisten dat de beweging voor de bedevaat ten allerwegen in gang was, doch de beweging werd plotseling op schandelijke wijze gestuit. Leo XIII verklaarde verder dat vooral die menigte gevreesd moet worden, welke zich buiten-de kerk houdt, want onder deze menigte vindt men de oproerlingen. Het woord van den paus is een woord van vrede en gerechtigheid. Biet m herinnerde Leo XIII aan de banden, die patroons en werklieden aan elkaar ver binden, en beval hun aan elkander niet te bestrijden, maar lief te hebben ais broeders. Als de paus zijne volledige onafhankelijkheid opeischt, dan bewijst bij een uitnemenden dienst aan de zaak van de orde en den vredemaar de vijanden van het pausdom, hem vernederd willende zien, bestrijden zijne edelmoedigste ondernemingen. Ook heeft men getracht zijn weldoendeu invloed ter zake van de afschaffing van de slavernij tegen te werken. Het pausdom zal evenwel zijne providentieele roeping in deze wereld, eene roeping van vrede en heil, tot welzijn ook van hen die het bekampen, ver vullen. R M E N I E. De Kamers zijn ontbonden. De nieuwe verkiezingen voor de Kamer zijn uitgeschreven tusschen 1 en 3 Februari en voor den Senaat tusschen 5 en 6 Februari. De nieuwe Kamers zqn bijeengeroepen tegen 24 Februari. B U L G A R IJ E. Naar verzekerd wordt, heeft de Italiaan- geschreven, omdat ik iegenover hem niet hui chelen wil en kan, tegenover hem, aan wien ik mijn gansche leven gewijd heb." Dit zeggende, haalde zij het verzegelde briefje uit den zak en hield het, zonder bijna te durven opzien, in de hand. »0 Biancariep Koenraad, t> bedenk toch, wat gij doet. Bedenk, dat hij weer zal gaan hopen, als hij zulke woorden verneemt. Zou het met beter, veel beter, ook voor hem zeiven zijn te vergeten 1 Diingt gij hem niet om ook u getrouw te blijven of een verrader ea worden van het heiligste, dat er bestaat, trouwe liefde?" sMaar ik kan hem niet veigeten." hernam Bianca roet vuur: ndaarvoor bemin ik hem te zeer." Koenraad zweeg en sloeg de oogen neder. Hij waagde het niet te antwoorden, uit vrees van te vei raden, wat zijn binnenste in zoo vreeselijke beroering bracht. Koenraad zeide Bianca zacht en schuchter, »ik heb u nu terug en gij zijt weder mijn vriend. Voor een vriend heeft men geen geheimen; gij zult alles weten, wat ik doe, ook wat ik denk. Ik kan niet willen, dat hij mij veracht, dat hij sche vertegenwoordiger te Sofiadeken van het corps diplomatique aldaar, onmiddellijk na ontvangst van het door Chadourne opt-^ stelde smeekschrift van Bulg&arsche vrouwen betreflende de staatkundige gevaugenen, de gegrondheid daarvan erkend en aan zijne re geering in overweging gegeven een offteieusen en minnelijken stap te doen bij het Bulgaar- sche Kabinet, maar heeft de Italiaansche regeering Item geantwoord dat zij zich, hoezeer een gevoel van menschelijkheid ook voor in menging zou pleitenmet het oog op hare bondgenooten van elke bemoeiing moet ont houden. Een bericht van andere zijde meldt dat de Porte heeft toegestemd in het verzoek van den Fransehen gezant te Konstantinopel, om te dezer zake eene nota aan de Bulgaar- sche regeering te zenden. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken heeft in de Kamer medegedeelddat met de Fransche regeering onderhandelingen zijn geopend over liet sluiten van een handels verdrag. AMERIKA. De commissie van het Huis van afgevaar digden voor de aanmunting is gisteren be noemd. Van de dertien leden waaruit zij be staat zijn negen voor de vrije aanmunting van zilver. Drie zijn er tegen. De meening van het overige lid is onbekend. De democratische meerderheid der com missie voor de middelen is op dit oogenblik tegen eene verandering van het tarief, maar zij is voor de vrijstelling van rechten van eenige bepaalde artikelen. Naar uit Buenos-Ayres gemeld wordt, zijn op verschillende punten van Rio Grande do Sul wanordelijkheden uitgebroken, en moet de beweging in omvang toenemen. Er zijn door Uruguay troepen naar de grenzen ge zonden. Uit Rio-Janeiro wordt "emeld dat de be velhebbers der nationale garde aan den presi dent der Braziliaansche republiek, generaal Peixoto, hunne trouw hebben verzekerd, daarbij belovende zich te zullen verzetten tegen elke poging tot herstel van het keizerrijk. Berichten uit Montevideo melden dat de Braziliaansche regeering daar groote hoeveel heden wapenen aankoopt, die naar Rio-Janeiro vervoerd worden. CHINA. Aan de Chronicle wordt uit Shanghai gemeld, dat onlangs Engeland eene gemeen schappelijke betooging der groote mogend heden tegen China had voorgesteld, hierin bestaande, dat Shanghai en Woesoeng ge wapende! hand bezet zouden worden en de inning der tolrechten door Europeesche ambte naren geschieden zoumaar eeD gelijktijdige, plotselinge beweging van Russische troepen naar de Chineesche grenzen had opschorting van mij kan denken, dat ik met mijne liefde heb willen spelen als het kind met eene afgeplukte bloem, llij moet het weten, dat mijn hart aan hem behoort en hem trouw zal blijven. Koenraad, ik smeek u, stel gij hem dezen biief ter hand er staat geen andere weg voor mij open. Mijn vriend, mijn broeder zal mij deze bede niet weigeren. Help mij om kracht te vinden, to dtagen, wat ik dragen moet." »Ik 1" riep Koenraad vol ontzetting, »ik hem dezen brief brengen O, het is voor u een kleine moeite," hield Bianca in haar kindei lijken eenvoud aan. »Gij behoeft hem zelf niet te spreken. Werp het briefje in de brievenbus, ik kan dat zelf niet doen en mijn dienstmeisje vertrouw ik het niet toe. Op u alleen kan ik vei trouwen, en daarvan kan zelfs mijn vader u geen verwijt maken." sMaar ik zelf zou er mij levenstang een verwijt van maken." »Gij ziet de zaak veel te donker in, Koenraad. Ik bedoel immers alleen hem zijne vrijheid terug te geven Met smeekenden blik reikte zij heru den bt ief over, en bij, tegen dien blik niet bestand, strekte van de uitvoering van het plan ten gevolge. Engeland schijnt daardoor nu weder het plan tot bezetting van Port Hamilton op Korea te hebben opgevat. De Engelscbe admiraal in de Chineesche wateren althans heeft dezer dagen met zijn eskader die plaats bezocht en er drie zijner schepen achter gelaten, terwijl hij opheldering geweigerd heeft tegenover Korea. China schijnt niet ongenegen, aan Engeland Formosa af te staan bij eene transactie, overeenkomende met de overeenkomst betreffende Cypruswaarbij Engeland aan China zijn steun zou beloven tegen de Russen. SCHIEDAM, 24 December 1891. Door burgemeester en wethouders is heden middag ten halftwee ure aanbesteed de levering van bureau- en schoolbehoeften, als mede schoolboeken, prijzen enz. voor driejaren. Er waren slechts twee inschrijvers, de heeren G. Odé voor f 1833.03 en J. B. C. Hulsman voor f1868.18, De toewijzing is nog aangehouden. De herijk van maten en gewichten zal alhier plaats hebben van 1 Febr. tot 9 Maart. Naar wij met genoegen vernemen, best rat bij de commissie uit de protestanten, belast met de uitdeeling van warme spijzen in den winter alhier, het voornemen de kinderen der 3 openbare armenscholen weder gedu rende 4 weken en naar gelang der omstan digheden, verlengd tot 6 weken, van warm voedsel te voorzien, en wel driemaal per week, aanvangende 11 Januari a.s. Ditmaal zal er eenige verscheidenheid in het voedsel gebracht worden. Het doet ons genoegen te kunnen mee- deelen, dat liet plan tot vorming eener «Ver- eeniging tegen Bedelarij" voldoenden steun vindt. Een 200 personen hebben verklaard lid te worden tegen een jaarlijksche bqdrage van f0.50 tot f10. Stellig hebben velen, die tot medewerking aan het goede doel bereid zijn, hun inschrij- vings-biljet nog niet afgegeven, waarom wij er hen bij dezen aan herinneren dat de heeren J. W. J. van Harvvegen den Breems, F. Bijlandt, M. C. M. de Groot, F. Haver- schmidt, Herman J. Jansen, J. C. H. Kramers, J. Lechner C.Sz., S. A. Maas, Joh. W. Pont en'Th. A. J. Zoetmulder het ingevulde biljet gaarne zoo spoedig mogelijk zullen terug ontvangen, vooral met het oog op de consti- tueerende vergadering, welke binnenkort zal worden bijeengeroepen. H. M. de Koningin-Regentes heeft goed gevonden op het daartoe gedaan verzoek van directeuren der sZuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen", te Rotter- langzaam de hand uit, maar aarzelde nog hem aan te nemen. dBianca, Bianca! gij weet hoe zwaar gij mijne vriendschap op de proef stelt. En toch kan ik u daarvan geen verwijt maken. God is mijn getuige, dat ik alleen uw welzijn op het oog heb en daarvoor alles, ook het zwaarste, wil doen -Dank u, dank u riep zij in vervoering en sloeg hem onwillekeurig de armen om denhals en leunde een oogenblik met het hoofd tegen zijne borst. Toevailig stonden zij juist op dezelfde plek, waar Koenraad haar in dezelfde houding met graaf Meisberg had aangetroffen. Maar wat ver schil tusschen dezen, den hartstochtelijk geliefden minnaar, en hem, den al te toegevenden vriend 1 Sprakeloos sloeg hij de oogen ten hemel en Bian ca zou ontzet teruggedeinsd zijn, had zij de onuitsprekelijke smart kunnen lezen in zijn oog, op al zijn trekken kunnen lezen in zijn hart, waaruit eene smeekbede opsteeg tot Hem, die de harten dpr menschen neigt als waterbeken en in hen werkt bet willen en het doen. Nog eens drukte zij zijne hand onder eene hartelijke dankzegging en snelde heen. dam, als beschermvrouw dier maatschappij op te treden. H. M. de Koningin-Regentes heeft f100 geschonken aan de vrouwen-vereeniging ouder de spreuktiDe zorgvuldige Huisvrouw", te Rotterdam. De generaal-majoor graaf Du Monceau, adjudant van H. M. de Koningin, wordt met Januari op pensioen gesteld. Bij kon. besl. is aan dr. L. J. Egeling, op het door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren, met dankbetuiging voor de in die hoedanigheid aan den lande bewezen diensten, en is benoemd tot lid van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren dr. G. P. van Tienhoven, lijfarts van H. M. de Koningin. Ingevolge aanschrijving van het departe ment van binnenlandsche zakenworden sedert jaren, met ministerieele machtiging,, door de commissarissen der Koningin, dis pensaties van het verbod van in- en doorvoer van ongesmolten vet enz. en van afval van vee verleend, doch tot wederopzegging en voor niet langer dan ten hoogste van twee maanden. Van onderscheidene kanten werden voor eenigen tijd bezwaren tegen dezen be perkten termijn bij den minister van bin nenlandsche zaken ingebracht. Na de ge noemde commissarissen te hebben gehoord, heeft de minister gemeend, geen termijns verlenging te moeten toestaan. By eene aanbesteding voor het rijk heeft een der fabrikanten van da gevraagde knoopen de beleefdheid gehad zijne concurrenten uit te noodigen, hun inschrijvingsbiljet met 4 maal f170 te verltoogec. opdat de mededin- genden die te hoog zouden wezen, toch iets ontvingen. De aanbesteding had plaats, de knoopen waren zeer prijzig, naar schatting wel een f700 te duur. Oversehie. Maandagnacht is uit een schuur van een melkboer alhier een paard met tuig ontvreemd. Ondanks alle naspo ringen heeft men den dief nog niet ontdekt. De hoofdprijs van 500,000 francs der Panama- premieleening is gewonnen door Denizot, waard van een wijnhuis te Croissy (Seine et Oibe). Een Amerikaan, Gisbert Waescher te Alexan dria, in den staat Minnesota, heeft eene wedden schap aangegaan om eene rondreis om de wei eld te duen in 500 dagen zoover mogelijk te paard en verder ter zee. Den lsten Februari zal hij Chicago vei laten en naar New-York vertrekken, waar hij zich zal inschepen naar Havio. Van daar zal hij zich te paard begeven naar Parijs, Bei lijn, Moskou, Siberié, China, Peking enz. Verder zal bij den Grnoten Oceaan oversteken, en te Fran cisco aangekomen naar het punt van uitgang terugkeeren, waar hij in Juli 1893 hoopt aan te komen. Verbijsterd staarde hij haar na. »God is rechtvaardigmompelde hij »ent toch ik zou er bijna aan moeten twijfelen, nu mij de eenige hoop mijns levens wordt ont rukt niet atleen, maar mij zeiven bet mes in han den wordt gegeven dat mij den boezem doorboort. Ik de liefdebode tusschen haar en den man, die harer onwaardig is, die de kinderlijke toewijding van een edel hart aanwendt ten eigen bate en met lage bedoelingen Doch mag ik mij daar toe leenen en op deze wi,ze de goede bedoelingen tegenwerken van den man, die mijn weldoener is, mijn vader wil zijn, aan wien ik alles wat ik ben dank moet wijten Reeds hield zijne hand zich gereed om den brief te verscheuren en de stukken in den wind' te strooien doch weder bezon hij zich. Wordt vervolgd,)*

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2