A". 1892. Zaterdag 30 Januar N°. 7939. Eerste Blad Ze sen veertig-ste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. irnieAF) botkrsïraat, e 2;. Biiitenlandsclie Berichten. t D 1 I S C U 1 i S 9. Bij de gisteren voortgezette behandeling van het schoolwet-ontwerp in de Kamer van afgevaardigden, verklaarde de minister van eeredienst, op de aanvallen van Von Eynern, dat de wijze van bestrijding van den heer Richter hem aangenamer was dan die van eerstgeno einden spreker, omdat Richter een openlijk en energiek tegenstander is, en met zulk een man is het eene eer in het strijd perk te treden. De partijen der linkerzijde hebben groote plannen, waartoe de jongste Rütli-scene in den Rijksdag (de aansporing der aanvoerders van de verschillende liberale groepen om als een man tegen de schoolwet te strijden) behoort. De nationaal-liberaien willen de schoolwet gebruiken, om er een hoeksteen voor eene nieuwe te vormen party van te. maken» - Voa Bismarck ontving dezer dagen op Friedrichsruhe eene deputatie van Leipriger studenten. Op zijne onnavolgbare manier hield hïj voor hen een zijner praat-redevoeringen, waarin hij dan gewoon is allerlei onderwerpen te behandelen en pauzes te maken, om ook zijn toehoorder eens wat te laten zeggeD, Zoo sprak hij over muziek en over schouw burgbezoek, er zyn leedwezen over te kennen gevend, dat de politiek hem voor het genieten van een en ander zoo weinig tijd had gelaten, Nu zou hy trachten zijn schade een weinig in te halen. Toen het gesprek in de politiek dreigde Ie verzeilen, zeide de groote man: »Och, dat laat mij nu volkomen onverschillig. Om politiek geef ik heel niet meer. Het gaat my daarmede als met een, die in de sneeuw verdwaald is; zoo langzamerhand verstijft hg, zinkt neer en raakt onder de op hem vol lende sneeuwvlokken. En dat is geen onaan gename gewaarwording. Nu, zoo verstijf ik ook trapsgewijze, mijne belangstelling voor de staatkunde vervliegt, maar persoonlijk gevoel ik mij er goed bjj", BELGIS. In de Kamer werd gisteren de beraadslaging over het BelgischDuitsche handelsverdrag voortgezet. De heer Anspach deed het voorstel, de regeering te machtigen, met het Duitsche rijk een overeenkomst te sluiten, waarbij alle moeilijkheden die uit de uitlegging of'toepas- ring van de bepalingen der handelsttactateu zouden kunnen voortkomen, door middel van .arbitrage beslecht zullen worden. De minister president Beemaert, ofschoon voorstander van arbitrage in het algemeen, vooral voor kleine tonden, twyfelt aan den goeden uitslag, daar hiertoe het bestaan van een internationale commissie noodig zou zijn. De Kamer heeft het handelsverdrag aan genomen met 76 tegen 17 stemmen en 20 onthoudingen. F It A N K It IJ K. De Temps meldt in een telegram uit Rome, dat thans als officieel bericht kan worden, dat de paus vooraf geen kennis gedragen heeft van de verklaring, door de vijf kardi naal-aartsbisschoppen in het licht gezonden. Leo Xm is over dit stuk geenszins tevreden niet dat hij den inhoud afkeurt, immers, het betuigt toetreding tot de republiek, gelijk de paus gewild heeft; maar hij vindt dat het nutteloos was de grieven, welke de kerk tegen de republiek kan hebben, kenbaar te maken op hetzelfde oogeublik, dat den' katho lieken wordt aanbevolen tot haar ie gaan. Leo XIII moet te dezer zake uitvoerige verklaringen aan den Franschen gezant bij het Vatieaan gedaan hebben. In den gisterochtend gehouden minister raad verklaarde de heerRibot dat handelsover eenkomsten gesloten zijn met alle landen, Spanje uitgezonderd. OOSTENRIJK. De wijze waarop de regeering zal te werk gaan om den muntomloop te herstellen met vervanging van den zilveren door den gouden standaard wordt als volgt opgegeven Men zal de betrekkelijke waarde bepalen tusschen den In te voeren gouden florijn en den bestaanden zilveren florijn. Men zal uit den omloop 360 millioen papieren geld nemen, hetwelk thans in circulatie is, voorts eeDe leening aangaan, welke zal dienen tot aankoop van het noodige gotid, teneinde dat papieren geld in te trekken. Deze leaning zal 250 milli oen groot zijn. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld Over de geheels stad zijn troepen verdeeld, teneinde wanordelijkheden te beletten. De berichten nit de provincies melden in het algemeen het succes der candidaten van de regeeringsparty, Alleen wordt de verkiezing van den minister van justitie bedreigd door 2iju tegencandidaat, graaf Apponyi, die in- tusschen reeds gekozen is te Jaszderen. Gisteravond ten 9 ure waren gekozen 140 liberalen, 30 nationalen en 36 onafhankelyken. De ministers Szapary, Szilagyi en Fejervary rijn gekozen. ZWITSERLAND» In den nationalen Raad is het ontwerp tot regeling der handelsbetrekkingen met Frankrijk in behandeling genomen. De heer Droz verklaarde daarbij, dat Zwitserland niet de verantwoordelijkheid te dragen heeft, in dien de verhouding tot Frankrijk gewijzigd wordt. Nooit zal het als aeqnivalent voor de door Frankrijk gevraagde concessies diens minimum-tarief aannemen. Zwitserland ver langt dat zijne onzijdigheid en ook zijne oeco- nomische belangen geëerbiedigd worden. De heer Droz hoopte dat de vmodus vivendi" aangenomen zou worden. Daarna werd met 81 tegen 11 stemmen de voorloopige «modus vivendi" met Frankryk betrekkelijk de handelsrelaties aangenomen. De Bondsraad heeft eenstemmig de handels- tra et aten met Duïtschland en Oostenrijk Hungary e goedgekeurd. ITALIË. In den Senaat heeft de minister der schat kist gisteren, na de urgentie te hebben ge vraagd en verkregen voor het wetsontwerp tot goedkeuring der hundelstraetaten, in den loop der discussie gezegd, dat de regeering voornemens is het uitvoerrecht op zijde op te heften, teneinde de zijdeteelt en industrie te bevorderen. De minister van financiën zeide, dat het door de opheffing dier rechten door de schatkist te lijden verlies van l'/s millioen zal worden gedekt door bezuinigingen en tot geeoe vermindering der inkomsten zou hy zyne toestemming kunnen geven, waarin niet door bezuiniging werd voorzien, Hy hoopte dat andere landen het door Duitsch- gegeven voorbeeld op het gebied der handelspolitiek volgen zullen. De minister van koophandel beval de aanneming der traclnten aan, omdat daardoor de vrede op oeconomisch gebied gesloten werd. De Senaat heeft art. 1 van het ontwerp tot goedkeuring der tractaten aangenomen. Genet aal Menabrea, Ilalié's gezant bij de Fransehe regeering, heeft als zoodanig zijn ontslag aangeboden. Zoo althans wordt van verschillende zijden bericht. Dereden van dit besluit moet gezocht worden in eene familie aangelegenheid. De zoon van den gezant heeft namelijk voor eenige jaren in Engeland een huwelijk aangegaau, dat niet gelukkig uitge vallen is, zoodat hij reeds geruimen tijd niet meer met zyne vrouw leefde en het huwelijk thans ontbonden wit zien. Daar echter de echtscheiding, die in Frankrijk toegelaten is, in Italië niet bestaat, zoo heeft hij, ter vol voering van zyn plan, zich als Franschroan laten naturaliseeren. Onder die omstandig heden nu heeft de gezant gemeend zijne be trekking te Pavys kwalijk langer te kunnen vervullen. De universiteit te Napels is thans, wegens de voortdurende ongeregeldheden, door den rector gesloten. De studenten der medisch-chirurgische fa culteit te Sassari hebben besloten, de colleges niet langer bij te wonen, als een protest te gen den slechten toestand van de instrumen ten der universiteit. Aan de Chronicle wordt uit Rome gemeld, dat Italië, Oostenrijk en Duitschland geza menlijk hun best doen om by de toekomstige verkiezing van eenen paus eene keuze te verzekeren, door welke de belangen van het drievoudig verbond bevorderd zullen worden, en waardoor het vinden van eenen modm vivendi met Italië mogelijk zou zyn. De Oostonrijksche kardinalen zouden in dien zin werkzaam zijnvoorts wordt er gerekend op den steun van Italiaansche, Spaansche en Portugeeschc kardinalen. Eene splitsing van het toekomstige conclave in voor- eu tegen standers der staatkunde ven het drievoudig verbond is zeer waarschijnlijk. De sanitaire conferentie te Venetië is by de verdere beraadslagingen over de herziening van het reglement voor de doorvaart in het Suez-kanaal overeengekomen de quarantaine af te schaffen en daarvoor de ontsmetting en isoleeiing der schepen in de plaats te stellen. Volgens de Owervatore Botnano heeft, ten gevolge van weinig geruststellende inlichtin gen der prefecten, de minister van binnenland- sche zaken de openbare werklieden-bijeenkom sten verboden. SPANJE, Volgens byzoudere depêches hadden er Woensdagmiddag wel schermutselingen tus schen werkstakers en troepen plaats in de kolenstreek van Bilbao. Troepen kwamen tus schen beiden in een twist tusschen werkers en werkstakers en werden door steenworpen aangevallen, waarop zij vuurden en een werk staker getroffen werdhet getal der laatsten bedraagt 8000, Een dynamiet-born ontplofte zonder schade te veroorzaken in de omstre ken van Arboleda Urgarte. Te Orsela wierpen een troep werkstakers waggons met erts gela den om, doch trokken voor een aanval der gendarmes terug, «leve de sociale revolutie" roepende. De opgewondenheid te Bilbao duurt voort. Troepen werklieden trokken Woensdagavond door de straten, om werk vragende. Alles liep rustig af. Een socialistisch lid van den gemeenteraad heeft voorgesteld 6000 pesetas toe te staan om de werkstakers te steunen, maar de raad heeft dat voorstel met algemeene stemmen verworpen. Een troep vrouwen, met knuppels gewapend, trok door de mijnstreek, onder het geroep van sieve de werkstaking De geruchten, Woensdagavond verspreid en waarin gewag werd gemaakt van onlusten te Bilbao, zyn ongegrond. Tengevolge van militaire maatregelen is de kalmte hersteld. Het houden van meetings is verboden. De kapitein-generaal der Baskische provinciën zal tusschen beiden komen, om de verstand houding tusschen patroons en werklieden te herstellen. In antwoord op eene vraag heeft de minister van openbare werken in den Senaat gezegd, dat de toestand van Spanje niet zoo ongunstig is als men gelieft te beweren. Ia tegenstelling van de geruchten die er ge- loopen hebben, is het onjuist, dat de Handels onderhandelingen met Frankryk afgebroken zyn; zij duren voort, maar men kan den uitslag nog niet voorzeggen. PORTUGAL, Daar de regeering besloten heeft geen G 0 J [t A N T. Ahonnkhknvsprws, per tw»rtial franco per post, door het gehfele Rijk Afieoderhjke notnineis 1.8n. 2,50. - 0.10. ADvf.RTKMTiEPRUS; eatv 1—10 gewone regek inet inbegrip ,u eene Courant. f 110. Iedere gei» one regel meer - 0.10 Dal kw*ai, geplaatst wer.lt tegen twksmaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1