Godsdienstoefeningen ECITVEREEUIGING X A-. DE Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. LOKAAL „PAULTJS», APT ERTENTIEN. 30-jarige CJitgaye van J. ODÉ, Schiedam. Leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zieriksee. I>eel I, 1848-1853, bevat de volgende zeven hoofdstukken: I. Le roi est mortVive le roi II. Het ministerie Donker CurtiusDe Keuipenaer. IH. De derde espeditie tegen Bali en de laatste bestuursjaren van de gou verneur-generaal Roehussen, fV. Het ministerie Thorbecke en de uitvoering der grondwet. V. Van Bosse als minister van financiën en de staatszorg voor de stoffe lijke welvaart. VL Staat en Kerk. Het godsdienstig leven. VII. De Aprilbeweging. I. Het ministerie Van HallDonker Curtius. II. De schoolquaestie en de wet op het lager onderwijs van 1857. III. De ethische richting en het ministerie Van der Bruggken. IV. Nederiandsch Indië onder Duyraaer van Twist en Pahud. V. De spoorwegquaestie. VI. Het ministerie Rochussen, TH. Het derde ministerie Van Hall. VIII. Het ministerie Van ZuylenHeemstra. I. Het tweede ministerie Thorbecke. II. De staatszorg voor de stoffelijke welvaart. III. Onze Westindiseke koloniën en de afschaffing der slavernij. IV. Het ministerie Fransen van de Putte en de koloniale quaestie. V. Het ministerie Mij erVan Zuylen en de Luxemburgsche quaestie. VI. De staatkundige en kerkelijke partijen in Nederland. VII. Het ministerie Van BosseFock, VIII, Het derde ministerie Thorbecke. IX. Het ministerie De Vries—Geertsema. X. Kunst en wetenschap. XI. Oost-Indië tot het begin van den Atjeh-oorlog. Mess er in, vele gekroonde hoofden en andere hooggeplaatste gasten derwaarts te lokken. Hi was eene alom bekende autoriteit in alle vraagstukken betreffende den invloed van het zeebad op de gezondheid, en op verschillende congressen, zoowel als in tal van Fransche brochures, stelde hg zijne denkbeelden dik wijls ten dienste van het publiek. Dr. Mess was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder vierde klasse van den Pruisi- schen Rooden Adelaar, ridder der orde van de Kroon van Ru men ië, commandeur der orde van Stanislaus van Rusland en ridder der Wilhelmsorcle van Hessen. 's-firavenkage. Gisteren gebruikten bij H.H. M.M, liet middagmaal de heerenjhr. Ruys van Beerenbroek, oud-ministermr. Polis, procureur-generaal bij den Hoogen Raad; baron Van Brïenen van de Groote Lindt, lid van den raad van voogdij, en kol&Dcl H. Beg er man, adjudant iri buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin. Amsterdam. Een bewoner van den »Duive)shoek" alhier, wien nog geen drie maanden geleden een erfenis van f 17.000 ten deel viel, is er nu al doorheen, wat trouwens niet zal verwonderen, als men weet, hoe ruw hij met geld omsprong, door een Stoet van hovelingen dag in dag uit volop te tracleeren en de geheele buurt met cadeautjes aan zich te verplichten". Het eenige wat hem thans nog herinnert aan zijn kortstondige weelde, zijn een grijze hoed en een goedkoops bukskin-broek, plus eenige. schulden, bet bewijs van een te voren niet gekend krediet. Amsterdam. In een kelder onder perceel 24 in de Kerkstraat alhier, waar vijf kind oren door vader en moeder waren alleen gelaten, ontstond brand, welke spoedig gebluscht werd. De kinderen werden door de brandweer uit den kelder gedragen en gebracht bij de boven buren in het huis, die de arme schepsels liefderijk opnamen. De arme kleinen, waarvan de jongste "nauwelijks 1 y5 jaar, de oudste misschien tien jaar telt, waren bedekt met een laag vuil en siecbts ten deele gekleed. Zij zagen er recht verarmd, of liever verwaarloosd uit. Te meer wekt hun toestand deernis, als men weet, dat hier niet armoede de bepaalde oorzaak is van hun ellendige» toestand. De vader is als vast werkman verbonden aan een der grootste maatschappijen in Amsterdam, en de moeder loopt met galan terieën langs den weg. Dat er geen gebrek aan-voedsel was, is hieruit op te maken, dat de kinderen liet brood, hun door de huis bewoners aangeboden, weigerden en ook ver klaarden, geen honger te hebben. De kinderen bezoeken reeds sedert geruimen tijd geen schooi, omdat ze geen lieele kleeren hebben", zegt de moeder. Hoe 't overigens mogelijk is, dat zij nog gezond zijn, is en blijft een raadsel, als men de vervuiling ziet, waarin ze verkeerden. Ze waren zeker in geen maanden gewasschen, hun kleeren waren niets meer dan vodden. De vriendelijke huisbewoners vertelden, dat noch de vrouw, noch de man een slechten indruk maakt. De vrouw weet zeer goed haar woord te doen en den man riet men nooit dronkenook hoort men hem niet vloeken of zich op een andere wijze ruw uitlaten. (Echo.) Apiiingedam. De commissie, in eene ver gadering van fabrikanten en kooplieden be noemd, met opdracht pogingen iu het werk te stellen om alhier een Kanier van koophan del en fabrieken te verkrijgen, heeft rich met een adres te dier zake tot H. M. de Koningin-Regentes gewend. Tevens heeft zij tot het gemeentebestuur het verzoek gericht om de zaak te steunen. Er worden ia Londen groote toebereidselen ge maakt voor een vtrïumphale entree" van «generaal" Booth bij zijn terugkeer uit indiê, In de rivier de Theems zal hij te gemoet gevaren worden dooreen vloot, die uitgei ust wordt door de Salvationist en en welke hem naar Londen zal escoi toeren. Bij de landing te Londorbridge zal hem een tweede ovatie worden gebracht door de landtroepen van hét «Heilsleger". In den woord, de Salvationists lijn van plan om gene raal Booth's terugkeer tot een indrukwekkende plechtigheid te maken. Tegen mevr. Osborne, de heldin van het onlangs besliste vjuweelenproces", te Londen, is nu een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Zij moet echter gevlucht zijn, vermoedelijk naar Spanje. In Hongarije, vooral in het zuiden des lands, heerscht diphtheiitis in lievige mate. In enkele derpen zijn nagenoeg alle kinderen aangetastin éen meer dan 150 overleden, in een ander klein dorp 40; welke groote steiftecijlers toegeschre ven worden aan het onlbieken van geneeskundige hulp in die afgelegen oorden. Verleden week is onder Lanmlis (Finislère) de beet dei ij der echtelingen Saliou, terwijl dezen op bet veld aan den aibeid waren, afgebrand. Dne kindertjes van éen tot vijf janr zijn in de vlammen omgekomen. Drie bandieten, die sedert lang den schrik der bewoners van den Amerikaanschen staat Alabama waren en die de politie maar niet in handen kon krijgen, gaven zich op 25 dezer aan het gerecht over. Niet zoo spoedig was dit bekend geworden, of het gepeupel maakte zich van hen meester en hing hen alle drie op. D U 11 <3 Eft LH KE STAND. Geboren: 31 December. HendrikusAr- noldus Marie, zoon van A. Rosenboom en Voor de talrijk blijken van belangstelling, ons betoond bij gelegenheid van onsXII veren Huwelijksfeest, betuigen wij onzen Imr- telijken dank. j. HUMAN. Schiedam, N. HUMAN— 1 januari 1892. G ossen alk. G. G. M. Vischer, in een vaartuig. Overleden 30 December. Johan Ema nuel Holmgren, oud 1 jaar en 8 maanden, Moofck'iraat. Philippus Jordaans, oud 59 jaar, Singel, Gehuwd: 31 December. H, van der Bie en W. Post. Zondag 3 Januari 1898. PKOTKSTANTKXYJSRERSNXGIKG, voormiddag lik'/s uur, Ds. H. A. VAN DER MEULEN, Th col, Br. en Tred, te Haastrecht, Namiddag t uur, voor JONGELIEDEN, Ds. HAVERSCHMIDT. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, JACOBUS VAN DER GAAG EN MARIA SCHEURKOGEL, den 3n Januari hunne te herdenken. Dat de Heere hen nog lang zegenend spare voor elkander en voor ons, is de wensch van Hunne dartiiare Kinderen en lïrkuiod'dnd. ie mmm wmmum in onzenTUI DOOR Deel XI zul de volgende hoofdstukken bevatten. Deel III zal de volgende lioofdstukken bevatten. Het Nederlandsch Bibliografisch Archief, dit werk beoordeelende. zegt. na te hebben aan getoond waarom aau een werk als dat win den heer DE BRUYXE werkelijk behoefte be staat, daaromtrent het volgende Met hooge ingenomenheid namen wij kennis van den inhoud van dit eerste deel. Het meest bewonderden wij het veelzijdig talent van den heer De Bruyneby de lezing van hoofdstuk VI, hetwelk wij niet aarzelen, een meesterstuk te noemen van zeldzame klaarheid en objectiviteit. Met welke krachtige, maar niettemin duidelijke trekken zijn daar de eerbied afdwingende figuren van eenen Groen v. Prinsterer, eenen Hofstede de Groot, eene u Se holten, geteekendIn welk een klaar licht plaatst de voorstelling des schrijvers het zoo vaak in een nevelig duister gehulde politieke streven der anti-revolutionnairen ten onzent; hoe helder en waar vindt men hier de zoo beteekenis volle, indertijd van Groningen en Leiden uitgegane stroanringen op pro testa ntsch- theologisch gebied geschilderd. Uitstekend geslaagd zijn ook de hoofdstukken V en VIL Trouwens, het gansche boek getuigt van gioote belezenheid, een benijdenswaardig schrijverstalent, en consequent doorgevoerde onpar tijdigheid. Het is eene reuzentaak, die de heer De Bruyne op zich genomen heeft, doch wanneer hij haar volvoert op de wijze, die men na dit begin het recht heeft van hem te verwachten, zal hij zeker in de warme hulde zijner tgdgenooten de welverdiende bekroning van zijnen moeite- vollen arbeid vinden! en spoedig kunnen verdreven worden door Hollo way's middelen. De Pillen zijn zeer behulpzaam om aanleg tot rheumatiek en dergelijke pijnlijke kwalen te verbannenter wijl de Zalf de locale kwalen geneest, ver drijven de Pillen alle stoornis in het stelsel en regelen zij de onregelmatige werking van elk orgaan m het menschelijk licit aam. De genezing is noch oppervlakkig, noch (yde)ijk, maar bestendig en volkomen, en de kwaal komt zelden terug, zoo volmaakt is de zuive ring geweest, door deze doordringende artsenij bewerkstelligd. Doosjes illen en Potjes Zalf a f O.SO, f 1.85, f3.f 6,75, 13.50, f20,50 zyn op /roaco aanvrage a contant te bekomen bij de heeren Maltha Gz., Hoogstraat, te Schiedam, S. S. Reinte a te Leeuwarden, C. Rikkers. te Groningen, J.Straatman, te 's-Hertogenbosch en verder alle apothekers in Holland, alsmeue in H o 11 o wa y's Etablissement te Zonden. Rheumatiek, Zenuwpijnen, Geen kwalen komen meer voor, zijn pijnlijker of moeilij ker te genezen dan deze. Voor den aanvat daarvan blijft geen weefsel van het menschelijk lichaam vrijgeen ouderdom, geen geslacht, hoe veilig men zich ook wane. Het is echter een zegen te weten, dat al deze kwalen geheel

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5