Tal van personen zijn voor eenige dagen te Barcelona gevangengenomen, onder welke verscheidene Franschen en Italianen, die er aan het hoofd stonden der anarchistische beweging. In liet huis van een dier Franschen werd een bundel papieren gevonden, hou dende de briefwisseling met anarchistische vereenigingen in de geheele wereld. Die schrifturen moeten veel licht verspreiden over zaken, tot nu toe in het duister gehuld. Er werden ook twiuilf zwaar gevulde en van lontkoorden voorziene ontplofbare bommen ontdekt. Net is voor liet overige zoogoed als zeker, dat de persoon, die te voren op de Plaza Real gedood was en waarschijnlijk geen tijd Imd gevonden om te vluchten, zelf de bom geworpen hadal tl mus zijne zakken waren gevuld met papieren uitknipsels over het verhandelde in anarchistische vergaderingen, met handgranaten, enz. finder de gevangengenomen personen be vindt zich een uiterst gevaarlijk tnensch, Emilio Hugas genaamd, die reeds sedert jaar door de politie opgespoord werd en op wiens aanhouding generaal Blanco voor twee jaren cene piemic vnri 50<l du ros had hi (gelooid. Allo gevangenen waren opliet oogenblik dat zij gegrepen werden tot de tanden gewapend. De zaal hunner bijeenkomst was met zwart behangen en voorzien van het opschrift Gedenkt de slachtoffers van Xeres". 1* 0 IE T IT ti A t. De Kamer heeft definitief de financieels voorstellen aangenomen, strekkende tot ver- hooging der belastingen en tot het treffen eener verstandhouding met de buitenlandsche financiers. K O K E N I De uitslag d<*r verkiezingen voorden Senaat is dat de conservatieven in het eersle college 42de oppositie slechts 9 zetels gewonnen hebben. In beide Kamers beschikt de regee- ring dus over eene krachtige meerderheid. jiiiiiimiliimlsoko lierieiile 11. SCHIEDAM, 10 Februari 1802. De voorstelling van «Stadslucht" in onzen schouwburg was gisteravond druk bezocht, hetgeen brj de opvoering van zulk een karak ters luk bij uitnemend beid geen verwondering zal harm. «Stadslucht" toch is een blijspel waarin ieder acteur en actrice een karakte ristieke rol vervult, waarin iedere rol iets te zeggen, te beteekenen heeft. Uit het leven gegrepen is de belnngryke inhoud, geestig, bespottelijk vaak zijn sommige personen en scènes, maar niettemin zijn de schrijver." ge bleven binnen de perken van het natuurlijke en hebben zij hun geestesproduct niet doen mank gaan aan bombast en onnatuur. En wat de bezetting der rollen betreft het puikje van het personeel der vercertigde RoUerctanische tooneelïsten trad op. Verdien stelijk acteerde de heer Van Kerckhoven als de fabrikant Sehroter, die uit vrees voor het geluk van zjjn kind, een afkeer heelt van al wat grootsteedse!) is en zelfs na het huwelijk zijner dochter uog meermalen een onaan gename woordenwisseling heeft met zijn schoonzoon, die in de kleinere plaats maar niet gewennen kan. Ten slotte echter is de vader niet meer bestand tenen den alge- meenen aandrang en gaat naar Berlijn. Geheel in zijne rol was de heer Tartaud als Frits Fiemming, die tot op het laatst van 't stuk als man van karakter zijne principes hand haaft, ondanks de vele invloeden tot wijziging daarvan op hem geoefend. Een voorbeeldige vrouw is Sabine (mej, Altda Klein), die zoo geheel met haren echtgenoot meeleeft, in alle Opzichten een met hem is. Hoe naïef treedt zij tegenover haar hardnek kigen vader op, die, aanvankelijk niets van hare vet loving wil lende wetenten slotte toestemt onder de voorwaarde dat zij en haar echtgenoot zich zullen opsluiten en begraven in een plaatsje, waar liet intellect het onderspit meel delven voor conventioneele vormen en kleingeestige, bekrompen denkbeelden. Eer, oogenblik echter dreigt haar geloof, hare zelfstandigheid te wan kelen tengevolge van het giftig mad, door lastertongen gestrooidtreffend is dat tooneel- tjewaarin we man en vrouw een teedere samenspraak zien houden over plannen voor de toekomst, waarbij de liefhebbende vrouw in het belang van haren echtvriend ten slotte niet toegeeft aan de kleinsteedsche bekrom penheid. Welverdiend was hier liet luid applaus. Welk een geheel andere rot speelt het echtpaar Lenz {de heer Henri de Fries en mevr. Van Eysden Vink). In tegenstelling van liet vorige echtpaar, zijn deze twee het niet eens en haalt de man zich door voort durend uitgaan een welverdiende berisping op den hals. Hoe goed blijft ook deze vrouw in haat' rol; zij waarschuwt haar man en ver maant hem ernstig, maar toch getuigt haar toon van neiging lot toenadering. De vervui ling dezer rol was aan goede handen toe vertrouwd. Een aangename verschijning is dokter Crusius (de heer D, Haspels), Wat leeft dat oude, verschrompelde gelaat op bij de ont moeting van een Berlijner, wien hij hulpen steun toezegt voor zijne plannen tot ontvluch ting naar Berlijn. Hoe herleeft in hem de oud-student en stelt hij zich schadeloos voor zijn 30-jarige levend-begraving, zoodat hij zich zelf-, tegen zijn heerschzuchtige vrouw verzet en de Berlynsche reünie gaat bijwonen. Wel zijn de middelen ter ontkommg wat kras en opzienbarend, maar voor iemand, die uit een langdurige gevangenschap in vrijheid komt, zijn zij alleszins te billijken. Meesterlijk was het spel van den heer Haspels. Bij de overige rollen zullen wij niet uitvoerig stilstaan, doch alleen ver lelden, dat ook die naar waarde werden vertolkt. De heer Van Eysdeit, als Bernard Gempe, wekte het mede lijden op wegens zijn steeds te laat komen met goede denkbeelden en plannen en zijne heihanldt'iyU vruclitelooze pogingen tot een verovering op het selioone geslacht, in bet belang van anderen. De dames CoefinghV< derman en Faa^en Van Velzen kweten zich eveneens goed van hare niet zeer dankbare taak; zij waren voortreffelijke typen van bemoeizieke losteranrsters. Het voorstuk je sVóor het diner", dat in den heer en mevrouw Van EysdenVink goede vertolkers vond, is vrij onbeduidend. Het onderwei p is een gesprek tusschen een zenuwachtige vrouw en haren man over het ophanden zijnde diner, welke eerste door overprikkel) itg Inn er zenuwen tier haalde malen in zwijm valL Het Scluediunsche publiek, dat deze voor stelling Uijwoigle. zal ongetwijfeld met ons den wensclt koesteren, dat meermalen derge lijke leerrijke, geestige toonee[stukken hier ter slede zullen worden opgevoerd, zoowel tot bevordering van goeden smaak als tot vorming van liet karakter. Aan de Arnh. Ot. woi-dt uit Den Haag gemeld, dat de minister \an oorlog, tenge volge der gemaakte opmerkingen, zyne nood wet zal intn-kken en op het voorbeeld zijner voorgangers zich tot eene voordracht ter vei letiging van den diensttijd voor twee lich tingen zal bepalen. Naar wij vernemen, is het adres van pl. m, 45,0l'0 ingezetenen in den lande tegen de toe passing der coopcnitiewet door H. M. in han den gesteld van den minister van justitie, aan wiens departement, het een punt van onderzoek uitmaakt in verband met de voorstellen der staatscommissie betreffende de nuamlooze vennootschappen. (Avon dp.) De centrale liberale ki es v e reen i ging iu het district Alkmaar heelt lieden deu lieer rnr. VV. van der Kaay met eenparige stemmen can- didaat gesu 1voor het iiJiuu.ilschup der Tweede Kamer. Naar wij vernemen, bestaat bij de officieren der rijdende artillerie bet voornemen om in het volgend jaar het 100-jarig bestaan van dat korps op feestelijk wijze te herdenken. Ook een aautal oud-officieren van dat wapen zullen daaraan deelnemen. Naar aanleiding van de aaneensluiting van vele suikerraffinadeur in de Vei-eenigde Staten en elders, ten doel hebbende de ruwe suiker prijzen te drukken, is bij eenige beetwortel- suikerfabrikanten in Nederland de vraag ont staan of zij niet zeiven hunne ruwe suikers bij lage prijzen in de aanstaande campagne zullen gaan raffineereu. Wordt dit plan door gevoerd, dan zal in de suikerindustrie eene groote omwenteling plaats vinden. Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht is de typhus (fei-ris typkoïdea) te Kat wij k-aan-Zee epidemisch heerschende verklaard. Er kwamen nogal eenige gevallen met doodelijken afloop voor. Het gebruik van onzuiver drinkwater, alsmede liet dikwijls zonder noodzaak bezoeken van lijders werkte de uitbreiding der ziekte in de hand. Ten behoeve der verschillende instellingen der rijks-universiteit te Leiden heeft de heer C. J, Hering te Paramaribo, van wten liet rijk reeds vroeger belangrijke geschenken ontving, eene verzameling van 279 boekwerken, meest alle over Amerika handelende en te zamen 436 boekdeelen vormende, ten geschenke ge geven. Naar aanleiding van het initiatief, door de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" genomen, ter opriehting van v o k S k r e- dietbanken, stelt het Handelsblad het groote nut van dergelijke inrichtingen in het licht. «Tal van kleine landbouwers, neringdoen den, kleine bazen zouden gaarne een behoor lijke, zelfs ruime rente betalen, indien zjj de noodige gelden voor hun bedrijf konden opnemen en allengs uit de gemaakte winsten afbetalen. Zij verlangen geen philanthropic, maar gewoon krediet, vertrouwen in hun eerlijkheid om het geleende prompt af te doen. Zij kunnen wel geld krijgen maar op welke voorwaarden 1 Meestal slechts door buitensporig hooge rente, vaak met verpanding van een of ander stuk goed, en zijn dan veelal overgegeven aan geldschieters, die hun bij tegenspoed tot den laats ten cent ontnemen en hen tot den bedelstaf brengen. Zjjn die menschen niet te helpen 1 Geluk kig behoeft het antwoord niet ontkennend te luiden. De machtige hefboom van onze eeuw de associatiede vereeniging, die tal van kleine krachten tot een groote verbindt, de toepassing van het oude «eendracht maakt macht" op stoffelijk gebied kan ook hier uil komst brengen. Duitschland, dat thans reeds ongeveer 2300 kredietbanken voor kleine steden en dorpen bezit, heeft getoond welke kracht in die samenwerking is gelegen." Dat dergelijke instellingen ook hier te lande mogelyk zijn, bewijzen de enkele reeds be staande, b.v. de Haagsche spaar- en voor schotbank, in 1375 opgericht, en die allerminst een kwijnend leven leidt. «Zullen nu" zegt het Handelsblad ten slotte «de volksbanken, waar de landbou wer, de kleine industrieel de neringdoende niet uit plfilanthropiemaar als gewoon krediet, voor matige rente voorschot kan erlangen, als paddenstoelen uit den grond rijzen Wie ons volk kent, zal dit niet ver wachten: «de kat uit den boom zien" is een echt Nederlandse!) spreekwoord, en geldt ten plattelande schier overal. Eenige jaren geleden deelden wij mede, hoe een dorpsburgemeester in Frankrijk de boeren er toe bracht de nieuwerwetsche werktuigen te gebruiken. Hij hield daarover geen lange betoogen maar schafte zich zelf er eenige aan. Toen de boeren bemerkten hoeveel vlugger de veldarbeid bij hun burge meester daarmede ging en hoeveel ruimer de opbrengst was, vroeg eerst een, dan een tweede de machines ter leen, om 't ook eens te beproeven. Schijnbaar aarzelend stond de burgemeester het toe en toen duurde het niet lang of allen wilden ze gebruiken en er huur voor betalen. Ten slotte weiden de machines voor gezamenlijke rekening van alle boeren, b kleine afbetaling, overgenomen, en allengs meer aangeschaft langs coöpe ratieven weq. Zoo zal het ook roet die vooi'schot-volks banken gaan. Zij zullen bij tien- en honderd tallen komen, als er maar eerst op enkele plaatsen eenige zijn verrezen en haar nut is gebleken. Daarvoor nu wordt op de depar tementen van het Nut gerekend en op de medewerking van mannen en ook vrou wen «van goeden wille". Door het voor beeld moet de klasse der bevolking, die er 't meest behoefte aan heeft, de macht der vereeniging van van eigen hulp ook voor het verkrijgen van krediet leeren kennen." »De staal behoort in het algemeen belang datgene te verrichten, wat nuttig is, wat de hand vindt om te doen, en wat hij zonder bezwaar kan doen. Het utiliteitsbeginsel moet hier heerschende zijn." Aldus lezen we in de brochure, getiteldr «Naar aanleiding van het tienjarig bestaan der Rijkspostspaarbank" door P, J. F. du Bois, hoofdcommies ter directie dier bank. Of de staat welgedaan heeft, onder zijne bemoeiingen «het sparen" op te nemen,kan blijken uit het aantal boekjes, dat op 31 Dec, 4890 in omloop was. Dit getal bedroeg tweehonderd een en tachtig duizend acht honderd zeventig, met een saldo van een en twintig en een kwart millioen gulden. Deze- cijfers zijn te welsprekend, om er tot toelich ting nog iets bij te voegen. "We vernemen verder uit het werkje van den heer Du Bois, dat het sparen in ons va derland van jaar tot jaar toeneemt. Wel gin gen tengevolge van de oprichting van de- rijkspostspaarbank 23 betrekkelijk kleine- spaarbanken te niet, maar niettegenstaande het aantal inleggers bij de rijkspostspaarbank met ieder jaar belangrijk is toegenomen, was dit eveneens het geval bij de meeste instel lingen van de departementen der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen". Zoo steeg o. a, in tien jaar lijds de Spreng in de Nutsspnarbank te 's-Gravenhage 266 pCt. en de uitbetaling tot 279 pCt.niet tegenstaande de rijkspostspaarbank in 4S8t werd opgericht, "Wenschelijk wordt het door den heer Da Bois geacht, dat het rentegevend maximum, dat is de som, die een inlegger hoogstens in de rijkspostspaarbank kan plaatsen, worde ver hoogd die som bedraagt thans achthonderd gulden, 't welk bij de buitenlandsche spaar banken bijna algemeen het geval is. Er zijn thans in ons land 1206 postkanto ren aan welke de dienst der spaarbank is opgedragen, terwijl het directiepersoneel te- Amsterdam tot 49 ambtenaren is geklommen- We bevelen deze nuttige instelling zeer in de aandacht onzer lezers aan. In Den Haag hebben de laatste dagen des avonds volksverzamelingen plaats vóór het krankzinnigengesticht. Dinsdagavond was het zelfs zóo druk, dat de politie ruimte moest maken. Van de onthullingen van mevrouw Staten- over het Haagsche krankzinnigengesticht is reeds partij getrokken door een tooneel- sch ijver. Hare brochure is verwerkt tot een drama, dat te 's-Gravenhage reeds werd opge voerd en nu ook te Amsterdam in «Tivolt" zal worden vertoond. Tegen een der saarngescholeneu te Jubbega- op Maandagochtend is o. a. ook preces-ver-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2