Gemengde Berichten. werd doer de Staten van Noord-Holland gekozen. Hij bedankte echter voor de benoe ming en heelt geen zitting genomen. Professor Hosenstein, uit Leiden, zal den 22sten April op het 10de congres voor inwendige geneeskunde, te Leipzig, spreken over chronische leverontsteking. De Nederiandsche Zuider-spoorweg-maat- schappij heeft aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant eene bijdrage uit de provinciale kas aangevraagd van f110,000, voor den aan leg van eene spoorweglijn van Sitlard over Echt en Weerd naar Eindhoven. Generaal Smit is gisterochtend in gezel schap van den lieer Beelaerts van Blokland uit 's-Hage naar Utrecht vertrokken tot het hou den van een oog-consultatie. Gisteravond keerden de beide heeren in de residentie torus. Tijdens zijn verblijf te dier stede lo geert de vise-president van de Tittnsvaaische republiek ten huize van den heer Beelaerts. De heer dr. R. A. Kollewijn te Amsterdam heeft nllen, die hem blijken van instemming hebben gezonden met zijn pogingen om eene vereenvoudiging der spelling le bewerkstel ligen, uïtgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering op Zondag 21 Februari, des namiddags te hniftwee in de achterzaal van het café Krasnapolsky te Amsterdam. Door den burgemeester van Groningen is geweigerd de vergunning tot het houden van eene demoustratie op den openbaren weg ten gunste van de invrijheidstelling van Geel, op Zondag 14 Eebruari a.s., welke vergunning was aangevraagd door het bestuur van de af- deeling Groningen van den sociaat-democra- tischen bond. Naar men verneemt, is mevrouw Sophie de Vries, actrice bjj de kon. ver. »Het sNederl. Toon eel", wederom hoogst ernstig ongesteld. Uit Amsterdam wordt aan de iff. Jl. Ct. gemeld Wij vernemen dat mr. De Roever, archi varis van Amsterdam, in het koninklijk paleis alhier de ontdekking gedaan heeft van een groot schildery van Rembrandt, dat tot dus verre aan eenen anderen meester was toege schreven. De eerstvolgende aflevering van Oud-Holland zal daaromtrent een artikel be vatten. Het Dagblad voor Nederland deelt mede wat een voormalig verpleegde, die ongeveer 10 jaar in het gesticht aan het SI ijk einde in Den Haag heeft doorgebracht en omstreeks '2 jaar geleden ontslagen is, aan de redactie mededeelde. Het blad is bereid den naam van die verpleegde aan de betrokken auto riteiten mede te deelen. Op onze vraag zoo lezen wij hoe rij in het krankzinnigengesticht was gekomen, luidde het antwoord: Op myn verzoek; ik was door allerlei omstandigheden wat zenuwachtig overspannen en dacht op aanraden van een vriendin een veertien dagen in het gesticht uit te rusten. Maar den eersten dag den beste merkte ik al, dat ik er niet hoorde en in plaats van te kunnen uitrusten, werd ik dadelijk aan 't werk gesteld. Toen heeft u dus zeker gezegd dat u er weer uit wou 1 Ja, dadelijk, maar hoewel de dokter er kende dat my niets mankeerde, wildehijme niet laten gaan, zeggende»je hebt het hier goed en werkt hier zoo flink", En heeft u daarin al die tien jaren berust? In berust, meneerEr ging al die jaren haast geen dag voorbij, dat ik niet zeide er uit te willen, ja, ik heb het wel vier keeropéen dag gevraagd ik heb dokter Reeling Brouwer wel gesmeekt of ik er uit mocht, maar op 't laatst duwde hij mij lachend en sarrend wegeens zelfs voegde hij mij toea 1 s je er dan uit wil, hangje dan op. Wat! handelde zoo de dokter? U ge voelt toch zeker wel, welk een ernstige be schuldiging u daar uit? Ja, meneer, de dokter sart en plaagt de patiënten in plaats van ze te kalmeeren en te genezenmet de gek sten amuseert hij zich het best! Maar heeft u dan nooit getracht de re genten of de inspeeteerende staatsambtenaren te spreken bij hun bezoek aan het gesticht Meermalen, maar dan werd ik wegge duwd 1 Waarom hield men u daar dan toch gevangen tegen uw zin, denkt ge? Omdat ik hard werkte en men mij daar voor nooit iets betaalde. Zoo sneed het mes van twee kanten voor het gestichtde ge meente betaalde voor me en Ik moest wer ken voor niets 1 Den eersten dag den beste werd ik, hoewel ik kwarn om te rusten, aan het werk gezet. Daar werd ik toe gedwongen eens toen ik er 14 daag in zat en een heelen dag gewerkt bad, wilde men, dat ik 's avonds opnieuw aan 't werk zou gaan, wat ik wei gerde, daar ik zoo moe wasdaarop werd ik door een oppasseres bij den kraag gepakt en in de cel gestoptf' Is u al dien tijd wel eens getuige ge weest van mishandelingen der patiënten als waarvan mevrouw Stuten gewaagt Dat zal waar zijn Ik heb zelf gezien dat men mevrouw Stuten van de trap heeft gesmeten, zoodat ik dacht dat ze armen en beenen zou breken. Hoe het er toegaat, kan u zich voorstellen als ik u vertel dat we een patiënt hadden, Cato H., die wel eens niet stil wou zitten op haar stoel; de oppasseres pakte haar dan beet, trok haar naar de pomp, deed haar kleederen in de hoogte en smeet er een emmer water onder, waarna ze dan van de trappen werd gegooid naar beneden. Een ander, juffrouw R..., bond men 's nachts vast om geen last van haar te hebben. Zij vroeg my dan dikwjjls om haar toe te dekken of om wat drinken, wat ik haar gaf. Later werd mij dit echter verboden. Maar wie moest het mensch *s nachts dan helpen ais ze hulp noodig had en zelf gebonden was? Niemand keek naar haar om. Als ze daardoor te veel spektakel maakte, werd ze uit bed genomen, en, in een deken gebonden, op de gang gegooidMen sart en plaagt de patiënten en als ze daardoor goed wild zyn, dan bindt men ze; zoo is zekere juffr.M. bijna altijd gebonden, omdat men haar plaagt; die arme Poelke, een zuster van den heer V. uit Den Haag, wordt ook zoo mis handeldals haar broer komt, wordt ze aangekleed, maar anders loopt ze op bloote voeten. Hetzelfde is het geval met julfr. R., juflfr. Agatha v. d. T., juffr. De J, v. E. en anderen. In 't kort, men maakt er de men- schen nog gekker dan ze zijn 1 Nogenkelen anderen ooggetuigen werden door. de redactie inlichtingen gevraagd, o. a. een vroeger opziehteres, die al het medegedeelde niet slechts bevestigde, maar er nog de vol gende staaltjes van mishandeling aan toe voegde Een patiënte, die het vreeselijk benauwd had, bond men voor het gemak vast aan haar stoel, zoodat zij zich niet kon bewegen, op gewonden werd en daardoor natuurlijk nog benauwder. Dit geschiedde uit louter kwaad willigheid, want uit medelijden had ik me be reid verklaard een oogje op haar te houden. NH de onzindelijke patiënten werd ver schrikkelijk huis gehouden. Op de zooge naamde v vuile kamer" stonk het zoo vreeselijk, dat ik wel eens dacht te stikken, als ik er voorbijkwam. Soms keert men het bevuilde beddegoed nu en dan maar eens Qm, zoodat eens, toen ik den boel er uit Het haten, de maden er u it s pro ngen Met h et rein igen dezer patiënten maakt men dikwijls heel weinig omslag; in den vreeselijk kouden winter van verleden jaar hoorde ik eens op een morgen zoo vreeselijk kermen beneden, dat ik eens ging kijken! men was bezig in die ijselyke kou de patiënte» af te spuitenDat was gemakkelijker dan ze af te wassehen! Eens lag er een zéo raar by, dat ik tegen de oppasseres zeials die stikt, dan is het jou schuld, je geeft den menseben geen bad, maar je kielhaalt ze! Ook deze getuige liet zich over het zedelijk gehalte van het personeel hoogst ongunstig uit. Behalve vele andere dingen, voor publi ceering minder geschikt, deelde zy mede, dat er ongemakkelijk gedronken wordt, en ook, dat het wel eens voorkomt, dat een lid van bet personeel uitgaat met de sieraden, afkom stig van een patiënt 1 Zooals men ziet, is er bijna geen verkeerd heid te bedenken die niet aan het gesticht wordt ten laste gelegd! Een Friesch meisje, dat volgens de Amster dammer te 's-Hage, buiten medeweten harer ouders in het krankzinnigengesticht was op genomen en daar gevangen werd gehouden, trots herhaalde aanvraag door haar moeder om ontslag, moet Dinsdag in vrijheid zyn gesteld. Een nieuwe manier van geldmakerij is men te Rotterdam op het spoor gekomen. Aan de Scheepsthnmermanslaan 61 aldaar bevindt zich een kantoor, dat met een mooi vertrou wenwekkend bord prijkt, te kennen gevende dat daar isgevestigd de Zuidhollandsche glas- verzekeringmaatschappy De Unie". De twee leden waaruit de firma bestaat, komen zelden op het kantoor, doch komen zij er dan js het alleen om de talryke brieven uit alle oorden des lands, aan hun adres afgezonden, iu ont vangst te nemen. Het trok de aandacht dat verschillende personen die zich aan het kantoor aanmeldden, onverrieluerzake konden terugkeeren, omdat er niemand aanwezig was. Zoo ook een winkelier, die zijne ruiten bij een zich noemenden agent der sUnie" ver zekerde, ten bevvqze waarvan hy, na betaling van f 2.50 als premie, een net afgewerkte polis kreeg. Toen by, omdat een zijner ruiten was gebroken, zich Woensdag naar het kantoor be gaf om schadevergoeding te erlangen, vond hij niemand aanwezig. Hij vervoegde zich toen bij de politie en deze stelde een onderzoek in, waaruit het bovenstaande bleek. Men zy dus op zijn hoede. In een schrijven aan de Dordr. Courant deelt de heer J.Bossers, geneesheer te 's-Gra- vendeel, mede, dat door zijnen zoon, den heer A. J. Bossers, candidaat-arts te Leiden, bij eene vrouw te 's-Gravendeel, die aan rheu- matiek lijdende was, hetzelfde succes is be haald met sla-olie en terpentijn, als door Sequah wordt teweeggebracht by middel van zijne olie. De bedoelde vrouw had zich, voorzien van een volledig bewijs van onvermogen, bij Sequah vervoegd, met verzóek door hem gratis behandeld te mogen worden. Dit werd haar geweigerd, waarop de genoemde heer A, J. Bossers haar in hare woning opzocht en vroeg, of hy haar mocht wrijven met sla olie en terpentyn. Dit geschiedde. De vrouw kon vóór het wrijven slechts met groote moeite langs en met behulp van stoelen en tafels loopende beenen op een stoel leggen kon zy onmogelijk. Ook had zij hare handen slechts zeer gebrekkig tot baren dienst. Na een uur wrijven aldus deelt de heer B. mede zeide de vrouw zelverik zou haast te hart, loopen". De heer Bossers Sr, bezocht haar den volgenden dag en zegt hij Bzy kan even snel de beenen op een stoel leggen als ik, en liep, »als een kip", geheel vrij in de kamer, terwyl zij de handen volkomen goed kan bewegen en deze even snel kan toeknijpen en openen als ik". Dinsdag jl. zyn andermaal van Amsterdam zeven Duitsche vrouwen door de rijkspolitie over de grenzen gebracht. De werkstaking te Tjalleberd (Fr.) kan als geëindigd worden beschouwd, daar de volhou ding van enkelen geen invloed meer op het werk heeft. Bij goed weer zijn thans zooveel: handen werkzaam, dat het werk nog op den bepaalden tijd klaar zal komen. De afloop is- voor de stakers allertreurigst. Dat een Drentsehe sscheper", wiens loon1 voor bet grootste deel uit aardappelen, rogge en eene kleine geldsom per jaar bestaat, nog wel ets oversparen kon, is in de gemeente Roide gebleken, waar de oude herder J, Veld kamp, dezer dagen overleden, een legaat van flOOO aan de diaconie der Neder.andsch- hervormde gemeente aldaar vermaakte. Aan drie landbouwers vermaakte hij fiOD aan ieder, terwijl zijne bloedverwanten even eens een niet te versmaden erfenisje bekomen. Te Ter A pel zijn dezer dagen dooreenige arbeiders twee zilveren muntstukken gevon den. Zij zijn grooter dan de rijksdaalder, en gedateerd 1557, dragen verder het borstbeeld van koning Philips II van Spanje, en het randschrift: Phs. D, G. Hisp, Auc. Z. Rex. Dux Gek, en aan de andere zijde rondom een wa pen Dominus mihi adjutor. Het voornemen bestaatom in België een centraal orgaan uit te geventen titel voe rende »Le mouvement social", door katho lieken uit alle landen. Nederland telt onder de medewerkers onze landgenooten jhr. Jos. de la Court, dr. Schaeg- raan en jhr. Ruys van Beerenbroek. {N~oordbrabanter.) Het anti revolutionnaire weekblad De Zaaier, dat te Middel har nis werd uitgegeven, heeft opgehouden te verse hynen, 's-Gravrahage. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes zyn voornemens in deu loop der volgende week een bezoek te brengen aan de stad Leiden. HH. MM, zul len aldaar in den namiddag eenige uren doorbrengen en eenige musea en merk waardige gebouwen bezoeken. Dat te Sneek bericht zoude zijn ontvangen van een aanstaand bezoek der Koninginnen, is onjuist. Nog geen enkele plaats in Friesland heeft bericht van a.s. koninklijk bezoek ont vangen. (N, R. CL) Hellevoet sluis. De commissie van uit voering uit het bruggen-comité, de heeren I. W, Hein van Roekanje, J. A. Korteweg en R. P. A. van Rees, aan welke is toege voegd de vorige voorzitter, de heer mr. H. Ph. de Kanter, vergaderde Woensdag te 's-Hage- met de Gedep. Staten van Zuid-Holland, in zake de spoorwegverbinding van het eiland Voome en Putten met Rotterdam over Baren- drecht (JT. S. CL) Dordrecht. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen den 22-jarigen G. A H-, alhier, wegens het ter gelegenheid van den lotingsdag, in het openbaar zingen van. een lied belcedigend voor H. M, de Koningin- Dr. Metzger blijkt naar St.-Petersburg ontbo den hoofdzakelijk tot behandeling van de jongste dochter des keizers, grootvorstin Olga, die Ij hot bekend» spoorwegongeluk van Borki 'uit den wagen geslingerd werd. Zij schijnt toen eene kneuzing te hebben bekomen, waarop niet gelet is, maar tengevolge waarvan onlangs eer&t een- begin van ruggegraalsverltrommtng zich geopen baard zou hebben. Dr. Metzger, die hoop geeft op volledig herstel, blijft nog eene maand te St.-Petersburg. Ook bij de keizerin moet de- massage-kuur eene gunstige uitwerking hebben- Het stoffelijk overschot van den predikant

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2