J Bel Huisgezin van ienMiail A". 1892. Maandag 22 februari, N°. 7955 Timede Blad Feuilleton. Zesenveertigste Jaargang. Buitenlandseke Berichten. 4«S. - 'i.r.o, Verschijnt dagelijks, UITGEVER: J. uitgezonderd 0 isdag. ODÉ. SOUR per kwartaal ftaato per prwtdoor bet geheele Rijk Afioridei lijkc nommetv - 0.10. ttUICEAVi BOTEIl^TRAA T, B 2 7. Am?ERTKNTiePRi;s: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Convant, 1.10. Iedere gewone regel meer- 11 d Drie mam. geplaatst wordt tegen twbkmaai. heiekend FRAN KRUK. In den gisternamiddag voortgezettea mi nisterraad is besloten dat het ministerie col lectief zijn ontslag zal aanbieden aan den president der republiek, in weerwil van diens verlangen om het Kabinet te laten aanblijven. President Carnot heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. De gematigde republikeinsche bladen be treuren dert val van het Kabinet, De Autorité, liet blad van Paul de Cassagnac, wenschtde rechterzijde er van harte geluk mede, dat zij den val van het ministerie geprovoceerd heeft. Nu de heer Constans zijn portefeuille heeft nedeigelegd, heeft Laur onmidellijk eene ver volging tegen den oud-minister ingesteld. La Justice schrijft dat het ministerie geval len is door éen persoonden minister-president De Freycinet zeiven. Xa Zanteme meent dat het Vaticaan en het Elysée beiden in de Kamer geslagen zijn in den persoon van het hoofd van het Kabinet. Laeroix schrijft in le Radical, dat De Frey cinet duidelijke uitleggingen had moeten geven. De regeeriDg heeft aan de Kamer een wets ontwerp voorgelegd, waarvan de strekking is, de zoo zwaar geteisterde kolonie Martinique te hulp te komen. Het moederland zal daar toe geldelijke voorschotten doende eerste, van 3 mil Hoen, 20U onmiddellijk overgemaakt moeten worden. Het totaal zou 6 of 7 milljoen bedragen. Alle werklieden zijn door den bond van werkliedenvereenigingen aangespoord zich den Éden Maart naar de autoriteiten van elke plaats te begeven en de onmiddellijke opheffing van de belasting op de voedingsmiddelen teeiseben. De hirers maakt eene encycliek openbaar van den paus aan de bisschoppen en de geloo- vigen in Frankrijk, waarin hoofdzakelijk ge zegd wordt, in verband met de ui tee nloo pende denkbeelden onder de Fransehe katholieken omtient de houding, tegenover de bestaande republiek aan te nemen, dat elke regeerings- vorm goed is, mits het algemeen welzijn beoogd en ook bevorderd worde. Indien een regeeringsstelscl wettig gevestigd is, moeten allen het aannemen en niet er naar streven het een anderen vorm te geven. De gestelde machten moeten worden gehoorzaamd, maar nooit kan worden verlangd dat men de omier- deelen der wetgeving, gericht tegen den gods dienst, zal goedkeuren. In Frankrijk zyn er verschillende wetten in vei band met den godsdienst tot stand gekomen, en niemand kan er zich over verwonderen, dat het Fran sehe episcopaat liet onlangs zijn plicht heeft geacht, in het openbaar zijne groote droefheid uit te spreken over den toestand waarin het katholiek geloof geplaatst is. De paus ver klaart zich ten slotte voorde handhaving van het Concordaat en acht de theorie van vol strekte scheiding tusschen staat en kerk eene dwaasheid. D U 1 T S C II L i X J), Het hoofdbestuur van den evangelischen bond heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het aantoont, met welke grondtrekken van het schoolwet-ontwerp het is ingenomen, maar tevens ernstig protesteert tegen sommige be palingen, die j>niet in het belang der prote- stantsche kerk zijn en waardoor aan de Itoom- sche kerk eene versterking van macht wordt gegeven, die voor den staat even gevaarlijk zou worden als voor de protestantsche kerk". Onder deze bepalingen zijn begrepen die aan gaande het recht van veto voor den kerkelijken commissaris ten opzichte der benoembaarheid van een onderwijzer voor het godsdienst onderricht; het recht der kerk tot direct ingrijpen in liet godsdiensten der wijs, zelfs in zoodanige mate, dat een geestelijke den gods dienstonderwijzer zou kunnen vertangen zon der eenigen anderen waarborg dan een overleg met den provincialen regeeringspresident voorts de onvoldoende bepalingen betreffende de oprichting van bijzondere scholen, enz. De Frankfurter Zeitang deelt mede, dat de afgevaardigde Bebel zich bereid heeft ver klaard de namen te noemen van hen, wier mededeel in gen betreffende mishandeling van soldaten hij openbaarmaakte. Voor de betrok ken personen kunnen daaruit geene onaan gename gevolgen voortvloeien, daar geen hun ner in actieven dienst is. E N ELAND. De Gladstoniaansche afgevaardigde sir George Campbell, die tot herstel van gezond heid te Kaïro vertoefde, is daar overleden. Er heerscht verschil van meening onder de hoofden der umonitische partij over het door Balfour ingediende wetsontwerp, betref fende zelfbestuur in Ierland, evenwel niet over de hoofdpunten. Daarentegen stellen de aan hangers van Gladstone het ontwerp voor als een doodgeboren kindzjj getooven niet dat de regeering liet ernstig wil doorzetten en beschouwen het slechts als een politieken zet om de Ieren te winnen. De lersche partij hoofden evenwel, de afgevaardigden tan Ulster uitgezonderd, zyn met dit voorstel volstrekt niet gediend. ZWITSERLAND. Naar gemeld wordt, heeft de bondsraad de aandacht der regeeringen van Frankrijk, Italië en Oostenrijk-Hongarije gevestigd op de handelwijzen van militairen, in uniform, dier staten, die, in strijd met de bepalingen van het volkenrecht, herhaaldelijk de Zwit- sersche grenzen overschrijden. In den Zuricher Kanton raad is druk gede batteerd over de politieke vreemdenpolïtie, waartoe aanleiding gegeven werd door een regeeriugsvoorstel, om een vreemden-bureau op te richten voor visitatie der legitimatie papieren van vreemdelingen. De discussies leidden tot aanneming van bet voorstel. De sociaal-democratische partij heeft be sloten een volks-referendum uit te lokken tegen de uitleveringswet, als schending tegen de aloude begrippen der Zwitsersche gast vrijheid. NOORWEGEN. De regeering heeft bij de Storthing een leenings-ontwerp ingediend van 20 millioen kronen voor het aanleggen van spoorwegen. Op initiatief van Björnstjerne Björnson is by de Storthing het voorstel gedaan alle uniformen af te schaffen, behalve voor de diplomatie, de politie en de belasting-ambte naren. Ook is door de linkerzijde een voorstel ingediend tot verzorging van alle onbemïddelden na hun 62&te jaar. D„ oud-voorzitter der Storthing en gewe zen minister-president Johan Sverdrup is op 76-jarigen ouderdom te Clirisliania overleden. In vroeger jaren was hij de leider der radi calen, maar in 1884 minister geworden, bleek hjj niet zeer trouw aan de vroeger door hem beleden beginselen. Hem werd althans ver weten, dat hij de koninklijke macht al te zeer begunstigde. Dit deed zijn invloed sterk dalen, hoewel de roep van bekwaamheid en werk zaamheid, die van hem uitging, ook naar ge- Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogt) uitsch door Greg 0 a Samarow. 68, De generaal was bij Bianca bin non getreden, die, verwonderd over dit onverwacht bezoek, dat baar nog nooit te beurt gevallen was, den gene raal bevreemd aanstaarde. Met innig deelnemen zag hij in dat bleeke, kwijnende gelaat. Hij leidde haar naarjeone sofa, zette zich naast haar neder ■en zei de, terwijl hij vertrouwelijk hare hand in de zijne nam ilk weet, mijn kind, dat gij hartzeer hebt, ik weet, dat uwe ziel gewond is en gij geleden hebt. 'Gij kunt uwen oom ook verder gerust uw leed toevertrouwen". Bianca noemde den generaal dn den dagelijkscben omgang voorn". liet meisje stam de hem sterk blozend nan, hare oogeti vulden zich met tranen en op zochten toon en met bevende stem antwoordde zij »Als gij dat weet, lieve oom, als mijn vader u daarover gesproken hoeft, laat ik u dan zeggen, dat het alles voorbij isWerkelijk het is voor bij ik zelf wü vergeten en word ook vergeten", »Ja, mijn kind," sprak de generaal plechtig, het is voorbij. »De man, wien gij uw vertrouwen meendet te mogen schenken, heeft u vei raden en van dat goed vertt ouwen een schandelijk mis- biuik gemaakt. Maar hij is gestraft; gij zijt ge wroken. 't Was Koen raad, ilësffiend uwer jeugd, die uwe eer heeft verdedigd." »Qm Gods will" riep Bianca, terwijl zij ontzet do handen van den genot aal greep, «zeg mij wat er gebeurd isJO, ik vermoedde, ik vreesde het wel IZeg mij, wat ïs er gebeurd met Koenraad De generaal sloeg den arm om haar middel en verhaalde haar in 't kort het voorgevallene voor zoover het op haar zelve betrekking bad. Van hetgeen hare moeder betrof sprak hij geen woord. Toen hij geëindigd had, zat Bianca bleek en sprakeloos daar en barstte eindelijk in snikken uit. «Bedwing uwe smart, mijn kind," sprak de generaal, nadat hij baar een tijdlang had laten uit- weenen. De beproevingen, die ons in de jeugd worden opgelegd, dragen op interen leeftijd bare vruchten ten goede wel. Ga thans de toekomst rustig te gemoet. Uwe schuld is verzoend en nie mand, zelfs uw vader niet, zal ooit vernemen, dat gij in den Jaatsten tijd onvoorzichtig gehandeld hebt. Alles zal vergeten en vergeven zijn, verstaat gij t alles. Koenraad en ik zijn de eenigen in dit huis, wien uw geheim bekend is en wij zullen bet trouw bewaren. En hebt gij vertrouwen, troost en hulp noodig, kom dun tot uwen oom, die altijd zal gereedstaan u aan te hooren, te raden, te leiden." Da oude man, die nimmer huiselijk geluk en kinderliefde gekend had, opende bewogen zijne armen voor dit door weelde omgeven en toch arm en verlaten kind der groote wereld, en een tijdlang ruste Bianca aan zijne berst. Vervolgens sprak hij>llier, mijn kind, zijn de brieven, die gij in dien tijd geschreven li ebt Gij Imiit dit nooit moeten doen, maar nu moet gij ze niet dadelijk vernietigen. Lees ze in oogenblikken van zwaarmoedigheid nog eens dooi'. Het is goed in 2u)ke tijden nog eens een blik op het verleden en in eigen gemoed te werpen, hoe smartelijk het moge zijn dat geeft lust". Zoo sprekende, legde hij de brieven, die hij nog over had, op tafel minst Bianca, die er een schu wen blik op wierp, maar ze niet aanraakte. »En Koenraad Hoe is het hem gegaan waagde zij eindelijk, met angstig on dei zoeken den blik, te vragen. vil ij is huiten gevaar," antwoordde de gene raal. »Zoo luidt do verzekering van den arts, die juist bij hein is Alleen aan zorgvuldig verpleging heeft hij behoefte." ïHij is dus verwond!" riep Bianca; sliij is lijdende en dat om mijnentwilMaar dan mag immers niemand dan ik hem verplegen Ik moet zijn leven bewaken, dat bij heeft willen opolfei en om voor mijne schuld te boeten V' vD.it is goed en braaf van u gedacht, mijn

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5