ZWITSERLAND. De bondsraad heeft aan de Kamers vol macht gevraagd om tot de volgende zitting voor de belangen van Zwitserland ten aanzien der handelsbetrekkingen te waken. Hieruit vloeit voort de voorloopige aanneming van het minimum-tarief tegen tariefgunsten, door Zwitserland aan andere staten toegestaan. BÜSLiHD Grootvorst Constant in Nicolajewitsch, een oom van den cznar, ;s gisteren overleden. De minister van financiën heelt besloten over den goudvoorraad welken Rusland in het buitenland beeft uitstaan voorloopig niet te beschikken. ITALIË. De minister van binnenlandsclie zaken heeft Vrijdag in de Kamer, op eene vraag van den heer Cntnpo-Real omtrent den ge zondheidstoestand van den paus geantwoord, dat de berichten in de laatste dagen inderdaad niet gunstig luiden. Intusschen is er op dit oogenblik geen gevaar. De in dit opzicht in de Itnliaansche en bui ten land sche bladen vooi komende tijdingen zijn niet juist. Derhalve heeft hij, minister, het telegraaf bestuur doen weten dergelijke berichten niet meer af te zenden. De dagbladen en hunue correspon denten kunnen aan liet ministerie van bin nenlandsclie zaken vertrouwbare tijdingen aangaande 's pausen toestand vernemen. Volgens de Diritto heeft de paus tot uit voerders van zijn laatsten wil benoemd de kardinalen Laurenzi, De Ruggiero, Sepiacci en Satolli, met wie hij dezer dagen langdurige gesptekken gevoerd heeft. Uit Rome wort It aan de Temps gemeld dat men op het Vaticaan van het manifest der Fransche kardinalen eerst kennis heeft ge nomen uit de dagbladenhet opstellen en verzenden van dit belang; ke stuk geschiedde dus geheel buiten het Vaticaan om. SPANJE. De politie te Cadix heeft beslag gelegd op eene verzameling van 260 pistolen en 40 revolvers. PORTUGAL. Een bericht uit Lissabon, uit particuliere bron, dat onder voorbehoud medegedeeld wordt, behelst dat de regeering voornemens is de coupons der binneu- en buiten land sche schubt met eene inhouding van 3d pCt. te treffen. Het denkbeeld van verhooging der inkom stenbelasting wint veld. Alle inkomsten uit roerenden eigendom, zoowel van inlanders als vreemden, zullen gelijkelijk aan deze be lasting onderworpen worden. Eene belasting van 30 pCt, is reeds toegepast op de interest uit de binneu land sc be Portugeesche schuld, en zal verhoogd en toegepast worden op de rente der binnenlandsclie en bui ten land sche schuld, Daaruit vooral verwacht de regeering eeu vermeerdering van inkomsten. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat het plan van Dal meid a tot den verkoop der voornaamste koloniën vau Portugal, ten einde de openbare schuld te kunnen ver minderen, algemeen een gunstig onthaal vindt. Engeland weigerde het Goa-lractaat, het welk eerlang afloopt, te verlengen. B U L G A R IJ E, Terwijl de minister Stambouloff Zondag een tochtje maakte in eene slede, ging plotse ling de revolver af, dien hij in den zak droeg, waardoor hij in de dij verwond werd. Zijn toestand is bevredigend, hoewel de kogel nog niet verwijderd is. GRIEKENLAND. Officieel zijn de nota's publiekgemaakt, ■waarbij Frankrijk aan Griekenlaudhetm ini- mum-tarief tot aan her eind van Juli, en Griekenland wederkeerig de behandeling als meest begunstigde natie toekent. AMERIKA. "Volgens een telegram uit Santiago heeft de regeering der Vereenigde Staten aan die van Chili een krachtig ultimatum gezonden, waarbij verklaard wordt, dat zij de diploma tieke betrekkingen zal afbreken, indien Chili niet de voor de Vereenigde Staten beleed i- gende uitdrukkingen terugneemt, gebezigd in het telegram van den toenmaligen minister van buitenlanrlsche zaken, senor Matta, aan den Chïleenscheti gezant te Washington, den heer Montt, dd, *11 Dec. j.L Het ultimatum eischt onmiddellijk herstel. Geen uitstel zal worden gedoogd. De regeering der Unie moet reeds vier koopvaardijschepen hebben ge huurd voor het overbrengen van troepen en levensmiddelen, ingeval van een oorlog met Chili, Aangezien het ultimatum rechtstreeks naar Santiago is gezonden zo ml er tusschen- komst van don Chileenschen gezant te Was hington, gelooft men dat deze zijn post zal ver laten. De beleedigende woorden in het schrij ven van den minister Montt moeten uitsluitend betrekking hebben op den gezant der Ver eenigde Staten, Egan, op wiens vervanging werd aangedrongen. Ook heeft, blijkens een telegram uit San tiago, Peretra aan den Amerikaanse hen gezant Egau doen weteu, dat Chili den eisch der Vereenigde Staten tot herroeping der cir- culaire van den voormaligen minister Matta zal beantwoorden. President Harrison heeft aan het Congres eene boodschap gezonden betreffende de ge schillen met Chili, vergezeld van de te dier zake gewisselde uitvoerige correspondentie sedert '15 Augustus j.l. Een groot gedeelte dier correspondentie is reeds bekend; verdere depêches be vrij zen hoe groot vertrouwen de gezant Egan had, dot Balmaceda's zaak ten slotte zou zegevieren. Ook blijkt daaruit, dat Egans houding ten aanzien der uitgewekenen volkomen gesteund werd door president Harrison. In de boodschap, die de president Har rison aan het Congres heeft doen toekomen, wordt verklaard dat de circulaire van Matta dd. 1i December, zwaar beleedigend is voor de officieren der marine en voor liet uit voerend gezag der Unie. De regeering der Unie deed aan Chili weten, dat zij de diplo matieke betrekkingen zal afbreken, tenzy de circulaire onmiddellijk ingetrokken en eene verontschuldiging, even openlijk als de cir culaire was, aangeboden wordt. In de bij de boodschap gevoegde uitvoerige diplomatieke correspondentie wordt aange toond, dat Chili vau den beginne bereid was alles in te trekken, wat beschouwd kon wor den als beleedigend in de circulaire van Matta, De correspondentie eindigt met eene depêche vnn Egan van 18 Januari, waarin gezegd wordt dat de minisier Pereira eene goede gezindheid aan den dag legde en be loofde op de vertoogen der Unie te zullen antwoorden, zoodra hy zijne ambtgenooten zal geraadpleegd hebben. De boodschap van den president verklaart verder, dat eene eenvoudige betuiging van leedwezen over de brutale en lafhartige mishandeling der matrozen vau de Baltimore te eenenmale onvoldoende is. De boodschap is in handen gesteld van de commissiën voor de buitenlandsche zaken in de beide Kamers. De heer Blaine heeft een telegram ont vangen, waarin gemeld wordt dat de regeering van Chili heden zal antwoorden. De Britsche gezant heeft bevel ontvangen zijne diensten als bemiddelaar aan te bieden. Alvorens uiteen te gaan, hebben de Brazili- aausche Kamers eene motie aangenomen, waarbij aan pi esident Pei.voto onbeperkte vol macht wordt verleend. Blijkens een telegram uit Rio-Janeiro is daar werkelijk een manifest ontvangen van de gravin vau Eu, de dochter van wijlen Dom Pedro, waarin zij zich bereid verklaart den Braziliaanschen troon te aanvaarden. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de regeering der Vereenigde Staten reeds onder handelingen beeft geopend met Engeland, Frank lijk en Duitschland over het beleggen van een internationaal congres tot bespreking der zilver-quaestie. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 26 Jannarl 1892. De loting voor de nationale militie is be paald voor Schiedam op Zaterdag 20 Februari a.s. (aanvang des voormiddags 9 uur), Ketel en Spaland (welke lotïog te Schiedam zal gehouden worden) 20 Februari, Delft 24 en 26 Februari, Vlaardingen, V laan linger-A m- bncht, Maassluis, Maasland 1 Maart, Chariots, Per nis, Roon, IJ sel monde, Hoogvliet, Poor- tugaal 22 Februari. Zondagmiddag omstreeks twee uur is bij denbroodbakker R. P. Brouwer, aan de Boterstrnat alhier, door aanlading \an roet brand ontstaan in den keukenschoorsteen, welke hij tevergeefs getracht heelt te blus- schen, waarna de hulp der politie werd in geroepen, welke spoedig met brandbluseh- middelen aanwezig was, en daartoe bijgestaan door den schonrs teen veger Bon-ani, den brand heeft gebluscht. Ook de opperbrandmeester en tot de brand weer behoorende personen waren ter plaatse van het ongeval aanwezig. Nadat hedennamiddag aan de politie was kennisgegeven, dat de wed. M. "Wiilebrand, wonende alhier aan de Verbrande Erven, den ganschen dag door haar bureu nog niet was gezien, heeft de politie zich toegang tot hare woning verschaft, waarby bleek dat zij dood te bed lag. Bij koninklijk besluit is, met ingang van I April 1892, aan J, Ph. Wesselink, op zqn verzoekeervol ontslag verleend als burge meester van Maassluis, Bij koninklijk besluit is de commissaris der IConiugin in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 9 Februariom dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid dei' Eerste Kamer van de Sta ten-Generaalin plaats van wylen jhr. mr, D. van Akerlaken. De Nederlandsche gezant te Parijs is gisteren derwaarts teruggekeerd. Hy ver toefde met den minisier van bui tenlandsche zaken Zaterdag geruimen tyd ten paieize. De gewone audienüën van den ministers van financiën en oorlog zullen op Donderdag 28 dezer en die van der. minister van marine op Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op 23 dezer bij de betaalmeesters in kas was. f 1,073,309.15Vs en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Hfus van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,691,020.56Va By de bestaande animositeit tusschen den legercommandant in Indië, generaal Van Zijll de Jong, en kolonel Deykerhoff, heeft het hier te lande algemeen verbazing gewekt, dat laatstgenoemde tot gouverneur van Atjeh is benoemd. Onder reserve deelt de Avondpost mede hetgeen haar van twee verschillende zijden hieromtrent ter ooren kwam De benoeming van kolonel Deykerkhoff zou geschied zijn buiten de voordracht van den legercomman dant om. Naar de Maasbode verneemt, is ook het Tweede-Kamerlid de heer Van Vlijmen onge steld, en zal nog lang zijn kamer moeten houden tengevolge een er hevige keelont steking. Een twintigtal arbeiders uit de buurtschap "Uddel, gem. Apeldoorn, die vroeger nogal, eens werkzaamheden voor den Koning ver richtten, hebben een request om werk bij de Koningin ngediend. De Koningin-Regentes heeft daarop doen antwoorden, dat aan hun verzoek niet kon worden voldaan, doch schonk hun bij uitzondering een gift van f-100. Het hoofdbestuur van den Nederlandschea scliildersbond te Rotterdam, vertegenwoordi gende 6 afdeelingen met 248 leden (patroons), heeft een circulaire verspreid met het doel een poging aan te wenden tot vei betering van bestaande toestanden, tot leniging van nood. Na een schels van de heerschende- werkloosheid en van de rampen, die daaruit voortvloeien, vraagt het bestuur "Wilt gij, dat de schilderpatroon, terwijl hij u eerlijk bedient, kan blijven beslaan en zijn fatsoenlijke werklieden in zijn dienst kan houden Wilt gy medewerken om de werk loosheid tegen te gaan en den sociaal-democra ten een der snydendste wapenen te ontnemen f Writ gij, dat het werk, waarvoor gij uw geld uitgeeft, naar behooreri wordt ven ieht Dat gy stee ds bek wame en fatsoenlij k e wet U1 i eden n uw huis ziet? Wilt gy, dat de fatsoen lijker bekwame en ijverige huisvader zijn gezin voor gebrek kan bewaren? Welnu, dit kunt gy bereiken door uw werkzaam lied en te verdee- len over het geheeie jaar. Doe in liet voor jaar niet ui eer weik verrichten dao hoog noodig is. wyl er dan overvloed van werk is. Laat uw buitenwerk wachten tot den nazo mer of herfst. Bewaar uw tuinmeubelen, emmers, tobben, vaten, rijtuigen enz. voor den winter, dan behoeft de patroon niet als nu des zomers steeds vreemde knechts in dienst te nemen. Gij kunt dan vrjj zeker zijn niet telkens vreemde werklieden in uw huis te krijgen. Als aanvulling van een vorig bericht over de schriftelijke nalatenschap van mevrouw BosboomToussaint, door de erfgenameu aan de bibliotheek van de maatschappij der Neder landsche letterkunde te Leiden aangeboden, kunnen wij mededeelen dat het albumaan de gevierde schrijfster op haar zeventigsten> verjaardag geschonken, een plaats zat vinden in de koniukljjke bibliotheek. De erfgenamen toch hebben deze belangry ke verzameling van ongeveer 800 autografen en teekeningen van geleerden, letterkundigen, schilders enz. enz.. in bruikleen aan het rijk afgestaanom in genoemde boekerij bewaard te worden, (Ned. Speet.) Met 18 tegen 15 stemmen besloot de Am- sterdamsche gemeenteraad om het gebed na de opening der zitting te handhaven. Vele leden stemden er voor omdat het nu eenmaal bestond en de afschaffing tot eene verkeerde uitlegging zou leiden. En thans, na dat besluit, treedt de Stan daard op met den wensch, dat in alle ge meenten en bij alle Provinciale Staten het. gebed zal worden hersteld. Het Amsterdamse)]e gemeenteraads-gebed heeft, door de wyziging vóór eenige jaren zoozeer liet karakter van een banaal formulier gekregen, dat geen gemeenteraad, waarvan de leden behoefte gevoelen om voor den aanvang hunner werkzaamheden te bidden, daarin eenige bevrediging van die jbehoefte vinden kunnen. Zij zouden het inniger willen maken en in verband mei hunne geloofsover tuiging willen redigeeren, wat bij verschil van godsdienst tot moeilijkheden leiden zou. Van zulke phrases is noch de katholiek, noch de rechtzinnige voor zijn gebed gediend en wat de Standaard verlangt zou by de be trokken collegiën zelve den moesten tegen stand vinden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2