BiiinculamUcltc Berichten. T E IJ E. "Volgens de Standard is te Konstantinopel eene buitengewone commissie benoemd, waar in verscheidene ministers zitting hebben, tot het onderzoeken van de Engelsch—Turksche regeling betreffende Egypte. O vei eenstemming met Engeland wordt onwaarschijnlijker dan ooit geacht. iHEBIKi. Een wetsontwerp is door den senator Sher man aan den Senaat der Vereenigde Staten ingediend tot het verleenen eener staats garantie van honderd millioen voor de Nicara- gua-kanaalaandeelen. Het voorstel is naar de commissie voor buitenlandsche zaken verwezen. CHINA. Uit Tientsin wordt geseind dat Li-Hung- Cliang aan de betere hand is en dat de regee ring voortgaat troepen naar het noorden te zenden. SCHIEDAM, 26 December 1891. Een zeer genoeglijken avond vei schafte gisteren de afdeeling zanggezelschap der ver- eeniging «Paulus" den buitengewonen leden, een waren Kerstavond, rijk aan muzikaal genot en vol afwisseling. De voorzitter, de heer J. de Goederen Wz., sprak een openings rede uit, waarin hij wees op de groote zege ningen van het Kerstfeest, verhoogd door de reine, bezielende klanken van zang en muziekinstrument. Het koor ving aan met den «Engelenzang" van Van Bree, \oor solo's en koor. Verdien stelijk werd dit schoone toonwerk uitgevoerd bezielend ruischte de feestgalm «Halleluja lieflijk en melodieus het sVrede op aarde", begeleid door den zwellenden orgeltoon. Het koor Kan zich, behoudens een enkele onzui verheid. met deze uitvoering gelukkig rekenen. Wat de orgelbegeleiding betreft, deze zou op een ander 01 gel beter voldoenwanneer de koren op hun kracht waren, werd de 01 gel- toon overstemd. Niettemin heeft de orgamste, mej. H. C. FeltzerWerner, zich op lof waardige wijze van hare taak gekweten. Dat het koor zeer goede krachten telt, daarvan werd het overtuigend bewijs geleverd in de solo's «Entsagung" van Mendelssohn Bartholdy en «Opferlied" van Von Beethoven, respectievelijk voorgedragen door den lieer J, v. K. en mej. J. N., die tevens een duo uit sSempre qiü 'tamo" \an Carafa tenge- hoore brachten. Een voortreffelijk ensemble vormden bet heldere tenorgeluid en de reine sopraan, gepaard aan een zeer beschaafde uitspraakmej. N.-ontwikkelt zich voortdu rend meer; haar inderdaad schoon sopraan geluid neemt steeds in omvang toe; zij is eeri kracht, waarop liet koor niet ten onrechte trotsch is. Hoe veelzijdig de familie Feltzer zich met vrucht ontwikkelt, toonde het vioolspel van den heer W. Feltzer, die een diietal nummers ten beste gaf, waarin hij blijk gaf van ernstige studie en degelijke leidingvooral met «Meditation sur le 1 prélude" van Bach, welke bij met gevoel vooidroeg, oogstte de jeugdige violist veel lof in. In de «Élégie" van Schravesande had de opvatting wel wat ernstiger kunnen zijn. ter in de groote wereld kon vertoonen, zonder gevaar te loopen door de mannen op den rug te worden aangezien. Sedert zij met graaf Mels- beig gebioken had, hadden de gezelschappen te SI. alle anntiekkehjkheid voor haar veiloren. Owk in dit opzicht hoopte zij zich in de nieuwe omgeving, die zich voor haar opende, schadeloos te stellen. Ook de handelsraad, wien aanvankelijk het plan niet bijzonder had toegelachen, begon zich met het denkbeeld der reis te verzoenen. Hij stelde zich voor, dat de nieuwe indrukken, in eene haar geheel onbekende wereld ontvangen, bij Bianca eene geheele verandering ten goede zouden uitwerken en de laatst ontvangene Zouden doen vergeten. Teruggekeerd, zou zij zich, meende hij, veel gewilliger naar zijne wenschen schikken. Het was voor haar beter het jaar, dat haar als bedenktijd was toegestaan, buiten hare woon plaats door te brengen dan daar binnen telkens aan het gebeurde te worden herinnerd. Ook zijne eigen rust zou er bij winnen. 11 ij zou zich een jaar lang ongestoord kunnen bewegen zonder te Tot afwisseling van de ernstige, verheffende muziek leverden de heeren J. van Rhijn Gz. en L. Scheffers een letterkundige bijdi-age, eerstgenoemde «Het legaat van Appelen-Mie", een Limburgscbe novelle van Emile Seipgens, welke een blik doet werpen in het maat schappelijk leven der Limburgers; laatst genoemde «Een huiselijk tooneeltje" van Laurillard en «Een heele lieve brief!" van De Buil. Beiden oogstten, wegens de goede keuze en den naïeven inhoud der voordrach ten, de bijvalsbetuigingen der vergadering in. Nadat het koor deze bijeenkomst met «Der Jungbng zu Nain" van Schwalm be sloten had, keerde men in ware Kerststem ming huiswaarts. De gewone audiënties van den minister van oorlog op 31 December en van den mi nister van marine op 1 Januari zuilen niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de kapiteins- en luitenants-bataljons-adjudan ten voortaan niet langer dan 5 jaar die functiën zullen bekleeden. Door den minister van financiën is bepaald, dat melk-separators, bestemd om bij de zuivel bereiding den room van de melk af te scheiden als landbouwweiktuigen vrij zijn van invoer recht, doch, als zij bestemd zijn om het gehalte van melk-te bepalen, ah instiument met 5 pCt. der waarde zijn belast; dat het voor de j vrijstelling als landbouwwerktuig of gereed- I schap niet voldoende is, dat voorwerpen bestemd zijn om bij de zuivelbereiding te worden ge bruikt of als zoodanig worden aangegeven, maar dat, om, krachtens de vrijstelling, zonder betaling van rechten te kunnen worden toe gelaten, de bijzondere bestemming der voor werpen uitkunne inrichting moet blijken. De Nederlandsche regeering zal op de internationale sanitaire conferentie te Vene tië vertegenwoordigd worden door jhr. mr. P. J. F. M van der Does de Willebois. Hr. Ms. vei tegen woordiger en consul-generaal in Egypte, en dr. W. P. Ruijscii, adviseur aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Van den heer George W. van Siclen, stichter en secietaris van de «Holland Society" te New-York, ontvingen wij zijne vertaling van het werk van den Amerikaanschen burger geworden Schot Andrew Carnegie Trium phant Democracy, onder den titel van «De Zegevieiende Hepubliek". Toen de vertaler den schrijver vergunning vroeg zijn weik in de Hollandsche taal over te brengen, schreef de heer Van Sicien hem «Ik heb menig exemplaar van de Engelsche uitgave weggeschonken, en ik wensch nu ook Holland op de hoogte te stellen van de hulpbtonnen van dit land". De heer Carnegie, gaf de gevraagde ver gunning en voegde daarbij de volgende opmer king: «Ik hoop slechts, dat sommigen van dien ouden stam daardoor aangespoord mogen worden, zich aan de republiek aan te sluiten en,tot hare versterking bij te dragen. De Nederlanders en de Schotten zijn in menig opzicht vermaagschapt en van hooge waarde voor ieder land, waar zij zich vestigen". Sinds het bezoek van de leden der «Holland Society" aan ons land mochten wij reeds meer malen de bewijzen ontvangen, dat die «sprui ten van den ouden stam" bet geboorteland stooten op vreemde be/oekers, die zijn huis voor een goed gedeelte 'ian den dag in beslag namen, Glimlachend boorde hij toe, wanneer zijne vrouw met den generaal allerlei plannen besprak en de laatste somtijds, met het oog op de groote uit gaven, door een en ander gevordeid, aarzelde toe te stemmen in een nieuw voorstel. De han delsraad hechtte aan alles bereidwillig zijn zegel, - Bianca toonde wel--zooveel belangstelling in het onderwerp, waai over hare moeder bij voor keuruitweidde, dat hare eigenlijke gedachten, die zich nog steeds met een 'geheel ander onderwerp bezighielden, voor ieder vei borgen bleven. i i Koenraad bleef ernstig en stil en deelde alleen dan, in het onderhoud, wanneer de generaal of de h'eèr Biücli'ner inlichtingen van hem vroegen over streken of eigenaardigheden van plaatsen, die mén ojp de reis wenschte* aan te doen en die hij reeds alle bezocht had. Men zag echter in die terughoudendheid niets buitengewoons. Zij strookte ï'mmèrs zoo geheel met het doorgaande karakter van den jongen man. Zells Bianca ver hunner voorvaderen met belangstelling blijven gedenken. Om die belangstelling wederkeerig te doen zijn, om ons warm te houden voor de groote republiek, bewerkte de heer Van Siclen dit werk, Hij wilde zijn sstamgenooten van het vaderland bekendmaken met de stoffelijke welvaart, welke het gevolg is van de begin selen van burgerlijke en godsdienstige vrijheid van het Holland der 16de eeuw in het land, waar in het begin der 17de eeuw zijne voor ouders zich het eerst vestigden." De met smaak bewerkte uitgave van den heer Van Sicfen, die niet in den handel is gebracht, is voorzien van zijn portret en van dat van Andrew Carnegie. De statistiek der sterflen over September 1891 wijst aandat in Zuid-Hollandmet eene bevolking van 966,999 inwonershet aantal overledenen met leven loos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar bedroeg 18.87. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft. met 17.19 overledenen. Dordrecht 20.32 Den Haag21.52 Leiden 17.90 Rotterdam. 17.51 Schiedam 18.30 Op 63-jarigen leeftijd is te 's-Hage over leden de heer J. B. Rietstap, die zich vooral door zijne wapenkundige en historische studiën onderscheiden heeft. De heer Rietstap, te Rotterdam geboren, was gedurende eene lange reeks van jaren stenograaf der Staten-Generaal. Te Delft is overleden de schilder P. A. Haaxman, een leerling van Kruseman, die zich voorheen grooten naam maakte, voor-al door zijne portretten. Sedert hij bij de in voering der wet op het middelbaar onderwijs aan de hoogere burgerschool te Delft en ook aan instellingen was geplaatst, had hij weinig gelegenheid om zijne kunst nog zelf te be oefenen. Hij bereikte den leeftijd van 77 jaar. De laatste jaren bracht hij in rust door. Uit het 12de jaarverslag der vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche leger blijkt, dat deze vereeniging, die zich ten doei stelt onderstand te verleenen aan militairen bene den den rang van officier, die onder vroegere wetten op pensioen gesteld, thans op hoogen ouderdom nagenoeg gebrek lijden, gedurende haar twaalfjarig bestaan, reeds 100,000 heeft kunnen uitkeeren. Daarvan genieten in den regel 300 leden en 140 weduwen tweemaal per jaar eene uitkeering van f 12.50, welke steun echter niet voldoende is. Het hoofdbestuur, waarvan de heer C. G. D. van der Klauw secretaris is, blijft de veieeniging dan ook dringend voor steun aanbevelen. In een der Weener bladen komt een artikel voor, waarin met groote waardeering gesproken wordt over de goudsmidskunst in Nederland in het algemeen, en in het bijzon der over de fabriek der firma J. M. van Kempen Zonen, te Voorschoten. Een der Amsterdamsche bladen weet mede te deeleu, dat dezer dagen van gemeentewege op de Nieuwmarkt te Amsterdam metingeu zijn geschied in verband met eene herschep ping van dit plein in een plantsoen. Dit zou moedde niets van hetgeen er omging in dat ge sloten gemoed, ook niet, wanneer zij hem tus- schenbeide lachend een vertrouwelijken blik toewierp of hem bij het gaan en komen trouw- haitig de hand drukte en hem daarbij met dankbare' oogon aanzag. Alle bewijzen van toegenegenheid .harerzijds golden immers slechts den vriend harer jeugd, den vertrouweling bij haren minnehandel met den graaf. Had zij slechts éen blik in zijn hart kunnen werpen, slechts eenig vermoeden gehad van het gevoel, dat hem bij elke toenadering dooi trilde, zij zou angstig en verschrikt zich van hem hebben afge wend. Dat* móest" worden voorkómen, het kostte f I wat het wilde.' - Hij vermeed elke bijeenkomst met haar alleen in'het park. Hij was er niet zeker van of hij ook daa zich steeds gelijk'zou blijven, en het gevoel niet sterker zou zijn dan het verstand en de wil, - Zoo waren eenige. dagen yerloopen, toen Bianca op zekeren morgen tusschen een frisschen ruiker, die haar' eiken dag uit de kasten werd toege- S& l f s f zonden, een, smal,opgevouwen briefje ontdekte. dan gebeuren in het aanstaande voorjaar. En in dat plantsoen moet eene ruimte gereser veerd zijn voor een eerlang op te°richten gedenkteeken voor wijlen Z. M. Willem TTI. Een verschrikkelijk ongeluk had gister avond omstreeks 8'/3 uur te Rottei dam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jon gen van 15 jaar wilden den overweg der Staatsspoor aan het einde der Rozestraat over steken, juist op het oogenblik dat twee treinen elkander daar moesten ontmoeten. De kinderen werden door een der treinen gegrepen, met het ontzettend gevolg dat alle drie verpletterd werden. De waehteres moet geen schuld aan het ongeluk hebben. De kinderen, die uit de kerk kwamenwaren met anderen onder den afsluitboom doorgekropen. (2V. B. Ct.) Een werkman te Haarlem begaf zich Woensdag op schaatsen naar Amsterdam, om te beproeven daar werk te krijgen. »'t Kost nu toch niets" had hij tot zijne vrouw gezegd, «ik kan wel eens probeeren of er in Amsterdam niet wat te verdienen is." Des avonds werd aan de vrouw de tijding gebracht, dat iiaar man op de Amster damsche vaart door het ij's gezakt en ver dronken was. Het ijsvermaak heeft reeds op een paar plaatsen aan menschen het leven gekost. Te Ooi, bij Zevenaar, is de twintigjarige zoon van den landbouwer B. door het ijs gezakt en verdronken. Hetzelfde treurige lot trof een elfjarigen knaap, J. F. genaamd, op de Wetering te Klein-Deuteren, bij 's-Hertogen- bosch. Te Schuttorf bij Almelo waagden zich 3 jongens op het ijs, met het gevolg dat alle drie er doorzakten. Twee verongelukten en de derde werd gered. Op een afscheidsfeest in het Westersche veld onder de Friesche gemeente Noordwolde heeft een man zes zijner familieleden, met wie hij in woordenwisseling geraakte, danig toegetakeld. Met zijn mes sneed hij er zoo woest op los, dat de dokter vijf uur bezig is geweest om de slachtoffers van de snij partij, twee vrouwen en vier mannen, te verbinden. Het eerste nummer is verschenen van. De Postiljon, eerst Nederlandsch tijdschrift voorpostzegelverzamelaars. Directeur-uitgever de heer H. Croiset te 's-Hage. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes begaf zich gisternamiddag te 2- uur met H. M. de Koningin naar den vijver achter het Huis ten Bosch, waar Koningin Wilhelmina zich geruimen tijd met schaatsen rijden vermaakte. Donderdagavond waren in de witte dans zaal in het koninklijk paleis niet minder dan 7 Kerstboomen geplaatst, alle schitterend, verlicht en behangen met kostbare geschenken. H. M. de Koningin-Regentes liet deze Kerstviering houden voor H. M. de Koningin, voor alle 'dames van het Huis Harer Maje- jesteitenvoor de heeren der hofhouding en voor de kinderen van de leden der hof houding, die allen fraaie geschenken ontvingen. In een aangrenzend vertrek nam de Koningin aan kinderspelen deel. Zij ontstelde hevig en trad'een paar schreden- terug, alsof zij eene slang had zien schuifelen. Ternauwernood waagde zij het de hand er naar uit te.steken-, maar het briefje kon toch niet tus schen de bloemen blijven steken. Hare moeder kon het vinden of een harer vriendinnen het zienzij baalde het aarzelend uit de bloemen te voorschijn. Het was zooals zij gedacht hadhet couvert was voorzien van het kleine fraaie zegel van den graaf. Bevend hield zij het papier in de hand en haar hartje kiopto reeds hoorbaar, nog voordot zij het geopend had. Een gevoel van wrevel kwam bij haar op niet tegen den graaf, want de liefde vergeeft alle dingen maar tegen haar dienstmeisje hetwelk zij streng vei boden had om weer een brief aan te nemen, want, zij moest het tusschenp de bloemen gestoken hebben. Zij wilde reeds naar de tafelschel grijpen om haar rekenschap te vra gen, doch trok de hand weer terug. 1 Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2