Bhineiilandsclie Berichten. proces hen-at tegen Cipriani en zijne 61 mede-beschuldigden, dat in het laatst van Octo ber geschorst was wegens het rumoer, dat de beschuldigden gemaakt hebben, en de hooge woorden, die eeuïge hunner advocaten den voorzitter naar het hoofd hebben geworpen. Het is nog wegens de onlusten op 1 en 2 Mei, dat dit proces gevoerd wordt. Ei- waren meer hese huldigden dan nu terechtstaandoch met een deel daarvan, eene eerste groep, had het gerecht reeds vroeger afgerekend. Italië zal niet deelnemen aan deColumhus- fee®ten te New-York, indien het niet te voren voldoening beeft gek regen voor het lynchen der Italianen te New-Orleans, Sinds ile laatste ongesteldheid van den paus, die thans weder geheel hersteld is, is er in clerieate kringen meer dan ooit sprake van het eerstvolgende conclave. Als opvolgers van den paus worden genoemd de kardinalen Monaco t a Yaletta, Parocchï en 7e gf ia ra, allen Italianen, De wensch der Fransche kar dinalen om een Franschrnan den heiligen stoel te doen innemen heelt weinig kans verwe zenlijkt te worden. Dinsdagmorgen te elf uur heeft de paus in de troonzaal de vertegenwoordigers van meer dan 106 parochies, kapittels of kerkelijke vereenigingen uit Rome ontvangen, die hem. naar oud gebruik, ter gelegenheid van Maria Lichtmis, groote kaarsen kwamen aanbieden. De paus onderhield zich met elk der afgevaar digden en maakte den indruk weder geheel hersteld te zijn. Qener-aal Booth is zelf naar Rome gekomen om er propaganda te maken voor het «Leger des IJeils", dat tot nog toe slechts heel in het verborgen werkte, Margaret ha Booth zal er binnenkort een groote meeting houden. SPANJE. Te Bilbao heerscht volkomen rust, maar de arbeid is niet hervat. PORTUGAL. De Kamer heeft gisteren met 118 stemmen tegen 6 geweigerd het voorstel van Ferreira- Almeida, om zekere koloniën van Portugal te 'verknopen, in beraadslaging te brengen. Uit Lissabon wordt gemeld, dal de groote vraag in den tegenwoordigen financieelen toe stand is: welke waarborgen de regeeringzal bieden voor liet goed beheer der gereorgani seerde schutd.Infmancieele kringen meent men een rniddel gevonden te hebben om ieder tevreden te stellen, namelijk door herstel der commissie voor de schuld, zooal® die vooélSv9 in werking was- Deze commissie bestaat nog in naam, maar hare bevoegdheid is merkelijk ingekrompen. Men zal nu voorstellen aan de commissie de volledige volmacht van vroeger te hergeven, doch met bijvoeging van verte genwoordigers uil de vreemde schuldeischers. De financieele commissie der Kamer heeft in beginsel de financieele voorstellen der re geering goedgekeurd. De voorzitter der com missie verklaarde, dat het aannemen daarvan in beginsel hoofdzakelijk die beteekenis heeft, dat met de buitenlandsche schuldeischers van den staat eene schikking moet getroffen wor den. Eene inkomstenbelasting van 30 pCt., verklaar,ie hij verder, was alleen van toepas sing op de inkomsten uit de binuenlandsche schuldbrieven van den staat. De voorzitter en de regeering hebben de urgen, verklaring der voorstelten gevraagd. Volgen® berichten uit Lissabon wor.lt in de pers al laar betoogd, dat de financieele plannen der rageering onbillijk zouden drukken en derhal -e belmoren te worden gewijzigd. De commissie uit de Kamer, welke die plannen onderzocht, verklaart in haar rapport hei met de regeering eens te zijn, dat de tegenwoor dige crisis buitengewone maatregelen en buitengewone offers eischt. Men verwacht een besluit, waarbij vei ltlaard wordt dal alle Portugeesche titels en decoraties waardeloos zullen zijn, waarop de belasting vóór het einde van 1892 niet betaald is. Het lid der Cortes Serpa Pinto diende een wetsontwerp in, tot afschaffing der toelage van 2500 reis daags voor de leden. Het comité uit den Senaat schorste den president der Lusïtano-bank in zijne functiën van pair. E 8 T P T E, Volgens eene te Parijs ontvangen corres pondentie uit Kaïro van 26 Januari, heeft de khedive verklaard, zelf opperbevelhebber van het Egyptische leger te zijn. De Engel- sche generaal Grenfell noodigde door eenen adjudant den khedive uit tot b'yvvoning van het examen in de militaire school. De khedive antwoordde, dat als generaal Grenfell he ra mededcelingen had te doen. hij die zelf he li ooi-de over te brengen, en niet een tusschen- persoon. Toen generaal Grenfell verder voor stellen weuschte te doen omtrent hetdepar- ternent van oorlog, merkte de khedive op, dat liet de taak was van den EgypliscWën minister van oorlog om voorstellen te doen, welke alsdan in den ministerraad in behan deling zouden worden gebracht. Men zegt dat prins Hussin, oom van den khedive, weldra zal worden belast met het vormen van een ministerie, waarvan bij het hoofd zou zijn, terwijl hij de portefeuille van binuenlandsche zaken zou krijgen. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat het (orgaan van president Harrison, de Post, een Sensatie-artikel bevat, waarin Blaine be schuldigd wordt den president ter zake van Chili te hebben om den tuin geleid. Het antwoord van den minister van buitenl, zaken der Yereenigde Staten op de verklarin gen der Chileensche regeering is in zeer hartelijke bewoordingen gesteld en houdt niets in betredende een eisch tot salueering der Amerikaan sche vlag. Tusschen de Vereenigde Staten en Engeland dreigen moeilijkheden, welke belangrijke ge volgen kunnen hebben. Eeue Amerikaansche wet bepaalt dat alle buitenlandsche vaartuigen in de wateren der Unie nevens de vlag hun ner natie ook de sterrenbanier der VereeniJde Staten moeten bijschen. Zondag nn kwam de Uritsche schoener Glendow in de haven van Bridgeport aan, alleen met de Engel sche vlag in top. Eene opgewonden menigte dreigde die vlag te zullen nee 'halen, wanneer niet onmiddellijk ook die der Unie werd ge- heschen, maar de kapitein weigerde dat en dreigde met een revolver den eerste die bij hem aan boord kwam te zullen neerschieten. Toen daarop een 75-tal ongewapende soldaten tracht ten aan boord te komen, verscheen de gansche bemanning met revolvers gewapend op dek, met het gevolg dat de schreeuwers aftrokken en de Engelsche vlag alleen bleef waaien. CHINA. Berichten, uit Shanghai te San Francisco ontvangen, melden dat de troepren van China een verdelgingsoorlog voeren tegen de opstan delingen te Montchoerie, waarvan duizenden gedood zijn. De Chineesche stoomboot, vermoedelijk de Name how, is bij Cupibi gezonken. Zes Euro peanen en 370 Chiueezen zijn in de golven omgekomen. SCHIEDAM, t Februari 1892. Met genoegen namen wij heden een kijkje in bet panorama in eMusis Sacrum", hetwelk leeds in verschillende voorname steden van ons land groot succes heeft behaald. Vooral de Parijsehe tentoonstelling van 1889 is be langrijk en loont alleen reeds de moeite zich naar het panoiama te begeven; de collectie is zeer fraai en geeft de indrukken goed weer. Ook de Oostersehe tatereelen maken een gunstigen indruk. Wij bevolen een bezoek aan dit panorama ten zeerste aan. In de Staat&'Courani no. 29 zijn opgeno men de statuten der naamlooze vennootschap de stoomkorenmolen «Nederland" te Schie dam, welke ten doel heeft het malen van granen, peulvruchten enz, en het drijven van den daarmede in verband staanden handel. De minister van oorlog heeft bepaad dat het verstrekken van sterken drank in de can ti nes op den bestaanden voet mag voortduren. Het ITandehhlad hoopt, dat de minister termen zal vinden om Geel voorwaarde- 1 jj k in vrijheid te stellen. Nu drie vierde van den straftijd is verstreken, geeft het nieuwe strafwetboek den minister daartoe de bevoegdheid. Naar de N. li. Ct. verneemt, zal Neder land toetreden tot de internationale overeen komst voor de levering van nieuwsbladen en tijdschriften. Op het algemeen postcongres van Weenen in MeiJuni -1891 werd door de Neder- landsche gedelegeerden de mogelijkheid om zich nader daaraan aan te sluiten reeds in uitzicht gesteld. De volgende landen zijn reeds tot de over eenkomst toegetredenDuïtschland, Oosten- rjjk-Hongarije, België, Vereenigde Staten van Brazilië, Bulgarije, Columbia, Denemarken, Egypte, Liberia, Luxemburg, Noorwegen, PerziëPortugal en koloniën Rumenië Zweden, Zwitserland, Turkije en Uruguay. Op het postcongres te Lissabon in 1885 hadden Duïtschland, Oostenrijk-Hongarije en Portugal drie verschillende ontwerpen inge diend voor eene regeling van den internatio nalen dienst van couranten en tijdschriften. De grondbeginselen van deze 3 ontwerpen waren zoo verschillend, dat men niet tot over eenstemming kon geraken en besloot de ont werpen te verzenden naar het internationaal pestbureau te Bern, om ze verder te bestu- deeren. In 1877 zond de Belgische post administratie een nieuw ontwerp in; het doel wasde verschillende ontwerpen zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen. Het Belgische ontwerp werd als grondslag van behandeling aangenomen door eene conferentie, waaraan van 26 Juni tot 1 Juli 1890 de ge delegeerden van Duitschland, Oostenrijk, België en Portugal deelnamen. De uitslag van deze conferentie was een gemeenschappelijk ontwerp, dat in hunnen naam aan het alge meen postcongres te Weenen werd voorgelegd. Dit ontwerp nu werd door het congres bijna zonder veranderingen aangenomen. De voornaamste bepalingen van de overeen komst zïjn De postkantoren van alle tandendie tot de overeenkomst zijn toegetredennemen bestellingen aai\ op couranten en periodiek verschijnende tijdschriften. De abonnementsprijs wordt vooruitbetaald. De prijzen der couranten mogen in geen geval hooger zyn dan die voor de bïnnen- laudsclie afnemers berekend, behoudens toe voegingvan een transito-recht voor de levering van couranten van niet aangrenzende landen. De transito-rechten worden vooruit bere kend volgens het gemiddelde gewicht der couranten. De postadministratie van het land van bestemming stelt den door de geabon neerd en te betalen prijs vast, met toevoeging van zoodanige taks, commissie- of bestelbon, als zij noodig oordeelt, maar zonder dat deze loonendie in het binnenlandsch verkeer gehevenkunnen overschrijden. De post administraties onderzoekenzonder kosten alle klachten over vertraagde verzending en onregelmatigheden in den couranten dienst. De overeenkomst treedt, evenals de andere besluiten van het Weener postcongres, den ln Juli 1892 in werking. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen hiold Donderdag jl, een algemeene vergadering harer leden, die, bij afwezigheid j van den voorzitter, den heer Adolph Boisse- vain, geleid werd door den heer F. C. Stoop, onder-voorzitter. Blijkens het daarbij uitgebracht verslag is gedurende het afgeloopen kwartaal het leden tal weder eenigszins uitgebreid en bestaat er kans, dat eene vreemde mogendlieid het initiatief zal nemen orn te trachten een inter nationaal traetaat tot wering van de Verval j sching van voedingsmiddelen tot. stand te brengen op de wijze, zooals dit op het jongste internationale land bouw-congres te 's-Graven- hage besproken werd. Ten aanzien van de pogingen om een ver sneld postverkeer tusschen Engeland en Am sterdam tot stand te brengen, werd opge merkt, dat de minister had gezegd, dat het sorteeren der brieven niet in den trein kon geschieden, maar dat dit sorteeren elders wel in de treinen geschiedt. Te Berlijn bijv. worden brieven uit Engeland, die te 7.25 aan komen, reeds te 7.45 aan de adressen bezorgd. De Karner zal de zaak verder behandelen. Het onderzoek omtrent den vruchten- en oofthandel is thans zoogoed als afgeloopen, maar er zijn ongeveer 300 stukken ingekomen, en deze, en het daarover opgemaakt verslag, eischen grondige overweging, eer dienaan gaande iets kan worden openbaargemaakt. Op verzoek van belanghebbenden bij den veehandel zullen stappen gedaan worden om te verkrijgen, dat de veebootén vroeger uit Nederland vertrekken en, met het oog daarop, de marktdagen in sommige plaatsen eenigs zins gewijzigd worden. De Kamer zal zich deswege in betrekking stellen met de stoom vaart-maatschappijen en met de Kamers van koophandel in de betrokken districten. Ten slotte besloot de Kamer het voorstel van de Friesche maatschappij van landbouw en van het landbouw-comitéom bij de regeering aan te dringen op de benoeming van een consulent voor landbouwzaken te Londen, te steunen bjj een afzonderlijk adres. Hierover had eerst eenige discussie plaats, waaruit bleek, dat de meerderheid der aan- wezige leden het groote gewicht van de be noeming van zulk een consulent in elk opzicht beaamde. Tot groot gerief van den handelsstand en het fabriekswezen is sedert 1 Januari in de onmiddellijke nabijheid van de goederen loodsen der staatsspoorwegen te Tilburg door het rijk een douane- of inklaringskantoor ge vestigd, met het doel om al de van het, buiten land komende goederen direct naar daar door te kunnen zenden, zonder visitatie aan de grenzen, waardoor veel oponthoud vermeden wordt en de goederen minstens een paar dagen vroeger de plaats hunner bestemming bereiken. Sommige Amsterdamsche bladen weten mede te deel en, dat het gerechtelijk onder zoek betreffende het taptoeschandaal is afge loopen en dat het geen resultaten heeft op geleverd. Zooals reeds meermalen is opgemerkt en door historische aanhalingen werd gestaafd; is de griep eene aloude ziekte. Een getui genis, dat alle andere in oudheid overtreft* wordt in de Amh, Cl. aangevoerd: De letterkundige Nathan ben Jecbiel uit Rome maaktin zijnChaldeeuwsch-Hebreeu wseb woordenboek, in 1001 vervaardigd, van dit woord melding en verklaart het met dezelfde be teekenis, die men bjj de griepziekze waar neemt, n.l. verslapping en opzwelling door de slijm en speeksel. De bevolking van Delft is in 1891 ver meerderd met 1058 en bedraagt thans 30080 inwoners. Dezen zomer zullen op het Haringvliet bij Hellevoetsluis door bet korps torpedisten van Brielte oefeningen worden gebonden in het leggen en lichten van ongeladen sehoktor-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2