Gemongdu Berichte». HAAGSCHE SCHETSEN. buitenlandsehe mogendheden is onveranderd. Een wetsontwerp ml worden ingediend tot regeling der rechten van schrijvers en kun stenaars. De begroeting van 1890— 91 geeft een niet onbelangrijk batig slot. Er zullen belastin gen verhoogd worden, om die op verbruiks- artikelen te kunnen verlagen. Nog werd medegedeelddat een wet ter verzekering van zeelieden tegen ouderdom en ongelukken wordt voorbereid. RUSLAND, Het ministerie van financiën ziet van een binnenlandsche ieeoing vooreerst af. Het wil in het noodige voorzien door goud uit de staatssdmtkist naar de rjjksbauk te brengen de schatkist zal daarentegen overeenkomende bedragen In kredietroebels door de rijksbank laten uitgeven. De regeering besloot generaal vorst Galitzin met volmacht naar Tobolsk te zenden, in welk gouvernement de hongersnood vreesebjk heersclit, om de hulpverleening te organi- seeren. Zoo noodig, zullen officieren te zijner beschikking worden gesteld. ITALIË. De minister van onderwijs heeft prins Sciarai doen weten, dat hij in de galerij van zijn paleis te Rome weder al de schilderijen moet doen plaatsen die hij eenigen tijd ge leden er uit weggenomen heeft; weigert de prins dit te doen, dan valt hij onderde bepa lingen van de nieuwe wetdie van het zoo genaamde i> eaten accio in kunstzaken". Naar men zegtheeft prins Sciarra geantwoord dat hij voor geen bedreiging zal zwichten en met zijn eigendom zal doen wat hij verkiest. De regeering zou nu het geval ter kennis gebracht hebben van den procureur des ko- nings. De Popoio Romano weet mede te deelen, dat vorst Bismarck te Rome wordt verwacht. SPANJE. Uit Xeres wordt van gisteren gemeld Uit eenige anarchisten samengestelde ben den gingen zich aan verwoestingen in den omtrek der stad te buiten. Zij werden ijverig vervolgd. Er heerscht in de stad nog altijd angst; de winkels en koffiehuizen sluiten vroeg. In den Senaat is de hertog De Roca terugge komen op zijn pleidooi ten gunste der vermin dering van de civiele lijst. Het antwoord, dat de minister van koloniën hem op dat punt had gegeven, heeft hem, naar by zeide, onbevre digd gelaten. De minister voegde hem hierop toe, dat Jiij in hetgeen hij gesproken heeft geen uiting kon zien van de openbare mee ning, daar hij, de hertog, geen gekozen sena tor was en alleen als grande van Spanje zit ting had in den Senaat; maar, liet de nuuister er op volgen, dit maakte zijn aanval op de monarchale instellingen des te verfocilijker. De heer Guilon protesteerde vei volgens uit rustig blijft en het verband niet vei schuift". De bediende nam nu zijne p!a us naast de leger-tede in. iEn nu ga ik gericht houden," mom pelde de generaal, terwijl zijne wenkbrauwen zich onheil spellend te zinnen trokken. »De schuldigen, wier eer voor de menschen niet opoffering van zooveel bloed gehandhaafd is, zullen het uit mijnen mend hoeren, dal zij al den last van het onheil hebben te dingen- Laten zij zich verootmoedigen." Hij nam Koenroads met bloed bevlekte j'as, baalde de pa pi ei en uit den zak en slapie regel recht naar het vet trek van roevrouw Biückner. 13e Hoofdstuk. Mevrouw ontving den generaal roet troolijke scherts. Op de tafel lag opengeslagen een geïl lustreerde beschrijving van de Romeinschu museu. Op eone der kopergravuren wijtende, zeide zij plagend, dat zij van plun was de galanterie van haren begeleider op eene zwaie proef te stellen, want zij wilde al de hier beschreven groepen en beelden zien. nadm der liberale party insgelijks tegen de woorden van den hertog De Roca en verklaarde hem niet te erkenneu als lid dier partij. De hertog De Roca verliet hierop onmid dellijk de zaal. PORTUGAL. Naar uit Lissabon aan de T'moo gemeld wordt, ml de regeering elkea afstand van grondgebied op Mozambique beslist afwijzen. Een dynamiet bom ontplofte Donderdag avond voor de deur van den Spaanschen consul te Lissabon. De ruiten werden ver brijzeld, doch niemand gekwetst. S E R V I E. De president der Skuptchina heeft zijn ont slag ingediend, doch men gelooft niet dat de regeering het ml aannemen. In regeerings- kringen wordt gesproken van het ophanden zijn eener reconstructie van het ministerie. De minister van binnen!, zaken heeft bepaald dat Grieksche reizigers by het over schrijden der Servische grens telkens eene belasting van 5 francs zullen hebben te betalen. AMERIKA. De minister van buitenl. zaken der Ver- eenigde Staten, de lieer Blaine, spreekt zelf het gerucht, als zou hij voornemens zijn af te treden, beslist tegen. Zijne vrienden geiooven echter dat hij niet langer aan liet bewind zal blijven dan tot na de regeling van het ge schil in zake de robbenvangst in de Behrïng- zee, terwijl zijne democratische tegenstanders er natuurlijk op rekenen dat de aanstaande presidents-verkiezing hen spoedig van hem ontslaan zal. ZUID - AFRIKA. By het Britsdie dep. van koloniën is be richt ontvangen dat de spoorweg van de kaap kolonie naar de Transvaal voor het goederen vervoer naar Kroonstad in de Oranje-Vrijstaat 20 April a,s. en naar Viljoens-drift aan de Vaalrivier einde April zal worden geopend. De laatste plaats is 30 mijl van Johannesburg af. Onder algemeens deelneming is Spui geon [kin dei'd,tg ten grave gebracht. Geheel Zuid-London, waardoor de lijkstoet trok, was in rouw, De weg j was afgezet door meer dan 1 OHO politie agenten, t De passagiers op een trein naar Kansas waren Woensdag aan een vreeselijk gevaarblootgesteld. De machinist werd plotseling krankzinnig en wierp den stoker uit de machine, In woeste vaart holde de trein station op station voorbij, tot ein delijk een paar conducteuis op de noodkreten van de reizigers zich langs de loopplanken naar de machine begaven. Zij zagen den machinist aft een krankzinnige aan het stuken en sloegen hem toen op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neeiviel. Daarna brachten zij den trein, die een vaart van 100 mijl in 'tuur had bereikt, tot staan. Het voltrekken van doodvonnissen door een 1 Sterken elect i ischen stroom door het lichaam te Doch plotseling hield zij Op. Toen zij de oogen lachend naar den generaal opsloev, schrikte zij van die bleeke wangen en dreigend te zaaien ge lrokken wenkbrauwen. Op hare angstige vraag wat hem deerde zag hij haar een oogen blik roet een glimlach vol bit tere verachting aan draaide vervolgens de deur, die naar de voorkamer leidde in liet slot en sloot eveneens den uitgang naar de veranda. Teen trad hij roet de armen over den berst ge kruist op de verschrikte vrouw toe en sprak op een toon, waarin niets van zijne gewone galante rie te herkennen was; sik heb gezorgd, dat men ons niet kan beluis teren. Die voorzorg ben ik verschuldigd aan den naam van uwen echtgenoot en van mij, dien gij, ongelukkig genoeg, ook draagt. En nu zeg ik u, voor het aangezicht van Hem, die de harten kent, en in het verbuigen ziet en aan wiens wraskge* gericht niets en niemand vermag zich ie ont trekken, nu zeg ik u, dat gij het meest eerlooze en meest beklagenswaardige schepsel ztjt, ast er op Gods aaidbodero leeft; dat gij niet waardig leiden, schijnt in de Vereenigde Staten van Noord- Aroerik» voorgoed in de plaats gesteld te zijn van het voltrekken van doodvonnissen door ophanging of de guillotine. De weerzinwekkende teoneelen, die voorvielen bij bet terdoedbrengen van Kemmler, zijn door eene verbetering der toestel len niet meer mogelijk en de dood volgt thans onmiddellijk nadat de stroom door het lichaam is geleid. Pijnlijker indruk heb ik in lang niet verkregen, dan die het gevolg was van bet gewrijf en ge schrijf in de kranten over het Haagsche krank zinnigengesticht. Als ik bedenk, dat een lieve nabestaande zes jaar lang in datzelfde gesticht is verpleegd, dan bekruipt me een gevoel van weemoed, en mij niet alleen Ik kan dat maar niet van me afschudden, en toch En toet) kan ik al die geruchten maarniet geiooven. Wij hebben 'n ellendig spreekwoord urnen noemt geen koe bont of er is wei *n vlekje aan". Onze spreekwoorden makende voorouders hebben er wel meer gemaakt, die de kracht van 'n Evangelie hebben verworven, helaas. Bewijzen doet zoo'n spreekwoord niets. Ik geef hier mijn eigen er varing Zes jaren lang kwam ik nu al een aardigen tijd geleden wekelijks eenmaal in het Haagsche gesticht veer krankzinnigen. Telkenmale, bij het binnentreden, maakten die sombere gangen, dat sober verlicht spreekvertrek een neerdruk ken den indruk op mij en op degenen, die roet mij gingen. Maar dat was noch de schuld van den toeraaügen directeur die er nog is noch van iemand anders. *t Gesticht was nu eenmaal zoo. Ik be weer niet, dat krankzinnigen niet nog in veel grootere mate dat neerdrukkende gevoel moeten hebben gehadik voor mij zou een krankzin nigenhuis willen hebben te midden eener zoo mogelijk idyllische omgeving gelijk bijvoorbeeld Meer-en-berg gelegen isik beweer alleen, dat daaraan nu eenmaai niets te verandei en was en is. Daarna hield 't dan ook op. Nimmer met groote voldoening constateer ik dit nimmer bemerkte ik iels van al de mis bande li ogen en de ergerlijke dingen, die thans aan regenten, direc teur en personeel worden ten laste gelegd. De directeur ken ik als een humaanbraaf man zijne echtgenoote, sedert weinige maanden over leden, als een lieve vrouw. Van liet personeel weet ik weinig. Alleen herinner ik me éene vrouwelijke bediende *n knappe jonge vrouw, Mane heette ze, geloof ik die almede de lief derijkheid in persoon was. En voorts herinner ik me levendig de meewarigheid, waarmede de direc teur over zijne verpleegden sprakde zachtheid waarmee hij mot mijn lieve verpleegde omging. Bedrog is er in de wereld, veel bedrog; maar zoolang geen ernstig onderzoek de naakte feiten aan het licht heeft gebracht, weiger ik aan al de krantenartikelen geloof. In het Vaderland van Donderdag komt ein delijk een, zegge êen verpleegde, een pleit ten gunste van de in het gesticht ondervonden iielderijke behandeling afleggen. Ik hecht ook zijt een eervollen naam te dragen, waarop gij u tegenover de roenschan kunt beroemen, terwijl duizenden, die beter zijn dan gij, zich in het oog der wereld onteerd en geschandvlekt zien". Mevrouw Brückner stond een oogenblik ver bluft bij dezen ruwen uitval van den anders zoo beleefden en beschaafd zich uitdrukkende»» man. Zij trachtte tevergeefs zich rekenschap te geven van dit brutaal optreden. Toen zij van hare eer ste verbazing een weinig bekomen was, maakten verontwaardiging en toorn zich van haar meester. sik begrijp niet, mijnheer de generaal", sprak zij op scherpen toon, »wat u de stoutheid geeft in mijn eigen huis dergelijke taai tegen mij te voerenmaar wat het moge zijn, waardoor gij u gekrenkt acht, de woorden, die gij mij toevoegt, passen misschien op het exercitieveld tegenover recruien, niet hier. Gij schijnt niet wel bij uw verstand en daarom misschien te vetomschuldigen maar ik verkies mij niet bloot te stellen aan uwe krankzinnige uitvallen." Heeds strekte zij de hand uit naar de schel koord, doch de generaal trok haar met geweld daaraan niet al te veel waarde. Hoort maar eens hoe bijvoorbeeld in gestichten voor onds vrouwen en mannen altijd geklaagd wordt; dat schijnt een euvel te zijn waaraan alle verpleeg den in alle mogelijke gestichten mank gaan. W«- derkeerig verdienen gunstige getuigenissen niet altijd geloof, allerminst waar het krankzinnigen geldt, die dan toch, helaas, zelden of nooit volmaakt genezen kunnen worden. Ontslagen krankzinnigen zijn lieden, met wie men steeds de meest mogelijke voorzichtigheid moet be trachten, Hartelijk hoop ik, dat een onderzoek door bevoegden, met ernst en onpartijdigheid geleid, een uitkomst moge geven, die ons ge. sticht, of Iaat ik liever zeggen, den directeur en zijn personeel van alle blaam zuivert. En wat aangaat liet verplegen van krankzinnigen; wie nooit, nooit in zijn leven zijn geduid ver. leren heeft ten opzichte van menschen die bij hun volle verstand waren, die neme gerust den eersten steen op. De zoodanige is ten heilige, die aan 't hoofd verdiende te staan eener model-inrichting voor geesteszieken. Nog wat anders vraagt deze week om be- spieking. De zHaagsche Kunstkring" namelijk gaf driemaat achtereen' een uitvoering van zijn eersten kunstavond, en op het programma kwam een nummer voor, dat ik moeilijk zoo maar kon laten glippen. Die Haagsche Kunstkring", nauwelijks negen maanden oud, heeft reeds heel wat gepraesteerd. Hij ts een krachtige, frissche, jonge vereeniging, die alle kunsten omvat, en dus in zoovele afdee- lingen verdeeld is als er kunsten zijn, maar die- alien te zamen bijeengehouden worden dooréén bandde nieuwere uiting op kunstgebied. In dit laatste is de kring soms wel 'n weinig tekort geschoten, behalve op *t gebied van schilderkunst; maar dat zal wel veranderen, 't Publiek is een teere jongedame; 't laat zich niet maar zoo in eens voor overbluffende dingen steltenlangzamerhand meet het geleid worden in de richting, die den dood gezworen heeft van wat conventie heet. Wat er nu op dien kunstavond alzoo vertoond werd, zal mijn lezers weinig belang kunnen inboezemen. Het glanspunt ven den avond bestond in een navolging der verteoningen van de Chal- Ifoir te Parijs Chineesche schimmen in *t groot, met een allergeestigste» tekst van Marcel las Emants en een niet minder geestige muzikale begeleiding van Karei Text or schimmen die, naar aller oerdeel, uitstekend geslaagd zijn, ver toond als ze werden in een mystisch halfduister. Stampvolle zalen, alle drie de avonden, en een uitbundige vroolijkbcid zijn daarvoor wel de beste bewijzen. 't Zwaartepunt va» den avond lag evenwel voor hem, die de letteren beoefent, in een drama tisch tafereelop een miniatuur-looneeltja in twintig minuten afgespeeld. Auteur daarvan ia de heer Emants•Hij", is de korte titel, *t Tooneeltje zetf was opgeslagen en gestoffeerd; door schilders van naam, en ongeleofelijke moeite hebben ze zich daarvoor moeten geven, omdat bijvoorbeeld niet minder dan een zensondergang en een maneschijn meesten worden weergegeven. terug. Gloeiende verontwaardiging straalde uit zijne oogen, bij balde de vuist en mevrouw Brück ner zonk met een doordringenden gil op een stoel neer. «Als gij geen vrouw waart," riep de generaal met dreigend gebaar, «zou ik in staat zijn een ongeluk te begaan. Nu wi) ik mij niet aan u bezon digen, maar den naam van vrouw komt u niet meer toe, u, die uwe plichten als vrouw, uwe- plichten ais moeder met voeten treedt, ja, ook de- moederplichten, die zelfs de diepstgevallene heilig zijn. Wat beklaag ik mij, hier te zijn gekomen om getuige te zijn van zooveel laagheid al» ik mij nooit had kunnen voorstellen, dat in een menschen* hart, laat staan in een vrouwenhart, zou kunnen wonen. En toch moet ik weder bet lot zegenen, dat mij in staat beeft gesteld althans voor de we reld te verhoeden, dat door u onze naam met- schande worde overdekt." Wordt vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6