A°. J892. Maandag 1 Februari. N°. 7940. Eerste Blad Zesenveertigste .Jaargang. Binnenlandse]!e Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITOKVEB: X ODÉ. Schiedam, 30 Januari 1892. De keizer van Duitschland heeft den 27sten dezer maand zijn drieëndertigsten verjaar dag gevierd. Hij heeft dienniet laten voor bijgaan, zonder zijn minister van eeredienst, den heer Von Zedlitz, te begiftigen met het ridderkruis van de orde van den Roeden Adelaar. Dit nu is een feit, dat meer voor komt, doch de omstandigheden, waaronder deze hulde aan den minister wei-d gebracht, 2i)n van bijzonderen aard. Zooals bekend is, wérd onlangs een wet op het lager onderwijs in Pruisen ingediend, die den liberalen en radicalen zeer onaan genaam is, den partijen van kerkelijke kleur echter bijzonder bevalt. Zij plaatst de school weder geheel onder de voogdij van de kerk, en tot welke hoogte, blijkt o. a. uit de vol gende bepaling, die thans reeds door den minister van onderwijs is gemaakt. Een vader, die niet behoort tot een der van staatswege erkende kerkgenootschappen, is verplicht zijn kind gedurende de jaren van leerplicht ook te laten deelnemen aan het godsdienstonderwijs, dat in de school wordt gegeven. Het kind mag alleen dan daarvan worden vrijgesteldwanneer de vader de bewijzen levert, dat voor de godsdienstige opleiding op voldoende wijze wordt gezorgd, hetgeen ter beoordeeling van de overheidstaak 't Ontbreekt natuurlijk niet aan hevige oppositie tegen dezen maatregel. De folks- xeitung onder anderen trekt er heftig tegen te velde, en betoogt, dat bet begrip van door den staat erkende kerkgenootschappen wille keurig en oppervlakkig is. Immers een ge- heele reeks van zeer uitgebreide sekten wordt van de rechten van godsdienstige gemeenten uitgesloten. Zoo ontbreken b.v. de Metho disten, de Umtariëra, de Oud-katholieken in de opsomming der erkende genootschappen, zooals die in de memorie van toelichting der schoolwet gegeven wordt. In allen gevalle is het zeer twijfelachtig, of zij onder de aldaar opgenoemde gemeenten zijn begrepen. Hoe dit zij, in het vervolg zullen alleen die ver- eenigingen gelden, waaraan door den staat uitdrukkelijk rechtspersoonlijkheid is verleend. Zoodoende zal de vrye ontwikkeling der gods dienstige behoefte op ingrijpende wijze be lemmerd worden. Men dwingt de kinderen -een godsdienstonderwijs bij te wonen, dat hun ouders voor valseh en verwerpelijk houden. Men zet, met andere woorden, de deur open voor dwang ten opzichte van het geweten. Ook deze maatregel van den tegenwoordigen minister van eeredienst bewijst, dat het voor de vrijzinnigen onmogelijk is in overleg te treden over een ontwerp der wet, waarbjj de gewetensvrijheid wordt bedreigd. Nu werd deze week beweerd, dat zeker ook in het ministerie de gevoelens verdeeld waren, en dat b.v, de vrijzinnige minister Mi quel en nog enkele van diens ambtgen oo ien zouden aftreden, als de heer Yoti Zedlitz op zijn stuk bleef staan, Wanneer de onder scheiding, juist in deze dagen door den keizer aan genoemden minister gebracht, een vinger wijzing moet heeten voor de heeren Miquel c. s., dan weten ze, waaraan ze zich te hou den hebben. De heer Bennigsen, het hoofd der nationaal- liberalen in den JHiitschen Rijksdag, heeft voor eecige dagen een beroep gedaan op de vrijzinnigen van allerlei nuances, om de twee spalt die tusschen deze heerscht, te vergeten en te trachten een dam op te werpen tegen de reactionnaïre lichtingdie in Pruisen met haar schoolwet zoo dreigend is opgetreden. Daartegen werd door de heeren Bamberger en Richter aangevoerd, dat zij den strijd tegen de graanrechten nimmer zouden op geven, doch daarentegen op het gebied van onderwijs bereid waren, met de nationaal- liberaien mede te werken. Richter heeft zich reeds krachtig in de Kamer tegen het ontwerp van wet op het onderwas laten hooren. Zelfs de minister Von Zedlitz kon^niet nalaten, zijne tactiek te prijzen. Vastheid in regeeringsbeleid is zeer zeker geen kenmerk ran hetgeen Duitschland in de laatste jaren te zien geeft. Dan heet het sniet naar Caaossa," maar op een anderen tijd gaat het er in vliegende vaart heen. En waarom is nu deze schoolwet ingediend f De rijkskanselier Caprivi heeft het bjj de begrootïngs-discussie' medegedeeld »Er is meer dan eens, zoo redeneerde hij, in de Kamer geklaagd over de verwarring, die heerscht op *t gebied van de school. Er is meer dan eens aangedrongen op wettelijke voorschriften om daaraan een einde te maken. Nu wij toch een wet moesten maken, hebben wij die zoo gemaakt, dat de katholieke kerk er genoegen mede kan nemen. Wij hebben den Culturkampf niet gevoerd en wij achten dien nadeelig. Want en wat hier volgt is de kern der ministerieele redevoering wij beleven een moeilijken tijd. Wij staan tegen over een beweging (de minister bedoelt het socialisme), die ons noodzaakt alle middelen van verweer aan te wenden. De school nn heeft grooten invloed op het leven en hier moet de hefboom worden aangezet. Daarom kan de school den godsdienst niet ontberen, als zij haar taak zal vervullen. Heeft zij nu behoefte aan godsdienst, dan zal wel de groote meerderheid toegeven, dat deze de Christelijke godsdienst moet zijn. Heeft zij behoefte aan den Christelijke)» godsdienst, dan kan zij dezen niet grijpen en vasthouden zonder belijdenis. Moet zij de belijdenis hebben, dan kan zij die niet hebben buiten verband roet de kerken, welke de belijdenis handhaven." Dat klinkt anders dan Bismarck indertijd sprak Be groote republiek der Vereenigde Staten va'n Nonrd-Amerika toont zich zeer klein tegenover een haver zwakkere zusteren uit het zuiden van de Nieuwe Wereld. Dat macht nog dikwijls boven recht gaat, hiervan is weer een der ergerlijkste stalen geleverd. Het geschil van de Vereenigde Staten met Chili loopt nog altijd over het gebeurde ia de hoofdstad van Chili, waar eenige Ameri- kaansche matrozen werden mishandeld. Nu heeft men in Chili recht gedaan, en de schul digen zjjn veroordeeld, en hiermede zou dus, naar men denken zou, de groote republiek tevreden zijn geweest. Doch de gezant der Vereenigde Staten in Chilizekere heer Patrick Egan, een man, wiens handelingen tegenover de Chileeoen nu juist niet zeer correct waren, betoogde aan zijn regeeriug, dat Chili behalve de veroordeeling der schul digen, ook nog bovendien een diplomatieke él >ening moest geven, en ziedeze werd werkelijk gevraagd S Kinderachtig, o zeker! In Chili is men toen boos geworden, en het moet Ier eere van tal van burgers der Vereenigde Staten gezegd worden, ze geven de Chileenen gelijk. De Chileensche minister Matta heeft op den eisch van de Ver eenigde Staten geantwoord in een nota aan den gezant te Washington, en in zijn boosheid zich niet zeer diplomatiek uitgelaten. Hij gewaagt er namelijk in van intriges, die uit een vuile bron opborrelen, waarmede hij den gezant Egan meende, terwijl hij, doelende op den president der Vereenigde Staten, gewaagde van bedreigingen van een hoog geplaatst persoon. Welnu, hiervoor is schitterende voldoening gevraagd, of anders kon Chili de komst van een Noordamerikaansoh eskader te gemoet zien. Chili zat toegeven, maar de regeeriug der Vereenigde Staten komt niet zeer roem vol uit dezen diplomat)eken strijd. SCHIEDAM, 30 Januari 1892. j>De Rederijker of de Gevolgen van de Uithuizigheid der /rouw", sou men het gis teravond in de O fficieren-Vereeniging'opge voerde blijspel van Willem van Zuylen kun nen noemen, zoo dubbele titels nog in den smaak waren. Wat al huiselijke onaangenaam heden, daardoor veroorzaaktMijnheer heeft zich uit verveling aan de rederijkerij over gegeven, maar durft het zijn jong vrouwtje niet zeggen, en schoonpapa, een rederijker in zijn hart, al heeft de pantoffel zijner vrouw genoeg macht over hem om zijn neiging te doen bedwingen, is dadelijk bereid een door omstandigheden opengevallen rol te vervullen, opdat de liefdadigheidsvoorstelling kan door gaan. Geen woord echter tegen de vrouwtjes »er zjjn omstandigheden, waarin de vrouwen eerst later de waarheid mogen hooren", be weert schoonpapa. Pas zijn ze onder een voor wendsel naar de stad gegaan, daar verschijnt aan de vrouwen een jobsbode, in de gedaante van den voorzitter een er jongelingsvereeni- ging; hij brengt ze door geheimzinnige aeh's en wee's in groote ongerustheid, en de knecht moet onmiddellijk de heeren gaan opzoeken. De repetitie is onder tusschen in vollen gang en de schoonpapa maakt de kostelijkste flaters. Het ongewone vau het schouwspel en de overvloedige ispatjes" doen den knecht met volle teugen genieten, en hij is weldra vol komen in het vertrouwen, Eene kleine bot sing met de daarnaast oefening houdende jongelingsvereeniging valt nog voor en men gaat naar huis, waar alle drie liet te kwaad krijgen met hunne respectievelijke eegaas, te meer daar zij vóór den volgenden avond elf uui' niets willen mededeeien. Natuurlijk wordt de huiselijke vrede weer hersteld, terwijl »eene blijde tijding" dei* jonge vrouw het laatste kleine wolkje, dat misschien nog was blijven hangen, verdrijft. De goedronde, levenslustige schoonpapa is de heer Van Zuylen, die de dankbare i*ol onverbeterlijk vervulde. Zijne snibbige huis plaag is mevrouw Van Rossum, daar mevrouw Van Westerhoven door ongesteldheid ver hinderd was. Zij gaf de type goed weer. Het jonge paartje zijn de heer Roy aards en mevr. Van BienePoolman. De heer lloyaardsgaf een talentvol spel, levendig en vrij van over drijving. Hij waehte zich echter voor oenen te snellen woordenvloed. De overige rollen waren zonder uitzondering goed bezet: eene bijzondere vermelding vereischt nog Slakkte (de heer Wage mans) èn om zijn bij uitstek potsierlijk uiterlijk èn om zijn comiseh ge barenspel. Het slotstukje was »Een Partij Piket" uit liet Franseh, een verdienstelijk too nee I spel, waarvan ridderirats en speelzucht het thema uitmaken. Eene keurige creatie leverde hier de heer Van Zuylen als de berooide, licha melijk zwakke, maar lastige en fiere ridder De la Roche Ferrier. Naast hem moet hier de heer Jos. van Bietje geroemd worden, als de voormalige rijke koopman Mc rei er, terwijl de heer an den Heuvel (Raymond) en mejuffrouw W. van Zuylen door hun op gewekt spel mede tot het succes van dit stukje medewerkten. In de Dinsdag gehouden eerste jaarver gadering van het ondersteuningsfonds »De Korenmolen", beslaande uitsluitend uit mo lenaarsbazen eu knechts, is dooi* den president verslag uitgebracht van den toestand ran dit fonds, waaruit bleek dat het ruim 90 leden telt en iu bloeieuden toestand verkeert, zoo dat reeds een bedrag ran f460 inde spaar bank kon worden belegd. Algemeen werd de wensch uitgesproken dat de patroons, bjj het in dienst nemen van molenaarsknechts tot regel zullen stellen dat z'g lid moeten zijn van genoemd ondersteu ningsfonds. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 2 Februari a.s. niet plaats hebben. Een nieuwe bijzondere instructie voor den dienst der rivier-correspondentie in het I Ode district van den waterstaat, provincie Zuid- Hol land, s „dezer dagen aan de ambtenaren, welke stations moeten bezetten, uitgereikt. Talrijke verbeteringen, betere omschrijving van betgeen de betrokken ambtenaren heb O SCHIEDAMSGHE G 0 U R j. N T. abonnementsprijs, per kwart»») Jrastiv prr post, ilour het geheeld Rijlt Afzond er) yke noimners 1.85, - 2.50. - 0.10. BDItGAF: B OTKKIT «AAT, E 9 7. A i> VBRTENTt EPBIJSMn 110 ge «Olie regels mei inbegrip van eeue Courantf i 10. Iedere gewone regel meer- 0,10 ftKiEMAAt. geplaatst wonlt tegen T web haal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1