Geïllustreerd Zondagsblad A". '892. Zaterdag 23 Januari. N° 7934. Zesenveertigste .Taar^an». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd C nsdag. ÜITGKVEË7T ODÉ. BDIIEAV! BOTEItSTKAAT, G 27. A an de lezers Wegens de vele bestellingen op bet nog na Donderdag j.l. ontvangen, lieb ik den uitgever verzocht mij in staat te willen stellen daaraan nog te kunnen voldoen, waaraan hij met de meeste bereidwilligheid beeft ge volg gegeven, zoodat aan alle in- teekenaren de verschenen drie num mers zijn toegezonden. Bovendien be richtte de uitgever mij dat hij van de reeds verschenen nummers voldoende liet bjjdrukken voor later komende inteekenarendaardoor blijft de m- teekening op het Geïllustreerd. Zon dagsblad voor de Lezers op de bchïe- damsche Courant ten allen tijde opengesteld. J. O X> Buitenlandse]»e Berichten. BEieiE. De centrale sectie der Kamer heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aange nomen waarbij de regeering gemachtigd wordt de handelsbetrekkingen van België met de staten met welke de trachtten afloopen, voorloopig te regelen. Het door de sectie uilgebiacbte veislag verklaart dat de Bel gische producten welke naar Spanje worden uitgevoerd, nog tot den 30sten Juni a.s., evenals de Erigelsche producten, van het be staande tarief zullen genieten, en dat, dank zy ai tikel 2 van het wetsontwerp, de Bel gische regeering in staat zat zijn de uitvoer- premien feite! yk te niet te doen, welke voort vloeien uit de artikelen 10 en 13 van de Fransche douane-wet. In de Kamer heeft de heer De Naeyer gisteren een voorstel ingediend, strekkende •om van de geweven goederen en kleederen specifieke rechten te heffen in plaats van rechten ad valorem. Bij vroeg verlof dit voorstel te ontwikkelen. De minister-president Beernaert verklaarde zich er tegen, maar de Kamer beeft desniettemin besloten dat de heer De Naeyer het in de zitting van heden zou kunnen ontwikkelen. FRAN ERIK De Kamer heeft de staatsbegrooting m haar geheel aangenomen met 389 stemmen tegen 2. De Kamer heeft gisteren de beraadslaging geschorst tot onderzoek van het rapport over de begrooting, zooals die door den Senaat is gewijzigd. Laur heeft zijne getuigen gezonden aan den minister Cottstans. Deze liet verklaren dat hij weigerde te vechten. Laift- heeft zich gisteren naar den procureur- generaal begeven om bij dezen eene aanklacht in te dienen tegen den minister Conslans. De procureur-generaal echter heeft geweigerd deze aanklacht in ontvangst ie nemen, omdat het voorval waarop zij betrekking bad, plaats gevonden heeft binnen de muren van het paleis Bourbon, Behalve in de Tntransiyeant en dergelijke bladen, wordt de houding van Con stans niet afgekeurdzelfs Laguerre geeft hem gelijk, en voegt er alleen bij, dat hij Laur wat te Iaat recht heeft doen wedervaren. Bet J or nul des Debate betreurt intusschen, dat tegenwoordig in het Franscbe parlement dingen gebeuren die men alleen gewoon was van de Zuidame- rikaansche republieken, en dan nog in haai' sïechtsten tijd. 1) I T 8 C I t A S 1). In het Huis der afgevaardigden verklaarde Caprivl, bij de begrooting, dat van een breken met bet staatsspoorwegstelsel alleen reeds op militaire gronden nooit sprake kon zijn. E Jl G E t i .1 I>. Voor het gerechtshof der voorstad Wallsatl is gisteren de schriftelijke bekentenis voor gelezen van een der in hechtenis genomen anarchisten, waarin de 5 andere aangeklaag den beschuldigd worden van anarchistische kuiperijen, en beweerd wordt dat de door hen vervaardigde bommen voor bet buiten land bestemd waren. Naar de Standard uit Parijs verneemt, is Egertou benoemd tot Britsch gezant te Athene, tenvfjl vermoedelijk Monson van Athene naar Brussel zal worden overgeplaatst, OOSTENRIJK. Het rapport van de commissie uit het Hee renhuis voor de handelstractaten doet uitko men, dat Oosten rij k-Hon ga rij e en Duitschiand zich aan bet hoofd gesteld hebben van eene nieuwe beweging op het gebied van den han del van centraal Europa, en dat daardoor een nieuwe waarborg wordt geschonken voor het behoud van den vrede. ZWITSERLAND. De Bondsraad besloot, dat, indien de onder handelingen met Frankrijk den dn Febr. niet zijn afgeloopen. Zwitserland voorloopig Frank rijk zal behandelen (in zake de handels verdragen) op den voet der meest begunstigde natie. Men voorziet geen gunstigen uitslag van de on dei handelingen met Italië. De Nationale Baad heeft, ondanks het verzet van enkele leden der uiterste linker zijde, die het recht van verblijf bedreigd achtten, met 70 tegen 30 stemmen het wets ontwerp op de verwijdering uit liet land aangenomen, dat, naar men zegt, door den Baad van State met algemeene stemmen was goedgekeurd. De Bondsraad heeft eene wet aangenomen betreffende de datums van de reizigers patenten. ITALIË. De Osservatore bevestigt dat de gezond heidstoestand des pausen voortreffelijk is. De paus houdt zijne kamer, bij wijze van voorzorgsmaatregel. Hij heeft echter gisteren een aantal personen ontvangen. Volgens bericht van de Chronicle uit Rome, heeft de kardinaal Vannutelli een onderhoud met den paus gehad om namens den keizer van Oostenrijk te beproeven eene verzoening tusschcn den paus en de Italiaansche regee ring tot stand te brengen. Als eeiste voor waarde zou de paus gesteld hebben den af stand van Rome aan den Heiligen Stoel, en hierop zou de keizer zijne aangevangen ouder handelingen, die trouwens op het Quirinaal met lauwheid ontvangen waren, hebben doen staken. SPANJE. Tusschen Spanje, Zwitserland en België is een overeenstemming getroffen tot verlenging der handel stroef aten. Waarschijnlijk zal men zich ook met Duitschiand verstaan, doch de vers laiidhoudingmetOostenrijkiszeermoeilijk. Volgens een Woensdag ontvangen depêche zou Italië liet handelstractaat met Spanje verlengen. Er heerscht zekere beweging te San Fer nando (provincie Cadix) men vreest ernstige ongeregeldheden. Het gerucht ging Woensdag, dat trien te Xeres een vernieuwing vreesde van de anarchistische troebelen. De autoritei ten namen alle voorzorgsmaatregelen. Door de oppositie-bladen werden gisteren geruchten verspreid over eene ministerieel ft ci'isis, welke echter onwaar zijn. De vreemde ooi logsschepen zullen eerst daags Tanger verlaten, daar liet conflict als geëindigd beschouwd wordt. PORTUGAL. De minister van financiën heeft in de Kamer een wetsontwerp ïugediend, waarbij de regee ring gemachtigd wordt het thans bij de Kamer aanhangige tai ief met 1 Februari van toepas sing te maken op de voortbrengselen dier landen, met welke Portugal geen handels tractaat heeft. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de koning aan de regeering beeft doen weten, dat hij zelf en de geheele koninklijke familie bereid zijn een deel hunner inkomsten, evenals alle staatsambtenaren, aan den nood der schatkist ten offer te brengen. De minister van financiën heelt in de Cortes gezegd, dat hg den oeconomischen toestand van het land beschouwt als een gevolg van het verval der volk.mij verheid, hetgeen alleen tot staan ge bracht kan worden door een beschermend tarief van inkomende rechten. Dit is te meer noodig dewijl het land zelf geen goud voort brengt om het buitenland te betalen. Portugal heeft tot dusver een kunstmatig bestaan ge leid, uitsluitend buiteniandsche voortbreng selen verteerd en met builenlandsch kapitaal gewerkt. De Kamer van afgevaardigden zal de offers, te brengen door de schuldei rokers van den staat, moeten vaststellen; maai alle houders van schuldbrieven, met uitzondering van die van vlottende schuld, moeten helpen dragen. SEETIE. De begroot ing in niet goedgekeurd Het regentschap heeft nu de vooiloopige heffing van twee twaalfden bekrachtigd. Uit officieele bron wordt medegedeeld, dat de berichten van Qostenryksche bladen, be trekking hebbende op de bezwaren, welke door buiteniandsche Kabinetten zouden zjjn ingebracht in zake zekere geëmigreerde Bui garen, op dwaling berusten. AU een Oostenrijk heeft formeel zijne bezwaren te kennen ge geven. Volgens de regeering tan dien staat zou Servië verantwoordelijk zijn voor hetgeen zicli in Bulgarije zou kunnen voordoen. B V L tl A R IJ E. Nu Frankrijk genoegdoening heeft ont vangen, kan de zaak-Chadourne worden be schouwd als afgeloopen. A U R I K A. De berichten over het geschil tusschen Chili en de Vereenigde Staten luiden meer vredelievend. President Harrison moet beslo ten hebben zijne boodschap aan het Congres uit te stellen, teneinde Chili tijd te geven tot het voorslaan van een vergelijk. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat erin de provincie Mendez eenigermate ernstige onlusten zijn ontstaan. Een groot aantal personen zijn gedood of gewond. De regeering heeft onmiddellijk een national en commissaris gezonden om de orde te herstellen, Biniienlaudsche Re richten. SCHIEDAM, 22 Januari 1S02. Voor het gouden huwelijksfeest van den groothertog en de groothertogin van Saksen- "Weimar (prinses Sophie der Nederlanden) op 3 Oct. a.s. wordt te Weimar reeds een boofd- feest-comité gevormd. Het plan is als nationaal geschenk een fonds bijeen te brengen voor het Sophia-liuis, de inrichting tot opleidiug van ziekenverpleegsters, door de groothertogin gesticht. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 26 dezer niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 21 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar geraamd op 494,265 pikols. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is bet vice-consulaat der Nederlanden te Bassorah opgeheven. (St-Ct Naar aanleiding van een onlangs gebracht bezoek en de ontvangst van eenige Belgische Aronnvwfntsi-hjjs, per Icwartiutl trmcc per pestdoor liet geheele Rijk Mie-uiterlijke iioinmers 1.8S. - 2.Ö0. - 0,10. AsumRTENTisrens: ran 1to I--*-!* met inbegrip aan eene Courant10. Iedere gewone regel meer - (MO r)(tl£HtM. geplaatst «nuk tegen tweemam, Wekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1