Be!|Bflisgezifl van den Fabrikant, Maandag 28 December. N°. 7916. Nieuwjaarswenschen Feuilleton. A0. .891. Eerste Blad. ij - e n - ve e r t g s t e Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GEVER TT ODÉ. -worden in liet nummer dezer Courant, dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Buitenlandsche Berichten. AH«NNt.MENTSPRiJSper kwartaal iraneo per post, door het geheele Rijlc Afzondeilijke liominers 1 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKRA Ft nOfKRITKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: vru t10 gewon» receis met inbegrip san eeue Courant1.10, Iedere gewone regel meer oiii Driemaai. geplaatst wordt tegen twekhaal 5» «te.il van 16 regels DUITSCIILAND. De JTreuzzeitung meldt, dat in den Rijksdag eene interpellatie tot de regeei ing zal worden gericht,om haar uit tenoodigen, deDuitschers, wien het verblijf in Rusland is ontzegt, te ondersteunen. Het blad voegt daarbij de mededeeling, dat de Russische regeering voor nemens zou zijn, in de eerste weken en maan den van het aanstaande jaar de Duitschers in grooten getale uit de westelijke gouverne menten te verdrijven. Yooits beweert hetzelfde blad, dat de regee ring op dit oogenblik een wetsontwerp gereed maakt, waarbij het thans bestaande recht voor een ieder, om zich in elke gemeente metter woon te vestigen, voortaan beperkt zal worden Het overbrengen van eene woonplaate naar elders, zal slechts dan geoorloofd zijn, als de vertrekkende bewijzen kan dat liij ter plaatse, waar hij zich vestigen wil, een aan de regelen der gezondheidsleer beantwoordende woning voor zich en zijne familie bezit. Wie dat bewijs niet kan leveren, wordt naar zijne oor spronkelijke woonplaats teruggebracht. Is hij verarmd, dan moet de gemeente, waar hij zijn domicilie van ondei stand heeft, hemgedurende den tijd dat hij onbekwaam is tot arbeiden, of geen werk krijgen kan, op hare kosten hem eene behoorlijke woning verschaffen, terwijl hij haar later zeker deel zijner verdienste daarvoor moet afslaan. Door dien maatregel hoopt men de toenemende ontsolking van het platteland en de overbevolking van de groote steden, alsmede de tegenwoordige concentratie der nijverheid op weinige plaatsen, enz. tegen te gaan. BEI6IE. In de Kamer waren Donderdag in de sectiën de handelsverdragen in onderzoek. Betrekkelijk het verdrag met Duitschland is de einduitslag der beraadslagingen dat in de zes afdeeiingen, die hethandelstractaat onderzoch ten, 22 stemmen er voor en 21 er tegen zijn uitgebracht, terwijl er 12 zich van stemming onthielden. Drie afdeeiingen zijn er voor en drie er tegen. FEASKBIJK, De heer Carnot heeft ter gelegenheid van Kerstmis eene som van 30,000 fr. beschik baar gesteld ter ondersteuning van 300 behoeftige vrouwen, die in den loop van dit jaar haren man verloren hebben en minstens drie kinderen hebben, waarvan het oudste niet boven dertien jaar is. De helft der som wordt aan geld ontvangen de andere helft bestaat uit kleederen, schoeisel en linnen- en beddegoed. Aan elk der twintig mairiën wordt te dien einde met zorg een lijst opgemaakt van de meest behoeftige weduwen. ENGELAND De Engelsche regeering heeft Reuters Agentschap belast met de samenstelling en de uitgave van het officieel verslag der zittin gen van het Engelsche Parlement. Te Waterford is tot lid van het Lagerhuis verkozen de heer Redmond, Parnellist, met 1725 stemmen, tegen 1229 op den anti- Parnellist Davitt; zulks ter vervanging van het overleden Parlementslid Power, Parnellist. be Times meldt uit Singapore dat er te Pahang een oproer heeft plaats gehad tegen den sultan. De Engelsche magistraat is door het volk doodgeschoten. Uit Selangor werden hulptroepen naar Pahang gezonden. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat graaf Kün- burg de nieuwe minister zonder portefeuille zal zijn, die de Duitsch-hberale partij in graaf Taaffe's Kabinet moet vertegenwoordigen. Hij is 50 jaar oud, rechter te Linz en sedert 1888 lid van het Huis van afgevaardigden waar hij behoorde tot de vertrouwdste vrien den van dr.Van Plener, den aanvoerder der Duitsch-liberalen. In eene samenkomst der leden van de Duit- sche linkerzijde heeft dr. Plener mededeeling gedaan omtrent het optreden van graaf Kün- burg in het ministerie. Er is tusschen een vertegenwoordiger van de partij en den minis ter-president overeengekomen, dat een afge vaardigde die het vertrouwen zijner partij bezit, tot minister benoemd zaï woraen. De keuze is op graaf Künburg gevallen.j De partij behoudt hare volle vrijheid van handelen en hare onafhankelijkheid tegenover de regee ring. De vergadering schonk hare instem ming aan de mededeeling van dr. Plener. t W 1 T S E R L A N 1). De radicale groep van den Bondsraad wil het plan, betieffende de naasting der spoor wegen door den staat, ondanks de jongste afstemming, niet laten varen. In de Januari- zitting van den Nationalen Raad zal opnieuw een voorstel tot naasting worden ingediend. RUSLAND. Volgens officieele mededeelingen bedraagt het aantal noodlijdenden in het noordelijk deel van Finland wegens het mislukken van den oogst 120,000 personen. Van regeeringsvvege zal ook hier hulp woiden verschaft. De ministerraad heeft het voorstel tot tijdelijke toelating van buitenlandsche schepen tot het vervoeV van koren uit Cis- en Trans- kaukasië naar de havens van de zee van Azow en de Zwarte zee, goedgekeurd. Poolsche bladen melden dat in Russisch Polen, tengevolge van den heerschenden nood, moorden en plundering van landhoeven schrik barend toenemen. Onlangs werd eene roover- bende gevat, wier leden gedeeltelijk uit ver- kleede Kozakken van het te Tamaszow in garnizoen liggende regiment bestonden, gelijk gerechtelijk werd gestaafd. In de noodlijdende streken heerschen epidemieën, en overal is gebrek aan geneeskundige hulp. TJit St.-Pelersburg wordt gemeld, dat de czaar de begrooting der staatsuitgaven met honderd millioen heeft doen verlagen. Het aantal menschen, die hongersnood lijden, wordt in noordelijk Finland op twaalf duizend begroot. Volgens de Times hebben er steeds gevangennemingen plaats, waarschijnlijk van nihilisten ook de vrouw van professor Niede is gevat. De dwangarbeiders, die den Vladi- vostock-spoorweg bouwen, begaan volgens de Standard allerlei ongeregeldheden en mis daden, zoodat het noodig zal zijn aadere arbeiders aan het werk te stellen, of de krijgswet onder de dwangarbeiders af te kondigen. PORTUGAL. De limes meldt uit Lissabon, dat de expeditietroep van Coutinho, tusschen Quili- mane en Maghamba, nagenoeg vernield is door eene dynamiet-ontploffing, waarbij 60 man gedood en 120 gewond werden, onder welke laatste ook Coutinho. Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 51. sNeen J" sprak hij, ndat mag ook niet. Dat -zou een schandelijk misbruik van vertrouwen -zijn en het gevolg de vernietiging van alle hoop mijnerzijds, de verstoring misschien van den huiselijken vrede voor altijd. Ben ik zwak genoeg .geweest om aan hare wenschen toe te geven, dan moet ik ze ook vervullen, er moge van komen •wat wil." En na een poos nadenkens vervolgde hij Misschien is het voor den heer Brückner en voor den goeden naam van zijn huis naar zoo het -best. Hadde ik geweigerd, dan had hare liefde zeker een anderen uitweg gezocht en gevonden. Nu blijft de zaak geheim en heb ik althans mede de leiding in handen. De graaf is geen man om lang te wachten en te dulden en mogelijk, moge lijk komt ook zij door de verstrooitng der reis nog tot andeie gedachten. Andere mannen, edeler en licht nog schitterender dan deze Melsberg, zal zij ontmoeten en dan de tijd, die wonden heelt, zal ook hier zijn balsem gieten in het zoo diep ge troffen hart van het arme kind. nEn ook in het mijne," ging hij voort, de hand tegen den boezem drukkend, ïdat zoo groote behoefte heeft aan rust. Waartoe mij bij al de smart van verijdelde hoop nog die der zelfkwel ling opgelegd V' Zijne trekken namen onder deze overpeinzing weder hunne gewone uitdrukking aan van wils kracht en vastberadenheid, en met snellen en vasten tred schreed hij door den ingang van het park in de richting der stad voort. Bij de eerste brievenbus de beste stond hij stil en wierp er zonder beraad het noodlottige hrieQe in. Het was of bem een drukkende last van het hart viel, toen hij het op den bodem der bus hoorde vallen. Daar hoorde hij achter zich een rijtuig, en eene stem, hem zoo welbekend, die hem uit zijne mij mering deed opschrikken. Het was da stem van zijn weldoener, die van zijn bezoek in de stad terug keerde en Koenraad had aangeroepen om hem eene plaats in zijn njtuig aan te bieden. Koen- raad voldeed aan de uitnoodiging, doch met een ge voel, alsof hij aan dezen man bet grootste verraad gepleegd had. De heer Brückner was vroohjk en opgewekt en sprak op levendige wijze over zaken, hun beroep betreffende, voor welker regeling hij naar de stad geweest was. Hij bespeurde niets van Koenraads verstrooidheid. Weldra hadden zij de fabriek bereikt, waar vele dringende zaken te behandelen vielen, en Koenraad was spoedig verdiept in den aibeid, waarin hij al zoo dikwijls kracht en bemoediging gevonden had, al was het ook maar de kracht om moedig te volharden, bij al het hem opgelegde leed, in werkzaamheid en plichtsbetrachting, In de villa van den heer Bruckner heerschte een gezellige drukte. Men was in het midden van September en de maand October was voor de afieis bestemd. Men wilde het winterseizoen te Nizza door brengen en dan in het volgende voorjaar eene reis door Italië doen tot aan Napels. Mevrouw Brückner verdeelde haien tijd tus schen samenkomsten met modisten, die de han den vol kregen niet bestellingen, en besprekingen met den generaal, die hoe langer hoe meer op kreeg met de vooi genomen reis en zich tot alles leende, wat de dames hem geliefden op te leggen. Mevrouw was geheel in haar element. Daarge laten nog, dat zij de reis wenschte te benuttigen ten aanzien van Bianca en hare toekomst, beloofde zij er zich zelve eene reeks van verstiooiingen en vermaken van in de zoo vermaarde en rijke badplaats. Haar geld en het gezelschap des gene raals zouden haar toegang verleenen tot de ele gantste kringen, en een enkele blik in den spiegel nu en dan overtuigde haar. dat zij, wat haar uiterlijk betrof, zich nog gerust naast hare doch-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1