BhmcnlniidKChe BeHclitcw. zeer gevaarlijk voor. De beweging togen de Engel sch en breidt zich uit tot alle Europeanen. Te Teheran zijn heftig gestelde plakkaten aangeplakt. Men heeft een samenzwering ontdekt, welke tot doel had, den val van den grootvizier te bewerken. AMERIKA, Volgens een telegram uit Valparaiso heeft de Chileensclie regeering geweigerd in te staan voor de veiligheid der uitgewekenen, wanneer die van de Ameriknansche kanon- neer boor forktown overgaan op vertrekkende pakketbooten, of zich te verbinden die stoomschepen niet te laten doorzoeken. De uitgewekenen zullen (hls aan boord der kanon neerboot moeten blijven. SCHIEDAM, Kt Januari 18!>2. Zaterdagavond j.t, vierde de tvpografen- veiveniging Adelphtsmus" haai' achtste K.op- perfêest, in de groote zaal der sOfficierea- YereenigïhgSl welke zeer gezellig ingericht was en druk bezocht werd door leden en geïntroduceerden, onder welke laatsten werden opgemerkt tie beschermheer der vereenigirig, de heer P. J. van Dijk van Maten essebe nevens enkele heeren patroons. De voorzitter; de heer J. J. Soudan, die het feest met een toespraak opende, richtte in de eerste plaats een woord van dank tot heeren beschermheer en patroonsvoor de belang stelling en sympathie, door hen hij voortdu ring jn sAdelphismus" betoondvoorts riep hij het welkom toe aan de overige aanwezi gen wien hij allen een recht genoeglijke gezellige feestviering loewensehte, door geen wanklank gestoord. In antwoord op deze har telijke toespraak namen de beschermheer en de heer H, J. C. Roelants het woord, de eerste out zijne sympathie voor de vereeniging te betuigen en den wenseh uit te spreken, dat de pers, die in zoo hooge mate bijdraagt tot verbreiding van ontwikkeling en beschaving, ook zou medewerken tot verbetering van den ongunstigen toestand van de plaats onzer inwoning; laatstgenoemde om namens patroons dank te zeggen voor de vriendelijke uitnoo- diging tot deze feestviering en de verzekering te geven dat de patroons er ernstig naar streven de goede verstandhouding met hunne werklieden te bestendigen en te versterken. Vervolgens ging men over tot de uitvoering van het goedgekozen programmahetwelk toormelstukjes, comische scènes, muziek, zang, tombola, bal enz. bevatte. Het word tot aller genoegen en in de meest opgewekte stemming afgewerkt, waarna men eerst op een zeer ver gevorderd uur scheidde. De vrachtwagen vau den bode van Schie dam op Rotterdam A. van der Touw werd Zaterdagavond omstreeks halfzeven te Oud- Dclftshaven door de stoomtram aangereden, waardoor wagen en paartl tegen den grond owoi pen werden. De voerman, die onder den wagen geraakte, bleef echter ongedeerd, evenals de hem vergezellende personen. Alleen de wagen werd erg beschadigd, zoodat de vracht met een anderen wagen naar Schiedam vervoerd moest worden. Bjj kon. bes!, is J. Visser, hoofd eener lagere school te Sneek, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, De minister van financiën maakt bekend dat op 10 dezer bij de betaalmeesters in k wasf 7^0,478.82 en dat op denzelfden dig;, door de Rederiandsche Bank, ingevolge art. 11 bh van haar oei rooi. aan 'stands kas een voot schot was verstrekt ten bedrage van118,909.76'/j Blijkens door den minister van btsitenland- sche zaken van den tijdelijken zaakgelastigde te Bucharest ontvangen bericht, vraagt het hoofdbestuur der Rumeensche spoorwegen aldaar 30 vreemde ingenieurs. De bezoldiging bedraagt 285 h 400 francs per maand, benevens 2 Va maal liet maande lijkse!) salaris per jaar voor huisvesting. De kosten der heen- en terugreis worden vergoed, terwijl bij overplaatsing geldelijke tegemoet koming wordt verleend. Gegadigden kunnen zich tot het bekomen vnn meerdere inlichtin gen wenden tot de Nederlandsche legatie te Bucharest. De Siaatsct. bevat de volgende ijsberichten Vreeswijk, eenig d rij lijs. Kampen, idem. Grave, blank water. St. Andries (Boven-Maas), eenig dnjfljs. Hoogwater. Gorinehcm, eenig drijfijs. Schoonhoven, drij fijs over yH der breedte. Krimpen, idem over de volle breedte. Dord recht, blank water. Moerdyk, eenig drijfijs. De afgevaardigde van Veen dam, dt'. Poel man. heeft, naar het Vmloosch Weekblad bericht, een omslachtig wetsontwerp tot landnationalisatie uitgewerkt, laten drukken en aan alle leden der Kamer toegezonden. Jhr. mi*. D. van Akerlaken, sinds *1874 lid der Eerste Kamer, is gisternacht overleden. Hi was vóór zijne komst in de Eerste Kamer gedurende verscheidene jaren lid der Tweede Kamer voor het district Hoorn. In laaistgenoemde stad was de heer Van Aker laken vroeger president der arrondissements rechtbank en laatslelijk wethouder. Boven dien was hij dijkgraaf van Prechterland en hoog heem raad van de Hondsbossche. De heer Van Akerlaken was geboren te Hoorn, den I8n December *1815. Hij behoorde tot de oude garde der liberale partij en genoot groote achting. De heer Van Houten, lid der Tweede Kamer, is Zaterdag naar Amerika vertrokken, orn daar eeuige weken te verblijven. Naar Reuter seint, zijn de onderhandelingen tusschen Hollanden Frankrijk over de handels* betrekkingen, naar 'tscbyut, op liet punt van slagen, en wel op voorwaarden, dat Frankrijk als de meeslbegunstigde natie zou worden erkend, waarvoor het tn ruil Holland het mini mum-tarief zonder tijdsbepaling zou toekennen. Het Uir. Dagblad verneemt met zekerheid,, dat de beide Koninginnen dezen zorner de stad Utrecht zullen bezoeken. H. M. Koningin "Wühelrnina zou den eersten steen komen leggen van het nieuwe univer siteitsgebouw. De academie van wetenschappen te Athene heeft dr. H. van Herwerden en dr. 0. M. Franeken, hoogleeraren aan de rijks-univer siteit te Utrecht, tot eere-leden benoemd. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers, in het bij zot i der onzer industrieel en, op onderstaande circulaire. Er wordt bun een scboone gelegenheid geboden, bun fabri kaat op een nog nagenoeg nieuw terrein te plaatsen. De Transvaal scha republiek gaat jaar lijks met reuzenschreden vooruit. Kïmberley, reeds aan het spoorwegnet verbonden, zal een aanzienlijk aantal bezoekers trekken. De eer der Nederlanders gebiedt, dat er op de tentoonstelling te Kitnberley een Hollandscbe aldeeling prijkt, die de Neder landsche nijverheid waardig is. Mogen onze nijveren ook daartoe het hunne bijdragen Aan Heeren fabrikanten en Jniiustrieelen. Bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling te Kintberley, welke de eerste is die in Zuid-Afrika wordt gehouden, heb ben de heeren H. H. Timmer, directeur van de Trans vaalsclie tentoonstelling te Amster dam, en B. J, Veldhuis, directeur van de Mjneovrant (orgaan voor export naar Zuid- Afrika) het plan opgevat, om bij genoegzame deelname, zich persoonlijk naar Kïmberley te begeven, om op de tentoonstelling aldaar een Hollandscbe afdeeling te vormen en te vertegenwoordigen. Om tot dat doel te ge raken, richten zij zich tot hunne landge- nooten in alle takken van nijverheid, handel en industrie, om hen op te wekken zoo spoe dig mogelijk zich bij hen aan te sluiten, om evenals vele buitenlandsehe en in het bij zonder Eugelsche fabrikanten, krachtig en ttefmKjh met de voortbrengselen hunner industrie in Kimberley tegenwoordig te zijn. Ongetwijfeld hebben onze Nederlandsche fabrikanten en industrieelen bij den handel in Z.-Afrika, voor de plaatsing hunner arti kelen, liet grootste belang, vooral in een werelddeel waar de blanke bevolking van Hollandscbe oorsprong is, en waar minstens nu nog vijf achtsten hunne stamboom terug vinden bij het Hollandscbe volk der vijftiende en zestiende eeuw. Stellig en zeker za] elke koopman eu winkelier van eenige beteekenis uit de Kaap-kolonie, uit de Z.-A. republiek, uit den Vrijstaat en ook uit Natal, deze tentoonstelling bezoeken, en zijue bronnen van inkoop uitbreiden om beter te kuunen voldoen aan de steeds stijgende behoeften der zicli dagelijks uitbreidende bevolking. Vooral in dit- deel der wereld is het deelnemen aan een groote tentoonstelling loon end, omdat aldaar bijna nog geen fabrieken zijn, en alles dus nog moet worden ingevoerd. Nu is bet bekend dat hij die zich in den aanvang eenige opoffering getroost alle kans beeft duizend voudig beloond te worden door voortdurende bestellingen. In een stad als Kimberley, die met hare omgeving in de laatste twintig jaar ruim vijftig millioeu ponden sterling of zeshonderd mïilioen IIoll. guldens diamanten opleverde, en daardoor enorme winsten aan onze han delaars in dat artikel, eu aan onze menig vuldige diamantslijperijen voordurend arbeid bezorgde, is alles leven en beweging, en binnen enkele jaren zal men aldaar zich eene bevolking zien ontwikkelen, zooals in Noord-Amerika enkele malen voorkwam. Moge de deelneming onzer Hollandscbe fabrikanten groot en krachtig zijn, opdat Nederland iri dit deel der wereld zijn eerstge boorterecht niet verspele en dit uitgebreide afdracht-s veld behoude tot in een verre toe komst, Onze taal wordt in Zuid-Afrika nog gesproken van af de Kaapstad tot ann den Zambezie, doelt heeft geduchte mededinging te doorstaan van de Engelsehen, die met alle kracht en inspanning ons dit groote ge bied betwisten, en niet zonder resultaten. Zorge het Nederlandsche volk er voor, dat wij behouden wat ons voorgeslacht aldaar heeft gegrondvest. De tentoonstelling wordt in September aanstaande geopendde con tracten voor de plaatsruimte moeten evenwel nu i*eeds afgesloten worden. Wij verzoeken daarom aan de eventueele deelnemers, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het kantoor der bovengenoemde heeren, Stadhouderskade No. 5 bij de Vondelstraat, en zij die mochten verlangen een mondeling onderhoud te hebben, vinden het kantoor dagelijks geopend van elf tot drie uur. De hoogleeraren mr. B. Greven en W. van der Vlugt te Leiden hebben aan den Leid- sehen gemeenteraad vergunning gevraagd tot het in bezit nemen van een stuk gemeente grond aan de Bloemmarkt, teneinde daar een arbeidersgebouw, overeenkomende met het Volkshuis" in de Rozenstraat te Amsterdam, te stichten. Mocht dit plan tot uitvoering komen, dan zal Leiden een nuttig gebouw rijker worden. Het zal gelijkvloers een ruime leeszaal bevatte», waarnaast gelegenheid tot lectuur, ook plaats voor spel zal zijn, terwijl de jeugd zich daarnaast in het gymnastieklo- laak onder toezicht zal kunnen vermaken. Op de bovenverdieping komt eene groote vergaderzaal voor werk mans vereen igingen en eenige kamers, waarin de cursussen zullen worden gehouden. Naar men verneemt, zal door de koninklijke vereenigtng het sNederiandsch Tooneel" den 5den Februari, sterfdag van Vondel, diens »Gjjsbrecht van Aemstel" in den Haagschen schouwburg worden opgevoerd. De »Amsterdamsche Sportclub" zal op 1 ea en 2 Februari a.s. internationale hardrijde rijen om het meesterschap der wereld houden, op bare baan achter het rijks-museum. De eerste prijs is een zilveren bokaal ter waarde van f500. Het programma is samengesteld als volgt: Eerste dag. *1, internationale hard rijderij voor bh. liefhebbers, afstand Vs Eng, mijl. Ie prijs: gouden medaille, 2e prijs: zilveren medaille. 3e en 4e prijs: bronzen medailles. Aanvang 11 uur 's morgens, 2. internationale hardrijderij voor bh. liefheb bers, afstand 5 Eng. mijlen, le prijs:gouden medaille, 2e prijs: zilveren medaille, 3e en 4e prijs bronzen medailles. Aanvang 11 uur s morgens. Tweede dag. 1, internationale hardrijderij voor hit. liefhebbers, afstand 1 Eng. mijl. le prijsgouden medaille, 2e prijs: zilveren medaille, 3e en 4e prijs: bronzen medailles. Aanvang 2 uur 's middags, 2. internationale hardrijderij voor hh, liefhebbers, afstand 2 Eng. mijlen, lepras: gouden me daille, 2e prijs; zilveren medaille, 3e en 4e prijs: bronzen medailles. Aanvang ti/j uur 's middags. Wie op drie van de vier afstanden over winnaar is, verwerft den titel van kampioen der wereld en ontvangt een zilveren bokaal ter waarde van f500,en de sjerp van het meesterschap der wereld. De Amsterdamsche sportclub heeft bepa lingen vastgesteld voor het schoon rij den in paren op Woensdag 3 Februari. De prijzen zijn: le prijs twee verguld zil veren medailles; 2e prijs twee zilveren me dailles; 3e prijs twee bronzen medailles- Kunstrijden le prijs gouden medaille2e prijs zilveren medaille; 3e prijs bronzen medaille. Op *1 Januari was de sterkte der bevolking van de rijkswerkinrichtingen "Veenhuizen 2793 mangedurende 1891 z(jn 1875 personen opgenomen, 1772 ontslagen en 109 overleden. De Maasbode 'deelt mede dat een dezer dagen te Rotterdam overleden persoon de beschikking gemaakt had, dat 6 bankbiljetten van f 1000 in de kist onder zijn boold moesten gelegd worden. Of deze wilsbeschikking is uitgevoerd, is ons niet bekend, doch rede lijkerwijze meenen wij er aan te mogen- twijfelen. "Volgens den geneesheer, die hem behan delt, is de toestand van den kellner, wien "Vrijdagavond zijne gescheiden vrouw vitriool in de oogen wierp, niet van dien aard dat hij het gezichtsvermogen verliezen zal. De lijkschouwing van freule De M. en hare dienstbode door den hoogleeraar D. E. Siegen- beek van Heukelom geschied, heeft dezelfde slotsom opgeleverd als het onderzoek van deskundigen te 's-Hage, en wel dat de beide slachtoffers den dood door verstikking tenge volge van kolendamp hebben gevonden, Op twee villa's in het Van-Stolk-park te Scheveningen heeft een diefstal plaats gehad, die zeker wel merkwaardig mag boeten. Men heeft er namelijk de buizen der waterleiding,, bij de eene villa ter lengte van 40, btj de andere van 60 meter, uit den grond gegra ven en medegenomen, zonder dat iemand iets van de daad of van het vervoer heeft bemerkt. Naar de Echo meldt, moeten de pokken te Bodegraven nogal sterk heerschen. Naiu* van daar wordt medegedeeld, is deze ziekte ont-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2