schat op 9,022,000 puds (1 pud 15 KG.) en voor zaaikoren 37,483,000 puds. De beschikbare hoeveelheid in deze provin ciën bedraagt nu 17,684,000 puds graan voor voedsel en 9,537,000 voor het zaaien. Gekocht, maar nog niet uitgedeeld, is 10,617,000 puds voedingsmiddelen en 4,867,000 puds zaaikoren. Minstens 27,480,000 puds en 22.000,000 res pect zuilen er nog noodig zijn. Gedurende zes maanden moet liet ministerie dus 100,000,000 puds verschaffen, "Wanneer daarvan de 42,000,000 afgetrokke-i worden, die reeds ge kocht, maar nog nïet uitgedeeld zijn, dan blijft er 58,000,000 over, die nog moeten worden gekocht. In Orenbnrg zal ongeveer 2,000,000 puds noodig zijn en nog eenige andere provinciën moeten worden geholpen, zoodat bovengenoemde cijfers alle minima zijn. De officieuze Notoje Vre,mya vindt dat het publiek nu wel zal inzien, dat de regeering op de boog te is von den toestand en (linke maatregelen neemt. De som van 72,690,500 roebels, uitgegeven op 1 Januari, vertegen woordigt een kolossaal bedrag, maar de regee ring zal zich nog meer opofferingen moeten getroosten en zal dat ook doen. Blijkens een Reu ter telegram uit Petersburg is de czarine geheel hersteld- Volgens berichten uit Zytonius streeft de nieuwe gouverneur er naar generaal Gourko te overtreffen in strengheid tegenover de Polen en katholiekenalle Poolsche ambte- naien zijn door hem ontslagen en aan de katholieke geestelijkheid is verboden builen de kerk, ook bij begrafenissen, in 't openbaar te spreken. Procession zijn streng verboden. I X A b i E. Koning Humbert schonk 15.000 lire voor de slachtoffers van de aardbeving van de provincie Rome. De Diriito meldt dat de paus het heilig college heeft geraadpleegd over de vraag, of zijn opvolger een vreemdeling of een Italiaan zal moeten zijn, en dat daarop in laatstbe- doelden zin is beslist. SPANJE. De geruchten als zouden de koning en de koningin-regentes ziek zijn, zijn ten eenentnale ongegrond. De regentes presideerde Donder dag den ministerraad. Het blad Correo zegt, dat op bet einde der zitting van den ministerraad de ministers de hoop uitten, ondanks het op het oogenblik af breken der onderhandeling, toch met Frank rijk tot eene overeenstemming te zullen ge raken. De minister van bultenlandsche zaken gaf op een vraag over de letterkundige overeen komst met Frankrijk ten antwoord, dat hij het tractaat voor 't oogenblik niet zon opzeggen. Gisteren is te Xeres het proces der anar chisten aangevangenmen verwacht 8 ter doodveroordelingen, De troepen zijn gecon signeerd en patrouilles doorkruisen de stad. Gisteren hebben de spoorwegarbeiders te Palencia eene stormachtige manifestatie ge daan. De overheid en de gendarmerie heb ben de orde hersteld. Verscheidene personen zijn gearresteerd. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Timet geseind, dat de minister-president aan het financieel comité uit de Cortes heeft medegedeeld, dat de regeering geenerlei protest ontvangen heeft van eenige vreemde regeering tegen de voor genomen rentereductie der staatsschuld. Het comité keurde het voorstel goed, volgens het welk onwillige houders van buitenlandsehe schuld in papier betaling der coupons zouden ontvangen, de toegetreden houders van bin- nentandsche schuld daarentegen in goud. Voor de financieels commissie verklaarde de president van den' ministerraad, dat de regeering den ambassadeur bij het aticaan door een zaakgelastigd minister wenscht te vervangen, en, met het doel tot bezuiniging, da traktementen der gezantsehaps-hoofden in het buitenland wil verlagen. EGYPTE. Uit Kaïro wordt aan de Times gemeld dat het verbazing wekt, dat de firman tot aan stelling van den khedive nog niet aangekomen is. De Turksche commissaris te Kaïro tracht den khedive over te halen naar Konsiauti- nopel te gaan. Biiineiilandschc Berichten. SCHIEDAM, C Februari 1892. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de naamlooze vennootschap bMaatschap pij tot Exploitatie van Koolzuurfabt ieken in Enge land", welke maatschappij gevestigd zal zijn te Rotterdam. Velen zal wellicht de groote rol nog onbekend zijn, die het vloeibaar kool zuur sedert enkele jaren is gaan vervuIbïD. Daarom achten we het zeker niet zonder be lang, als onze lezers vernemen waartoe het alzoo wordt gebezigdtot het maken van ijs, voor verkoeling® machines tot liet vervoeren van verseh vleesch voor lange zeereizen, tot het verzadigen van Engelsehe bieren op ffes- sclien, lot het oppompen en conserveeren van Engelsch lagerbier, tot het maken van mine raalwater, tot het verzadigen van cider en limo nades, bij liet bakken van brood ter ver vanging van gisttot het bereiden van geneeskundige baden, in de loodwitfabrieken, in de sodafabriekentot het blusschen van brand op schepen bij het gieten van staal en nieuw ziher, als beweegkracht voor kleine machines, als drijfkracht in jacht- en andere gewerenin ontelbare chemische bewerkin gen. De thans op te richten maatschappij stelt zich voor in Engeland, waar het verbruik van vloeibaar koolzuur verbazend groot is, fabrie ken te exploiteeren, waar koolzuur uit cokes zal worden bereid. Ze wil aanvangen met de exploitatie van de fabriek te Londen, de eerste en de eenige in geheel Engelandwaarvan het systeem om koolzuur uit cokes goedkoop te vervaardigen, door een brevet aldaar gemo nopoliseerd is. Ongetwijfeld heeft een onderneming als deze een schoone toekomst en verdient zede aandacht van hen, die een gedeelte van hun vermogen afzonderen om aandeden te nemen in industrieels ondernemingen. De eerste fabriek van vloeibaam koolzuur, naar de methode gebouwd die ook deze maat schappij wenscht te volgen, is geweest die te Erkner bij Berlijnioebehoorende aan eene eveneens Hollandsche naamlooze vennoot schap, gevestigd te Rotterdam. Deze kou reeds aan het einde van het eerste jaar van baar bestaan aan de aandeelhouders een dividend uitkeeren van HVs pCt. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgenDat ondervindt men thans in Schiedam. Ia het najaar van l89I werd op het terrein der stedelijke gasfabriek aldaar gevonden een groote pai lij cokes, welke daar sedert jaren lagen opgehoopt en geheel en al met kool teer doortrokken waren. Voor den geregelden verkoop waren deze cokes niet meer geschikt. Men besloot ze roeif op te ruimen voor 10 cents den hectoliter." Men kan begrijpen, dat von dit koopje door zeer velen werd gebruikgemaakt. Maar toen men de cokes in kachels en fornuizen ging stoken, verspreidden zij een hoogst onaan gename kool teerlucht. In de geheele stad kon men dezen onaangenamen reuk opmerken. Evenwel bad het verspreiden van dien kool- teerdarnp een hoogst gunstige zijde, want men schrift het daaraan toe en mogelijk niet zonder reden dat Schiedam bevrijd bleef 1 van de influenza; een feit toch is het, dat de ziekte, welke thans bijna overal woedt, daar slechts sporadisch voorkomt. {Tijd.) De Portugeesdie bladen melden bij ge ruchte, dat de Nederlandsclie regeering aan de Portugeesche het voorstel zou hebben ge daan om het oostelijk deel van Timor, dat aan Portugal toebehoort, over te nemen. "Wij kunnen met beslistheid mededeelen, dat zoodanig voorste] van Nederlandsche zijde niet is gedaan, en dat geen onderhandelingen over een cessie van grondgebied zijn of wor den gevoerd, (Fad.) Vrij algemeen wordt het er voor gehouden dat de Tweede Kamer tegen 1 Maart aan slaande tot hervatting harer werkzaamheden zal worden bijeengeroepen. Men verwacht, zegt het Dagblad, dat bij haar terugkomst d «Kamer de mi li ta ire nood wetten ter behandeling gereed zal vinden, terwijl vermoedelijk ook het voorloopig verslag op de faillissement-wetgeving, dat niet lang meer kan uitblijven, door de regeering tegen dien tijd zal zijn beantwoord. Behalve nog enkele andere onderwerpen van wetgeving, die voor afdoening gereed zullen zijn, wil men weten dat de nieuwe belasfingontwerpen van den minister van financiën, bij de wederbijeenkomst der Karner zullen inkomen en alzoo in de afdeelingen zullen kunnen worden onderzocht, daar men verzekert dat die ontwerpen in het begin van Januari bij den Raad van State zouden zijn ingekomen en nog deze week door dit staats college zouden zijn teruggezonden. Naar uit Den Haag wordt gemeld, is het aantal personen, die aan de Tweede Kamer kennis hebben gegeven, dat z(( in aanmerking wenschen te komen bij de benoeming van een lid der Atgemeene Rekenkamer, zeer aan zienlijk en neemt het nog dagelijks toe. Nog altijd is het regiment grenadiers en jagers zonder kolonel. Ekeht het staatsbelang eene benoeming dan is het ontbreken van een chef niet ver antwoord. Is het geen eisch van staatsbelang en de zaak van ondergeschikten aard, dan is het nog veel minder te begrijpen dat in de hoogste kringen des lands daarover zooveel te doen is. Kan echter zonder nadeel voor het land ef den dienst een chef gemist worden on een op hem volgende zoo langen tijd ad interim met de zaken worden belast, dan zou men daaruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat er ook in dit opzicht op onze weerbaarheid valt te vereenvoudigen en te bezuinigen. {Arnh Ot De thans ingetrokken parapluie-order (aan schrijving van 22 Maart 1877 van den toen- mali gen minister van oorlog Beyen) bevatte onder meer ook het verbod, dat officieren en onderofficieren dezelfde sociëteiten en koffie huizen mochten bezoeken, en gaf daardoor aanleiding tot het onlaugs te Breda voor gekomen Concordia-incidenttoen aan een onderofficier daar het dansen verboden werd. Nu de order ingetrokken is, is daardoor ook een oplossing mogelijk van de boven vermelde quaestie, welke te Breda veel kwaad bloed heeft gezeL Naar men verzekert, is eene belangrijke uitbreiding in den dienst der Harwich booten te verwachten. Zooals men weet, vertrekt thans iederen namiddag, Zondag uitgezoaderd, een boot in beide richtingen; zoodra echter de spoorweg aan den Hoek-van Holland in exploitatie komt, zuilen er dagelijks twee booten vau hier naar Harwich vertrekken, en ook twee booten van Harwich hier aan komen. Men berekent, dat de route Londen —HarwichHoek-van-Holland veel korter is naar Rotterdam, Amsterdam en Noord-Duitsch- land dan via Queensboro"Vlissingen. De passagiersbooten Vlaardingen I en II hebben, wegens het gering aantal passagiers, dat sedert de opening der spoorweghjn Rot terdamMaassluis van den dienst gebruik maakte, de vaart gestaakt. In verband met de meeting tegen de bloedwet" op Zondag a.s. te Heerenveente houden, hebben de autoriteiten een detache ment marechaussees aangevraagd om dezen dag aldaar te surveilteerea. {31. v. 72.) De bekende en beroemde verzameling van intandsche vogels, nagelaten door mr, J. P. van "Wickevoort Crommelin, te Haarlem, is door de dochter van den overledene, volgens diens verlangen, ten geschenke aangeboden aan het rijksmuseum van natuurlijke historie, te Leiden. De bedoelde verzameling, bevat tende meer dan 2000 prachtig opgezette exemplaren, waaronder een aantal zeldzame, zal, zoo spoedig in het museum plaats te vinden is, daarin worden opgenomen en in eene ware leemte voorzien, wijl een afzon derlijke inlandse he collectie sedert jaren tot de wenschen behoorde van den directeur van het museum. (N. t>. d. 2>.) Op ruim 76-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer Fop Smit Jr., wiens groot fortuin hem in staat stelde veel te doen tot bevordering van de kunst. De overledene Iaat eene kostbare verzameling schilderijen na. Naar de N. S. Otverneemt, zal de door den heer Fop Smit Jr. nagelaten collectie schilderijen, op eene waarde van f 1,000.000, te Parijs in veiling gebracht worden. In de Kampioen komt voor eene bescli rij ving van den petroleum-motor van Rennes toege past op een rijwiel. Ondanks alle in het werk gestelde pogin gen der politie is het nog niet gelukt, den Donderdag j.l. in het gerechtsgebouw aan het Haagsche veer te Rotterdam aan de be waking der rijkspolitie ontsnapten gevangene A. G. Kolfieberg te arresteeren. Te Scheveningen zijn waarschijnlijk ten gevolge van de aanstaande tentoonstelling reeds alle villa's in het Hollandsch-Belgische park aldaar, op éen na, verhuurd voor het zomerseizoen. In den Eilandspol£er (Noord-Holland) is opgehaald liet lijk van een man, wiens handen met een doek waren vastgebonden en om wiens beenen een ketting zat. Een onderzoek is ingesteld. Uit Appelsga wordt aan het Adv.hl, van H. gemeld: Eene arme weduwe moet te Smilde een aardig buitenkansje hebben ge had. Zij kocht op een boel goed een ouden vrouwenrok, die er vrij onoogelijk uitzag en vooral eene lap droeg, welkeer al heel slecht was opgezet. Teneinde hierin verandering te brengen, maakte zij de lap los en wat ont dekte zij nu? Onder het opgezette stukje was f 400 aan bankpapier verborgen. Twee dochters van den molenaar HVjlkema te Ferwerd, op weg naar huis, werden op den Kloosterdak door stormweder over vallen en geraakten in de Burman ia vaart, waaruit de jongste, een 14-jarig rnerije, een uur later levenloos werd opgehaald. De oudste, hoewel gered, verkeert in bedenkelijken toe stand. In Drente worden thans met goed gevolg talrijke vossenjachten gehouden. De jacht velden blijken van deze stroopers ruim voorzien. Door de naastbestaande erfgenamen van wijlen mej. Lampen te "Venlo is protest nangeteekend tegen hare nagelaten testamen taire beschikking, waarbij de R.-k, St.-Mar- tenskerk tot uoiverseele erfgenaam benoemd is. Haarlem. De heeren gebr. Figee, fabri kanten van stoom- en andere werktuigen alhier, hebben in hun fabiiek een school geopend van bij hen -verkende jongelieden beneden 25 jaar. Onder een directeur zullen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2