1 J A". 1892. Zaterdag 20 Februari. N°. 7954. Zesenyeert gste .Taarg-an^r- Bulten]andsolie Berichten. - o.to. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G K VER?" J. ODÉ. FRiNERIJE. Irt de Kamerzitting van gisteren heeft Hdrissé de regeering geïnterpelleerd over de redenen waarom het openbaar ministerie zich niet bemoeid heeft met het voorgevallene tusschen den minister Constans en den alge- vaardigde Laur. Door De Falüères werd ten antwoord gegeven dat liet openbaar ministerie geen termen had gevonden om eene vervol ging in te stellen. Eene daarop door Flérissé voorgestelde motie van orde, strekkende om de Kamer te doen verklaren dat de toepas sing van het recht voor allen gelijk behoort te zijn, werd aangenomen. Hubbard verzocht vervolgens de urgentie voor een wetsontwerp in zake de kerkelijke vereenigtngen. Naar aanleiding daarvan trad de minister De Freycinet in eene bestrijding van Paul de Gassagnac, verklarende dat deze tevergeefs -traoh(r Verdeeldheid te zaaien 1ÏÏ"de repubïïe'k. Het door de regeering ingediende wetsont werp, zeide hij verder, beoogt niet eene ver volging van de kerk. Sprekende van het manifest der kardinalen, zeide de minister dat daardoor het bewijs wordt geleverd, dat de opvattingen in zake de scheiding van kerk en staat niet meer dezelfde zijn als vroeger (beweging). De Heilige Stoel keurt van dat manifest niet alle onderdeelen goed. De minis ter bracht den paus hulde, wegens de door dezen betoonde sympathie voor Frankrijk, en veiklaarde ten slotte dat de regeering de urgentie aanvaardde, teneinde de behandeling van het wetsontwerp te bespoedigen, doch niet omdat zij het wilde beschouwd zien als eene inleiding tot de scheiding van kerk en staat. Wil de meerderheid die scheiding, dan bevele zy haar: aadere ministers echter dan de tegenwoordige zullen haar alsdan ten uit voer moeten brengen. Nadat Clémenceau nadere inlichtingen had •verzocht, zeide De FreycinetHet schijnt dat men de regeertng wii nopen eene uitspraak te doen over conclusion welke op verschil lende wijzen kunnen worden uitgelegd. Men stelle eene duidelijk omschreven formule; -daarop zal de regeering antwoorden. Floquet leest nu verschillende motiën van orde voor. De Freycinet aanvaardt de motie van orde, voorgesteld door Pourquéry, de •regeering uitnoodigende de repubükeinsche 'politiek voort te zetten. Picbon verlangt den voorrang voor eene motie, behelzende dat de Kamer overtuigd is van de noodzakelijkheid dat de strijd van het burgerlijk gezag tegen de kerk worde voortgezet. Dit wordt verworpen. De Freycinet verklaart dat als de Kamer de motie-Pourquéry niet aanneemt, het be wind ia! worden overgedragen aan andere .handen. De motie-Pourquéry wordt daarop verwor pen met 304 tegen 202 stemmen. De mini-ters verlaten de zaal. Er wordt nu eene hoofdelijke stemming gehouden over de molie-Pichon, welke ver worpen wordt met 299 tegen 131 stemmen. Er bepischt groote beweging; het centrum geelt teekenen van blijdschap. De urgentie van het wetsontwerp betref- fende de kerkelijke vereenigingen wordt ver- woipen met 206 tegen 246 stemmen. De zittmg wordt te acht uur des avonds opgeheven. Onmiddellijk nadat gisteravond de Kamer was uiteengegaan, heeft het geheele minis terie ontslag genomen. Het gerucht loopt dat president Carnet heeft geweigerd het ontslag van het ministerie aan te nernen, doch eenige ministers zouden echter niet bereid zijn hunne zetels te behouden. Men verwacht het opti eden van een cabinet <Taffaire,; van protectionistische strekking onder voorzitterschap van den heer Méline, 1» I T S C lï t JL S De Rijksdag bracht Woensdag de beraad slaging ten einde over de oorlogsbegrooting, afdeeling militaire rechtspleging, met de daai bij ingediende voorstellen, Het eerste deel van het voorstel Bubl—Richter, betref fende de herziening van het recht om klach ten in te dienen, inzonderheid over de ver plichting van mishandelde soldaten tot het ndieneu van klaagschriften, werd met 122 tegen 120 stemmen verworpen. Het tweede deel van hetzelfde voorstel, aangaande her ziening van de militaire strafwetgeving, de eerlijkheid en zelfstandigheid der rechters en de openbaarheid van liet mondeling ver hoor, werd aangenomen met 143 tegen 100 stemmen. Voor deze stemming was het voorstel der commissie, tot vergemakkelijking van het recht om klachten in te dienen, goedgekeurd. Het voorstel, strekkende tot opwekking van den godsdienstzin by de sol daten, werd verworpen. Bij het parlementair diner by Caprivi waren het bureau van het Huis van afgevaardigden, de schoolwetcommissie en de ministers aan wezig. De keizer, die met prins Heinrich was gekomen, was aan tafel zeer opgewekt en voerde een levendig gesprek over verschillende onderwerpen, maar niet over politiek. Eerst na twaalven ging hy naar huis. De Kolnische Zeitung zegt*. Alle vóór ons liggende berichten omtrent de schoolwet- quaestve stemmen hierin overeen, dat de keizer ten stelligste verlangt, in overleg met de vrye conservatieven en nationaal-) iberaleu de school wet tot stand te brengen, In de zittingen der commissie van rapporteurs hebben de conservatieven nog geene geneigdheid aan den dag gelegd om rich aan de centrum- party te onttrekkenmaar toch zullen ial- rjjke conservatieve afgevaardigden de overtui ging hebben verkregen, dat zy in den geest der kiezers zullen handelen wanneer zij er toe medewet ken om het ministerie af te bren gen van de zandbank, waarop het met zijne clerieaal-comervatieve politiek is vastgeraakt. Zooveel te opmeikeiijker is het, dat de minister-president nog altoos voor het ontwerp in de bres springt. Zij, die met het voorstel staan of vallen, trachten nu blijkbaar den schrik voor eene »groote liberale pattij" voor hunne bedoelingen te exploiteeren en blijven daartoe het reeds afgedane sprookje eener samenzvvet ing opdisschen. Wie nog beweert dat de nationaal-libeialen naar eene verzoe ning roet de vrijzinnigen 1 lebben gejaagd en wie derhalve het echoolwet-ontwerp als een welkom voorwendsel tot de Rut li-scène" beschouwt, verdraait de gelteele zaak.Wie het ontwerp kende en niet kou vooruitzien welke uitwerking bet op de openbare ineeningzou ebben, heeft geen staatsmansblik en geeoe aanraking met de groote stroomrogen van ons nationaal gevoel. De toenadering tusschen de liberale vrtyende versterking der liberale gedachtede herleving der vrije individua listische wereldbeschouwing was de natuur lijke terugslag tegen de capitulatie met het ul tram on tan isme tegen de poging om den kamp tusschen tegenovergestelde denkwijzen door uiterlijke middelen van staatsmacht te doen beslissen in sti tjd met de nationale en staatsbelangen. Naar het heet, worden sedert enkele dagen te Gmunden weder onderhandelingen gevoerd tusschen een lid van 's keizers hofhoudingen den hertog van Cumberland, Volgens som mige bladen zou er sprake zijn van eene regeling der Welfenfondsen, en zou den hertog opnieuw zijn aangeboden hem een gedeelte der in beslag genomen bezittingen van den laatsten koning van Hannover uit te keeren, wanneer hij van zijne aanspraken op den Hannoverschen troon afstand doet: de Pcs- sijsche Zeitgbeweert zelfs dat den hertog onder die voorwaarde de teruggave van het hertogdom Brunswijk is aangeboden. B E L <J I E. De sectiën der Kamer hebben gisteren de beraadslaging voortgezet over het herzïenitigs- ontwerp. In de le sectie is het referendum aange nomen met 13 stemmen tegen 3; in de 3e met 11 stemmen tegen 4, en 3 onthoudin gen; in de 5e met 8 stemmen tegen 5 en 4 onthoudingen. "Verworpen werd het refe rendum in de 2e, 4e en 6e sectie, in het ge heel met 21 stemmen tegen, 17 voor, en 7 onthoudingen. Alles bijeengenomen werden dus uitgebracht 49 stemmen ten gunste van het referendum des konings, 33 er tegen, en 14 onthoudingen. Van de 138 afgevaar digden hebben er slechts 96 aan deze stem mingen deelgenomen. Verscheidene leden der rechterzijde hebben intussclien verklaard, dat zij als het ware voor waai del ijk, en bij wijze v.ui formaliteit, voor bet referendum stemden, opdat dit door de Kamer in behandeling genomen zou kun nen wordeo. E Jt HELA N II. Kj het Lageriiuis zyn voorstellen inge diend tol afschaffing der staatskerk in Schot land en tot aankoop van alle telephoonlijnen door den staat. In het Lagerhuis heeft Balfour een wets ontwerp ingediend beti effende het plaatsetijk bestuur in Ierland. liet beoogt de vorming van graafschappen en districts rad en, wier leden gekozen zouden worden door de be volking, behalve een zeker getal, die door de autoriteiten zouden woiden benoemd. Deze raden zouden ontbonden kunnen worden op grond van rechterlijke uitspraak en door den onderkoning, in geval van zekere strafbare handelingen, omkooperij enz. Het ontwerp kon geen genade vinden in de oogen der oppositie en van de nationalisten, doch is niettemin in eerste lering aangenomen. Bij het Lagerhuis zijn motien ingediend, strekkende om te geraken lot de afschaffing van de staatskeik In Schotland, en tot aan koop van staatswege van de bestaande tele- pt toon netten. OOSTENRIJK. De keizerin is bijna geheel hersteld. Reeds binnen enkele dagen zal zij hare kamer kun nen verlaten. De regeering heeft bij den Ryksraad een ontwerp ingediend tot toekenning van een bedrag van 300,000 florijnen ten behoeve der hongersnoodlijdenden in Galicië en van 500,000 florijnen tot verleening van buiten gewone hulp aan beambten der staatsspoor wegen. Het Woensdag verschenen manifest der oud-Czechische party is zeer gematigd van toon. Het erkent dat het Duitse h-Czechisch vergelijk niet in strijd is met de grondwet of gevaarlijk voor de eenheid des rijjks, maar dat de omstandigheden hen noodzaken het aan te nemen onder voorbehoud, teneinde te voorkomen dat de bepalingen daarvan worden uitgevoerd in strijd met de bedoelingen ten voordeele van slechts een der partyen. Zoo lang zij op het punt van gelijkstelling der beide talen en hervorming van het kiesrecht geen voldoening hebben verkregen, zullen de oud-Gzechen volharden in de houding, aan het eind der laatste zitting van den Landdag aangenomen. SPANJE. Tengevolge van ongesteldheid der koningin- regentes is de vergadering van den minister raad verdaagd. iBOSNi'liKNT'spHiJSper ti wait aal Franco per postdoor liet fjeheele Rijk Afïoiiileilijke nummers f iMh. - 2.50. BOTKKiTRlAT, E 3 7. AwTEnTSSTiEPaus: vso 1—1 ft gewone regels wet inbegrip wn eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer - 0,10 Dim waai. geplaatst wnr.U tegen twekwaaI. berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1