Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0$ de r wijs. Armenzorg. pedo's. Al de officieren die in tijd van mo bilisatie bij genoemd korps gedetacheerd zijn zullen die oefeningen bij wonen- Het bedelen in Haarlemmermeer schijnt een aanlokkelijk baantje te worden, althans er zijn arbeiders die weigeren om bij land bouwers voor f6 per week te werken, om dat bedelen meer oplevert. Bij een landbouwer aan den Sioterweg hadden er zich Zaterdag in den voormiddag al 22 aangemeld. Wordt er niet genoeg ge geven, welnu dan maar als bij de weduwe K. acht landhekken, een ploeg m ander ge reedschap vernield Bij den landbouwer v. D. vernielden zij in éen nacht voor f 50. Het is met eenige brutalen niet meer bedelen om een cent, neen, zij durven wel f 2.50 eischen. Vroeger, toen er minder politie was, had men geen last van bedelaars, en thans heeft men overlast en meer politie. Zaterdagnacht meldt de IJ ear l. Ot. is eene poging gedaan om de olieslagerij vDe Liefde", van den heer Prins te Wormerveer, in de lucht te doen springen. Gelukkig is die aanleg tijdig ontdekt, en zoo een groot onheil voorkomen. Be schuldigen zijn tot heden niet bekend, evenmin als de aanleiding tot dit misdrijf. De eigenaar heeft de fabriek doen stilstaan totdat de daders ontdekt zjillen zijn. De influenza heerscht ook op het eiland Marken sterk. Ruim 200 personen zijn aan getast, zoodat verscheidene botters wegens gebrek aan personeel niet ter vischvangst kunnen uitgaan. De arbeider B. F.'te RVjssen kwam Dinsdag middag door een noodlottig toeval om het leven. Met eenige anderen in de leemgroeve wer kende, geraakte hij eensklaps onder het zand, dat op onverklaarbare wijze losraakte, be dolven. Hoewel onmiddellijk al het mogelijke tot zijne bevrijding gedaan werd, gelukte het slechts zijn lijk te voorschijn te brengen. Een dicht bij hem staande arbeider kon nog door een vluggen zijsprong het leven redden. In de haven te Almelo werd het lijk van een arbeider gevonden, die den vorigen avond per spoor uit Hengelo was aangekomen. Waarschijnlijk is hij door de duisternis mis leid en zoo te water geraakt Te Rozendaal komen (volgens het Hbh) eenige gevallen van pokken voor. Te Kaatsheuvel is een geval van pokken waargenomen, en wel in een slaaphuis, waar een paar dagen geleden een rond ven ter in papier had overnacht, die thans te Zieriksee aan dezelfde ziekte schijnt te lijden. Inhoud van No. O wan het Geïllu streerd Zondagsblad De ommegang van den dood, rnet illustra tie, Onaangename huisgenoot en in Indië, met illustratie. Het gala-rijtuig van den koning van Dahomey, met illustratie. Kennis van vreemde talen. De slag bij den Isel-Barg, met illustratie. Een afge legen Koninkrijk, Hawaï, met portret. Uit de verkiezingsstrijd in Engeland, met illu stratie. Een kritiek oogenblik, met illu stratie. Suikerdronkenschap. Een praatje over storm. "Voor dames. In het belang van de baronesse, met illustratie. Pijn stillende middelen. Macht van het bijge loof. De gelegenheid maakt den dief, met illustratie. In vijf dagen naar Amerika. De muziek der vogels.Een eigenaardig gebruik, Eenige recepten van huishoude- lijken aard. De grens van den datum. Impressionisme in de schilderkunst, met illustratie. Het menu-Griekseh. Hoe een landlooper zich weet te vermaken met muziek en nog een winstje weet te behalen, met negen illustraties. Anekdoten. Schaak rubriek. nlcJuleelingen. Botterdam. Jan Wils, een gehuwd 28- jarig remmer, wonende te Amsterdam, begaf zich Dinsdagavond om 6'/» uur op het terrein van het Centraalstation alhier. Hij wilde naar een gereedstaanden goederentrein gaan, in de nabijheid van wissel 48, toen hij daar werd aangereden door een rangeerende locomotief, die hem op een rail wierp, tengevolge waar van beide beenen zwaarwerden gekwetst. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar terstond eeu been werd afgezet en het andere in gipsverband werd gelegd. De toestand van Wils is daardoor zorgwekkend. Het ongeluk moet volgens de verklaring van Wils veroor zaakt zijn doordat hij door het licht van de locomoüe(lantaarn is misleid geworden. Haarlem. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad geadviseerd, afwijzend te be schikken op een adres der vereeniging Volksbelang", aldaar, waarin verzocht werd een bureau op te richten voor de keuring van levensmiddelen. Utrecht. Het gering getal nog in leven zijnde leden van de compagnie vrijwillige jagers der Utrechtsehe hoogeschool is dezer dagen weder met éen verminderd door het overlijden alhier van den emeritus-predikant den heer F. M. Caspers. Hij was een der jongste leden der compagnie, deelde steeds in de achting zijner kameraden, en was die achting alleszins waardig. Hij heeft in stilte velen geholpen, en ook geen zijner vrienden ooit vergeten, als zr soms in benarde levens omstandigheden verkeerden. Haam. Op het koninklijk lustslot te Soestdijk ziju dagelijks vele handen aan het werk om alles op te knappen en te verfraaien. Zijn wij wet ingelicht, dan komen HH. MM. reeds met de eerste dagen van Mei het paleis betrekken, om den geheelen zomer hier te blijven. Voor eenigen tijd is de waterleiding naar het paleis gevoerd, en thans heeft men den op rij weg van den straatweg naar het paleis geheel vernieuwd. Ook de groote standaard, die vroeger in den voortuin stond en waaraan de Oranjevlag wapperde, wanneer de konink lijke, familie aanwezig was, is nu boven op het paleis geplaatst. Verder zal het geheel in- en uitwendig nog aanmerkelijk worden gerestaureerd. De leidekker P. Roebers te Venlo, die gisteren bezig was met het kruis op den kerktoren te Kothen (België) te brengen, had het ongeluk naar beneden te vallen en daarbij onmiddellijk den dood te vinden. De zeer uitgebreide briefwisseling van kardi naal Manning me', eene menigte van de hoogst- geplaatsten in kerk en staat zal in hellicht gegeven worden. De openbare gezondheidstoestand te Londen is verbeterd. De sterfgevallen te Londen in de vori ge week hebben 41 per duizend beloopen en de gevallen van influenza met doodelijken afloop 436. In een vergadering van Engelsche landeige naren, Maandag te Londen gehouden om de mid delen te bespreken tot het tegengaan der verhuizing van boerenknechts naar de steden, werd beslist, dat deze »trek" alleen is te keeren door aan de veldarbeiders een aandeel in de winst van 't bedrijf toe te kennen en door verbetering van hun bonen en woningen. In de omstreken van Xanten, Calcar en Kleef is het volk zeer ontevreden ever het loslaten der familie Buschhoffi welke nog altijd beschouwd wordt medeplichtig of schuldig te zijn aan den moord op het knaapje van Hegmann, De slager Buschhofl heeft Xanten verlaten. Er zal een nieuw onderzoek in deze duistere zaak worden ingesteld. Een geval van nona zonder voorbeeld doet zich in Silezië voor. Volgens berichten nit Breslau, werd zekere mijnwerker Johann Latus voor vier en een halve mhand in het ziekenhuis te Myslo- witz opgenomen en sedert slaapt itij door. Som mige doctoren noemen 'teen geval van catatepsie, maar de verschijnselen komen daarmee niet over een. De man ligt stil, ademt geregeld en heeft zijn natuurlijke kleur; zijn hoofdhaar is gegroeid, zijn baard niet. Op kunstmatige wijze wordt hem dagelijks. 2 si 3 Ut er melk ingegeven. Nabij Obbïcht (Ned. Limburg) komen in België in eenige dorpen de pokken voor. Uit Londen wordt nader betreffende het stoom schip Eider gemeld Ten 7 ure des avonds was degeheele beman ning van de Eider, bestaande uit 166 koppen, be houden aan land gebracht. De gezagvoerder was de laatste die het stoomschip verliet. Men be schouwt het als verloren. Een groot deel dei' equipage, 135 man en de eeiste machinist, ver trekt niet het stoomschip Ilaecl naar Bremen, evenzoo de naar Bremen bestemde passagiers van de Eider. Tijdens het stoomschip op strand )iep, waren de passagiers des Zondagavonds gezellig bijeen in het salon, onder het gehoor van het aan boord zijnde muziekgezelschap. De muziek hield op toen het schip aan den grond vuer en begaven som migen passagiers en eenige der muzikanten zich aan dek, om te zien wat er gaande was. De ge zagvoerder, die tijdens het stoomschip op strand Hep zich op de brug bevond, stelde de aan dek komenden zoo gerust* dat de muziek-uitvoering in de kajuit weder voorgezet weid alsof er niets bijzonders was voorgevallen. Volgens dan agent der Eider zonde de gezag voerder met 25 man zich nog aan boord bevinden en er kans bestaan dat het ss. afgebracht kan worden. Ongeveer 150 zakken van de muil ziju geborgen. De specie is geborgen, terwijl ook nog eenige zakken mails aan land zijn gebracht. In de positie van het schip is nog geen vei amlering gekomen. Toen een paar dagen geleden te Havre liet stoomschip Lu Iformandte, bestemd voor New- York, zee koos, kwam bet in botsing met de sleep boot, die het uit d# haven gesleept had. Do sleep boot werd daarbij nagenoeg in tweeën gebroken en ging dadelijk zinken. Vijf mannen verdronken en de eenige geredde was zwaar gekwetst. De Hormandie moest terugkeer en, om nagezien te worden en een andeie boot moest hare beurt over* nemen. Door de hevige aardbeving, die te Civitalarir:ia in Italië woedde, zijn, naar thans blijkt, 800 ge zinnen zonder dék. Te Genzano is het oudere deel der stad zoodanig beschadigd, dat liet geheel herbouwd moet worden. De SL-Ct. no, 27 bevat liet volgende oordeel omtrent den oogst in de provincie Zuid-Holland over 1891 De oogst is over het algemeen ver beneden het middelmatige geweest: uitzonderingen hierop maken zomergerst, haver en veldboonen en de knol voed erge wassen, als rnangej wortels, koolrapen én paard en peeën of gele wortels. Van ooft en fruit gaven de peren eon ruim middelmatig gewas, pruimen en aalbessen werden in middelmatige hoeveelheid geplukt. Do bloem bollenk weekers bobben over liet ge heel niet te klagen gehad; zij waten ovor de ge wassen vrij algemeen goed tevreden, terwijl de handel in bollen nogal levendig was. De boom- en bloem kweekers hadden het minder goed, door dien er veel jong plantsoen en vaste planten, doel) inzonderheid stamrozen, door de strenge vorst verlorengegaan zijn. Vooral Boskoop leed hieronder. De wintervarlëteiten van tarwe, rogge en gerst en het winterkou Laad zijn sterk uhgewinierd men kan aannemen, dat van tarwe van het uitgezaaide is verlo: mgegaan, van wintergergt en winterkoolzaad nog meer, terwijl de winter rogge op de zeer lichte gronden meer dan op de zwaardere geleden heeft. Het grootste deel is weder door zomergranen vervangen, waarvan zomergerst en haver het grootste deel in beslag nemen, maar ook is er veel zomertarwe, meest Engeische variëteiten, uitgezaaid zomerrogge teelde men nu ook meer dan anders, terwijl het winterkoolzaad bijna geheel door zotnerzaad ver vangen is. De graslanden hebben slechte uitkomsten ge- geven, zoowel in weide als hooi. Ook hiervan draagt de buitengewoon strenge winter vour het grootste deel de schuld, Geheele pollen waren vervroren, zoodat de stand tier graslanden dun was, maar ook kwam door het koude voorjaar het gras veel te laat aan den groei. De klaver hield zich beter, maar was toch ook nauwelijks middel matig in groei ett qualiteit. Zien wij atzoo dat de strenge wintervorst zeer groote verliezen heeft doen ontstaan en voegt men daarbij nog den kouden en natten zomer, zoodat gebrek aan licht en warmte ongunstig op de qualiteit der verschilende gewassen in wei k te, terwijl de te overvloedige regen het binnenhalen van de meeste gewassen met de grootste moei lijkheden gepaard deden gaan, dan mag het'zeker geen bevreemding verwekken, dat de qualiteit van het geoogste niet nog meer te wenscben heeft overgelaten. Boonen een gewas dat laat geoogst wordt en haver en zomergerst, die dit jaar door den laten uitzaai en den ongunsti ge» zomer zeer laat rijp waren, gaven ruim voldoende qualiteiten, hetgeen ook het geval was met zomertarwe en zomerrogge. De oogsttijd dezer gewassen was droog en warm. De aardappelen waren dit jaar al bijzonder slecht. Niet alteen dat hei weder zijn ongunstigen invloed in hooge mate deed gelden, maar ook de bekende ziekte trad in schrikbarende mate op. liet loof was daardoor reeds vroeg dood, zoodat de knol niet lot een volledige ontwikkeling kwain en er veel kriel geoogst werd, terwijl, als gevolg van de ziekte, vele aardappelen in den grond tot rotting overgingen. De suikerbieten waren klein van stuk en het suikergehalte boneden dat van I860. Het vlas stond algemeen te geil. hetgeen als oen gevolg van den regen wordL beschouwd het gewas is daardoor uitzijn kracht gegroeid en gaf zwak lint. Daar er ook in Friesland jaarlijks een zeer gmot getal kalveren na de geboorte sterven, tot groots schade van den veestapel, heeft het hoofd bestuur der Friese he maatschappij van landbouw zich t] adres tot den minister tan binnen land sche zaken gewend met het vei zoek, dut door de regee ring een rijks veearts worde belast met het instel len van een onderzoek ti ntr de zoogenaamde kalverziekte en hare oorzaken. Dinsdag 2 Februari j.l. hield de afd. sSchiedatn" van den bond van N. O, een jaar verandering, waarin, behalve de gewone zaken, jaarverslag enz,, ook nog werd behandeld de volgende motie, die ten slotte met algemeeue stemmen werd aan- genomen De afd, s Schiedam" van den bond van N. O getroffen door het besluit van den keer H de Raaf, om de opbrengst zijner vertaling van Coroe- nius' Didactica Magna te schenken aan de eventueel op te richten weersiamhkassen van den bond, biengt hem bij dezen hulde voorden ijver, door daden zijne deelneming te betoenen m het lot zijner noodlijdende collega's. Te Hengelo zal vanwege het Nut eene teeken- school voor bouwkunde worden geopend. De lessen zullen avonds van 7 tot 8^ uur worden gegeven. Ieder kan legen een zeer nu tig schoolgeld (f 1 per maand) van deze nieuwe inrichting gebruik maken. Wijlen mej. A. C. Francken, te Eist (Betuwe) overleden, heeft aldaar gelegateerd aan de diaco nie der fierv, gein, f200. gasthuis der hert. gem. f 200, chr, bewaarschool f 100, benevens 2 a.„,- deelen ad f 10(1 per stuk in die schoei, en n.ui de R.-k. diaconie f I0O, alles vrij van succes.ie. Te Rozendaal (N.-B.) wordt dezen winter door eene arm en-commissie aan alle armen eiken Vrijdag erwtensoep, brood en steenkolen uitge reikt, waarvan een diuk gebruik wordt gemaakt Door mejuffrouw de weduwe Th. Ttiink is aan de R -k. armen mti Raulto vermaaki, vrij van suc- cessie-rechten, floOO, Vuoris is aan die armen f 100 geschonken, bestemd voor een buitengewone bedeeling. i e Hellevoetsluis beeft zich eeo damescommissie gevorrad, om bij de ingezetenen rond te gaan teneinde gelden in te zamelen tor het houden van een litdeeling onder de ut men van brandstoffen en kleeren, tie laatste meer bepaaldelijk onder de kinderen, die bet trouwst de schooi bezoeken De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft andermaal van iemand die Onbekend wenschl te blijven een gilt ontvangen, groot f3000, voor genoemd gesticht. Men meldt uit Borger aan de !f, R. Cf.; In onze gemeente bestaat dit jaar voor het eerst eene vereeniging voor werkverschaffing, die uit stekend werkt en op de armenzorg eenen welda- digen invloed uitoefent. Tot nog toe bestond bier de gewoonte dat arme ingezetenen, die hi de win termaanden gesteund moeten worden, door de diaconie onderhouden werden, waarvoor eene collecte langs de huizen werd gedaan. De ver eeniging voor werkverschaffing nu liet dit jaar eene groote hoeveelheid keien deiven, er ze in Januari kloppen. Tot aan den tijd der streng» konde had leder werk, doch zoodra deze inviel, werd, om de gezondheid der armen niet in gevaar te brengen, het werken beperkt en «éne uitdeel ling vat; warme spijs begonnen, waarvan dage lijks 110 .personen gebruik mankten. Thans ft het wet k hervat en wordt dagelijks weer aan liet keienklnppen gedaan.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3