Binnenlandscho Berichten. düitschland. bevredigende oplossing van het geschil voorzien. De Berlijnsche correspondent der N. JS. CL schrijft van gisteren; Bij de beraadslaging in den Rijksdag over de handelstractateo werd door de oppositie de vraag geopperd, of de Duïtsche regeering zich voldoende verzekerd heeft, dat Oosten rijk-Hongarije niet door geheime begunstiging van vracht van den kant der üostenryksch- Hongaarsche spoorwegen aan sommige bin- nenlandsche ondernemingen, in weer tril van de overeengekomen tarieven, Duïtschlands mededinging op de wereldmarkt onmogelijk zal maken. De rijkskanselier Caprivi verze kerde daarop, dat hij van de loyauteit der bevriende regeering vast overtuigd is en niets van dien aard vreesde. Doch thans wordt van verschillende zijden bevestigd, dat de Hon gaarse he minister voor de spoorwegen voor het totstandkomen der hand els tract a ten met de Hongaarse he handels vereentging een der gelijk geheim 'verdrag {refractio-nsvertrag) betreffende het verkeer met Rumenië geslo ten heeft, waardoor Duïtschlands handels verkeer met Rurnenië bedreigd wordt. Algemeen diepe verontwaardiging by het bekend worden van deze handelwijze, die zeker aanleiding zal geven tot vertoogen van wege Düitschland. De Pruisische regeering laat thans opnieuw proeven nemen om te onderzoeken, of uit erts door electriciteit het ruwe ijzer af te scheiden is, hetgeen, als het gelukt, veel goedkooper zou zijn dan de thans toegepaste bewerking. De op Dinsdag gehouden vergaderingen van de nog werkstakende drukkersgezellen te Berlijn en Leipzig, die tegen den raad hunner leiders besloten de werkstaking voort te zetten, worden als van weinig beteekenis beschouwd. De kas der werkstakers is ledig, en voor de werkstakers is er bovendien geen vooruitzicht, daar hunne plaatsen reeds door anderen ingenomen zijn. ES6ELAND. Prins, George van "Wales is hersteld en zal in den loop der volgende zitting den zetel in het Hoogerhuïs, welke hem als hertog van Kent toekomt, in bezit nemen. Gladstone vierde Dinsdag zijn 82n verjaar dag, Het gemeentebestuur zijner geboorteplaats zond hem bloemen. Honderden telegrammen van gelukwenschïng van vereenigingen en par ticulieren werden door hem ontvangen. Te Hawarden werden de klokken geluid. Een telegram van den voorzitter der Duit- sche boekdrukkers-vereenigitig te Berlijn logenstraft dat de werkstakers zich onvoor waardelijk hebben onderworpen, en voegt daarbij dat de strijd met groote geestdrift plaats te geleiden en in zijne tegenwoordigheid den graaf een laatste afscheid toe te roepen. Doch ook dit denkbeeld verwierp zij bij eenig nadenken weer. Haar gevoel zeide haar, dat Koenraad zich tot zoo iets nimmer zou leeaen. Hij kende, naar zij meende, de liefde niet en zou het voorstel alleen van de ernstige zijde opvatten. En bovendien, w at zou de graaf zeggen, dat zij eelt vertrouweling meebracht bij eene ontmoeting als waarvan zijn brief op zoo hartal och lelijke wijze gewaagde. Neen, dit was geheel onmogelijk. En hoe meer zij nadacht, hoe banger het haar om liet hart werd en het werd ook hoe langer hoe onmoge lijker om den graaf nog vóór den avond een ant woord te doen toekomen, al wilde Koenraad zich ook nog eons voor liefdebode laten gebrui ken. En kwam hij zonder er haar te vinden - o, hij zou in zijn onbeteugelden hartstocht tot alles tn staat zijn en zeker de bedreigingen in zijn brief uitvoeren. Zij huiverde van het denk beeld alleen. Er stond haar bij slot van rekening maar éen weg open, en deze was naar de aangewezen wordt voortgezet, om welke reden verdere hulp wordt verzocht. 1 ïpton, het hoofd der Engelsche werklie den, heeft daarop nogmaals een bedrag in geld voor de werkstakers gezonden, terwijl de ver- eenigtng van werktuigkundige ingenieurs met groote meerderheid van stemmen besloten heeft de werkstakers 1500 p. st. te zenden. BEIG1L De regeering heeft aan de telephoon-maat- schappijen kennisgegeven dat de staat, te beginnen met den ln Januari 1803, de exploi tatie van alle telephoonlij nen zal overnemen. ITALIË. De diplomaten, die den paus nog niet ge sproken hadden ter gelegenheid van Kerstmis, hebben hem gisteren, nu Nieuwjaar ophan den is, een bezoek gebracht. Leo XIU ont ving het eerst den Fransehen gezant. Hij betuigde Frank rijks vertegenwoordiger zijn warmen dank voor het bezoek, en verzocht hem terug te komen, voordat hij met verlof naar Frankrijk vertrekt. Ook vroeg hij naar den gezondheidstoestand van den lieer Carnot. Men verzekert dat de minister van justitie zijn ontslag ingediend heeft. Deze tijding bracht een grooten indruk teweeg in de staatkundige kringen. Men zegt dat aan den minister van landbouw de portefeuille van justitie ad interim zal opgedragen worden. Een ministerraad is gisteren gehouden. BDHENIE. Karp heeft de portefeuille der domeinen verkregen, Ghermani die van financiën, Mar- ghiloman die van justitie. Mano is aangewezen als voorzitter der Karner. SCHIEDAM, 31 December 1891. De minister van binnen!andsche zaken heeft aan de commissarissen der Koningin mede gedeeld, dat hem door den directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren is bericht, dat onder scheidene gemeentebesturen voortgaan zich rechtstreeks tot hem te richten ter bekoming van de gedrukte exemplaren der attestation de vita. De minister herinnert, dat dit niet de aan gewezen weg is ter bekoming dezer stukken. De gemeentebesturen toch moeten vóór 10 Januari of 10 Juli de benoodigde exemplaren aanvragen aan de commissarissen der Koningin. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Februari en Maart a.s., op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkend examen zal gehouden wordeu a. Voor 80 plaatseD als kommies der 4e kï. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op een belooning van f 480'sjaais. plek te gaan, met den graaf te spreken, hem te zeggen wat zij hem reeds geschreven had, maar dat hij niet scheen te willen gelooven. Was zij hem geen laatste woord tan afscheid, geen laatsten handdruk, waarom hij zoo roe rend smeekte, verschuldigd Moert zij hem nog niet eenmaal tot berusting aansporen in hetgeen onherroepelijk over hen besloten was. zij het ook dat zij zelve, het zwakke aan gehoorzaamheid gewende meisje, nauwelijks berusten kon? Zij zelve was de schuld, zij had zich deze moeilijk heid berokkendzij meest ook de gevolgen dragen. Zoo redeneerde zij en vergatdat betschalksche minnegodje nog meer dan haar verstand hij deze redeneering den doorslag had gegeven. Zij ontstak een lucifer en verbrandde het briefje, wierp, toen er niets van over was dan de ascb, dit in de kachel en nauwelijks had zij aldus baar geheim begraven, of haar werd het bezoek van eenige jongedames aangezegd, die haar kwamen feliciteeren met het heerlijke reisje, dat baar toegezegd was. Als gewoonlijk gingen die hartelijke gelukwenschen vergezeld l. Voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 Oct. 1888 no, 7 (Yerz. no. 111). De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk voor 1 Febr. 1892 by het dep. van financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tussch en komst van de controleurs der dir. bek, invoerr. en aecynzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zyn omtrent de verdere vereisehten en destukken,welke by de verzoekschriften moeten worden over gelegd. (Ziet verder de St.-CL no. 305.) De minister van financiën brengt, naar aanleiding van artikel 6 van het koninklijk besluit van 28 Mei 1861 (Staatsblad no- 47) en artikel 4 van dat van 18 September 1863 no, 62, ter algeeneene kennis, dat de prijzen der edele metalen, benoodigd gedurende het laar 1892 voor de gedenk-, prijs- en eere- penningen, welke in den loop van dat jaar aan 's Rijks Munt vervaardigd worden, in overleg met liet Muntcoüege en den munt meester, zijn bepaald voor het goud van 0.9S3 lija op f1720 per kilogram voor het zilver van 0.985 fijn op f 90 per kilogram. In deze prijzen zijn begrepen de vergoeding van renten en het verlies van stof. De kosten voor het slaan van de penningen zyn vast gesteld btj koninklijk besluit van 18 Sep tember 1863 no. 62, te vinden in de Staats courant van 6 October 1863 no, 236, De minister van justitie heeft aan de colleges van regenten over de strafgevange nissen en de huizen van bewaring, tevens liulpstrafgevangenissen, een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld dat de inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen het noodzakelijk achten, in de gelegenheid te zijn door psychiatrische observation in de gevan genissen, bekend te worden met den toestand van gevangenen die uit een krankzinnigen gesticht met een verklaring van niet-krank- zinnigheid of van te zijn hersteld naar de gevangenis zyn teruggebracht. De minister wenscht hun de verlangde gelegenheid te verschaffen en verlangt zelfs, dat zij bij hun bezoeken al die hulp en in lichtingen zullen ontvangen, welke zij tot het volbrengen van hun taak behoeven. Daarom heeft hij de boveugenoemde colleges verzocht de betrokken ambtenaren by de kennisgeving, dat de genoemde inspecteurs voor het beoogde doel tot de gevangenis moeten worden toegelaten, tevens met boven vermeld verlangen bekend te maken. Aan den minister van bin nenlandsche zaken is door het hoofdbestuur der Geldersch-Over- yselsche maatschappij van landbouw namens van eenige spijtige opmerkingen, die dames zoo moeilijk kunnen terughouden tegenover iemand, die boven haar gezegend is met fortuin, schoon heid of andere voorrechten. Men kon zelfs niet nalaten nog te zinspelen op graaf Meis- berg, die zoo'n treurig, eenzelvig leven leidde en er zoo bedrukt en lijdend uitzag. Men dacht natuurlijk, dat de goede man ziek was of mogelijk wel onaangenaamheden in den dienst had ondervonden. Opzettelijk kwam men bij herhaling op dit onderwerp terug en daarbij werd dan de arme Blanco met zoo scherpe en doordringende blikken bespied, dat zij het niet waagde de oogen op te slaan, om haar aan doening niet te verraden. Zij werd door dit alles echter nog meer versterkt in haar besluit, aan den gespannen toestand een einde temaken, het mocht kosten wat het wilde. Aan den disch was zij zeer verstrooid en ver meed de blikken van Koenraad vooral. Hoezeer overtuigd, naar zij meende, van de billijkheid van haar besluit, gevoelde zij zich niet bestand tegen den helderen, ernsligen blilt van haar eenigen vriend, die in het diepst van hare ziel de maatschappij het verzoek gericht, om, nu de landbouw-commissie, ingesteld bij konink lijk besluit van September 1886, met het einde dezes jaars aftreedt, in haar plaats een ander lichaam in het leven te roepen, hetwelk, den landbouw vertegenwoordigende, in alle zaken, deze belangrijke bron van volkswel vaart rakende, de regeering van advies zal kunnen dienen en zelfstandig al die voorstellen- aan haar zal kunnen doen, die het in het belang van den Nederlandsehen landbouw noodig oordeelt. Wat er gebeuren zal nu het Billiton- contract door de Tweede Kamer verworpen is, weet niemand, maar velen vermoeden, dat geen der partijen het op een proces zal laten aankomen en dat de Bil li ton-maatschappij we! opnieuw met de regeering zal gaan onder handelen. Het eerste gevolg van de verwerping is geweest, dat de aandeelen van genoemde maatschappij aanzienlijk gedaald zijn. Vier weken geleden kon men ze verknopen voor f 2800, na het verschijnen van de ongunstige memorie van antwoord daalden ze tot f lSOÖ en na de verwerping van het contract door de Tweede Kamer waren ze voor f lGOÖniet meer te plaatsen. {Zutf. CL) De heer mr. S. van Houtenlid van de Tweede Kamer, is voornemens zich in het voorjaar voor eenigen tijd naar Amerika te- begeven. (.ZE M. CL) De electrische inrichting, uitgevonden door den luit. ter zee le klasse J. E. Sue tillage, ten doel hebbende te waarschuwen wanneer de machines aan boord van Hr. Ms. oorlogs schepen in verkeerde richting worden aan gezet, zal worden toegepast op alle torpedo- booten, welke dit jaar in dienst komen. Te Brussel overleed Dinsdag op 70-jarigen leeftijd graaf Mamix van St. Aldegonde, een nazaat van den trouwen vriend van onzen eersten prins Willem. De onlangs overleden Sclieveningsche ge neesheer dr. Mess wordt op de volgende wijze in de Tinas herdacht: »De bezoekers der Nederlandsdie badplaats Scheveningen zullen liet volgende jaar de vriendelijke gelaatstrekken en kolossale gestalte- missen van wylendr.Mess, een van de grond leggers der vermaardheid van dit gezondheids- oord. Hij werd geboren in 1SJ 6 en verwierf den doctoralen graad te Leiden in 1839. In 1853 viel de keuze van het stedelijk bestuur van VGravenhage op hem voor het vervullen der betrekking van stadsgeneesheer aan de belangry ke badinrichting te Scheveningen. Van deze benoeming af dagteekent de groote popu lariteit dezer badplaats, wantdoor zijne erken de bekwaamheid als geneeskundige en zyn onvermoeide tact en geestkracht slaagde dr. scheen te kunnen lezen. Na den maaltijd trok zij zich snel op hare kamer terug, terwijl mevrouw Bruckner en de generaal nog eens weer hunne kaarten gingen bestudeeren. En ofschoon de namiddaguren vreeselijk traag voorikropen werd zij toch nog vet rast door de laatste stralen der ondergaande zon. Een koorts achtig gevoel beving haar en huiverend stond zij voor do groote ruiten, die uitzicht gaven op het park, dat nog slechts schemerig verlicht werd. Eindelijk vermande zij zich, wierp den mantel om, hulde haar gezicht in een donkeren sluier, drukte de hand tegen het hevig kloppend hart en trad naar buiten. Al bare wilskracht en redeneerkunst had zij noodig om de waarschu wende stem van haar geweten tot zwijgen ta brengen. Zonderling was het, dat zij telkens vreesde Koenraad uit een der zijpaden te voor schijn te zien treden om tiaar terug te voeren of" ten minste den vinger dreigend tegen baar te zien. opheffen. Wordt venntgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2