Woensdag 13 Januari. N°. 7926 A". 1892. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, i igezonderd nsdag. Bulten lands cite Berichten* I UITGEVER: J. ODÉ. VDITKHIAI'D. De Kreuzzeitung bevatte gisteren een nrti- 'kel, dat weder veel opschudding en veront waardiging veroorzaken zal. Zij verlangt van •de Pruisische justitie, dat deze ai de akten zal publiceeren, welke betrekking hebben op het gerechtelijk onderzoek tegen den Jood- schen slager Buschoff te Xanten. Deze was onlangs gevat onder beschuldiging, aldaar eon kleinen Chi it ten knaap, Joanchen Hegman n, te hebben vermoord. Hij werd echter weder op vrije voeten gesteld, omdat het gerecht zich ■niet van zijne schuld overtuigd gevoelde. De Jxrevzzeitung vergelijkt nu deze gebeurtenis met den sritueelen moord op Koi fu", beweert dat meer dan twintig geloofwaardige geti gen den beschuldigde ten zwaarste hadden in verdenking gebrachten eindigt met de volgende ongehoorde ontboezeming: »Er be staat dus vermoeden dat een lid van dat volk, van hetwelk er 700,000 de gastvrijheid in het Duitsche rijk genieten tot Joodsch- ritucele oogmerken een Duitsch Christenkind heeft vermoord. De toegeeflijke behandeling van het Jodendom, op welke men zich sedert lang in onze óffleieeJe kringen toelegtmag echter niet zdo ver gaan, dan rnen voor het algemeene verlangen naar opheldering van dit voorval eenvoudig zich de ooren toestopt." Afgezien van bet ongeneeslijke antisemi tisme der Kretizzeiiung, spreekt uit dit arti kel de verbittering der hoog-coDser'vatieve oppositie tegen de regeering. FKAS KEIJH, De Kamer heeft gisterende hervormingen betreffende den boter- en margarine handel behandeld. De heer Grousset stelde de opheffing voor van het laatste gedeelte van artikel i, De heer Beprez verlangde voor de margarinehan delaars het recht, hun bedrijf vrij uit te oefe nen, en concludeerde tot terugzending van het ontwerp naar eene commissiedit werd ver worpen met 213 tegen 213 stemmen. De Kamer heeft art. 2, verbiedende het kleuren van magarine om haar den schijn van boter te geven, naar de commissie verwezen. De Temps schrijft; Door bet Fransche minimum-tarief aan te nemen staat Nederland aan Frankrijk bet laagste tarief toe, maar zonder eenige tijdsbepaling. Voor Jules Grévy, den vorigen president der republiek, zal te Dole, het arrondissement zijner geboorte, op bet hoofd plein een stand beeld verrijzen. De vervaardiging daarvan is opgedragen aan den beeldbouwer Falguiöre. De huurkoetsiers hebben Zaterdag liet werk hervat, De aartsbisschop van Kamerijk is over leden. ENGELAND. De hertog van Clarence is door influenza en longontsteking aangetastde krachten blijven stand houden. Volgens de laatste berichten was zijn toestand gunstig. Het is officieel, dat lord Clareford is be noemd tot gezant te Konstantinopel. Reuter vernam, dat de dood van den khedive geen verandering zal brengen in den staatkundigen toestand van Egypte. Strikt zal n alles de tot nog toe begane weg worden gevolgd. De troonbestijging van Abbas-pacha zal geen nieuwe onderhandelingen tusschen Engeland en Tuikije over Egypte noodig maken. O O S T E N R IJ K. De "Weener bladen zijn zeer verheugd over bet feit, dat een overschot van 22 millioen Hoi nen is geconstateerd op de rekening van 1890, hetgeen een nieuw bewijs is van de ver sterking van deu finonctéeien toestand. De JVcue Bresse schat op 60 millioen fl. de som, waarover de minister van financiën op dit oogenblik kan beschikken. De onderhandelingen met Italië vorderen nietde eischen der Italiaansche onderhan delaars zijn buitenspongde onderhande lingen i n afgebroken in afwachting van instructies. In hel eedgenootschappelijk paleis zou men de eenvoudige toepassing verkiezen van het gewoon algemeen tarief. Een overeenstemming met Frankrijk woidt onmogelijk geacht: de Bondsraad is niet meer meester van den toestand, wegens de uiterst vijandige houding der tegenstandets van alle mogelijke con cessies; die een douane-oorlog verkiezen boven eene overeenkomst, waarbij de belangen van Zwitserland geheel opgeofferd zouden worden. ItÜSLAND. Het verbod tot tarwermitvoer, door het Zondag openbaargemaakt manifest, is tot Finland uitgebreid. Aan de Külnische Zcitunq wordt uit St.- Petersburg gemeld: Geloofwaardige personen verbalen, dat de politie onlangs twee perso nen heeft gearresteerd, die laatstleden Woens dag alhier in de vesting zijn gebracht en verdacht worden, bij de vermeende poging tot een aanslag op het leien van denczaar, op zijne terugreis uit de Kiïm dynamiet- bommen in den spoorwegdijk te hebben gelegd. De Standard verneemt uit Petersburg, dat de gearresteerde Polen geen nihilisten, maar Poolsehgezinden zij ti, die de handhaving hun ner nationaliteit wenschen. ITALIË, Het rapport van den - afgevaardigde Ellena over de handelstractaten is Zaterdag open baargemaakt. Het concludeert uit naam der meerderheid van de permanente com missie tol aanneming dier verdragen, hoewel het zekere bepalingen afkeurt, die de com missie niet voldoende voorkomen. Zij is van oordeel, dat door den langen duur der han delstractaten een tijdperk van bestendig!»;id zal ontstaan, dat noodig is ter ontwikkeling van landbouw en nijverheid. SPANJE, Gisteren by de wederopening der Kamers sprak Canovas over de fmancieele quaestie en deed een beroep op alle partijen om haar te helpen oplossen. fiagnsta antwoordde dat de liberalen vaderlandlievende hulp zullen verleeuen. In den omtrek van Xeres is Zaterdagnacht een anarchistisch oproer uitgebroken. De op roerlingen, met jachtgeweren gewapend, vielen de stad aan, om haar te plunderen. De gendarmie, die in kennis gesteld was met den beraamden aanslag, dreef de aan vallers terug. Het gevecht duurde bijna tot aan den morgen voort. Toen namen de op standelingen de vlucht, vervolgd door de cavalerie. Een groot aantal vluchtelingen weiden gearresteerd. Deze oproerige beweging droeg een ge heel socialitisch karakter. De gevangenen zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Er is slechts éen persoon gewond. Dertig anaichisten zijn in hechtenis genomen, De rust is hersteld. Naar de IVWs uit Madrid verneemt, is Spanje voornemens een decreet uit te vaar digen, opleggende met -lo. Februari een nieuw minimum-tarief voor alle Engelsche, Russische en Hollandsche invoerwaren. Uit Tanger wordt van den 9n dezer gemeld Het verzet der inlandsche stammen tegen den pacha duurt voort; de opstandelingen eischen dat hij zal worden afgezet. De opstandelingen zijn gisteren de stad genaderd en hebben zich meester gemaakt van eene Marokkaansche karavaan. De Spaansche kruiser Alfonso is Zondag ter reede van Tanger aangekomen. Uit de haven van Toulon zijn twee Fransche gepantserde schepen, de Bayard e n Dugu esclin naar Tanger vertrokken. De Iialiaansclie regeering heeft het gepant serde oorlogsschip Dondob naar Tanger ge zonden. B V L G A R IJ E. De Lihcrté behelst eene depêche uit Kon stantinopel, volgens welke liet geschil tusschen Bulgarije en Frankrijk bijgelegd is. De regee ring heeft de gegrondheid van Frankrijks vertoog erkend. De ministerraad te Sofia zou Zondag vergaderen om te bepalen, op welke wijze aan Frankrijk voldoening gegeven zal worden. GRIEKENLAND, De ontevredenheid onder de bevolking van Cyprus is zeer groot, daar Engeland de ver kiezingen, waarbij de bevolking zich ten gunste van zelfbestuur verklaarde, heeft doen nietig verklaren, teneinde bij nieuwe verkiezingen aanhangers van Engelands heerschappij te kunnen doen verkiezen. E6IPTE Bjj de aankomst van Abbas-pacha te Triest lieeft de consul-genera»! van Turkije hem zijn opwachting en hem zijn verheffing tot de waar digheid van khedive medegedeeld. AMERIKA. Aan de 2PÏtie-Xbrk Herald wordt uit Valparaiso gemeld, dat de gezant Patrick Egan den 9den, vergezeld van drie der in het gezantschapshotel verscholen vluchte lingen, Santiago verlaten en zich naar Val paraiso begeven heeft, waar zij zich inge scheept hebben aan boord van den Ameri kaan setien kruiser Torktown. Men gelooft dat de zes andere vluchtelingen spoedig op dezelfde wijze de legatie veriaten zullen waarna de Yorktown waarschijnlijk Maandag naar Peru vertrekken zal. President Montt heeft Zaterdag de aanhangers van Balmaceda uit de gevangenis te Santiago ontslagen. Kolonel Moran Errazuriz heeft last gegeven, dat ook de Balwacedistische officieren in vrijheid gesteld moeten worden. Hetzelfde Wad meldt uït Valparaiso, dat president Montt aan het congres heeft ver zocht, de regeering te machtigen, bij de ban ken een leening aan te gaan van 5 millioen p, st., voor den tijd van een jaar, teneinde de loopende uitgaven te kunnen betalen, met behoud van het goudsaldo in de bank van Engeland, en tevens de interesten der Chi- leensehe schuld te voldoen. Hij stelt voor, de rente van deze leening te voldoen door den verkoop der zilverstaven, aan boord van liet Engelsclie ooriogs-cliip Mspisgle, en door nieuwe remises in zilver. Daily jfetmt behelst een telegram uit New- York, luidens hetwelk, volgens berichten uit Washington, men waarscliijnlijk geenerlei wetgeving op muntgebied gedurende het tegenwoordig congres heelt te wachten. Beide partijen doen haar best voor eene internatio nale conferentie gedurendedetentoonstelling van Chicago in 1893. Er is een bill ontworpen, waarbij de presi dent gemachtigd wordt om de voornaamste Europeescbe natiën uit te noodigen tot bet zenden van gedelegeerden naar de conferentie, welke echter slechts de bevoegdheid zou heb ben tot hel verstrekken van raadgevingen. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai moet de op stand in het noorden nog niet bedwongen zijn- De opstandelingen heeten sterk verschanst, terwijl de keizerlijke troepen wachtende zijn op versterkingen. COURANT per k Wartaal franco per post, Hoor het geheele Rijk JVfimiilei 1 Ij 1;e nouiiners - t 1.*5. - 1.50, - 0.10. IIHKEAV; BOTKItlTRi AT, C II. *;>'.K KHTIItPfillS: tail 11" It-woii» f-tf-H! inbegrip n» eerie Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer 'l ld Okikmaoi. geplaatst worilt tegen twrtcmi. he'-kee-t ZWITSERLAND.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1