Binnenlandsche Berichten. Staatstoezicht op verzekeringen een dringend volksbelang tem roet die rijken nog een schikking tot stand te brengen mocht zijn, en buiten Europa: alle landen, met uitzondering van Mexico, Dominica, Haïti, Honduras, Chili, Liberia en Transvaal, ENGELAND. De regeering is voornemens eene konink lijke commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van en de behoedmiddelen tegen de influenza, OOSTENRIJK. De uitslag der verkiezingen, die in Hongarije plaats hebben gehad, is dat gekozen zijn: "212 liberalen, 61 nationalen, 73 onafhankelijk en, 13 volgelingen van Ugron, en 3 die tot geen partij belmoren, terwijl er 3 herstemmingen moeten plaats hebben. Te Buda-Pesth zijn verkozen 7 liberalen en 1 nationaal. Graaf Karoly, beboerende tot de nationale parlïj, is in twee distrieten geslagen. De ministers zullen waarschijnlijk allen zijn herkozen. Alleen die van justitie liep gevaar tegenover graaf Apponyl, den leider der oppo sitie. die trouwens reeds elders werd gekozen, evenals de andere oppositie-leiders Iranyï en Ugron, De president-minister Szaparyi is tweemaal gekozen, minister Baross zelfs drie maal ook den oud-minister Tisza zullen we weer in de. Kamer zien. Zeer trekt het de aandacht dat de minister van landsverdediging, graaf Fezervaiy, op wien de national en", wegens diens voorstaan van een Oosten rij ksch-H on gaarsch leger, bij zonder gebeten zijn, slechts ternauwernood gekozen werd in het aan ambtenaren bijzon der rijk district der hoofdstad, waar men hem voorzichtigheidshalve had candidaatge steld. In de hoofdstad (district Oud-Ofeu, ver loor de regeering voorts, ondanks al hare pogingen, een district aan de oppositie. Daar kwam een felle tegenstander der regeering, graaf Horvath, zegevierend uit de stembus. Ook in de hoofdstad moest de stembus door troepen worden beschermd. In sommige plaatsen hebben weinig be duidende oulusten van anti-semitixchen aard plaats gehad. Het liandelstractaat van 1880 met Spanje is gisteren verlengd tot den 30a Juni. ITALIË. De ICmner heeft de voorstellen verworpen, strekkende om het recht op granen te ver lagen. De Senaat heeft de handelstraclaten met Duilschland en Oostenrijk aangenomen, en aan de tijdelijke verlenging van het traetant met Spanje zijn zegel gehecht. Het gezond he ids-congres heeft de conventie goedgekeurd, welke te Venetië heden getee- kend worden zal door de daartoe van vol macht voorziene gedelegeerden. Volgens inlichtingen uit het Vaticaan, heeft de paus verklaard het manifest der Fransche Deren burg, »op het pistool Op vijftien pas af sta mis, om den strijd voort te zetten tot een der partijen buiten gevecht is gesteld." »Goed." zeide de generaal, valleen nog dit. Ik ben vreerad in tie stad en zie geen kans twee ge schikte secondanten te vinden. Ik ben genoodzaakt twee heerenuit uw raidden te verzoeken mij dezen dienst te bewijzen. Ik vraag daarom eenig uitstel teneinde bij uwen overste mijne opwachting to kunnen maken om zijne bemiddeling in dezen in te roepen," iDat zal niet noodig zijn, generaal," haastte zich luitenant Van Derenburg te antwoorden. 2Elk onzer kameraden zal hel zich tol eene eer rekenen, u te mogen secondeeren. Binnen een uur zidien twee hunner zich aan u voorstellen om uwe bevelen te vragen." aGoed, mijnbeer," zeide de generaalsik ver- wachtte niet anders van hen," De officieren wilden zich na een eerbiedigen groet verwijderen, toen Koenraad hem in den Weg trad. kardinalen niet te beschouwen als te ongele gener tijd openbaargemaakt. Met voldoening heeft de liberale pers ken nis genomen van een door den bisschop van Orvieto uitgevaardigden herderlijken brief betreffende het kerkelijk en burgerlijk huwe lijk aan zijne onderhoorige geestelijken. De bisschop beveelt namelijk den pastoors .aan, geen kerkelijk huwelijk te voltrekken, als het paar althans niet vooraf de vereisehte slappen gedaan heeft tot voltrekking van het burger lijk huwelijk. Ook moeten de pastoors den paren, die nagelaten hebben de formaliteiten voor het burgerlijk huwelijk te vervullen, aanraden aan de eischen der staatswet te voldoen. Dit alles, voegt de bisschop er bij, geschiede om betreurenswaardige gevolgen te voorkomen. Tot toelichting dient, dat het burgerlijk huwelijk in Italië niet geregeld is zooals b.v. in Frankrijk en ook in Nederland, waar het burgerlijk huwelijk moet voorafgaan aan bet kerkelijke. SPANJE. De regeering heeft aan de Fransehe medegedeeld dat zij zich niet kon tevreden stellen met de laatste tegemoetkomingen, welke haar zijn voorgesteld, terwijl de hoop dat er binnen korten tijd overeenstemming zou worden verkregen, verijdeld schijnt. De voortbrengselen van de beide landen* zullen bij den invoer in Spanje en by dien in Frankrijk van den ln Februari af onder worpen zijn aan de minimum-tarieven. De toestand in en om Bilbao is verbeterd, in drie mijnen is de arbeid hervat. PORTUGAL. Het officieel orgaan zal heden de wet open baarmaken, houdende de verklaring dat het nieuwe tarief den islen Febr. in werking komt, Portugal zal ziclt van stappen onthouden om nieuwe hnndelslraciaten te sluiten. Het zal de voorstellen van de mogendheden afwachten. Het hand els traetant met Engeland eindigt eerst den 22n Juni. Het algemeen tarief is niet, zooals op'tie andere staten, van toepassing op Brazilië. Drie personen zijn gearresteerd wegens het vervaardigen van valsehe bankbiljetten. Zij hebben hunne misdaad bekend. E G Y T P E. Heden had de opening van het Wetgevend Lichaam door den khedive plaats; hij zal de opheffing van de heerendiensten, de afschaf fing der patenten voor Europeanen en de vermindering van 50 pCt. der belasting op het zout aankondigen. AMERIKA. Volgens de berichten uit Washington wordt Harrison scherp gelaakt, omdat hij een oorlogszuchtige boodschap inzond bij het congres, ofschoon hij wist dat de Chileensehe apologie reeds aangekomen was en ofschoon de Chileensehe gezant den president onder »Ik vraag u verschooning, generaal, dat ik ook nog een woord meen te moeten rnedespreken. Graaf Van Malsberg heeft mij hedenmorgen ook door bemiddeling dezer beide heeren een gelijke uitdaging doen toekomen. Om den naam der bij deze zaak betrokken personen niet aan eenepts- blieke beoordeel!ng bloot testellen, heb ik de ge vraagde voldoening geweigerd, hopende dat de graaf mijne bedoeling begrijpen en oek zijnerzijds dit doel bevorderen zou. Hij heeft bet niet ge daan de namen der bedoelde personen zijn ge noemd en dit noopt raij nu verder alleen voor mijne eigene eer op te komen, Ik verklaar thans 's graven uitdaging aan te nemen en verlang vóór u, mijnheer de generaal, in liet strijdperk te treden. Gij zr.ï niij dit recht moeten afstaan, daar ik het eerst verplicht was den graaf een verwijt toe te dienen, dat bij, evenals liet uwe, als eene beleediging geliefde op te vatten." De officieren maten den jongeling met hoog moedige blikken. ründer gewone omstandigheden," zoide do heer tranen smeekte, de bedoelde boodschap niet in te zenden. Deze onthullingen schijnen het theatrale effect, door de congresboodschap beoogd, te zullen bederven. Uit New-Yrk wordt gemeld dat het garni zoen van Chaco in Argentinië aan het muiten geslagen is en oprukt naar Corrientas. De regeering zond eene kanonneerboot Het heet dat er een opstand dreigt in Rosario. Een ernstige opstand zou Mexico bedreigengene raal Garza heeft 5000 opstandelingen onder zich, en hun getal groeit aan. Zij zijn voor nemens Las Vegas anu te tasten, SCHIEDAM, SO Januari 1892, 'an de hand des heerea J. Verstuys ver scheen voor eenige dagen een geschrift geti teld: »IIet algemeen kiesrecht en wat daarvan weinig verschilt, van meer nabij bekeken". Zooals we van dezen schrijver gewoon zijn, is ook dit geschrift met veel zaakkennis ge schreven en bevat het tal van bijzon der) t eden, die waarschijnlijk aan veten onbekend zullen zijn. De schrijver heeft de stof in verschillende afdeelingen verdeeld, waaronder we met be langstelling de volgende lezen: »Is het volk rijp voor algemeen kiesrecht f" De schrijver meent deze vraag in 0 rit kermen den zin te beantwoorden. Dan volgt de vraag Zal het algemeen kiesrecht ongeschikte kiezers geschikt maken? en later deze: Zullen we door middel van algemeen kiesrecht beter geregeerd worden Zooals men weet, wordt dit door de voorstanders beweerd, doch wat de heer Versluys er tegen aanvoert 0, a. met verwijzing naar een wet op den leerplicht. Zoo worden achtereenvolgens tal van bezwaren tegen algemeen kiesrecht ontwikkeld, en ver schillende beweerde voordeel en als illusion voorgesteld. "Wat dan wel? vraagt eindelijk de schrijver, en zijn antwoord, hoe belangrijk ook, voldoet minder, omdat hij geen wegaangeeft, die ten opzichte van dit vraagstuk zal moeten behan deld worden. Wat dan wel? We hebben noodig goed en goedkoop recht; we hebben noodig arbeidswetten; onze belastingen moe ten in hun geheelen omvang anders geregeld worden. Maar hoe dan met liet kiesrecht? Daarop wordt dit antwoord gegeven: »Door aan de regeling van het kiesrecht te vroeg de hand te slaan, doet men tijd ver loren gaan, wegens de ontbinding der 2e Kamer, die er een gevolg van is. Bovendien is er alle kans, dat men bij een groote uit breiding van bet kiezerskorps zonder meel de nieuwe kiezers eerst weer moet gaan overtuigen van de wenschelijkheid van ver schillende zaken. Hebben we vroeger gezegd, dat de nieuwe kiezers bïj een sterke uitbreiding grooten- deels zeer radicaal zouden zijn, aanvankelijk zou de toestand er anders uitzien. De katho- Van Derenburg, »zou niemand aan dezen heer den voorrang kunnen betwisten. Ik durf er echter niet voor instaan of graaf Melsberg nog genegen zat zijn 2ich tegenover hem te stellen, daar zijne uitdaging op eene, voor omen kring krenkende wijze, werd afgewezen," »Mijne heeron riep de generaal op een toon, die geen tegenspraak duldde, vdie laatste opvatting moge de uwe zijn, ik hoop niet dat zij ook die van graaf Melsberg en van uw regiment zal wezen. De afwijzing van den beer Wal titer had veel te goeden grond om die op eenigerlei wijze als krenkend te beschouwen. Hoe weinig geneigd ik ben mijne ontmoeting met den graaf uit te stellen, ik erken, evenals gij, dat mijnheer Waltberden voorrang beeft, als hij van dit zijn recht verlangt gebruik ta maken. Mocht de beer Halsberg hem dien niet willen afstaan, dan acht ik mij ontslagen van do verplichting hem voldoening Ie geven, althans voor zoolang hij zijn plicht legenover den heer Wakher niet is nagekomen. Ik ral in dit ge val do tussehen komst van eene rechtbank van eer lieken zouden katholieken kiezen en daar zij een derde van de natie Vormen, ongeveer een derde der volksvertegenwoordigers af vaar digen. Een niet onbelangrijk deel van het land zou antï-revolutionnoiren kiezen, mis schien ook niet veel minder dan een derde- En ongeveer ruim een derde zou vertegen woordigd worden door liberalen, radicalen en socialisten. De groote steden zouden voor een deel terstond socialisten afvaardigen of radi calen, die zoover met hen meegaan, dat men ze over éen kam kan scherende overigen zullen vroeger of later wel volgen. Op den duur n.l. zal de leer, dat de niet- bezittenden aanspraak hebben op een groot deel van hetgeen aan anderen toebehoort, te onzent nog veel aanhangers winnen. En dat proces zou verhaast worden, als de nieuwe kiezers door middel van de stembus in staat waren, de daad bij het woord te voegen. Het eerst zullen de liberalen plaats maken. Onder de anti-re vol utionnaire werklieden zijn nu reeds socialisten en de socialislisdi getinte- toespraken van dr. A. Kuyper doen zien, dat ook daar geen vaste grond onder de voeten is,. De fantastische beschouwingen van dr. Schaepman zullen voorloopig wel niet veel uitwerken. Hij staat te zeer buiten den con servatieven geest der katholieken, om niet geneutraliseerd te worden door andere katho lieke leiders. Maar op den duur zal ook liier, als het socialisme voortwoekert, wel scheuring* komen. Frankrijk en België waren bijna ge heel katholiek, en wat is het aantal socialis ten in de steden daar groot In de eerste jarea zou men, roet een nage noeg gelijke verdeeling van zetels tussehen- door A. L. SCHMIDT Jr. (Slot.) Ik houd op mot mijn betoog. Indien hetgeen ik mededeelde niet voldoende- moeten inroepen, al ware het ook de hoogste militaire rechtbank, en zal mij dooreen openbare behandeling desnoods van ons geschil niet laten weerhouden. Mijn naam heeft een ta goeden klank, bij het leger dan dat standen vooroordeel of welke andere lagere drijfveeren hem zullen wogen to bekladden. Ik laat het aan u zeiven over te beoon- deelen welke gevolgen de loop der zaken op deze wijze zal kunnen te voorschijn roepen voor den graaf en voor al degenen, die hem op eenigerlei wijze de hand zullen hebben geleend." Verbluft stonden beide officieren daar. Eindelijk sprak de luitenant Van Derenburg: sNu de generaal zijn gevoelen zoo duidelijk heeft doen kennen, past bet ons niet, dit tegen- te spreken. Evenmin echter kunnen wij een be slissend antwoord geven, daar ten slotte graaf Melsberg de beslissing moet geven en hij alleen verantwoordelijk is voor de gevolgen. Wij zijn be reid den stand der zaak en de meaning des generaals aan het korps officieren mede te- deelen." Wordt vervolgd.)- de katholieken, anU-revolutionnairen en libe ralen -f- radikalen -f- socialisten, niet veel kunnen uitvoeren. Een wensch el ij fce toestand- zou dat niet zijn. Ten slotte zou er een meerderheid komen van meer of minder socialistisch gezinde af gevaardigden die niet veel meer zouden willen doen dan dingen, die de tegenwoordige kiezers ten eenenmale verkeerd vinden. En ze zouden die dingen doen, tenzij de wet, of de Eerste Kamer, of de Kroon het hun be letten. In dit geval zou het land vol beroering zijn en er zou ten slotte alweer niets ge schieden. Daarom, kiezers, past op uw neuzen We bevelen de lezing dezer brochure zeer aan; geeft ze het middel al niet aan de hand, dat velen zouden wenschen te vernemen, ze bevat toch tal van wetenswaardige byzondeiv heden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6