1 J N°. 7947. A". 1892. onderdag 11 Februari. es en Teert gste Jaargang Biiitenlaiiösclie Berichten. BiniienlandsiHe Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BtKEAVi BOTER8TR AAT, S 3}. COURANT dKOHNüKKNTSPBUS, per kwartaal trance per postdoor het geheele Ryk AtjnmierUjke r.otrnoers 1 Mb. - 2.50. - OJO, Amiuwmiipsi»: raa 1 —10 gewone regel» met inbegrip eac tene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer 0,10. Cmikmaai. geplaatst wordt tegen TWK8M4AL berekend. ESHELANV Bij de opening van het Parlement is de ■volgende troonrede voorgelezen De betrekkingen met de vreemde mogend- beden bleven vriendschappelijk. De koningin beeft in den onder-koning van Egypte een eerlijk bondgenoot verloren, wiens wijze regee- ring bijdroeg om in het verloop van weinig jaren voorspoed en vrede in zijn tand te her stellen. De koningin heeft liet volle vertrou wen, dat zijn opvolger dezelfde wijze staat kunde zal volgen en hoopt dat de vestiging van een vrjj-haven in Zanzibar zal bijdragen lot ontwikkeling van het grondgebied van den sultan en tot vermeerdering van den Engelsehen handel op de Oostafrïkaansche kust De koningin kondigt een loerde regeering in Ieiland aan, overeenkomstig het stelsel, in Engeland gevolgd; voorts -ene wijziging in de overeenkomst, bestaande tusschen de regeering en de_Enge)sche bank, en hetzelfde in de wet betrekkelijk de verantwoordelijkheid van den werkgever bij ongelukken aan werk lieden overkomen. De Londensctie correspondent der It. R. Ct, ■schrijft van gisteren Ik had hedenmorgen een onderhoud met •professor Brown, inspecteur bij het depar tement van landbouw. Hij weigerde de rede- men op te geven, welke geleid hebben tot het verbod van den invoer van levend vee uit Nederland. Reeds veertien dageD geleden, •zoo verklaarde hij, is het nemen van dezen maatregel noodig gebleken, als een voorzorg -welke vereischt werd, onafhankelijk van het gebeurde met het Deensche vee. In Duitschland zijn gevallen voorgekomen •van mond- en klauwzeer en de Nederlandsche grenzen zijn niet zeer ver daarvan verwijderd. Ook hebben zieke beesten eenmaal de grens van Nederland overschredenondanks de -maatregelen door de Nederlandsehe overheid genomen, De regeering heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand van het vee in de Nor- folksche pachthoeve, waaruit, naar ik u seinde, gezegd wordt dat besmet vee is gekomen. Ook moet het uitbreken der ziekte heden geconstateerd zijn te Clapton in het noorden van Londen. Een verbod van den invoer van vee uit Scandinavië is mede te verwachten. Professor Brown zeide mij, dat de regeering voornemens is zich tot het afmaken der zieke beesten te beperken zoolang deze niet te talrijk worden en eerst dan tot isolatie te zullen^) vergaan. DUITSCHLAND, De Rijksdag heeft het wereld-postverdrag bij derde lezing goedgekeurd. De commissie voor de schoolwet heeft hare werkzaamheden aangevangen. Het eerste in- .gediend amendement is er een van den vrij zinnige Rickert op artikel 1 en strekt om de volksschool te definieeren als volgtiJje Volksschool is eene instelling van den Slaat zij staat onder z\jn toezicht en is de gemeen schappelijke grondslag van alle inrichtingen voor Openbaar Onderwijs", Vanwege liet Centrum zijn mede eene reeks van amendementen ingediend. Bij hetalgemeen debar veroordeelden onder scheidene sprekers de wet als ontijdig en al te zeer bij verrassing ingediend. De partyen waren er te weinig over geraadpleegd, maar des te meer waarschijnlijk de bisschoppen. Dit laatste ontkende de minister Von Zed- litz, die oveiigens zijn ontwerp ook trachtte te verdedigen tegen de beschuldiging als zou het te confessioneel wezen. De beraadslaging eindigde daarmede, dat Rickert's definitie van de Volksschool (sie loven) met algemeeoe stemmen, op de zes van het Centrum na, doordecommissie werd goedgekeurd. De nationaal-ltberale afgevaardigden heb- Zondag eene vergadering gehouden, waar men het volkomen eens is geworden over een aan tal wijzigingen, in de nieuwe schoolwet te brengen. Naar aanleiding van de jongste gevangen neming van anarchisten te Berlijn meldt de Rost, dat de anarchisten van de propaganda van actie" daar ter stede ell groepen van elk tien tot tien personen vormden, die maan delijks drie vergaderingen hielden en eene oorlogskas van 980 mark bezaten, In de Maandag gehouden anarchisten-vergadering werden twee uit Rusland gevluchte nihilisten broederlijk welkom geheeten. BELGIË. Op de gisteren te Brussel gehouden alge meen e vergadering der leden van de rechter zijde uit beide Kamersheeft eene groote meerderheid een onwrikbare oppositie tegen het referendum aan den dag gelegd. Men gelooft dat tegenover deze oppositie het refe rendum zal losgelaten worden. ITALIË. Zaterdag is in de Kamer door de com missie rapport uitgebracht over de begroeting van oorlog. Ook daarin wordt geklaagd over zuinigheden, die de wijsheid bedriegen, met name waar het geldt het op een laag sterkte- cijfer brengen der compagnieën. Het wetsontwerp betreffende de stad Rome is eveneens Zaterdag aan de Kamer overge legd. De som voor de uitvoering en betaling van de openbare gouvernementswerken, tot welker bouw de gemeente zich verbonden heeft, is beperkt tot 26,700,000 lire, - »lke som verdeeld zal worden over de dienstjaren 189192 tot en met 1900-1901. De Senaat heeft de wet op de musea in Rome met 84 tegen 30 stemmen aangenomen. De minister-president Di Rudini is door de influenza aangetast. Te Milaan is bij een aantal anarchisten huiszoeking gedaan en beslag gelegd op op ruiende geschriften. In de Kamer van afgevaardigden ontwik kelde de heer Paroncelli een interpellatie over de maatregelen die ia het belang van den wijnbouw genomen kunnen worden. De heer Yischi betreurde de achteloosheid van de regeering en hield vol dat de verlenging van het handelsverdrag met Italië schadelijk zal blijken te zijn voer de alcohol-industrie. Het invoeren van Italiaanschen wijn in Duitschland zal hoogst bezwaarlijk gaan. Ook te Reggio hebben de werkloozen een manifestatie gehouden. Zij trokken met een vaandelwaarop de woorden Brood en werk" te lezen waren, naar het stadhuis, waar zij door de politie werden aangemaand, uiteen te gaan. In plaats van hieiaan te vol doen, begonnen zy de agenten uit te jouwen en te beleedigen, zoodat een veertigtal mani festanten in hechtenis genomen moesten gorden. Eerst toen twee compagnieën infan terie de troepen ter hulp waren gekomen, verspreidden zich de werklieden, SPANJE. In het anarchisten-proces te Xeres zijn thans vier doodvonnissen geveld, die waar schijnlijk heden zullen worden voltrokken. Het garnizoen is, met het oog op mogelijke ongeregeldheden, weer versterkt. AMERIKA. Uit New-York verneemt men, dat Blaine's verklaring omtrent de candidaturen voor het presidentschap der Vereenigde Staten niet veel opzien heeft gewekt. Immers wordt ver wacht dat de repuhlikeinsche conventie Harri son zal herbenoemen. Onder de andere can- didaten wordt de gezant te Londen genoemd. De Board of Brode doet weten dat, met het oog op den gezondheidstoestand te Santos in Brazilië, de Britsche gezondheidsraad waar schuwt tegen het bevrachten van schepen naar die haven. SCHIEDAM, 10 Februari 1892. Bij kon. besluit is aan L A. A. Sterk, eervol ontslagen kommies der eerste klasse by 's rijks belastingen te Schiedam, een pensioen ver leend van f442 'sjaars. land, ook uit Nederland, te rekenen van 12 dezer, verboden is. (St.-Ct.) Ejj kon. besluit is H. W, Mesdag, kunst schilder te *s-G ra venhage, benoemd tot Neder- landschen commissaris voor de afdeeling schoone kunsten der in 1893 te Chicago te houden wereldtentoonstelling. Blijkens nader bericht van Harer Majesteits gezant te Londen wordt het vee, dat in de laatste dagen in Engeland is ingevoerd, aan eene quarantaine van tien dagen onderworpen, terwyl verdere invoer van. vee van het vasle- De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 11 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandse he zaken, overwegende dat rar. W. van der Kaay in gevolge art. 96 der grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai heeft verloren, en dat der halve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in liet hoofdkicsdistrict Alkmaar, heeft goedgevonden te bepalen dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 1 Maart, en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 15 Maart, Bij het departement van marine is inbe- bewerking het plan voor eene vrijwillige marine-reserve. De minister heeft daartoe, door tusschen komst van de commissarissen der Koningin, van de gemeentebesturen ge vraagd een overzicht van het personeel, uit makende de bemanning der talrijke stoom- vaartuigen, die als passagiers-, sleep- of vracht boot de rivieren en binnenwateren van ons land bevaren. De kapitein ter zee C. J. Buijskes zoo meldt men uit Den Haag zal worden ge- pensionneerd. Tevens spreekt men van de aanstaande pensionneer! ng van generaal Ber- gansius, wien het lidmaatschap der Reken kamer zou zijn toegedacht. De Kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, naar aanleiding en ter ondersteuning van de door het Kamerlid mr. J. A. Levy ingediende nota, om door de vaststelling van strengere bepa lingen het aantal faillissementen te deen ver minderen. Handelsbetrekkingen met Frankrijk. De Jrnh. Ct. wijst er op, dat de officiefile Havas-berichten haar en het Vaderland heb ben in het gelijk gesteld tegenover den heer "Van Kamebeek. Thans is gebleken, dat de Fransche regeering onbevoegd is om lagere cijfers dan die van het minimum-tarief aan de tractaatmogendheden, welker tractaten op 1 Februari vervielen, toe te staan. De Arnhemmer meent echter, in afwijking van het Vaderland, dat de verhouding, die thans tusschen) Frankrijk en Nederland is ingetredenniet voortgevloeid is uit een eenvoudig, eenzijdig besluit van deFransche regeering, maar gevolg is van eene weder- zydschfi overeenkomst, waarbij aan Frankrijk gelijkstelling met de meest begunstigde natie h gegeven. Ten bewijze hiervan strekke het geval van Portugaldat van de voordeelen vau het minimum-tarief uitgesloten werd, omdat het thad te kennen gegeven voor-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1