Steriel ijk Al) TEUT EN TI EK. De bevolking van Antwerpen telt, op 224,000 ïnw„ rnirn 22,000 vreemdelingen. Van dezen vor men de Nederlanders meer dan de helft, nk 12,131 dan volgen de Duitschers met 56 IS, de Franse hen met 1275, de Engelsehen met 937 en alle andere vreemde nationaliteiten ie zaaien met 2530. Prof, Ven Iloltnholtz, te Berlijn, die door eert he.igen aanval van influenza was aangetast, be gint te herstellen. Hij gevoelt zich nog zeer zwak, maar het gevaar ie geweken. De familie Boscbeff te Xanten, die, verdacht van den knapentnoord aldaar, in hechtenis ge nomen werd, is thans, naar men beticht, weer in vrijheid gesteld. De BoschofFs zijn Israëlieten en de anti-semitische bladen zagen in de misdaad een zritoeeleu moord". Rubinstein blijft volharden bij zijn besluit niet meer in het epen baar op te treden. Zelfs een voorstel van een afscheldsreis doer de Ver- eenigde Staten, welke hem f0000 per concert of f 300.000 in drie maanden zou opbrengen kon hem niet vertokken. De beroemde kunstenaar weigerde ook een con cert te geven ir> het Quartet-genootschap te Milaan, waar hij onlangs vertoefde. Maar hij nam eon uitnoodigiüg voor een diner bij Verdi aan en speelde daar, na tafelten aanhoore van een schitterend gezelschaptwee uren lang stukken von Chopin, Mozart, Schumann en hem zeiven. Dezer dagen werd te Londen op een auctie ver kocht een goed geconserveerde mummie, 2400 jaar geleden, eener voorname Egyptische dame, Ta-Ta-Amen, Pe-Ta-Amen. Zij werd in haar an tieke doodkist voor 33 pd» verkocht. Een ledige mummiekist, maar die met kiöroglyphén in goud verf en kleuren was overdekt, bracht 16 pd. op. Een paar gouden armbanden, afkomstig vaneen mommie van het grafgewelf te Sakkarah, werden voor 11 pd. verkocht. De tnummiekist, in den vorm een er tot* van den pharao Amunholp III, waarop een inscriptie voorkomt, die de titels en namen des konings en van zijn koningin Ti roee- daplt, "O ondermeer vermeldt, dat de koningin de eerste tien jaar zijner regeering 102 leeuwen doode, ging voor 12 pd. st. Professor Virchow heeft eenige ond-Atheensche schedels gemeten en daarover belangwekkende opmerkingen medegedeeld in de Pruisische aca demie van wetenschappen. Deze schedels, alle van volwassen personen, zijn afkomstig van de laatste opgravingen van Schliemann in het stuk grond, dat dezen oudheidkundige in de universi teitstraat te Athene toebehoorde. Wat ben merkwaardig en veer de wetenschap van belang maakt is de kleinheid van hunne inwendige volume of hunne capaciteit, gelijk uit de metingen van Virchow is gebleken. Vroeger beeft Virchow reeds iets dergelijks aan getoond bij twee in 1871 in de Piraeusstraat te Athene opgegraven schedels. Hij noemde destijds hunne kleine capaciteit zeer opmerkelijk, daar zij zóo ver achterstaat bij de gemiddelde van andere cultuurvolken, dat men volgens de thans gebruikelijke beschouwingswijze eerder geneigd zou zijn aan tnenschen van een wilden volksstam te denken. Nu heeft men wel is waar sedert ook ouder de moderne cultuurvolken niet weinig indi viduen gevonden, die zich door kleinheid van schedel en hersenen onderscheiden, doch de indruk van het ongewone bij de beschuuwïng der oud- Atheansche scbedeis wordt daardoor niet wegge nomen, des te minder daar het getal kleine schedels toeneemt. Het feit, dat de oud-Atheen- sch hoofden lang niet de gemiddelde grootte hadden van die bij de beschaafde volken van onzen tijd, kan als eene waarschuwing gelden om den ontwikkelingstrap van een volk niet af te leiden uit de grootte der schedel ruimte, zooals verscheidene anthrepologen gedaan hebben. Bij Brunn (Moravië) zijn onlangs belangrijke ontdekkingen van voorhistorische oudheden gedaan. Bij het graven van een kanaal vond men vier schedels van langhool'dige(dolichocepbalus)men- schen, blijkbaar van een zeer lagen trap van ont wikkeling. Voorts vond men er beenderen en tan den van morn months, neushorens en rendieren, en dicht daarbij werden 500 verst-«de slakken, sten aantal kalkachtige steen en met een gat in het mijden en een ruw uiteen mammoulhstand ge sneden figuur gevonden. Deze ontdekking, de eerste van dien aard in Oostenrijk, wordt vooral belangrijk geacht als een bewijs voor het bestaan van menschelijke wezens in de mammouth-periode. Een belangrijke ontdekking op etlinologiscb gebied is den 16n November uabjj Cliilici the (Ohio) gedaan. Reeds eentge maanden is een aantal arbeiders met de uitgraving van Indiaansche graven in Ohio bezig. Op een diepte van li voet en in een grafheuvel van 500 voet lang en 200 voet breed, vond men het wel bewaarde geraamte van een man in een koperen rusting. Het hoofd was bedekt met een langwerpige koperen muls, terwijl het benedenste gedeelte van het gelaat mede in koper gevat was, Aan armen en borst zoowel als aan de lendenen bevonden zich ook al koperen platen. He mondholte was met groote, echte paarlen, welke echter grootendeels reeds ver gaan waren gevuld den hats omgaf een keten van beren tan den. Naast het geraamte iond men dat van een vróuw en het vermoeden ligt voor de hand, dat men hier met een echtpaar te doen heeft, dat >eeds eeuwen iu den schoot der aarde gelegen heeft. De Amerikanen hebben een stoomschip van nieuwen vorm uitgevonden, dat zij Bsteam-pig" noemen. De uitvinder acht een kiel niet noodïg voor een stoomschip. Zijn nieuw vaartuig is plat, met een ronde, in een kiel uitloopende voordek king, zocwlat het veel heeft van een onderstboven gekeerd schipi. Met de spits toeloopenda uitein den, zijn Imogen rug en de twee metalen torens (voor het verblijf dar bemanning) voorop, recht vaardigt van ter zijde gezien, den varkensnaaro, dien men er aan gegeven heeft. Met blijkt dat het sstoorovarken" zeer goed zee kan bouwertbij liet onstwmigst weder slechts weinig slingert en suel varen kan, In Perzië. provincie Mazandars, is een profeet opgestaan die zich do laatste afstammeling van den Profeet noemt en zich tot taak stelt het Islamisme van dwalingen te zuiveren en tot de oude ware leer terug te brengen. De sayeed (afstammeling van den profeet) toont zijn kracht, door te wandelen door een vuur, zonder zich te branden. Hij hoeft reeds honderden volgelin gen die hem stipt gehoorzamen 50 menschen, die zich tegen hem verzetten, werden ter dood gebracht, o, 8, een generaal. De gouverneur van Ast erabod heeft te Teheran versterking aange vraagd. om den profeet te weerstaan. De scliach zond maarschalk Habibullah Khan met 300 infan teristen, 200 cavaleristen en 2 stukken geschut op den profeet af. Dezer dagen werd een gezin te Lausanne, dat zich aan bet avondeten gezet had. verschrikt door dien de electrische schellen in het huls bij tus- schenpoozen van twee seconden, begonnen te lui den. Door een toeval werd ontdekt, dat zulks ver oorzaakt was door eene groote spin, wier lange ponten twee draden met elkander in verbieding brachten. Een zonderlinge volksstam werd onlangs in een vergadering van het Aardrijkskundig Ge nootschap" te Madrid door dr. Bide besproken. Deze geleerde vond in een woeste streek der provincie Cacerss een stam, die een zeer eigen aardige taal spreekt en in holen of ontoeganke lijke schuilplaatsen woont. Deze Jurdes, vermoe delijk overblijvers van een of ander voorhistorisch volk, hebben een harige huid. Zij vermeden vroeger alle aanraking met de Spanjaarden en Portugeezen. Maar sinds er wegen in het district zijn aangelegd, beginnen zij. volgens dr. Bide, de Spaansche taal te leeron en naar de markten te komen om bet een of ander voor huishoudelijk gebruik en landbouwgereedschap te koopen. In een artikel voor vroegtijdige kaalhoofdig heid geeft dr. W. Joseph Tyson, vau Folkestone, in The Lancet een aantal nuttige vomschriften tot behoud van het haar. Als de voornaamste oorzaken van kaalhoof digheid, welke meer algemeen is bij mannen dan bij vrouwen noemt hijte veel bedekken van het hoofd, overgeSrfden aanleg, bovenmatige in spanning van het hoofd en groeten angst, uit spattingen, drankmisbruik, veelvuldig wasschen en te weinig gebruik van pommade. Hij randt aan, het hoofd zoo weinig mogelijk bedekt te dragen en nooit binnenshuis, ook niet in gesloten rijtuigen, 's Zomers en bij zacht weder zijn strooien hoeden de Inwti» drachtvoor den winter zijn lichte vilten hoeden, met venlilatie- gaatjes en ongevoerd, aan te bevelen. Te veel wasschen vnn liet hoofd is onnoodig en schadelijk. Eenmaal per week is ruim vol doende om het hoofd zuiver te houden en de groeikracht van het hoar te bevorderen. Ook te veel schuieren is niet goed vooral zijn harde schuiers nadeelig. Men is algemeen van oordeel in het andere uiterste, van nooit pommade te ge bruiken, Na het wasschen van het tiaar is het zeer goed wat pommade of hnarolie te gebruiken. Als het haar dun wordt, is een prikkelend mid del als b.v, ammonia of Spaansche vlieg met olie vermengd, aan tc- bevelen. Een natuurlijk papieifabiikant is de hoornaar een groote soort van wesp. Hij knaagt het hout van hoornen, vermaalt het tot een soort van brij en maakt daaruit een grauwe stof voor zijn nest, welke papier is van de allei fijnste soort BURGERLIJKE STAND. Ccborcn t 30 December. Ferdinand Koert, zoon van H, F. Lohstroh eu A. Ze ven hu ijzen, «Stations-straat. Overleden t 30 December. Philippus Jordaans, oud 59 jaar en 4 maanden, Singel. 31. Levenloos aangegeven zoon van S. Lourens en J, M. Zuid geest, 's~Graveland. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM betuigt met wederkeerigen lieihveusch zijn dank aan allen, die hem bij de intrede des jaars belangstelling hebben betoond, P. J. VAN DI.1K VAN MATENESSE. Schiedam, 2 Januari 1892, Allen, die mij bij den aanvang des jaars van hunne belangstelling deden blijken, be tuig ik met wederkeerigen heilwensch mijn dank. J, LOOPUYT. Schiedam, 2 Januari 1892. Met wederkeerigen heihvenseh betuig ik mijnen dank voor de bewyzen van belang stelling, bij den aanvang van dit jaar onder vonden. yE. ELZEVIER DOM, 2 Januari 1892. Met wederkeerigen beilwensch zeg ik dank voor de bewijzen van belangstelling, bij den aanvang van dit jaar ondervonden, C. J. LONCQ. Schiedam, 2 Januari 1892. üe Heer en Mevrouw C, J. P. VAN DER SCHALK betuigen met wederkeerigen beil wensch dank aan allen, die hun bij den aanvang des jaars blijken gaven van belang stelling. Schiedam, 2 Januari 1892. Voor de belangstelling by den aanvang des jaars ondervonden, betuig ik met weder keerigen beilwensch mijn dank. A. KNAPPERT Lz, Schiedam, 2 Januari 4892, De Heer en Mevrouw SCHUURMAN be tuigen met wederkeerigen heitwensch hunnen dank aan allen, dïa hun bewijzen van belang stelling by den aanvang des jaars hebben betoond. Schiedam, 2 Januari 1892, De Heer en Mevrouw VISSERVak des Pakt betuigen met wederkeerigen heihvenseh hunnen dank aan allen, die hun bewijzen van belangstelling bij den aanvang des jaars hebben betoond. Schiedam, 2 Januari 1892. Onze beste wenschen en dankbetuiging voor de ondervonden belangstelling bij gelegenheid der jaarsverwisseling. K. J, VAN ERPECUM. M. C. C. J. VAN ERPECUM, Vak den Behgu. De MAJOOR-COMMANDANT DER DD. SCHUTTERIJ, COMMANDANT van het KORPS KK. SCHERPSCHUTTERS, betuigt zijn dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de verwisseling van het jaar ontvangen. Schiedam, 2 Januari 1892, De Leden van de PLAATSELIJKE COM MISSIE VAX TOEZICHT op het LAGER ONDERWIJS te Schiedam betuigen hunnen hartelijken dank voor de blijken van belangstelling op den Nieuwjaarsdag ont vangen, en bieden gaarne bij dezeu hunne beste wenschen aan het ouderwijzend per soneel in deze gemeente aan. De PREDIKANTEN van de HERVORMDE GEMEENTE alhier betuigen met weder keerigen beilwensch hunnen hartelijken dank aan allen, van wie zij bij do intrede des jaars bewijzen van belangstelling hebben ontvangen, Schiedam, 2 Januari 1892, Dank voor de Vriendelijke atteotie op I Januari 1892. D. BOONSTRA en Echtgexoote. Doctor C. J. YAILLANT brengt met weder keerigen beilwensch hartelijken dank aan allen, zoowel binnen als buiten deze gemeente, die hem bewijzen van belangstelling gaven bij gelegenheid van de jaars ver wissel in Mtjn wederkeerigen heilgroet aan allen, die my hij de verwisseling des jaars hunne be langstelling deden blijken. Dr. NOLET, De ondergeteekende betuigt, met weder keerigen beilwensch, dank aan allen, die hem bij de intrede des jaars blijken van belang stelling gaven. Dr. B. DE BRUIJN. Schiedam. 2 Januari 1892. Allen, die mij bij den aanvang des jaars blijken gaven hunner belangstelling, zeg ik daarvoormet wederkeerigen heihvenseh dank. Dr. J. ENDTZ, Schiedam, 2 Januari 1892. Voor de bewijzen van belangstelling, bij de verwisseling van den jaarkring ondervon den, brengt de ondergeteekende met weder keerigen heilweoseh zijn hartelijken dank. 2 Januari 1892. RUTSCHY. Voor de vele blyken van belangstelling, by het nieuwe jaar ontvangen, betuig ik met wederkeerigen heilwensch mynen harte- lyken dank. P. LA VERGE, Schiedam, 2 Januari 1892. De Heer en Mevrouw J. M. VAN DER SCHALK betuigen met wederkeerigen heil wensch hunnen dank aan allen, die hun bewijzen van belangstelling bij den aanvang des jaars hebben betoond. Schiedam, 2 Januari 1892. Allen, die my by den aanvang des jaars b ken gaven huuner belangstelling, zeg ik daarvoor, met wederkeerigen heilwensch, dank. S. A. VERNEDE, Schiedam, 2 Januari 1892. Voor de bewijzen van belangstelling, bij de verwisseling van den jaarkring ondervonden, brengen de ondergetekenden met weder keerigen heilwensch hun hartelijken dank. J- DIJKMANS (iz. en Faiklik. S.c h i e d a m 2 Januari 1892.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3