B in 11 en 1 au(Iscli e B er ichten. Gemengde Berichten. ven, dat hij niet voornemens ïs zich voor het presidentschap candidaat te stellen. De Time* verneemt uit Santiago dat Noord- Amerika's optreden tegen Chili in Zuïd- A men'ka eene algemeene verontwaardiging heeft gewekt, zoodat het denkbeeld van eenen Amerikaanse!)en statenbond aldaar vooreerst heeft afgedaan en de Zuidamerïkaansche republieken niets meer willen liooren van eene aansluiting aan Noord-Amerika. Behalve in de provincie Buenos-Ayres zijn de verkiezingen voor Kamer en Senaat eene volkomen overwinning voor de verzoenings gezinde partij. Er hebben op eenige plaatsen ongeregelditeden plaats gehad, waarbij een twintigtal lieden gedood of gewond zjjn. De radicalen hebben overal liet onderspit ge dolven. SCHIEDAM, 9 Februari 1892. Voor velen, die Zwitserland slechts uit de boeken kennenbestaat thans een goede gelegenheid om zich daarvan een beter denk beeld te vormen dan een gewone beschrijving vermag, ri.l. door een bezoek aan het pano rama ïn i Musis Sacrum". Deze reis heeft nog dit voordeel, dat men niet langen tijd in een treïn behoeft te zitten en dat ze niet zeer kostbaar is. Kalm op een stoel gezeten pas- seeren den bezoeker de verrukkelijkste, indrukwekkendste berggezichten, grootsehe natuurtalereelen, steden in Zwitserland, de omgeving Vierwaldslitttermeer, van Lucern tot Gösclienen, de Rijn val bij Schaflhausen, de Rigi-spoorweg, de vuornaarrste bergtoppen enz. reeds in dit bergland is geweest, zal met genoegen zijne reisherinneringen op deze wijze verlevendigen. De velen, wien dit voorrecht nog niet mocht te beurt vallen, zullen zich de gang naar Musis, waar dat alles te zien is, niet beklagenmen is tot Vrijdag daartoe in de gelegenheid. De Hollandsche ijzeren-spoorweg-maat- schappij heeft bekendgemaakt, dat, aanvan gende den 15n Februari a.s., aan de halte Buiten kerk laan" tusscben Schiedam en Delft, tot het in- cn uitlaten vanreizigers zullen stoppen de treinen Van KETEL naar SCHIEDAM. DELFT, voorin. 9.14 voorm. 6.10 nam. 1.55 nam. 4.48 9,04 s 7.08 Bij den doorloopenden schietwedstrijd in Januari uitgeschreven door het korps konink lijken scherpschutters te Rotterdam, is bij den wedstrijd voor buitengewone leden, staande uit de vrije hand, afstand 225 meter, de 13e medaille behaald door den heer A. H. van der Most van Schiedam met 52 punten. Aan het kegeleon cours, dat dooi'de kegel club »De Phoenix" te Haarlem zal gegeven worden, hebben zich tot nog toe 43 clubs voor den korpswedstrijd opgegeven, waar onder ook behoort vAnti poedel" te Schiedam. De Koningin-Regentes heeft benoemd tot bouwkundig adviseur bij het Huis van Hare Majesteit de Koningin, jhr. J. P. E. Hoeufft, rijksbouwmeester te 's-Hage. De Staats-Courant bevat een koninklijk be sluit van 27 Jan. j.l., waarbij de landbouw- commissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 18 Sept. 1886, ivordt ontbonden, onder dankbetuiging voor d§ belangrijke diensten, door haar aan den lande bewezen. Dit be sluit is genomen op verzoek der commissie zelve, om eervol van hare taak te worden ontheven, en uit overweging dat zij heeft vol daan aan de haar verstrekte opdracht. Gisteren is ten paleize bezorgd het voor de Koningin-Regentes bestemde adres uit Den Haag en elders tot herziening van de coöperatïewet, teneinde de nadeelen daarvan voor winkeliers en neringdoenden weg te nemen. Het adres bevat 14863 handteeke- nïngen. Op uitnoodiging van de Regentes, die niet ti de gelegenheid was voor de aanbieding audiëntie te verleenen, was door de com missie van uitvoering uit Maatschappelijk Belang" en »Handel en Nijverheid" eeu toelichtende memorie bij het adres gevoegd. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg bjj de Nederlandscbe Bank f 16,319,664.68 en bij de betaalmeesters- 1,181,683.52Va Te zameu f 17,560,748.15Va De minister van oorlog heeft benaold dat aan miliciens, die voor verkorten militiedienst n aanmerking komen, toch die verkor moet worden toegekend, onafhankelijk of zij al dan niet hebben gebruik gemaakt van het langdurig winterverlof van 2 tot 4 maanden. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Lon den heeft hetBritsch ministerie van landbouw, met het oog op het bestaan van mond- en klauwzeer op het vasteland, de veeartsenij- kundige inspecteurs in de Engelscbe havens aangeschreven, ook vee uit Nederland afkom stig aan eene quarantaine te onderwerpen. Omtrent den duur dier quarantaine, welke nog o iet bepaald is, volgt nader bericht. (Stet.) Reuter seint uit Londen Het departement van landbouw heeft den invoer van levend vee in Engeland uit Neder land verboden met ingang van den 12n dezer. Vanwege den minister van buitenlandsche zaken is bij de Kamer van koophandel te Rotterdam ingekomen de officieele mede- deeling, dat granen uit meest begunstigde landen naar Duitschlaud bestemd, teneinde het lagere recht aldaar te genieten, voorzien zullen moeten zijn van een certificaat van oorsprong, af te geven door den consul van het Duitsche rtjte in de plaats van aflading.1*•*- Voor zooverre de ladingen afgeladen zijn voordat aan die formaliteit kon worden vol daan, is de consul van het Duitsche rijk te Rotterdam bevoegd om een certificaat van herkomst alsnog af te géven. De concessie van de Bi I li ton-maatschappij eindigt op 23 Maart a.s., tenzij de regeering nog overgangsmaatregelen neme. Te Arnhem is op hoogsn ouderdom over leden de oud-hoogleeraar in de rechtsge leerdheid aan de universiteit te Leiden mr. J. de "Wal, indertijd voorzitter der commissie voor het ontwerpen V3n het strafwetboek. Een onzer Haagsche correspondenten schrijft ons, dat eergisteren een ontwerp van wet ter tijdeljjke voorziening in den nood der ge meenten het departement van binnenlandsche zaken heeft verlaten en naar den Raad van State is verzonden. {Dagbl, Ned.) Nederlandscbe handelmaatschappij. Naar ons van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld, zouden de verliezen dezer instel ling bij de Padangsche firma Pearson grooter zijn dan aanvankelijk was geraamd. Men meende n.l. dat uit de voorschotten op gum copal een nadeelïg saldo van niet meer dan ca. f 500,000 zoude ontslaan, doch daaruit zou nu een verlies resulteeren van ca. flVz millioen. De jongste verknopen en de verdere daling der aandeelen gedurende de laatste dagen kunnen allicht met vorenstaande bijzonder heden in verband worden gebracht. (Ned, Fin.) De heer mr. N. G. Pierson heeft zich ver plicht geacht, wegens zijne benoeming tot j minister van financiën, te bedanken als lid der commissie, benoemd naar aanleiding van een besluit der algemeene vergadering van de maatschappij ter bevordering van nijver heid van 1890, tot overweging of staatsbe moeiing wenschelïjk is tot bevordering der ontginning van woeste gronden en heiden. De commissie, aan wie de machtiging werd verleend, deze vacature aan te vullen, beeft in plaats van den heer Pierson benoemd den heer prof. mr. P. W. A. Cort van der Linden te Amsterdam; zoodat zij thans bestaat uit de heeren mr. J. H. Sehober te Utrecht, mr. W. H, de Beaufort te Leusden, prof. mr, P. W. A. Cort van der Linden, G. E. H. Tutein Nolthenius te "Wageningen, en R, Dinger te Lunteren. Met 1 Maart zal aan 's rijks Munt te Utrecht een aanvang worden gemaakt met de aanmun ting van nieuw zilvergeld: guldens, kwartjes en dubbeltjes. Voor de eerste maal zal dan van den nieuwen stempel met den beeldenaar van H. M. Koningin Wilhelmina worden ge bruik gemaakt. Bij gelegenheid der eerste-steenlegging voor het universiteitsgebouw te Utrecht, door H. M. de Koningin in Juni a.s., zal ook de tradiiioneete feestcantate niet achterwege blijven. Naar men zegt, zouden Nicolaas Beets en Richard Hol tot de vervaardiging er van reeds zijn uitgenoodigd, Met den a.s. zomerdienst zal op alle spoor wegen de zóne of Westeuropeesche tijd worden ingevoerd, welke met den Amster damsehen tijd 20 minuten verschil geeft. Door den minister is deze maatregel vooor de staatsspoor weg- maa tsc h appij goedgekeurd. Naar wij vernemen, heeft het uitvoerend comité van de intern, sport-, visscherij- en paard en ten toonstelling, dit jaar van 1 Juni30 September te Scheveningen te houden, de uitgave en exploitatie van den officieelen catalogus opgedragen aan de firma Nijgh Van Ditnmr, te Rotterdam. De bevolking van 's-Gravenhage bedroeg op „31 December j.l., met inbegrip van de militairen, krankzinnigen en gevangenen, 75,091 mannen, 90,470 vrouwen; totaal van beide geslachten 165,560, tegen een geza menlijk aantal zielen van 160,531 op 31 December 1890. Een kind in de Weteringdwarsstraat te Amsterdam had een speld ingeslikt. Onder de behandeling, die het daarom moest onder gaan, is het echter overleden. Het ongeval aan de oliefahriek ede Liefde" van de firma J. Prins, te Wormerveer, is onjuist meegedeeld. Het veroorzaakte slechts eene gedeeltelijke staking der werkzaamheden, die gisteren werden hervat. De te Huisduinen woonachtige jongeling M., die j.l. Donderdag, toen h in de duinen aan het stroopen was, door den jachtopziener Wallaart in den hals werd geschoten, is in het gemeente-ziekenhuis te Helder aan de gevolgen van dat schot overleden. De justitie heeft een streng omrirzoek be gonnen. Een gedeelte van den dijk van hetSïdde- buurster-kanaal (Gr.) is door de kracht van het water bezweken, waardoor ruim 100 HA land onder water werden gezet, tot groot nadeel van de landbouwers. Zaterdagavond werd te Oranjewoud de hulp der marechaussee uit Heeren veen ge- requireerd, daar een twintigtal ingezetenen uit de Kompanijen ten huize van mevr. de wed. Oosting eene dreigende houding aan nam en onderstand eischte. Te Rozendaal komen eenige gevallen van pokken voor. De lijders zijn naar het gast huis overgebracht. Hoe goed men in Noord-Brabant op de hoogte van de toestanden in andere deelen van ons land ïs, bljjkt uit eene mededeeling, voorkomende in het 'onlangs te 's-Hertogeu- bosch opgericht Noordbralantick Dagblad betreflende de pers in Nederland. Volgens dat bl&u worden de onkatholieke bladen in ons- land èf door Joden geschreven en uitgegeven, èf staan zij geheel of ten deele onder de hoede van Joodsche geldschieters. Dit is de reden waarom zij zwijgen over de »schrikbarende" toeneming van de macht der Joden. Zou nu de man, die dit schreef, zoo weinig op de hoogte van den toestand zijn? Dan deed hij beter maar te zwijgen. Of zou hjj het schrijven tegen beter weten in Dan deed hij nog beter als hjj zweeg. (Artik, Ct.) Eene vrouw te Tilburg heeft eene aan klacht ingediend tegen eene buurvrouw, om dat deze haar by een twist heeft toegevoegd »Je bent een bacterie 1" Peril Is. A. B., die de vorige week ge arresteerd werd wegens diefstal alhier van 2 mud tarwe en 1 mud rogge van een onbe heerd staanden wagen, heeft thans bekend de dader te zijn. Ook de kastelein N. uit Poortugaal, mede gearresteerd, heeft bekend de gestolen granen te hebben geborgen. Beiden zijn voorloopïg op vrije voeten gesteld. Gravenhage.Hare Majesteit de Koning in-Regentes heeft gisteren te 6'/s uur in de Galerijzaal van het paleis een diner gegeven, waaraan hebben deelgenomen de ministers; de president van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde vice-president van den Raad van Statehet oudste lid, waarnemend president van de Algemeene Rekenkamer, jhr. Six van Olerleekde commissaris der Ko ningin io Zuid-Holland en de burgemeester dezer stad. H. M. was gezeten tegenover den president van de Tweede Kamer en links en rechts van dezen de ministers en andere gasten. Aan weerszijden van Hare Majesteit hadden de dames en heeren der hofhouding plaats genomen. Na het diner begaf H. M. zich naar de "Witte danszaal, alwaar zij zich tot 9 uur met de meeste genoodigden heeft onderhouden. VGravcnlmge. Naar men verneemt, wenscht jhr. mr. B. C. de Jonge, lid der Pro vinciale Staten in hei hoofdkiesdistrict 's-Gra venhage zich bij de aanstaande periodieke Statenverkiezing niet ineer herkiesbaar te stellen. VERBETERING. De heer W, van Nes te Amsterdam ver zoekt ons een kleine wijziging te brengen in het verslag van zyne Donderdag j.l. gehouden lezing, n.l. in het tweede gedeelte, in den volzinschetst spreker zijn eigen leven, achter het woord eigen een te plaatsen. In Maart zal te Londen een influenza-con gres worden gehouden. Te Londen wordt voor dn eerste maal eene lading verscbe perziken uit de Kaap ter markt gebracht. De eerste blanke die zich, in 1833, in Cali fornia vestigdeJacob Looseis op 82-jarige» leeftijd overleden. Hij bouwde het eerste steenen huis op de plek, waar that.., de stad San Fran cisco is verrezen. De Belgische Sequab is te Luik tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens onbevoegd uitoefenen van geneeskunde. In de jongste zitting der academie van genees kunde te Parijs beval dr. Aug, Olüvier levertraan als voorbehoedmiddel tegen influenza aan.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2