IïinnenlaiHlscïie Berichten. (ton die, welke door Engelse!te fabriekanten ■werd gevraagd, ofschoon op beiden evenveel inkomende rechten werden geheven. Ik geef eenvoudig de feiten aan, die licht verspreiden over tiet tegenwoordige aanzien der vraag voor zoover de Republiek betreft, opdat zij, die in Europa het harde lot van den verbruiker hier betreuren, tevreden ge steld mogen wordenwant waarlijk, brj be taalt niet den billijken prijs zijner benoodigd- heden plus tie rechten, maar slechts de voor heelde loos Inge prijzen, die door de sterke en aanhoudende concurrentie tier binnen- landsclte fabriekanten worden vastgesteld, en deze prijzen zijn, zooals in hel hoofdstuk over fabrieken werd aangetoond, met weinig uit zonderingen niet veel tiooger dan die van Brittanje. Het is hierom, dat de verbruiker zich het tariefs-vraagstuk niet veel aantrekt noch er toe gebracht, kart worden, zich hot hoofd er mede te breken. Het zij verre van mij den loop der wereld naar de vrije en onbeperkte ruiling van han delsartikelen te willen vertragen. "Wanneer de Democratie over de geheele aarde de macht in handen heeft, zullen de natiën vrienden en broeders worden, in plaats van, ntothans, dé prooi van aristocratische, heerschende klassen te zijn en altijd elkaar te beoorlogenstaande legers en oorlogsschepen zullen tot het ver led ene behooren en rnen zal dan itegt mien de kantoren van in- en uitvoerrechten als over blijfselen van eene barbaarse he eeuw te ver woeden, niet alleen uit liet lage oogpunt van economische winst of verlies, maar sterk daartoe gedreven door het hoogere standpunt van de broederschap der menschheid; alle beperkende bepalingen op den invoer van pro ducten van andere landen zullen dan onwaar dig schijnen aan ieder lid van het geslacht en de schemering van dien dag zal aange broken zijn, wanneer niMwciien en men'dien over de jtelieele wereld als brooUers zijn zullen''. SCIHEÖAM, 20 Februari l*f>2. Gisteravond had er eene vergadering plaats van de leden van bet departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Ingekomen warena, een schrijven van den heer A. Cool Mz.. houdende kennisgeving dat hij de benoeming tot directeur der bewaar scholen aanneemt h. Eene circulaire van eene door hef hoofd bestuur benoemde commissie otn een onder zoek in te stellen naar den toestand en de werking der ziekenfondsen in Nederland. De voorzitter deelt mede, dat aan alle hier ter stede bestaande ziekenfondsen brie-en gericht zijn met verzoek den inlichtingen, door den commissie gevraagd, te willen geien c, Eene circulaire van eene commissie, be noemd door de »Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Nijverheid" en de ver- eeniging »Arti et industriae"om hare poging tot het weer in 't leven roepen van het be- ginse! van proefaflegging tot mee-ter" en ngezel" te willen steunen. Het voorstel van het bestuur om aan deze zaak eene zno groot mogelijke openbaarheid te geven en haar. zoo noodig, financieel te sten tien, wordt met algerneene stemmen aangenomen. Even eens wordt met algerneene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen, te trachten voor het archief een betere plaats te krijgen, dan liet tot nu toe gehad heeft. Ten slotte werd besloten om, met het oog op de belangrijkheid der kleine werkjes, door de maatschappij uitgegeven, te trachten deze meer onder het volk te verspreiden. Een ver zoek dienaangaande zal aan het bestuurder volksieesinrichting gedaan worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. De regeering heeft, naar wij vernemen, beden hare memorie van antwoord op het verslag over de dienst verlenging der militie met eene wijziging in den geest als reeds eenige maanden geleden werd vermeld, aan de Tweede Kamer ingezonden. De bijfienroeping der Kamer tegen '1 Maart kan nu spoedig worden te gemoet gezien. Het voornemen bestaat, in het laatst der week van de wed erbij een komst over te gaan tot liet opmaken van Candidatenfijsten voor liet lidmaatschap van den Iloogen Raad en de Algerneene Rekenkamer. Naar laatstgemelde betrekking solliciteeren vele gepensionneerde en actieve hoofdofficie ren, en ook eenige leden van de Tweede Kamer uit de katholieke partij. (JV, R. Ci.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indig, van 18 dezer, woivlt de goiivernements-koflie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 489.-417 pikols; Naar men verneemt, is de schout-bij-nacbt Mac Lend, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis en commandant der stelling monden van de Muas en van het Haringvliet", bestemd om als directeur der marine te Amsterdam op te treden, ter ver vanging van den vice-ad mi raai Cramer. Men schrijft aan de Amulet-Jammer Het wetsontwerp tot tijdelijke voorziening in den nood van sommige gemeenten dat, naar wij meldden, dezer dagen naar den Raad van State is verzonden, komt, naar wij thans vernemen, neer op eene verhooging van hoofd stuk V der siaatsbegrootiiig voor 1892, en wel lo. van art. 61. «Onderstand aan gemeenten die huiten staat zijn in alle of sommige kosten barer huishouding behoorlijk te voorzien, titans slechts uïigetrokken tot een bedrag van ffii-OO; en 2o. van art. Ill, Tijdelijke subsidie (krao li- lei^ art. 49 der onderwijswet) aan gemeenten die door de uitgaven voor haar lager onder wijs sin verhouding tot hare middelen en andere uitgaven" onbillijk worden bezwiutfd. De regeering wenscht dus blijkbaar alle quaesiies van gemeentelijke belastingregeling vooi loopig te laten rusten en liet ontwerp het karakter te geven eener zuivere noodwet. De commissie voor de koninklijke subsidien aan jeugdige schilders heeft, naar aanleiding van de bij haar ingezonden werken, rapport aan II. M. d<* Koningin-Regentes uitgebracht, i n liet heeft II. M. behaagd, namens II. M. de Kooitigin, goed te keuren, dat voor f-en jaar subsidien zullen worden verleend aan de 'neeren A. 11. Koning te 's-Gravenhage; W. F, Yaarzon Morel, te Haarlem; K. v. Leeuwen, te Amsterdam, en aan mej. 11. Heijermans, te Bru'-sel; heimens aanmoedigmgs-subsidiën aan tn»-j Alletta Ruyseh en den heer H. 0. van Tliol, beiden te 's-Gravenhage, De uitslag der verkiezing in bet hoofd- krisdisirict lloögezaw! voor een lid der Ptovinciale Staten, fs als volgt; Uitgebracht zijn 474 stommen, waarvan op de heeren J. O. Hocnderken 221, J. Avan Roijen *111 \Y, Bakker 65 en K. R. Velthuis 38, zoodat eene herstemming moet plaats hebban lus- schen de heeren J. 0, Hoenderken en J. A. van Roijen. Het is reeds geruim en tijd geleden, dat bekendgemaakt werd, dat valsche bankbil jetten van f 25. gemerkt H. B. 2177, in omloop waren gebracht. Het blijkt thans, dat nog mei alle vabche biljetten uit de wandeling zijn, want ons wordt uit Nijmegen bericht, dat eene bankinstelling aldaar een dergelijk papier beeft ontvangen, (Hbl.) De toegezegde brochure over het «Schjjri- coticours voor liet Rijksmuseum" is thans door mr, N. de Roever in hel licht gegeven, U" v op rig betoogt de schrijver, dat de heer Cuyp-rs vooraf was ingelicht omtrent het voorgenomen concours, omdat hij liet fac totum was der rijks-adviseurs, van wie jhr. De Stuers secretaris is. Het programma was voor den heer Cuypers duidelijk, maar niet voor de andere mededingers. Hij beroept zich op de besprekingen van den heer Eberson met den minister; op het schrijven van den heer Vogel en hetgeen de heer Schorer in de Amsterdammer schreef. Volgens den heer De Roe ver is ook de volksvertegenwoordiging dupe gemaakt, daar de kosten belangrijk zijn overschreden. Het totaal cijfer is nooit open baargemaakt. Door het gemeentebestuur van 's-Graven hage waren aan de inspecteurs inlichtingen gevraagd aangaande den toestand en de behan deling in het krankzinnigengesticht daar ter stede. Naar wij vernemen, zijn die inlichtingen thans ingekomen. (2V, R. Ci.) Een der Haagsche correspondenten van het Handelsblad schrijft aan dat blad o, a. het volgende ?Het bezoek, dat de inspecteurs over de krankzinnigengestichten, de doctoren Ruysch en Van Andel, aan mevrouw J. StutenTe Gempt, naar aanleiding van haai- geschrift: «Mijne ervaringen in het krankzinnigenge sticht te 's-Gravenhage", gebracht hadden, gaf mij aanleiding, deze dame om een onder houd te verzoeken. Dit werd mij bereidwillig toegestaan. Hoe meer licht er over deze zaak verspreid wordt, veraekerde mevr. S. mij, hoe beterhoe algemeener er belangstelling gewekt kan worden, hoe heilzamer voor da toekomst. a Me vrouw S. opende mij zelve de deur, die tot hare eenvoudige boven woning geleidt, en noodigde mij uit. plaats te nemen. Hare magere gestalte, met een smal, hoekig gezicht, door een paar schrandere oogen verlevendigd, heeft iets innemends en sympathieks. Wel bespraakt en hoogst beschaafd, met eene bijzondere gemakkelijkheid om steeds het juiste woord te kiezen, vertelt zij u met grooter uitvoerigheid dan hare brochnrezulks vermocht, al de ongerechtigheden, die zjj binnen de muren van het Haagsche gesticht heeft waargenomen. Zij toont daarbij geenerlei gejaagdheid, er is geen zweem van zenuw achtigheid of overspanning bij deze kalm, logisch pratende vrouw te bespeuren, «Mij was het voornamelijk te doen om te vernemen, welke uitwerking mevr, S, van het bezoek der inspecteurs verwachtte Dr. Ruysch had haar eerst gezamenlijk met dr. Van Andel, later nog eens afzonderlijk be zocht. Beiden hadden haar een lijst verzocht van de adressen dergenen, die zich tot mevr, S. vervoegd hadden om hunne grieven tegen het Haagsche gesticht bij haar uit te storten. Van die klaagbrieven, uit velerlei gemeenten in ons land, heeft mevr. 9? eene reeks ge wichtige verklaringen bijeen, die alle tegen beheer en inrichting van het Haagsche ge slicht pleiten en met feiten die grieven aantoonen. Aan al die nu opgestane aan klagers zal door beide inspecteurs een zend brief gericht worden, met verzoek hunne beschuldigingen, met redenen omkleed, zoo spoedig mogelijk aan hen te doen geworden, «Dit is althans een begin. De alarmwek- kende brochure wordt nog steeds van vele zijden verlangd, en wel in zulk een mate, dat tijdens mijn bezoek bij mevr. S, ons gesprek telkens gestoord werd door Heden, die een exemplaar kwamen halen. »In het mondeling onderhoud ging mevr. S, met hare mededeelingen omtrent allerlei walgelijke dingen, die in het gesticht zouden plaats vinden, nog verder dan de kieschheid in een openbaar geschrift toeliet. Zij erkent zelve het eerst, dat onuitputtelijke liefde voor zijne uatuurgenooten, engelengeduld, ja, roeping slechts iemand tot een goed verpleger van krankzinnigen maken. Dergelijke vol maakte, zich geheel opofferende menschen zijn gewis zeldzaammaar tusschen deze uitverkorenen en het uitvaagsel, dat mevr. S. ons in hare brochure teekent, is toch nog een middensoort. «Zijn er dan geen menschen te krijgen, die met liefderijkheid en zachtheid hunne armzalige natuurgenooten willen verplegen, en niet met de knoet? »ïk vroeg mevr. S,, of in het gesticht niets gedaan werd tot verstrooiing en het bezighouden der verpleegden. Toen vertelde zij mij, dat in hare kamer slechts eene streng katoen ter beschikking was om te breien. Als mevr. S. van die streng iets gebreid had, werd het brei se! eenvoudig uitgerafeld, en kon zij, als Penelope, opnieuw beginnen. Toen eene der regentessen die kamer eens bezocht, prees de oppasseres de werkzaamheid van mevr, S. zeer en vertelde er bij, dat mevr, S. den heelen dag breide, maar zonder baat, omdat er geen voorraad van katoen was. De regentes antwoordde lachend daarop: «Een echte breimachine 1" »Men heeft mevr, S. van alle zijden trachten te bewegen, geen openbare aanklacht tegen het Haagsche gesticht te doen verschijnen. «Het ligt niet op uw weg t" beweerden bloedverwanten en doctoren. Maar zij achtte het wel op haren weg om vau hetgeen zij in liet gesticht gezien en ondervonden had, in het openbaar getuigenis af te leg gen, opdat er verbetering in den toestand kome. Af zou ik martelaresse voor de waar heid worden, zegt mevr. S,, ik zal het mij getroosten mijn plicht tegenover de mensch heid vóór alles." »Wie haai* ontmoetkrijgt den indruk tegenover een vrouw van moed en volharding te staan, die met kalmte en bedaardheid handelt en tot het laatste oogenblik zal strg- den voor eene zaak, waarbij het heil van talloozen gemoeid is." De bakkersgezellen te *s-Hage zullen bg circulaire de ingezetenen der residentie uitnoo- digen tot beantwoording der vraag: «Staat ge er op des Zondags, ten koste van anderer arbeid, versch brood te ontvangen Met de antwoorden gewapend, zullen zij de patroons in kennis stellen met den uitslag van dit plebisciet en hopen daarmede te zullen komen tot Zondagsrust, In Den Haag is aan het «Leger des Iletls" een gebouw aangeboden, dat ingericht zal worden tot nachtverblijf voor dakloozen. Naar men verneemt, worden door de siads- kolonie van bet «Leger des Heils" te Amster dam pogingen aangewend om in het Gooi een stuk heidegrond van ongeveer 3 HA groot, in eigendom te krijgen. De beruchte Von Barnekow, die, met achter lating van vrouw en kind, dezer dagen naar Amerika vertrok, en op wiens verwijdering uit de partij door veel socialisten was aan gedrongen, schrijft thans met liet kalmste gezicht brieven uit Amerika in Recht voer Allen. Men moet erkennen, dat de heer Nieu- wenhuis zgu vrienden niet gemakkelijk los laat, als ze hem, zooals Van der Goes, maar niet naar de kroon steken, In dit opzicht doet h voor menigen gescholden bourgeois niet onder. (Amst. Ci.) Aan de bedelarij, die te Haarlemmermeer op groote schaal geschiedde, is door de flinke houding der politie een eind gemaakt, leder dien zij bedelend aantrof, werd voorloopig in verzekerde bewaring te Hoofddorp gebracht. Door dien maatregel is men grootendeels van de vreemde bedelaars bevrijd geworden. Het Noordzeekanaal is met jjs bezet, dat op sommige plaatsen drijvende is en voor de groote vaart nog weinig moeilijkheden oplevert Uit Monnikendam meldt men, dat door het vele d rij (Ijs in de Zuiderzee de visschers niet op de visch vangst kunnen uitgaan,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2