Gemengde Berichten. Land- en Tu ibouw. 0 n d e r w ijs. V i s s c h e r ij. Armenzorg. basil opgemaakt, omdat Irij de marechaussees bedreigde, hen te zullen doodsteken. ■a Ook de burgemeester van 's-Bosch heeft de opvoering van s Ni niche", die n.s. Zondag zou plaats hebben, verboden. Eenige Nederl. dames hebben, in navolging van haar Engelsehe zusters, hi ei' een bond opgericht ter best lijding eener gruwelmode, nl, de belachelijke en ergerlijke gewoonte om hoeden en kleeren met vogels op te sieren. Geen twijfel of duizenden Holl. vrouwen zullen, hetzij lid wordende, hetzij buiten den bond blijvende, zijn doel willen steunen. Het bestuur van den bond bestaat uit de damesdouairière De Jong van Beek en Donk, geb. gravin Nahuijs, Hintham bij *s-Bosch; mevrouw Goehoop, geb. De Jong van Beek en Donk, Laan v. Meerder voort 55, "s-Graven- hage; jonkvrouw© A. A, Pompe van Meer- dervoort, huize »Eversdijk", Biezelinge; mejuffrouw C. R. van Eelde, Ctitharijnesingel 57, Utrecht; jonkvrouwe C. baronesse Taets van Atnerongen, Anna-Paulownastraat 60, 's-Gravenliage, en jonkvrouwe Elsa de Jong van Beek en Donk, secretaresse, Hintham bij 's-Bosch. Te Rotterdam zijn gisteren van gemeente wege tot opruiming van de sneeuw, tegen het gewone loon van fl.50 per dag, ruim 1100 losse werklieden in dienst gesteld. Op een kantoor te Rotterdam is gisteren een valsuhe gulden ontvangen. Het bootje van den aan den Hoek-van- Holland verongelukten D. Smits, van Spijke- nisse is zeer beschadigd onder een der bagger machines gevonden. Het lijk is vermoedelijk door de eb mee naar zee gedreven. Men schrijft ons uit Amsterdam, 17 Februari. Heden hadden zich wederom honderden nieuwsgierigen op de Handelskade bij de groote stoomkraan verzameld, om van het ophalen en laden van de walvisch getuigen te zijn. Met het ophalen ging het voorspoediger dan gis teren. Het gelukte nu werkelijk het dier niet alleen boven water, maar ook op de stellingen, die men op de Keulsche aak getimmerd had, te plaatsen, Met het keeren ging het minder voorspoedig. Het zeemonster lag hedenmiddag echter al op dene zijde en zal dus morgen wel in de behoorlijke houding zijn gebracht. De reuk welke het beest afgeeft, is allesbe halve balsamiek. Men gelooft echter, dat het gevaarte reukeloos zal worden, wanneer het balsemen, dat door een hoogleeraar uit Ber lijn morgen of overmorgen zal worden ver richt, heeft plaats gehad. Toen het dier boven water kwam, ontlastte zich zooveel water uit het cadaver, dat het ongeveer tweederde van zijn omvang verloor. (II. Ct Op het stadhuis te Amsterdam had Woens dag bij het gratis voltrekken van huwelijken de ^plechtigheid" plaats van de echtverbinte nis van een ternauwernood 39-jarigen man met een 70-jarige vrouw. Hij een kerel in de kracht van zijn leven, zij een verschrom pelde bijna stekeblinde bedelares, in het dagelijksch leven getooid met een groote groene klep en levende van het medelijden van anderen. Rotterdam, De beruchte inbreker en dief A. G. Kof'Jeberg, die den 4n dezer aan de bewaking der rqks veld wacht, in liet ge rechtsgebouw alhier, wist te ontkomen, is gisterochtend te 5V2 uur door twee agenten van politie op de Verlengde Kruiskade, op weg naar zijne aan de Gouvernestraat wonende moeder aangehouden en naar de gevangenis overgebracht, Hij had zich, volgens zijne ver klaring, na zyne ontvluchting opgehouden te 's-Hage, Leiden en Arnhem, vanwaar .hij naar Rotterdam is teruggekeerd en zich in den omtrek heeft weten schuil te houden. 's-dravenhagc. H. M. de Koningin- Regentes zal op 26 Februari as. eene soi ree musicale geven. aare Majesteiten hebben hedenvoormiddag, door den adjudant kapitein De Ranitz gene raal V rspyck doen complimenteeren en ge- lukwensdien met zijn zeventigsten verjaardag. S' Graven hoge. Heden werd aan den luit.-generaal jln-, G. Verspyck, ter gelegen- heid van zijn 70u verjaardag, door een com missie, bestaande uit de fieerenW. A. van Rees, id van de. Rekenkamer, oud O.-I, officier; A. W. Egter van Wisse kerke, oud kolonel der genieJ. H, Romswinckel, oud- generaal-majoor; M. A. E. Phafr, oud-luitenant kolonel. en G. <le Wijs, oud-rnajoor, een huldeblijk aangebodenuit naam van een groot aantal gepensiointeerde en actieve offi cieren van het O.-I. leger, waaronder ook officieren, die van het Ned. leger bij het Indische gedetacheerd zijn geweest. Iet huldeblijk, bestaande uit een bronzen beeld van Barbed ienne, voorstellende le cou rage militaire, door den beeld bouwer P. nbois, was vergezeld van een album met de namen der deelnemers. Leiden. Bij het gisteren door de Koning innen gebrachte bezoek aan het rijks-museum voor natuurlijke historie had een aardige ge beurtenis plaats. Dezer dagen was uit Indië een nieuwe bezending vogels ontvangen. Daar onder beviadt zich een tot hiertoe onbekend exemplaar, door den conservator Eüttikofer ontdekt. Aan de Regentes werd nu verlof gevraagd dit vogeltje den naam van Koningin Wühel- miua (Uieaeurn Wühelminae) te mogen geven, gelijk voor tal van jaren ook een vogel naar j 2. M. Koning Willem 111 werd genoemd, hetgeen door H. M. gaarne werd toegestaan. Noode verlieten ÏIH. MM. het museum, onder herhaalde betuigingen van ingenomenheid en bewondering. Bij het bezoek aan de Lakenhal trokken vooral de stukken die op het beleg van Leiden betrekkinghebben en de schilderijen in de kunstzaal voor enkele jaren door den heer Harteveld aan 't museum geschonken de bijzondere aandacht van het hooge gezelschap, HH, MM. moesten, daar het ongeveer vier uur was, haar bezoek zeer bekorten, maar I beloofden, evenals in liet museum van natuur- lijke historie, het later te zullen herhalen. De Koningin-Regentes verzekerde den direc teur vao het laatstgenoemde museum, dat j haar stellig voornemen was om de jonge Koningin, over eenige jaren, meer geregeld kennis te doen maken met al de onderdeden van de beroemde verzameling. Vóór de kazerne der artillerie, waar de stoet langs trok, was een keurige decoratie aangebracht en stonden eenige versierde stuk ken geschut. Daverend gejuich weerklonk toen de stoet het gebouw van de kweekschool voor de zee vaart, naast die kazerne, passeerde. De jonge Janmaats stonden deels voor het hek ge schaard, anderdeels paradeerden zij in het want vau het wachtschip, en aan hun hoera's en het gewuif met de mutsen scheen schier geen einde te komen. Blijkens berichten van Woensdag is er in het westen van Duitschland zooveel sneeuw gevallen, dat op verscheidene plaatsen hot spoorwegverkeer aanmerkelijk belemmerd was. De trein van Bazel naar Keulen was bij Landau drie uren in de sneeuw blijven steken. Te Keulen zijn de treinen utt Parijs en Oston de mei twee uren vertraging aangekomen, Te Trier hadden alle treinen groote vertraging. Te Frankfort en omstreken heeft het dria dagen aanhoudend zoo gesneeuwd, dat verscheidene postbezen dingen waren weggebleven. Ook bij Rap- penau is een trein in de sneeuw blijven steken. Dergelijke belichten komen ook uit Mnnubeitn, Metz enz. Da Dultscbe bladen erkennen eenparig, dat Witdenbruch, in weerwil der keizerlijke bescher ming. met het s Hei li ge Lachen" de tooneel let terkunde een prul rijker heeft gemaakt. Op een paar plaatsen in Frankrijk heeft men getracht, op het vooi beeld der proeven, in Amerika en Engelsrb Iudid genomen, wolk- en regenver- mïng te verkrijgen door groote hoeveelheden rook. Naar gemeld wordt, zouden in de wijngaarden van Gii'omle deze proeven met succes zijn bekroond. Zij werden bijgewoond door eenige officieren, die wenschlen te onderzoeken of men door hetzelfde middel troepeiunassa's in tijd tan oorlog onzicht baar kun maken. Een wonderbaarlijk rekenaar, de 24-jarige Jacques luaudi, die reeds als kind van zich deed spreken, heelt dezer dagen in de Academie van Wetenschappen" te Parijs groot opzien verwekt. Men gal hem daar sommen op ooi uit het hoofd Uit te rekenen, die een gewoon sterveling, zelfs al is hij een reken liefheb ber, verbijsteren zouden maar hij loste ze op in verwonderlijk koi ten tijd en met bet grootste gemak een aftreksom van trillioeneu (twee getallen van 19 cijfers), ingewik kelde tweede en derde uiacblsbereketiingen zelfs een pnar te gelijk het uitrekenen van den dog der week, waai op een ver verwijderde datum als de ffe Maart 1822 was gevallen, enz. En al zijne zoo vlug gegeven antwoorden bleken juist als men ze narekende. De geleerde heeren waren een en al verbazing over die proeven van mnetnoiedmiek en zij be noemden eene com missie, waarvan 'o. a. ook prof. Charcot lid is, om zich rekenschap te geven van de methode, waarnaar deze rekenaar te werk gaat. Te So les mes, in bet Fransche departement du Notd, had Woensdagnacht een vreesehjk oulieil plaats. Bij een bi and in een winkel drongen eenige burgen, het gebuuw binnen om te helpen redden. Ongelukkig stortten de muren in, zoodat de be hulpzame personen onder het puin bedolven wer den. ten bunner werd spoed'g met zware brand wonden van onder de pumhuopen te voorschijn gebracht. Des ochtends vond men echter reeds eenige ijken; men vreest dat nog drie personen zijn omgekomen. De vermaarde Afrika-reiziger dr. Wilhelm Junker is te St.-Petersburg overleden. Hij was de vriend en metgezel van generaal Gordon en bracht in 1887 to Knno aan Stanley uitvoerige berichten omtrent den toestand van Emin Paella. Mij deed ook persoonlijk zeer belangrijke onder zoekingen in liet zwarte werelddeel" en schreef daarover een werk; »Mijnu onderzoekingen in Afrika", dat in verscheidene talen is overgebi acht. Aan Georg Brandos is door de nieuwe univer siteit te Chicago het hongleeraarsambt in de Noorse he literatuur aangeboden, tegen een honorarium van 25,000 kronen in het jaar. Volgens Aftonbludet zal de heer Brandes het aanbod waarschijnlijk niet aannemen. De eerste kolonie van Hirsch in de Vereenigde Staten, voor de vestiging van Russische Joodscbe uitgewekenen, is opgericht in het district Cape May, inden staat New-Jersey. Woodbine", zooals deze kolonie heet, bestaat uit ruim 2000 hectaren grond, geschikt voor boerenbedrijf. Men zal zich daar hoofdzakelijk toeleggen op groenten teelt en het inleggen, op de vervaardiging van schoen werk, kleederen en glas. Tweehonderd vijftig ge zinnen kunnen in Woodbine een onderkomen vinden en ieder landbouwer krijgt eer, stuk grond van zes hectaren tegen den kostenden prijs, het geen vergroot wordt, nadat hij heeft getoond ge schikt te zijn. Enkele buizen zijn reeds bewoond, terwijl vele kolonisten tijdelijke kwartieren hebben betrokken. Er worden wegen aangelegd en putten geboord. De opvoeding der kinderen zal er een onderwerp van bijzondere studie zijn. Het departement van landbouw in Engeland heeft bepaald dat de veemaikt te Islington den -0n dezer weer geopend zal worden. Op een landgoed bij llaywardstieath in Sussex zijn 51 koeien en 42 schapen demr mond- en klauwzeer aangetast. Een gedeelte van tiet graaf schap Sussex is dientengevolge besmet verklaard en de handel in vee daar, alsmede te Hastings en Brighton, verboden. Een voorste) voor den kleinen boerenstand in Duiteehlund van groot gewicht, is bij den Rijksdag ingediend door graaf Dunhoff onder den naam van lhinist&tlerjjf>$Hs. De strekking van liet voorsto! is, roderen Duit- scher, die minstens 24 jaar oud ri. liet recht te verleen en een boerenhof, groot genoeg om Óen boerengezin te huisvesten en met de voortbreng selen van zijn grond te voeden, als lamihegoed te stichten. Hij zal dit faniiliegoed bij zijn overlijden aan een van zijn zonen mogen nalaten, met uitslui ting voor dit erfdeel vau midera fcindeien, en een zoodanig familiegoed zal niet bij dwang betel kuu- li en verkocht worden* Ook zal de eigenaar van het goed dïl inrcft ge heel, noch gedeeltelijk zonder medowei king zijner vrouw kunnen vervreemden. De bedoeling van het voorstel is duidelijk genoeg. De voorsteller wil den gezeten boeren stand en het kleine grondbezit in stand houden, door hem, evenals aan den ouden adel, het recht te verl renen tot oprichting van zoogenaamde fidm commix. Van vrijzinnige zijde werd het voorstel be dreden, maar bij de vrije conservatieven en bij liet centrum vond het daaraan ten grondslag liggend denkbeeld nogal instemming. De merk waardigste rede hield daarover baron Von Ben- mg*en. Hij betoogde, dat de tegrering naar het- «ifde doel gestreefd had, door de indiening van het zoogenaamde HmUergütürfmeUy waai .foor de staa: het den kleinen grondbezitter gemakkelijk ■aakt, zijn grond va,, de daa, op rustende hypo thecate en andere lasten le ontheffen. Hij erkende, dat er wel is waar bezwaren aan het voorste' verbonden waren, zooals het gevaar, door de vrijzinnigen afgevaardigde Von Bar in hot fïebt gesteld, dat de kleine boerenstand bïjne geen krediet meer zou kunnen krijgen, maar toch hoopte hij, dat ©r uit de verwijzing van het voor ste; naar «en commissie iets zou geboren worden, dat tot instandhouding van een Hinken boeren stand zou medewerken. Dienovereenkomstig werd besloten liet voorstel naar eene commissie te verwijzen. Drente zijn honderden schapen aan de gal ziekte gestorven. Ook in het oostelijk gedeelte der provincie Groningen breidt zich deze gevreesde ziekte uit. Een zeer lievige brand heeft gisternacht te New-Oi leans zeven gebouwen vernield, onder welke het groote mamifacturenmagazijn van Schurz Zonen, in Canal- en Bourbon street, de drukste straten der stad. De schade wordt geraamd op ruim 2 millioen dollars (f5.000.000). Naar uit Melbourne gemeld wordt, heeft da re geling de premie op den uitvoer van boter inge trokken. h«tgeeu do zulv«iboeren aldaar in eene vergadering eene motie heeft deen aannemen, waarin de regeering wordt uitgenoodjgd nog ge durende twee jaar eene uitroei-premie van uvee pence, en daarna eene van 1 peony te verleemm Bij de examens in nutiige handwerken gisteren té s-Hage gehouden zijn geslaagd de dames J. van Bqkevossel en J. de Kroes, beiden van Schiedam. De »Mart ha-stichting", te Alfen-a/d-Rijn, heeft van twee personen, die onbekend wenschen te blijven, twee giften ontvangen; eene van f2000 en eene van f 1000, voor de verpleging van onver zorgde kinderen in genomnd gesticht. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den ter markt al hier aangevoerd 80 wint ai-zalm?^ die voor fl.lü 1.25 per i/, kilo Werden ver kocht.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3