BinneiilaitdseUe It e rich ten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. 0 n d e r w ij s. -gebracht, heeft de regeering de meerder heid verkregen. i H I I E i. Uit Valparaiso -wordt gemeld, dat het nieuwe Kabinet in Chili een mengsel is van liberalen en conservatieven. De minister van bianenlandscbe zaken heet Raman Luce, die van buitenlandsche zaken Venturo Veil, die van financiën Francisco Yergara en die van oorlog Lu 12 Pereira. liit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de aanhangers van generaal Mitre zich neder- leggen bij de verzoeningsgezinde politiek van generaal Roca, ofschoon deze overigens hef- tigen tegenstand vindt. Uit Santiago wordt gemeld dat de eerste minister heeft verklaard dat eene reorganisatie van het land met medewerking van alle staatkundige partijen tot het programma van het Kabinet behoort. De minister van financiëD begunstigt het trapsgewijze terugkeeren tot eene munt- cit'culatie, met goud tot grondslag. J A 1 S, De reden, waarom het Parlement, dat in 1890 werd ingesteld, nu reeds door de regee ring ontbonden is, ligt ia de vijandige houding der z.g. volkspartij, welke zich verzette tegen onverwijlde behandeling van ontwerpen, welke betrekking hadden op de jongste aard bevingen en o verst roomingen, en oorzaak was van de verwerping van voorstellen tot uitbrei ding van liet spoorwegnet en verbetering der .landsverdediging. De regeering heeft thans, om in den dringenden nood der bevolking te voorzien en ten behoeve der oever verdediging, op eigen verantwoording een bedrag van ruim 4 millioen yen (dollars) beschikbaar gesteld boven de reeds toegestane 3 millioen yen. I EUZIE. De regeering is met de Engelsche maat schappij, welke het monopolie van den ver- koop van Inbak bezat, overeengekomen, dat haar alleen het recht van verkoop binnenslands wordt ontnomen, waarvoor haar eene schade loosstelling zat worden toegekendzij be houdt echter het uitsluitend recht tot uil- voer van Perzische tabak. SCHIEDAM, 2 Jannari 1S!)2. De Rottenlamsche tramwegmaatschappij .vervoerde in de maand Dec. -JSOI 441,809 reizigers met een opbrengst van f 37,320,68, tegen 452.929 reizigers met een opbrengst van f30,355,30 in Dec. 1890. Het totale vervoer over de afgetoopen maanden va» 1891 heeft bedragen 6,062.461 reizigers met een ontvangst van f470,981,69, tegen 6,010.223 reizigers met een ontvangst van f 452,877.76 over datzelfde tijdvak in 1890; gevende dit jaar een vooruitgang van voothijreed, om vervolgens onder bedekking van eemgt* boutnen weder stil te bonden. De graaf bleef n«g eentge oogenblikken staan, om na te «r.mrt ol hij door niemand werd be spied. en ImaWe vervolgens een pakje uil den zak. Koen raad, die ioo dicht was genaderd als hel hein mogelijk was, zag dat uil hel pakje een touwladder te voorschijn kwam. De graat' trad voorzichtig naar den muur, koos eene plek, waar een stevige linde haie takken er over boog, wierp, na nog eens rondzienda te hebben stilge-, staan, het louw op handige wijze en nadat hij er een zwaren steen aan gebonden had over den imiur, zoodat do ladder aan beide zijden naar heneden hing. Toen hij zicli overtuigd had, dat de steen aan den overkant genoegzaam tegenwicht bood, klom hij voorzichtig en zicli aan de uitstekende steenen vastklemmende naar boven, greep de takken der linde en klom langs deze in het park. Koon raad hoorde aan de binnenzijde van den n.uur een lichten kreet en toorn en veront waardiging maakten zich van hem meester. Het bloed steeg hem naar het voot hoofd; nu 52,238 reizigers en een vooruitgang van 18,103,93 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1891 beliepen f178,1745,36, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1890 f 1 r0,108,66 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1891 beliep f 6-49,727,05, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1890 f622,986,42 beliep. Te Leipzig zal 4 Februari eene internatio nale tentoonstelling geopend worden, genaamd van het 'Eoode Kruis, welke 14 dagen zal duren. Daartoe zal het kristallen palcis worden gebezigd. De tentoostelling zal li groepen bevatten, namelijk: lo. het Roode Kruis te velde; 2o. kleeding van den soldaat; 3o, woningshy- gïëne4». volksvoeding5*j. spijsbereiding 6o, bereiding van taarten en fijn gebak; 7slachterij 8o. dranken 9o. installatie van hotels en restaurants; 10». keukenbe- noodigdheden, en llo. literatuur, op de ge noemde onderwerpen betrekking hebbende. De tentoonstelling slaat onder bescherming van de Saksische regeering. Eene internationale pop pen tentoonstel ling zal te Brussel, ten voordeeleder aldaar, onder de iiooge bescherming van H.M. de Koning in-Regentes, gevestigde Nederlandse he ver- eeniging van weldadigheid, worden gehouden van 1 tot 29 Februari 1892. Tot mededinging zullen verschillende cate gorieën vau poppen worden toegelaten. Zij., die verlangen aan de tentoonstelling deel te nemen, worden uitgenoodigd daarvan tijdig kennis te geven aan den hr. Van Stra len, 5, rue de Ia Science te Brussel, die hun alsdan de noodige aanwijzingen voor de ver zending zal doen toekomen. Naar het Hll. verneemt, moeten er, om redenen van comptabelen aard,nogal bezwaren bij do maatschappij tot exploit, van staats spoorwegen bestaan tegen de aanneming van het voorstel van de Holl. ijz. spoorweg-maat schappij, om den houders van retourbiljetten de bevoegdheid te geven, voor de terugreis een andeien weg te nemen, dau op de heenreis werd afgelegd. De stoom- en scheepvaart op den Rijn is weder hervat. Aan alle veren heeft de over tocht voor rij- en voertuigen met gierponten weder geregeld plaats. Ook de Usel is vrij van drijfys, de seheep- vaait is hervat. Met den aanstaanden zomerdienst op de staats-spoorwegen zullen dagelijks weder negen sneltreinen te Nreuwersluis doorrijden. Onder den titel; The Butch take more than Holland (De Hollanders nemen een kende bij het geheim de graaf was het patk b innen geil ron gat» om er Bianca aan te treffen en zij was er. Alles, wat zij hum gezegd en beloold had. was dus laag bedrog geweestbedrog en leugen hare smart, hare tranen, hare lijdzaam heid en geduld valse!,) spel, urn zijn nauwlettend oog te bedriegen en ongehinderd haar verkeer met den graaf in het geheim te kunnen voort zetten. Alles in hern kwam op tegen zoovee) laag hartigheid en zijne eerste gedachte was naar de lahiiek te snellen en den lieer Brack nor, dien hij daar nog dacht te vinden, het gebeurde mede te deeleti, opdat hij den graaf zoli kunnen laten vatton. Doch zou hij op die wijze niet een schandaal uitlokken, dat de geheele familie in opspraak zou brengen! Kn dan, was het niet mogelijk, dat Bianca, van wie hij wist, dut zij zich 's avonds dikwijls in het park ontspande, er door den graaf was verrast dn deze haar tegen haren wil een mondgesprek had willen opdringen! Hij kon het haast niet gelooven dat dit meisje, met hare reine, eerlijke blikken, hare trouwe, van oprecht- grooter plaats in dan Holland) bespreekt het Amerikaansche weekblad Harper's Weekly een gesclirift. van dr. Griflis, voorzitter van het »Delftshaven Memorial Comitee" (een commissie, welke zich ten doel stelt een monument op te richten ter herinnering aan de gastvrijheid, door Holland bewezen aan de Puriteinse he uitgewekenen uit Engeland). Het geschrift heeft tot onderwerp»den invloed van de Nederlanden op de wording van het Engelsche gem eenebest en de Ame rikaansche Republiek" en behandelt niet alleen in bijzonderheden wat de Hollanders voor de pelgrims deden, maar ook de quaes tie van Nederlands invloed op de constitutioneele vrijheid en de nieuwere beschaving. Er wordt daarin tevens de aanstaande uitgave van oen grooter werk van den heer Douglas Campbell over hetzelfde onderwerp aangek on digd. s Intusschen," zegt Harper's Weekly, sis de brochure van dr, Grifïis een geschrift, waarop ieder zoon van Nederland trotsch kan zijn en dat zeker de geestdrift en wel sprekendheid op het jaarlijkse!) feestmaal der »St. Nicolas Society" zal verhoogea. Dr, G. stelt, waar sproke is van invloed op de nieuwere beschaving, Nederland in de eerste plaats en Engeland in de tweede. De groote bolwerken der vrijheid noemt hij van Hüllandschen oorsprong. Erfpacht van land, registratie van akten en hypotheken, plaatselijk zelfbestuur, een geschreven con stitutie, eett republiek van vereenigde staten, vrijheid van spreken, godsdienstvrijheid, al de groote diugen, waarop de Engelsche ge schiedenis en de Amerikaansche zonen der pelgrims roemen, schrijft hij toe aan Neder land." Met alle erkenning van Motiey's groote ver dienste is dr. G. van oordeel, dat deze ge schiedschrijver »de voornaamste kracht van het volk vergelen heeft, namelijk het innig geloof in God". De brochure van dr. Griifis, welke zeker voor ons, Nederlanders, zeer belangrijk is, verscheen bij De Wolfe Fiske Co., te Boston, Hetzelfde onderwerp werd door onze Ameri kaansche neven reeds meermalen behaudeld. Nog in October 1.1, hield de heer Van Sicten aan het feestmaal van het »Pan-Republic- Congres" te Philadelphia eene redevoering over»den invloed der Hollanders op de zaak der vijjlteid van het meiisclidom". Nederland heeft waarlijk uiet te klagen over miskenning van die zijde. Do vele vereenigmgen, die zich ten taak hebben gesteld do arme bewoners in Londen, vooral op tijden als het Kerstfeest, een warmen maaltijd te bereiden of niet warme kleedmgstukken te verblijden, waren op Kerstdag van den ochtend tot den avond druk in de weer om duizenden vol heid getuigende woorden in staat zou zijn tot het spelen van eene rol, als hij haar daareven had toegedicht. Hij zou zich nader overtuigen, want liet gold den goeden naam van hem, aan wien hij alles te danken had, liet gold ook haar goede» naam, voor wie hij zich ook thans vernederde bit luisteraar. Hij sloop naar de plaats, waar de touwladder afhing. Ofschoon minder geoefend dan de ander in de gymnastiek, gaf de opgewondenheid waarin hij verkeerde hem de kracht vlug en onhoorbaar den ntunr te beklimmen. Ook hij greep, boven gekomen, de takken eo bleef er tegen leunen, be schut door het dichte loof. Zijn scherp oog, reeds «enigszins aan het don ker gewend, herkende al spoedig Bianca, die op ■de zodenbank zat, terwijl du graaf voor haar knielde. Hij hield hare hand in de zijne en over dekte die met gloeiende kussen. Zoover mogelijk boeg Koen raad voorover, om alles te zien en te hooren. »Neen riep de graaf, tmeen I spreek mij niet van lijdzaamheid en berusting, mijn zoet, lief duif je Gij zijl do mijne en den wreedaard, die u aan wassenen en kinderen te kleeden, te voeden en een gezellig feest te bezorgen. De Robin So ciety" had in den morgen van dien dag alleen 10000 arme kinderen voor haar rekening. Die vereeniging gaat van het beginsel uit, dat een flink ontbijt nog wel zoo noodzakelijk is voor de slecht gehuisde en ellendig gevoede kinderen als een maal later op den dag. In twee reeksen werden al die 10090 kinderen in het volkspaleis onthaald op een voedzaam, lekker maal van chocolaat), koek, brood en andere versnaperingen. Een en ander ging van muziek vergezeld. Dergelijke feesten werden dien ochtend en in den Joop van den dag ook elders gegeven. In het Duitsche leger wordt nu een nieuw ge schut ingevoerd, welks vernielende uitwerking algemeen verbazing wekte. Bij proeven, welke men ia Beieren nam, werd geschoten op een schijf, welk© op 750 passen afstands van een b«sch stond. De bom trof de schijf niet, maar vloog 500 meter ver het bosclt in, dat weldra voor een groot ge deelte in brand stond. Een andere hom maak te tse o duizend gaten in een dikke pantserplaat en nog een andere wierp splintei-s in een kring van ca. 300 meter. Met een batterij van dit geschut kan, naar men- beweert, een geheele divisie vernield worden. De samenstelling van de bommen is een geheim der Duitsche regeering. De Baptïstische zendelingen, die sinds ©enigen tijd een zendingsschip op de Congo-rioter ood-r- htelden, laten er nu een tweedebij bouwen, waarin- woning zal zijn voor 8 zendelingen, dio op de aan den oever gelegen plaatsen zullen arbeiden- De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Nov. 1891 in de rijkspostspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als Bedrag der inlagen f 1, l52,358.25Vs b i terugbetalingen 990,550,11 t/j Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 155.802.14 Aan het einde der maand October was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 23.207,449.96Va zoodat het gezamenlijk te goed op uit. Nov, bedroeg f23,303.252.10*k In den loop der maand Nov. zijn 4842 nieuwe boekjes afgegeven; 1588 zijn er in die maand ge heel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 316,161 in omloop waren. De vergadering der t Vereeniging tot bevorde ring van het on tier wijs in handenarbeid in Neder land" werd Woensdag 30 Dec. 1891 te Amster dam gehouden. mijn hart wil ontrukken, zal dit niet gelukken." «O, mijn God," was het zacht en schuchter antwoord, terwijl de kleine hand zich trachtte Jos te trekken, »spreek toch zoo nietontroof mij de zielsrust niet, die ik met zooveel moeite heb- terugverwerven en die ik zoo noodig heb om te blijven leven en te doen wat mijn plicht is!" "Plichthernam de graaf, ïeeu minnend hart kent geen andere plichten dan diode liefde- oplegt. Zou hot uw plicht kunnen zijn, Bianca, om mij het leven onmogelijk te maken 1 Want hel zou mijn dood zijn, wanneer ik moest gelooven, dat gij mij in koelen bloede kondet afwijzen. Ja", riep- hij met hartstochtelijk gebaar, »de dood zon mïj lief zijn, als ik wist te moeten leven zonder u l" «Maar hoor dan toch smeekte Biancai) hoor mij aan, en bedenk dat een krachtig en moedig man, voor wie eene wereld van verstrooiing open staat, toch ook moet kunnen, wat een zwak meisje kan, die niets is en niets heeft dan haro- liefde." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6