De merkwaardigste gebeurte nissen van den dag zullen geregeld in beeld en schrift in het Geïllustreerd Zondagsblad worden weergegeven. Eénige voorwaarde om wekelijks dit uit 8 pagina's bestaande tijdschrift te ontvangen, is een driemaandelijkse he con tributie van 30 cents of 45 ct. Ir. p. post, gggg.tt Afzonderlijke abonnementen, Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. "by Munster te hebben vermoord. De aange houdene heeft aan den wachtmeester na de arrestatie volledig zijne schuld bekend. Hij was reeds in het bezit van een kaart om naar Amerika te vertrekken. Een dame te Hi) versum heeft aan de hoof den der openbare scholen en der school met den bijbel een aantal bons voor een paar klompen verstrekt, met verzoek die uit te reiken aan leerlingen, welke door gem is van schoeisel de school niet kunnen bezoeken. De justitie heeft geen termen gevonden om schipper P., van Meppel afkomstig, te ver volgen wegens de verdenking, als zou hij zijne huishoudster hebben vergiftigd. (De overle dene was niet de wettige vrouw van den schip- Per-) Als een bewijs hoe overvol de gevange nissen zijn, wijst men er op, dat op i Jan, jl. geen enkele cel beschikbaar was in de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, Breda, Maasti icht en Roermond. Een der lezers van het llbl. schrijft aan dat blad »Naar aanleiding van de mede dee ling in uw blad, volgens welke het gebruik van kaneel door dr. Clmmberland (van Pasteur's instituut) als een uitstekend voorbehoedmiddel tegen influenza erkend en het drinken van kaneelwater aanbevolen wordt, is het zeker niet ondienstig op te merken, dat men daartoe dan ook werkelijk kaneel neme, en zich niet voorzie van zoogenaamde of gemalen soorten, maar pijpkaneel vrage (de fijne Ceylonsejie is waarlijk goedkoop genoeg tegenwoordig), "Wanneer men daarvan dan een pijp aan kleine staafjes snijdt, zoo'n staafje in den mond houdt als ware 'teen kleine cigarette dan is de aanwending doodeenvoudig, gemak kelijk en practisch, en zoowel op straat, op reis, als in huis uitvoerbaar". Dezer dagen zoo schrijft ons eene lezeres trof mij in een schrijven uit liet buiten land het volgende «De jongste drie kinderen hekben in een hevige» graad influenza gehad, voortdurend koortsen, veertig graden. De» 17n December dacht ik het ventje van twee jaar dood in mij tie armen te houdenhij was geheel gevoelloos, zelfs onder de inspuitingen, die de dokters hem gaven, van ether, cognac en muskusb de laatste inspuiting gaf hff een g«l; een mosierdbad deed hem daarna veel goed. Hij gaat nu weer dagelijks uit, want P is volkomen hersteld". Bij ons hoort men ook zooveel van weg zinken". Zouden er overal genoeg wapenen tegen den vijand gekeerd worden? (N. v. d. D.) Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat op het Westervlier, onder de gemeente Diepenhelm, nog drie ooievaars aanwezig zijn. Middel tegen vruchten- en wijnvlekken in tafellakens. De vlekken moeten, zoolang zij nog nat zijn, roet een weinig boter ingewreven wor den. Met het wasschen zullen zjj dan geheel verdwijnen. De Inhoud van Mo. 3 van het Geïllu streerd Zondagsblad Een Spookgeschiedenis, met illustratie, Drie kapiteins op éen schip, met twee illu straties. Ons huis. Voor de ziekenkamer. Een barbnarsch gebruik in Engelsch Indië, met illustratie. Gloeilampen en booglam pen. Een modelmeter. De waarde van persoonlijke vrijheid boven het liggen aan banden, roet illustratie. De ramp van den Koninklijken Schouwburg te Gateshead, met twee illustraties. Naaimachines en gezond heid, Een vaderhart. Houdt het hoofd koel. Goudzoekers onder de mieren. Olie op de golven, Een donkere toekomst voor paarden. Romeinsehe Gladiatoren *Po]lice Verso", met illustratie, Ieder in zijn vak, met illustratie. Het beklimmen van een piramide, inet illustratie. Brand iii den paardenstal, met illustratie, Uit drukkingen in onze taal aau het Zeemans leven ontleend. De papieren eeuw. Een mooi schot op een vogelverschrikker, met twee illustraties. O, die bedelaars. "Wat is een wijsneus Bespari tig van be weegkracht. Een afdoend middel. Anekdoten. Schaakrubriek. Maasland. Dinsdag is alhier overleden de lieer Arend van der Lely, sedert 1873 lid van den gemeenteraad en sedert 4881 wethouder, De overledene was ook hoofd ingeland-plaatsvervanger van Delfland. Utrecht, De toVolks-leeszaal" in het be lang van de verstandelijke en zedelijke ont wikkeling van den werkman, van welker oprichting eenigen tijd geleden werd melding gemaakt, is thans lot stand gekomen, dank zij vooral het krachtig ijveren daarvoor van den heer H. A. van Beuningen alhier. Deze Vólks-leeszaal" is gevestigd in de Loefbergmnkersstmat. Men vindt daar alle soorten van nieuwsbladen, boeken enz, enz., waarby °°lv gelet is op verscheidenheid van smaak by de lezers. De leeszaal welke uitsluitend voor man nen toegankelijk is is kosteloos geopend op werkdagen, van des voormiddags 10 tot des avonds 10 ure, en verder op Zon- en alge meen erkende christelijke feestdagen, van 's namiddag 1 tot 's avonds '10 ure. De commissie waarvan prof. Muien graaft voorzitter en de lieer J. C. Mnrx secrelaris- penningrneester is zal gaarne en dankbaar elke schenking van boekwerken aanvaarden, daar de bibliotheek nog velerlei aanvulling behoeft. In betzelfde gebouw zijn ook gevestigd het Volks koffiehuis", opgericht door de te Utrecht bestaande afdeeiing van den «Volksbond", de vereeniging «Jong Leven", met eene volks bibliotheek voor jongelieden, en de bureaux van de «Vereeniging tot verbetering van Armenzorg". Bovendien spreekt men vau eene nieuwe vereeniging van jongedames, die zich de zedelijke verbetering van fabrieksmeisjes ten doei stelt. Goes. Maandagavond was alhier eene lezing aangekondigd van den sociaal-demo craat Beladingen; daar er, behalve twee ver slaggever, slechts twee hoorders aanwezig waren, besloot Hekelingen zijn lezing niet te houdc-n, maar dad el ij Ir naar Rotterdam te vertrekken, daar hij nog juist den laatsten trein halen kon. Ingezonden mededeel In gen, betreffende zaken van particulier handels- co nijverheidsbelang. 20 Cent* per regel. Ier®Vt zonder inteekening op ons blad, worden niet aangenomen. Da bekende abdij der Benedictijnen te Fécamp is gisternacht geheel door brand vernield. De schade wordt op twee millioen frs. begroot. De fabriek, waar de bekende likeur gestookt werd, maakte deel uit van de oude abdij, die reeds uit de 7e eeuw dagleekemie en o. a. een prachtige bibliotheek bezat. Zij werd gesticht door St. Bene dict us, die in Duitschland ook de abdij van Fulda grondvestte. Te twee uur in den ochtend is de brand uitge broken 200.000 ftessehan waren weldra in de vlammen verdwenen, die ook 2500 HL alcohol aantastte, welke in de kelders howaard werden. Toen was aan blusschen geen denken meer en stortten de muren achtereenvolgens in. De brand zal nog wel enkele dagen blijven smeulen, maar nu reeds is de gebeele fabriek vernield200 arbeiders zijn door deze ramp werkeloos ge worden. Eeu vreeselijke brand heeft een geheele wijk der stad Biarritz in de aseh gelegd. De brand brak uit in een stal, waar een paar kinderen op onvoorzichtige avtjie met eene kanrs speelden en het hooi deden ont vlammen. Het eene kind bekwam hevige brandwon den menig stok vee kwam in de vlammen ooi, terwijl de materieel e schade ongeveer V; millioen mark be loopt. Be inlroed.-. der verschillende huizen was voor een groot deel verzekerd. De dienstmeid van mevrouw Dellard, Delphine Hoiibre, die Injna het tweede slachtoffer was gewor den van den moordenaar d'Auastny, is geheel genezen. De zaak van d'Annstay zai waarschijnlijk reeds in den loop der maand Februari door liet hof in behandeling genomen worden. De katoenspinners in Zui i-Duitscbland bobben besloten van den 15n Februari nf de fabricatie gedurende drie maanden met 20 tot 25 pCt. W ver minderen. Waarschijnlijk zullen de fabrikanten in den Elzas hetzelfde deen. De 3G jarige mijnwerker te Myslowitz, die den iSu September van verleden jaar door eene slaap ziekte werd aangetast, is nog steeds niet ontwaakt. "Van tijd tot tijd wordt hem brugs kunsimatigen weg eenig voedsel (oegediend, rul, twee liters melk per dag, waaraan het lichaam genoeg blijkt te hebben om niet. in gewicht af te nemen, In den toestand des lijders is in den laatsten tijd slechts geringo verandering gekomen alleen kunnen de armen wat gemakkelijker worden opgelicht, ge bogen en uitgestrekt, waarbij men een krampach tig beven gevoelt, naar overigens ziet de man er geheel uit als een lijk, en bevestigt alleen de lichte beweging van borst en maag dat hij nog leeft. Volgens een telegram uit St.* Petersburg heeft bij het station SuSiks, aan de lijn Syzrona-Winstna, eeu rrceselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Veertien waggons van een goederentrein stortten langs eene belling naar beneden en deden een goed gevulden personentrein ontsporen. Acht rijtuigen van laatst genoemden trein zijn totaal verpletterd. Dertien personen zijn onmiddellijk gedood en meer dan vijftig zeer zwaar gekwetst. De influenza te Stockholm noemt onrustbarend toe en brengt aller gemoederen in beweging, In éone week tolde men 4<s(W patiënten. De dokters werken dag en nacht en de apotheken zijn vol wach tende k lan ten. Een hevige sneeuwstorm woedde dezer dagen over Denemarken, stoorde liet verkeer en richtte groote schade aan. Uit Weenen wordt bericht, dat de physioloog prof. dr, Ernst Wilhelm von Brücke aan influenza is overleden, in den ouderdom van 7'2 jaar. Von Brücke wordt beschouwd ais de grondlegger der studie van de nieuwe physiologic in Oostenrijk. Hij schreef verscheidene zeer gewaardeerde werken. Uit Winnipeg wordt gemeld dat de Canadian- Pad flc-Spm ij. den prys van liare landerijen verlangd beeft met den doller per acre, tot aanmoediging van de immigratie. Volgens nadere berichten omtrent het mijnon geluk te Krebs (Ver, St.) waren er op hetoogen- blik van de ontploffing 335 at beiders in de uiijn. Van dezen ontkwamen 437 door mijngang no. 7, en ongeveer 20 ontsnapten langs andere wegen. Honderd acht mannen werden zwaar gewon'! bo ven gebracht; vele van dezen zullen waarschijn lijk aan hunne wonden sterven. Zestig dood en werden gevonden, en omtrent liet lot van de tien overigen verkeert men nog in onzekerheid. Bij de ontploffing zag men een hooge «lam uit den grond opslaan. De schok was zoo hevig dat men in den omtrek meende, dat er een aardbe ving plaats had. Do tooneelen bij den ingang van de mijn, waar de vrouwen en betrekkingen der mannen daarbeneden in spanning stonden te wachten, waren hartverscheurend om te zien. De mannen, die het eerst beneden kwamen om het reddingswerk te ondernemen, zagen daar een vreeselijk schouwspel van op een hoop liggende dooden, bijna allen onherkenbaar vermink!. ïn de mijn is alles vernield Opmerkelijk is het dat de muilezels op twee na geheel ongedeerd zijn ge bleven. Volgens berichten uit Chicago is er eene maat schappij voor machinulen katoeuoogst opgericht met een kapitaal van vjjf in ill toen dollars. .Men beweert dat deze onderneming eene omwenteling in de katoen- teelt teweegbrengen en dat elk barer toestellen liet. werk van zeventig negers verrichten zal. De heer Bouriant, vul) de Fi arische school te Kaïro, heeft dezer dagon een sink vun den Griek- sclien tekst van het boek Henoch ontdekt. Het be vat de eerste 33 hoofdstukken. Eet lang wordt het openbaargemaakt. De gelegenheid tut verzending der correspon dentie naar New-York (via Itnllerdum) bestaat door middel van liet stoomschip Werkendam. De laatste biislichting aan het. postkantoor te Rot terdam is bepaald op IG Januari, de-avonds te 12.30 uur. De wijze vnn verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te «voiden. In Gelderland, Ovettjsel en Drente slaat bet win tergraan uitmuntend te velde. Een internat! min Ie veetentoonstelling (van fok vee vet vee enz.) zal ook. dit jaar. evenals in 1891, te Wee tie it, en wel van tul 11 September, gehouden worden door de olaiidwirthscliafts-Gesellscluift" al dnar I-jen aantal voor du inzenders gunstige vervoers- bepalingen zijn reeds verkregen nog meer dan ver leden jaar. Vanwege de regeering, de gemeente, liet tentoonstel lings bestuur en particulieren wat den prij zen toegekend. Nadere inlichtingen verleent de secretaris der L»mi'-vii'1 Li£draUs-gesellscliaft" te Weeneu, tiert eti- gasse 13. Als een uitstekend middel om bloemen gedurende cerngen lijd te bewaren, wordt bot volgende aanbe volen Men voorziet de bloemen eiken i lig van frisck water, w.iaiiu zooveel salpeterzure natron is opgelost als men tusschen duiin en vinger kari houden. Elk verwelkt blad behoort men telkens le verwijderen. Gedeputeerde Stoten der provincie Friesland hebben hunne goedkeuring ontbonden am liet besluit van don raad der gemeente Acht kat speten, waarbij bepaald werd dut leerlingen, die (bet ge vilt van ziekte buitengesloten) g.-dtirende en tijd van éone maand de school niet b-zocht heb ben, voortaan met meer ut* schoolgaande kinde ren zullen worden beschouwd. Dé heer II. de Cock, docent aan de iheoi. school te Kampen, herdacht Dinsdag den dag, waarop hij voor 4Ü jaar aldaar het pre likambt aanvaardde. Voor d» vacante betrekking van onderwijzeres mot hoofdakte aan eene der openbare scholen te Maastricht, waaraan eene jaarwedde van SÜO a 4000 gulden is verhouden, heeft zich slechts éene sollicitante aangemeld. Op 4 Mei e.k, kunnen bij de rijkskweekscho len voor onderwijzers te 's-1 lei togen bosch. Haw. lero, Middelburg, Deventer, Groningen en Maas. trlchl kweekulingen worden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 4 Maart e.k., onder óverteg- ging van do" vereischte stukken, aanmelden I den directeur der rijkskweekschool die -zij we schen te bezoeken. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de Voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zalf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aan gifte mnet daarvan door do ouders of voogden der adspiranten melding wordon gemaakt. Deadspi- rant-kweekeling moet op 4 April l.k zijn 15e jaar ingetreden zijn en op dien dag zijn 16e jaar nog met volbracht hebben. De raad van Steenwijkerwuld heeft afwijzend beschikt (met 7 tegen 2 stemmen) op eer ver zoek van een 7-tal onderwijzers en onderwijze ressen ont limine jaarwedde van i'400 op f450 )e brengen. Een der raadsleden zeide dat hij, zoo het in .ijtie macht stonddie traktementen onmiddellijk op f300 zeu brengen,daar de hemen onderwijzers in meelde opgaan. D lessen aan du rijks tmogere burgerschool te 1Mb mg zijn tijdelijk geschetst doordat ver schillende leeraren aan influenza lijdende zijn.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3