1 J A0. 1892. Woensdag 3 Februari N°. 7941. Eerste Blad iesenveert .gste Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. BtlRBADt BOTKUÜfRAAI, E 2ï, D D I T S C 11 h A S D. In de Zaterdag jl, gehouden zitting van het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft de mini ster-president Vod Caprivi een deel zijner rede van Vrijdag teruggenomen. Hij ver- Waarde dat hij noch de natïonaal-liberalen noch de vrijzinnigen van goddeloosheid had willen beschuldigen. Een artikel in het orgaan der natïonaal-liberalen en de verklaring van Bennigsen in den Rijksdag hadden hem echter In de meening gebracht, dat de nationaal- 'lïberalen een algemeene liberale partij wilden vormen om de regeering te bestr len. Het zou hem zeer verheugen, wanneer hij mocht vernemen, dat hij zich vergist had. Dé regeering heeft nooit het doel gehad de natiooaal-liberalen van zich te vervreemden. "Wie zou nu reeds kunnen zeggen in welken vorm de schoolwet zal worden aangenomen Van zulk een omvangrijke wet, die 200 paragrafen bevat, kan niemand dit weten. Prof. Friedberg zeide daarop namens de nation aal-liberalen, dat de vrees van den minister voor het vormen van eon vijandelijke liberale partij ongegrond was. Voor hetgeen de dagbladen schrijven is de partij als zooda nig niet verantwoordelijk en wat de verklaring van Bemiigsen in de Rijksdag betreft, zoo beleekënde deze niet, dat alle liberalen werden opgeroepen om tegen de regeering in liet krijt te treden. Evenmin bedoelden de onlangs gehouden redevoeringen der nationaal-libe- ralen, dat rij der regeering den oorlog ver klaarden. De nationaal-liberalen, zeide spr., hebben steeds gaarne met de regeering samengewerkt. "De agitatie in het land is door den minister van eeredienst in het leven geroepen. Spr. betreurt, dat het wetsontwerp tweedracht 'heeft gewekt; hij verheugt zich over den verzoenenden toon, door den minister-president 'heden aangeslagen, en hoopt, dat men nog tot overeenstemming zal kunnen geraken. Na nog een kort debat, werd het ontwerp verzonden naar eene commissie van 28 leden. De ratification betreffende de handelstrac- taten zijn Zaterdag aan het ministerie van buitenlandsche zaken uitgewisseld tussehen Duitschland en België en Duitschland en "Zwitserland. Een extra nummer van de SekJmanzeiger maakt de wet bekend betreffende de toepas sing der bepalingen van het tarief op graan, hout, wijnvoorts de wet tot toepassing der 'bjj tractaat overeengekomen bepalingen om trent den vrijen invoer in Duitschland en de tariefverminderingen tegenover de staten, die niet tot de meestbegunstigde behooren. Verder worden de bij tractaat overeengeko men bepalingen omtrent vrijheid van invoer en vermindering van rechten op voortbreng selen van Spanje's bodem en nijverheid be kendgemaakt. In Westphalen heerschtweer oneenigheid tussehen katholieken en protestanten. De politie te Siegen had den katholieken ver boden met Paschen hunne gewone processie te houden, tijdens de godsdienstoefening der protestanten. De regeeringspresident heeft dat verbod echter vernietigd en de processie op het gewone uur toegestaan, met bepaling echter, dat de gebruikelijke gezangen en het luiden der klokken in den omtrek der pro- testantsche kerk moet achterwege blijven. Volgens de National Zeitg, zal de nieuwe Duitsche en Pruisische leening 340 millioen mark bedingen en den 9n Februari worden uitgeschreven tot den koei's van omstreeks 84 pCt. PEiSIBWK. Het Journal ÓJficiel van 31 Januari bevat het decreet van den president der republiek met betrekking tot het inwerking treden der nieuwe tarieven. Het gedeelte van het besluit dat op Nederland betrekking heeft, luidt als volgt »Met Nederland is eveneens een schikking tot stand gekomen, ofschoon slechts tot op ze kere hoogte. De Nederlandsche producten zul len een mini mum-tarief genieten, en de Nederlandsche regeering zal voortgaan met onze artikelen te behandelen evenals die van andere landen. »De handel met de koloniën zal aaa dezelfde bepalingen onderworpen zijn. Alleen worden voorbehouden de bijzonbere tariefbepalmgen waarop is gedoeld in paragraaf 7 vaa artikel 3 der douane-wet. »De verhouding tussehen Frankrijk en Nederland is aldus geregeld tip denzelfden voet als die welke tussehen Frankrijk en Engeland beslaat sedert het tot smnd komen der wet van 27 Februari 1882. De in Holland gevolgde economische gedragslijn, welke dezelfde strek king heeft als die van Groot-Brittannië, heeft deze oplossing der quaestie gemakkelijk ge maakt. Zij verklaart ook waarom het Neder landsche gouvernement zich niet bepaald heeft willen binden, zelfs niet voor korten tijd, sDe beide regeeringen hebben zich dus volkomen vrijheid van handelen voorbehouden, met betrekking tot bet doen ophouden van den nu tot stand gekomen modm v'wcndi. »Wij zouden gewenseht hebben dat een overeenkomst van wijder strekking aangegaan had kunnen worden. Maar door de tegenwoor dige schikking worden toch degoede betrek kingen tussehen de beide landen behouden". i Opnieuw hebben 24 aartsbisschoppen en bisschoppen zich bij de vijf kardinalen aan gestoten ten opzichte hunner bekende ver klaring. De clericalen te Brest hebben besloten den rector der katholieke hoogesehool te Parjjs, den heer d'Hulst, candidaat te stellen voor de plaats in de Kamer, die door den dood van bisschop Freppel is opengevallen. De Figaro deelt bijzonderheden mede om trent een uitgebreid kom plot door Rizoff tegen vorst Ferdinand van Bulgarije en diens eersten minister StamboulofT gesmeed. Het dezer dagen aan laatstgenoemde overkomen ongeval is wel degelijk een aanslag geweest, gepleegd door een op wachtgeld gesteld officier, terwijl verder liet plan best oud om vorst Ferdinand door middel van vergif om het leven te brengen. Er zijn dertig personen gearresteerd. De ex-koningin Nathalie van Servië ligt te Biarritz gevaarlijk ziek aan influenza, BELGIE, De Senaat heeft Zaterdag het verdrag met Oostenrijk—Hongarije met 38 legen 4 stem men, terwijl er zich 8 onthielden, aange nomen. Het wetsontwerp om de i*egeering te machtigen voorloopig met die landen waar mede de handelsverdragen met België afloo- jJe te onderhand eten, is met algemeene stemmen aangenomen. E N E 1 A N D De heer Chamberlain, die vermoedelijk den hertog van Devonshire zal opvolgen als leider der Unionisten in het Lagerhuis, heeft bij dat lichaam een origineel voorstel ingediend tot verzekering van werklieden op hun ouden dag. Daarbij wordt n,§ bepaald dat elk jonkman van 25 jaar, die bij de rijkspostspaarbank een inleg doet van 5 p. st, (f60) en zich verbindt daar elk jaar een pond sterling te doen bijschrijven, van de regeering eene premie ontvangt van *15 p. st., waardoor hem op 65-jarigen leeftijd een pensioen van min stens 5 shillings per week verzekerd wordt. OOSTENRIJK. Te Bauffry Hunyad, in Transsylvanië, waar de ministerieele candidaat verkozen is, hebben de aanhangers van den candidaat der onaf hankelijke n het stembureau ingenomen en de papieren, betreffende de verkiezing, in stukken gescheurd. De president van het bureau en verscheiden andere personen zijn gekwetst. De gendarmerie maakte van hare wapens gebruik; 3 personen werden gedood en een gewond. Eene compagnie infanterie dreef de menigte uiteen. "Volgens een nader bericht zijn deze onge regeldheden uitgelokt door het onwettig be sluit van den voorzitter van het stembureau om dit te sluiten op het oogenbtik dat de oppositie-partij een groot aantal kiezers naar de stembus bracht. De verwoede menigte overrompelde toen het lokaal en vernielde de stembus, terwijl de vier leden van het stem bureau, onder wie een protestantsch geeste lijke, ernstig gewond werden. De gendarmerie joeg de aanvallers uiteen, van wie er twee doodgeschoten en vijf zwaar gewond werden. De opgewondenheid was zoo gioot, dat men de gewonden niet durfde vervoeren, alvorens twee bataljons infanterie uit Klausenburg waren aangekomen. Onder gewapend geleide werden de gewonde leden van het stembureau toen per brancard naar huone woningen overgebracht. Te Tissalock, waar een antisemiet, die in liet proces van Tïsza-Eszlar als getuige was opgetreden, verkozen werd, hadden eveneens ernstige vechtpartijen plaats, waarbij een pe rsoon gedood en velen gewond werden. Tussehen de kiezers te Osicso in Trans sylvanië had een bloedig treffen plaats. Er zijn drie personen gedood en vijftien personen werden gewond. Ook te Ozikszereda zijn vele dood en geval len en verscheidene personen gewond. De nederlaag der regeering bij de verkie zingen blijkt nog grooter gewerden ie zijn. Tot nu toe heeft de regeering in 21 arron dissementen haren aanhang verloren. Waai- de oppositie niet gezegevierd heeft, is zy met groote cijfers in de minderheid gebleven. De oppositie hoopt op nieuwe overwinningen in de arrondissementen, waar eene nieuwe verkie zing moet plaats hebben. Een eerste gevolg van de verkiezingen in Hongarjje zal zijn het aftreden van den mi nister van eeredienst, wiens circulaire over den doop van kinderen uit gemengde huwe lijken de clericale partjj zoozeer heeft ver bitterd. ZWITSERLAND. Het voorstel der Bonds regeer! ng om Frank ly k voor zijnen invoer, in afwachting dei- nadere onderhandelingen, voorloopig op den voet der meestbegunstigde natie te behan delen, is in den St enden raad met 34 tegen 6 stemmen aangenomen, ITALIË. Koning Humbert heeft het besluit ge teekend waarbij bet ontslag wordt aangenomen van generaal Menabrea als gezant van Italië te Pa rijs. Ais zijn vermoedelijke opvolger worden genoemd de heeren Renzis of Reissmann, In de laatste zitting der sanitaire confe rentie te Venetië hebben alle leden behalve een die nadere instructies afwacht, de over eenkomst geteekend, welke af de beraadsla gingen over de technische quaes tics samenvat, Be overeenstemming is volledig. "Voordat de gemachtigden zijn uiteengegaan, hebben zij hulde gebracht aan den koning van Italië en aan Venetië en Italië dankbetuigin gen gericht. Te Bilbao is de werkhervatting maar par tieel geweest. De kapitein-generaal derBas- lusche provinciën is er niet in geslaagd de patroons tot eene schikking te bewegen. Men vreest nu nieuwe troebelen. Er hebben vele arrestatiëa plaats. SPANJE, Alle hoop om met Fraakrjjk tot overeen- COMMIT. anonHSUSKTSPItllS', per kwartaal •$tanto per post, door het geheete Rijk Afzonderlijke notmners f 1.85, - 2.50. - 0.10. A orKftTKNti BPRUSran 110 gewone regels met inbegrip ran eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer .-010. OaiBKAAf. geplaatst wordt tegen twubmaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1