A". 1892. Maandag 15 Februari. N°. 7950. Eerste Blad Zesenyeertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. OITGEYER: J. ODÉ. «FKËilVt BOTBKSTKAAT, S 3», Binnenlandsche Berichten* SCHIEDAM, 13 Februari 1892. De serie, gedurende de laatste vier dagen ïn het panorama in y Musis Sacrum" alhier te zien, was schoon bij uitnemendheid, "Wie haar bezichtigde, zal ons dat toestemmen; het waren frappante gezichten, het een al schooner dan het andere. Doch het zuiden van Frankrijk, met zijn interessante land schappen, de bekende badplaatsen Pau, Eaux-Chaudes, Eaux-Bonnes, St. Sauveur, alle in lieflijke dalen gelegen, de bekende grot van Lourdes, met de kerk in- en uitwen dig, alsmede gezichten op den Pic du Midi en andere bergtoppen, zyn een nauwkeurige bezichtiging ten volle waard. Wij zouden te ver _gaan indien wij iedere plaats afzonder k wilden bespreken. Laten wij besluiten met de mededeeljng,dat men de verrukkelijkste punten van Marseille, Toulon, Nizza en Monaco te zien krijgt, benevens de speelzaal te Monie Carlo en de tuinen van het Casino, waar zoo menigeen, door het spel geruïneerd, een elude aan zijn leven maakte. Deze munt uit door -srijn treffende gelijkenis, vooral wegens de natuurlijke kleurenverlichting. Heden verscheen het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de jongst- verloopen maand Januari, in vergelijking ge bracht met diezelfde maand van het vorige jaar, zjjnde f6,748,673,89' tegen f6,886,929.20', of thans f138,000 minder. Dat dit jaar de vaart nagenoeg onbelemmerd is geweest, blijkt nl dadelijk uit de rechten op den invoer, die f 39,000 en de loodsgelden die 128,000 hooger waren dan in de gelijknamige maand van 1891. Overigens wisselen de posten der verschillende afdeelingen zich af, de 'een wat hooger de ■ander wat minder. De directe belastingen {grond b», pers. en patent) zijn tezamen ruim f18,000 lager in opbrengst. Van de accijnzen zijn er drie die ruimer gevloeid hebben, en wel de suiker f 35,000, de wijn f 10.000 en bieren en azynen f4060, doch minder lever den ophet gedistilleerd f 127,000, het zout f41,000, de zeep f13,000 en het geslacht f1000. Ook de waarborg en belasting van gouden en zilveren werken was weder bij ca 12000 Jager. De indirecte belastingen wjjzen eene ver mindering aan tegenover Januari 1891 van ruim 1116,000, waarvan alleen f112,000 op •rekening komt van het recht van successie, verder f8000 op die van het zegelrecht en f 3000 op die der hypotheekrechten. Alleen jiet registratierecht was f 5000 hooger. De posterijen sluiten de maand met een avans van bijna f7000, terwyl ditmaal de ryks- telegralen f6000 ten achter bleven. Tegenover de raming maakt zoo een eerste maand van een jaar al een zeer slecht figuur. Voor toch is f9,649,120.76 uitgetrokken en zijn wij dus met Jan. niet minder dan f2,901.000 ten achter. Die verhouding her stelt zich echter langzamerhand. De staatscommissie voor de administratieve rechtspraak heeft het eerste gedeelte van hare taak volbracht en haar secretaris, rnr, Arntze- nius, houdt zich thans bezig met bet samen stellen van het verslag van dit deel van den arbeid, na afdoening waarvan de commissie hare vergaderingen zal hervatten. Op 11 Februari 1892 heeft aan het depar tement van buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 4 Mei 1891 tusschen Nederland en België gesloten over eenkomst tot wijziging van artikel 59 van het Nederlandseh-Belgiseh reglement van 20 Mei 1843, betreffende het loodswezen en het ge meenschappelijk toezicht op de Schelde, St.-Ci.) In de Staatscourant van 12 dezer worden vanwege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid eenige staten medegedeeld be treffende de Nederlandsche koopvaardijvloot. Zij bestond op 31 Dec. 1891 uit 621 sche pen, metende 827,211.10 M'of 290,076.62V? ton, tegen 618 schepen, metende 723,660.97 M' of 253,336.55 ton op 31 Dec, 1890. De ver deeling der eerstgenoemde 621 schepen is als volgt: iregatten 10, barken 100, brikken 21, schoenerbrik ken 34, schoeners 58, galjooten 11, koffen 14, tjalken 202, alle andere soorten van zeilschepen 28, stoomschepen 143. Voor de eerste maal zijn in 1891 Nederland sche zeebrieveu uitgereikt aan 63 schepen, metende 156,558,77 M3 of 55,453,04'/., ton, tegen 61 schepen, metende 92,540.43 M3 of 32,563.84 ton in 1890, In 1891 zyn gesloopt, verongelukt, buiten slands verkocht, of op eenige andere wyze uit de vaart geraakt3 fregatten, 11 barken, 2 schoenerbrikken, 8 schoeners, 3 galjooten, 2 koffen, 25 tjalken, 2 zeilschepen van andere soort, 4 stoomschepen, totaal 60, metende 54,364.57 MJ of 19,191.54 ton, tegen 53 sche pen, metende 68,312.20 M', of 24;114.42 ton, in 1891. Bljjkens een bij den minister van buïten- lacdsche zaken ontvangen bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Athene, is, by een onlangs door de Grieksche regee ring genomen besluit, bepaald, dat voortaan geene vreemdelingen in Griekenland zullen worden toegelaten, indien zij niet voorzien zyn van een regelmatig paspoort, afgegeven door of vanwege de regeering waartoe zij behoo- ren, welk paspoort voor de reis naar Grieken land moet geviseerd worden door den diploma- tieken of consulairen vertegenwoordiger van dat rijk in de plaats van vertrek. Voorts zullen zoowel vreemdelingen als Grieksche onderdanen dieuitGriekeuland naar het buitenland wenschen te vertrekken, gehou den zijn zich te voorzien van een paspoort, af te geven of voor gezien te teekenen door de plaatselijke autoriteiten. (St.-Ct.) De democratische richting onzer eeuw, aldus dr. Schnepman in het Centrum, openbaart zich in de nu bijna overal geldende toekenning van het kiesrecht en in zijn steeds toenemende uitbreiding over alle rangen en klassen der bevolking. Wanneer dan ook dr, S. in het voor- loopig verslag der Eerste Kamer leest: waar voor alleen zij in aanmerking kunnen komen, die dat recht op waarde weten te schatten", dan meent hij uit die woorden den geest te hooren van eenige onderwijs-mandarijnen, die hy gaarne binnen den Chineesehen muur besloten zag. Doel van het kiesrecht is dan ook de open baring van den volksgeest in een kring van mannen, die de volksvertegenwoordiging vormen t Maar wat is het volk? Het volk is de ge meenschap, de vereeniging van allen door en in en om het allen gemeene. Dat allen gemeene is, naar liet schoone woord van Thomas Aquinas: de volksvrede. Omtrent de uitbreiding van iiet kiesrecht acht dr. S. zijne meening niet onbekend. »Ik behoor tot hen", zegt hij, »die niet zullen aaizelen om tot de grenzen der grondwet te gaan," Kenteekenen moeten worden be schreven, maar de beschrijving moet zee vrij zinnig zijn, als de volksvrede toelaat. Men pleegt wel de keuze van het stelsel afhankelijk te maken van het onderzoek naar de uitkomsten. Dr, S. wil daaraan niet denken. De uitkomsten zijn onberekenbaar, »De groote vraag is een kiesstelsel te vin den, dat, bij al het onvermijdelijk persoonlijke, toch zooveel mogelijk op het groote doel: de handhaving van de gemeenschap van den volksvrede berekend is, In dien zin biedt het kiesrecht van hoofden van huisgezinnen, door de anti-revolutionnaire party voorgestaan, onmiskenbare voordeelen. Het heeft tot grond slag: gemeenschap; het sluit alle berekening uit. Het is misschien in zijn uitkomsten het getal en het gehalte der kiezers niet ongelijk aan het een of ander stelsel, dat ons zal worden aangeboden, maar dit stelsel van huismanskiesrecht heefteen onmiskenbaar ge zonden grondslag, en daarop komt het aan." In verband met het bericht dat de ge neeskundige inspecteurs voor liet krankzin nigen wezen, de heeren dr. Ruysch en dr. Van Andel, een onderhoud hebben gehad met mevr, de wed. Stoter:Te Gempt, wordt ons nog medegedeelddat de genoemde heeren jl. Dinsdag van 3 tot ruim 4 uur de schryfster der bekende brochure over ons krankzinnigen gesticht hebben bezocht en dat zy by die gelegenheid alle feiten, door haar kenbaar gemaakt, nader hebben doen toelichten met opgaaf van data en van de daarbij betrokken personen, blijkbaar met de bedoeling om naar aanleiding daarvan het onderzoek voort te zetten. (Fad.) Volgens het gerucht zou de dezer dagen te Rotterdam ovei leden groote kunstlief hebber, de heer Fop Smit Jr., niet minder dan 14 millioen hebben nagelaten. Inzonder heid werd zijn bedienend personeel goed door den overledene bedacht. Zijn huishoudster, die ruim 30 jaar by hem in dienst was, ontving een legaat van f 20,000, terwijl de overigen een wekelyksche uitkeering in gul dens werd toegezegd naar het aantal jaren, dat zij in dienst van den overledene zijn ge weest. Er zijn er, die een wekelyksche uit- keeriog krygen van f18. Deed Zaterdag j.l. in een gedeelte van Gelderland het gerucht do ronde, dat de spoor wegbrug over den Moerdyk zou zijn bezweken, in de Krimpenerwaard van Gouda tot Schoon hoven heette het, dat de brug over de Lek by Kuilenburg was ingestort, Vermoedelijk is dit hetzelfde gerucht als het eerste, maar eenigszins gewijzigd, 'tls echter niet mogen gelukken, te vernemen, waaraan liet zijn ontstaan te danken heeft gehad. Men schrijft uit Maasland aan het Dagllad van Z.-Il. Dat het over en weer in elkanders bedrijf werkzaam z'yn van de zonen onzer landbou wers reeds toepassing vond, toont het vertrek uit onze gemeente van den zoon van deu heer P. Huisman, naar Petten in N.-H, Hij zal daar werkzaam zijn in liet landbouwbedrijf en de Edammer-kaasmakerij van den heer A. Eriks, burgemeester dier gemeente, wiens zoon twee jaren geleden bij den heer Huis man vertoefde om liet boter maken te leeren. Dat de heer Eriks Jr. van zijn verblijf by den heer Huisman goede vruchten plukt, blijkt hieruit, dat hij reeds prijzen behaalde voor botermzend ingen op tentoonstellingen, o. a. te Alkmaar, en dat liy voor eenigen tijd benoemd werd tot directeur eener boterfabriek te Grijpskerk. Naar de JV. R. Ct. verneemt, zal het vierde internationaal congres tot bestrijding van het misbruik van sterken drank in September van dit jaar te *s-Gravenhage worden gehou den. Van Curapao wordt gemeld, dat, dank zy de milde regens in de maanden December eu Januari j.l., dit jaar van alle gewassen een goede oogst wordt verwacht. Het Noorsche stoomschip Odin is gisteren met een walvisch op sleeptouw aan de Han delskade te Amsterdam aangekomen. Het dier COURANT. ipdHNKHEWTSPKXJS, per kwartast franco per peet, door het geheel.? Rijk .Afzonderlijke- nomtners t l.$3. - 2.50. - 0.10. AontRTENflsrttus: ran 1—10 gewone regels m-i inbegrip ran eene Courant. 1 10, tedere gewone regel meer 1 10 Orismaai, geplaatst wordt tegen twkswaal hereketnl

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1