VERGEETNIET Gemengdo Berichten. Men schrqft ons uit Rotterdam dd. 31 December Dat trouwe, eerlijke en ijverige plichts betrachting wordt gewaardeerd, daarvan mocht C. Snel, meesterknecht bij de firma Van Limburgh en Van Vleuten, architecten en timmerlieden alhier, heden een treffend blijk ontvangen. Bij het ontslag uit zijne betrekking, nu de firma morgen, 1 Januari, in andere handen overgaat, dat hem heden op de meest eer volle wijze, op 70-jarigen leeftijd werd ver leend. werd hem in tegenwoordigheid van het geheele personeel door zijn geachten patroon, den heer C. \Y. van Vleuten, onder een hartelijke en vereerende toespraak een prachtig gouden remontoir-horloge met in scriptie en dito ketting benevens een ander Stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Maar wat bovenal vermelding verdient, is, dat Snel van zijn patroon een flink pensioen ontving, waardoor zijn levensavond geheel onbezorgd wordt gemaakt. Geen wonder dat Snel, overstelpt van aan doening over zulk een edele handelwijze van zijn patroon, schier geen woorden kon vinden om hem zijn dank te betuigen. Moge den ondanks zijn vergevorderden leef tijd nog krachtige» en Hinken man een lauge en welverdiende rust beschoren zijn. Aan de wed. van den heer J. F. A. Cateau van Rosevelt te Paramaribo is, wegens de uitnemende diensten door vvjjlen haar echt genoot den lande bewezen, het penstoen toege kend, dat hem zeiven ten deel zou zijn gevallen, namelijk f3500. Bij afzonderlijke verordening is deze afwijking van de pensioenwet geregeld. Geduiende het jaar 4891 zijn laugs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 4238 stoom- en 559 zeilschepen, vertrokken 4267 stoom- en 542 zeilschepen. Verder zijn nog binnengekomen 210O vis- schers vaartuigen. Van Rotterdam tot zee is geen ijs op de rivier. De lijn ZevenaarKeulen, in 1862 voor gemeenschappelijke rekening der Nederland- sche en Duitsche Rhein-maatschappij aange legd, ging by de overname der staatsspoor wegen in 1890 gedeeltelijk aan den Duitschen staat over. Bij de afrekening nu is over het geheele aantal bedrijfsjaren een geschil ont staan over een zeer aanzienlijk bedrag, het welk door scheidslieden uit den weg zal geruimd worden. De Duitsche regeering heeft daarvoor prof. W. Endermann te Bonn, en de Nederlandsche regeering prof. T. M, E. Asser te Amsterdam benoemd. De Duitsche maatschappij 2al den derde aanstellen. In Friesland is dc scheepvaart weder her opend. Het ijs is nagenoeg overat verdwenen. De gemeenschap tnsschen Monnikendam en het eiland Marken is weer normaal. Al het Üs is verdwenen. Nader verneemt men. dat in de roofdieren galerij van sArtis" te Amsterdam zijn over leden een leeuw, eene leeuwin en vijf tijgers, alle oude beesten, en een jonge tijger'. Naar men opmerkt, is het sterven van oude wilde dieren in dezen tjjd van het jaar niets ongewoons. De andere dieren zijn alle welvarende. Bij Hagebeeck te Hamburg zijn in een week 29 roofdieren gestorven, vermoedelijk een gevolg van influenza of het ongunstige weder. Het totaal bedrag, door den ontslagen postbode van Sneek op Rauwerd verduisterd, beloopt, voor zoover bekend is, f 323. Tot heden is gebleken, dat De B. dertien wissels valschelijk voor voldaan heeft getee- kend. Bij den man vond de commissaris van politie eene som van f 70, welk bedrag door iemand uit Arnhem kort geleden peraange- teekenden brief was verzonden. In de dorpen tusschen Purmerend en Hoorn heerscht in erge mate de influenza. Hoewel de verschijnselen oenigszins anders zjjn dan een paar jaar geleden, is de ziekte over het geheel niet kwaadaardig, maar wel zeer last! daar soms geheele gezinnen te bed liggen, zoodat buren de noodzakelijkste hulp in de huishouding moeten verleenen. n vele gedeelten van Drente worden dezen winter voor bouw- en weilanden hooger prijzen besteed, dan in de laatste jaren het geval is geweest. Het Zweedsche barkschip Alexander, met hout van Pensacola naar Amsterdam bestemd, is bij Eallautsoog gestrand en uit elkander geslagen. De loods en 15 man der equipage zijn op wrakhout aangedreven. Twee man zijn verdronken. De lading drijft langs het strand. Aamout Kempe, boerenknecht te Meüs- kerke, die ten onrechte verdacht werd den moord ïn die gemeente gepleegd te hebben en die sedert dien tijd nergens werk kon krijgen, is thans door twee heeren aan eene betrekking als oppasser in het krankzinnigen gesticht te Delft geholpen. Ylnardingen. Gedurende het jaar 1891 zijn hier binnengekomen 22 stoom- en 37 zeil schepen, behalve de visseherijschepen. 's-Gravenhage. Donderdag zijnaan de Alge- meene Rekenkamer ter registratie en onder- teekeaing toegezonden 276 schatkist promessen van fit),000. 's-tfravenhage, Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes verleenden op Nieuwjaarsdag audiëntie des namiddags ten kwart voor 5 ure en aan den raad van voogdij, aan de ministeis, hoofden der be stuursdepartementen, en aan den gouverneur der residentie, namens de officieren van het garnizoen ten 5 ure aan de dames eo heeren der hofhouding. "Voor den raout, welke op 5 Januari des avonds ten hove zal plaats hebben, zijn vele uitnoodigingen gedaan onder ambtelijke, hof-, diplomatieke en militaire kringeu. De soiree zal ten 9 ure aanvangen en in gala gehouden worden. De muziekkorpsen van de koninklijke mili taire kapel en van de schutterij zullen zich doen hooren. leiden. Een zestienjarige knaap, in dienst bij eenen hoe kb andelaar alhier en belast met de inning van gelden op qnitanties, maakte zich schuldig aan verduistering van door hem ontvangen gelden. Toen zijn patroon hem ten slotte dwong behoorlijk verantwoording te doen en hem dreigde naar de politie te zul len gaan, maakte hij van een oogenblik, dat de patroon herr, den rug toedraaide, gebruik en schoot zich voor het hoofd. 'Gelukkig was het pistool van zeer klein kaliber en geladen met kleine hagels, zoodat de verwonding geen ernstig karakter heeft. Van een en ander is proces-verbaal door de politie opgemaakt. Amsterdam. - De gemeenteraad heeft in zijn Woensdag jl. gehouden zitting tot wet houder benoemd mr, F. J. M. A. Reekers, met 24 van die 34 uitgebrachte stemmen. Amsterdam. Alhier is opgericht eene vereeniging: Nederlandsch-hervormde diaeo- nessen-inrichting. De vereeniging bedoelt opleiding, uitzen ding en verzorging van diaconessen. Opleiding^ tot het werk der verpleging en tot het wij - werk in het algemeen. Uitzending in de wfken, waar haar hulp wordt begeerd en de hulpzoekende wijkcommissie of vereeniging voldoet aan de door het bestuur der dizo nessen-inrichting te stellen voorwaarden Ver zorging van de zusters in een ^moederhuis waar eene zuster-directriee aan het hoofd staat. Deze woning moet het tehuis van de diaconessen worden, waarheen zij na brachten arbeid terugkeeren om de kracht voor en de liefde tot den arbeid te zoeken in het gemeenschappelijk gebed en de overden king van Gods woord, om daar de ervaring van den dag mede te deelen tot onderlinge leering, om daar den zusterhand te versterker», om daar in dagen van ziekte een toevluchtsoord le vinden. Het arbeidsveld van de zusters ligt allereerst binnen Amsterdam, maar het zal zich tot andere plaatsen uitbreiden, indien het aantal diaconessen in voldoenden getale is toege nomen, De vereeniging wenscht zoovelen te dienen als slechts mogelijk is. Ingezonden mededeelIngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 3t> Cent* per regel. dat Sequaii's Onmiddellijke Verlichting een oogenblikkelijk middel is voor inwendige pijnen. Het zou voor koliek, krampen, hoest, verkoudheid en hoofdpijnen gebruikt moeten worden. Sequah's Prairie-Bloem is de beste, de zekerste aller tamilie-goneesmiildelen, liet zou voor slechte spijsverteringen, gal, ver valing van geest, leverziekte gebruikt moeten worden. Sequah's Olie voor uitwendige ge bruiken kan niet met andere vergeleken wor- worden. Het is het beste geneesmiddel voor rhumntiek, stijfheid der spieren, pijn in de heup, rhumatische jicht, pijn in de keel en voor vele andere Kwalen. Indien deze medicijnen bij uwe apothekers niet verkrijgbaar zjjn, schrijft aan: Den heer T, M, Polak, Nieuwe Hoogstraat 28, Amsterdam. Hoofd-depothouder. C. T. W. Snabilié, Steiger, Rotterdam, Het Handelsblad van Antwerpen verhaalt van den merk waard! gen weg door een kogel van 1870 gevolgd, M. Julien B lam pain, van Ferrièi es- la* Grande, was in 1S70 onder het oog gekwetst door een kogel, welken men nooit had kunnen uithalen. Voor een paar maanden had hij zich een tand laten trekken. Maandag, terwijl hij op weg was tusschen Feig- n!es en Les Mottes, vief eensklaps de kogel in zijn mond, langs de opening van den uitgetrokken tand. Verscheidene personen, waaronder Jr, Defon- taine, hebben de echtheid van dit feit bevestigd. Sedert het uitkomen van den kogel, heeft M. Blampain steeds hevige pijn in het hoofd. Omtrent veeris zwendeiarij zonder wederga" woidt in de Bayr Valer land het volgende gemeld Het ZenlrnlblaU voor badplaatsen maakte den 3n October 1800 bekend, dat de e Ingenieur" Bertsch in zijne krijtgroeve te Tölz, in Boven- Beieren, eene zeer krachtige jodium houdende bron had ontdekt, waaraan de nnar.i van kei- zersbron was gegeven. Hierbij was gevoegd een verbazend gunstige analyse, naar het heette van een scheikundige te Maintz. Onmiddellijk werd er een consortium gevormd, hetwelk zich als com manditaire maatschappij vestigde onder de firma ïKaiserquelle, Jod-Bad Tölz, M. Schuil, C. Bertsch Co." Daaraan werd onder anderen door een ingezetene te Mimchen voor 20 000 mark deel genomen, In vakbladen, tijdschriften en prospec tussen werd zulk eene reusachtige reclame ge maakt, dat het Kurhotel van Scball, waarbij eene groote badinrichting was aangelegd, in het afgeloopen seizoen nauwelijks de talrijke bad- gasïen ton opnemen. Ofschoon ei' vervolgens omtrent Bertsch en zijne onderneming ongunstige geruchten in omloop kwamen bleven tocb de geneeskundigen te Tölz voor de patiënten de keizersbron als de vkrachtigste jodiumbron der wereld" aanbevelen. Maar juist toeneen nieuw bakken scheikundige aan het consortium had verkondigd, dat zijne analyse, waaraan hij zes maanden bad gewerkt, schitterend was uitge vallen, ontstond er tusschen Bevts-ch en diens zwager een geschil, tengevolge waarvan Bertsch werd aangeklaagd. Toen nu den 21 n December eene gerechtelijke commissie naar de keizersbron kwam zien, vond zij iets anders. De geniale vingen leur" Bertsch bleek nu een eenvoudige met selaar te zijn, die de bron had gefabriceerd door een ketel, gevuld met eenige chemicaliën, in een moerassig beekje te doen uitloopen. In- tussthen waren er in liet vorige seizoen duizen den baden van 2 mark aan de patiënten gele verd, vele duizenden tlesschen mineraalwater verkocht, vele centners jodiumzeep ter markt gebracht. De winst, door de man (scha pp ij tot dusver behaald, wordt op '12.000 mink berekend. Een bankier te Munchen, anders een zeer voor zichtig man, verliest bij dien knak ruim 45,000 mark. De bronnen fabrikant is voortvluchtig. Naar men zegt, bedragen de schulden, die hij op zijne zaak had gecontracteerd over de 100.000' matk. Eenige maanden geleden wekte een drukpers- proces ht Duitschland verwondering, omdat daar bij ook de corrector van eon dagblad verant woordelijk gesteld weid voor den inhoud der on der zijne oogen gebrachte drukproeven, welker publicatie hij natuuilijk niet bad tegengehouden. Een tegenhanger van dat proces vormt do nu tegen de Kludtlerudatsck ingestelde vervolging wegens- een geillustreerd stukje over den 11. Rok van Trier, waarbij niet alleen de schrijver en de teeke naar, maar ook de meesterknecht der drukkerij strafbaar worden geacht. Een der dagbladen vraagtv Waarom ooit niet de ambtenaren der posterijen T' Want dezen hebben zeker niet min der tot de verbreiding van bedoeld stukje mede gewerkt dun de meesterknecht der drukkerij. Een stuitend, uit de middeneeuwen afkomstig gebruik is dezer dagen nt Finland afgeschaft. De gemeenten hadden tot dusverre geen wees-, bes jes-, armenhuizen of krankzinnigengestichten, en de ongelukkige», dte ten laste van de gemeente kwamen, werden ieder jaar bij openbaren afslag toegewezen aan den minst-eischenden verzorger. Thans echter heeft een aan al de gouverneurs toegezonden keizerlijke ukase die uitbesteding van ongelukkige» onwettig verklaard. Engetsche bladen tnaken melding van liet over lijden van een zeer ijverigen priester, T.J. Fian- qery. Boter Tom", van Carna, die zoo vaderlijk zorgde voor zijne parochianen, dat, volgens den Manchester Guardian, vin menig gezin het ver lies van den kostwinner niet zoo smartelijk ge voeld zou worden als het zijne". Hij was een practise it man, die alles wist van wegenaanleg, bruggenbouw, het bouwen en besturen van boo ten en dergelijke meer, en hij wist nooit van vermoeidheid, waar liet gold bezoeken af te leggen en hulp te brengen in zijne parochie, welke voor een groot deel uit eilandjes bestaat, een woeste- streek langs de kust van Connamara, een land van rotsen, moerassen, plassen en baaien. Dikwijls- moest hij daar, bij een stervende geroepen, mid den in den nacht een verren weg afleggen, en dan moest hij telkens door een nieuwe groep van boeren met toortsen bijgelicht worden, om over gevaarlijke rotsen en door moerassen le komen. Zijn manier van omgaan met zijne parochianen was zeer eigenaardig. Als er b.v. aan de deur van zijn kerk de eene ef andere collecte gehou den werd voor den paus, dan ging niemand heen- zender een woord van lof of blaam van den priester. pNu, Biddy, het zal Zijne Heiligheid bedroeven, een enkele sixpence te krijgen van iemand ais gij," ofMolly, een shilling is zeer voldoende voor een arme weduwe en uw naam- zal er bij gaan tiaar Zijne Heiligheid," en dan- klopte de pater den aangesprokene gemoedelijk op den schouder of trok h'em aan het oor. Pater Tom was, gelijk te begrijpen is, alge meen bemind te Carna en zijn dood wordt zeer betreurd. In Rusland heeft weer een zeer ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Op den spoorweg tus schen Minsk en Smolensk, bij het station Toboke, is een sneltrein in botsing gekomen met es» militairen trein. Er moeten 10 personen gedood en ruim 100 gewond zijn.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2