Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij, Kerknieuws. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Botterdam. Onder de bootwerkers al hier is bet weer niet rustig. Men beklaagt i dat door de cargadoors niet het loon wordt uitbetaald, dat fcij de werkstaking van September 1889 is vastgesteld. i)e oorzaak moet hierin gezocht worden, Jat de hooge loonen, welke by het einde der werkstaking werden vastgesteld, een menigte werklieden van andere plaatsen naar Rotter dam hebben doen overkomen, die, toen zij 2agen, dat hun diensten overbodig waren, aanboden, voor lager loon te werken. Daar nu het aanbod de vraag naar werkkracht verre overtreft, dalen de loonen; vandaar dat er gisting heerscht. YQravenliage. Hoewel de ongesteldheid •van den minister van koloniën zoogoed als geweken is, moet de lieer Van Dedem toch enkele dagen zijne kamer houden, zoodat hij deze week nog geen audiëntie kan geven. 's-Gravcnbage. Vrijdagavond zullen zich op het concert ten hove doen liooren mej. Kempees, zangeres te Amsterdam; de heer Hol 1 mann, violencellist, en de heer S. Meerloo, harpist te Brussel. Na afloop van de auditie zal de kleine kapel van het. regiment grenadiers en jagers nog eenige nummers uitvoeren. H, M. de Koningin-Regentes is voornemens, in de eerste helft van Maart in het paleis door de koninklijke vereeniging »Het Neder land sch Tooneeï" te doen vertoonen het tooneelstuk »De Kleine Lord*. Amsterdam. Omtrent den vvaivisch kun nen we nog enkele wetenswaardige bijzon derheden mededeeleu. Met veel inspanning heeft men het groote lichaam op de schuit eindelijk inde gewenschte houding gekregen, en is men aan het werk getogen om het te reinigen, zoowel van binnen als van buiten, het bij te werken en reukeloos te maken. Voor deze gewichtige werkzaamheden, die het dier voor de tentoonstelling geschikt zullen maken, is een deskundige, werkzaam aan het zoölogisch museum te Hamburg, overgeko men, die de aderen van het reuzenlichaam, onder een druk van twee atmosferen, inspuit met een chemisch praeparaat, waardoor het voor bederf moet worden bewaard. Nog ruim een week denkt men, dat met deze voorbereidende, zeer kostbare werk zaamheden zal heengaan. In het begin van de volgende maand zal de kolos waarschijn lijk aan de blikken van het publiek worden prijsgegeventot zoo lang blijft de schuit nog aan de Handelskade liggeD, omgeven door een zeil, waarachter het monster, zoolang het toilet duurt, zich kuischelijk voor onbe scheiden blikken verborgen houdt. (JV. v. d. D.) Bakhuizen. Gisteren is alhier overleden de heer dr. D. Harting, oud-predikant der doopsgezinde gemeente, lid der koninklijke academie van wetenschappen. De heer Harting, die op 6 October 1817 te Rotterdam geboren werd, heeft zich op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt. Met zijn broe der, wijlen prof. P. Harting, was hjj de oprichter van het schoolverbond, dat de be strijding van liet schoolverzuim en de bevor dering van het volksonderwijs ten doel had. Tlel. Bij de herstemming voor de Pro vinciale Staten werden 1475 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer mr. J. H.Post met 874 stemmende heer \V. de Haas ver kreeg er 601. Eist. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten zijn uitgebracht 1342 stemmen. Gekozen is de heer F. Terwindt te Doomenburg roet 686 stemmen; de heer A, Terwindt te Pannerden verkreeg er 642. Een vergadering van eigenaars van stoomsche pen, te Newcastle gehouden, besloot een oproeping te doen tot de belanghebbenden om een tweede Suez-kanaa] tot stand te brengen, teneinde zich te ontlasten van de hooge rechten die van bet Suez-kanaal worden geheven. De vertegenwoordiger der maatschappij Sequah in België is over de grenzen van dat rijk gezet. re Brussel is, op het voorbeeld van dergelijke vereenigingen die reeds in Engeland bestaan, een vereeniging opgericht welke zich ten doel stelt, kinderen van eiken leeftijd te beschermen tegen mishandeling, verwasrloozing enz. van de zijde hunner ouders of van hen die met de zorg over da kleinen belast zijn. Het voorzitterschap wordt waargenomen door den afgevaardigde Arm and Anspach eere-voorzhters zijn de heeren Nothomb en Jules Guiiiery, ministère van staat. De sneeuwstorm, die Zaterdag over het westen en zuidwesten van Ierland woedde, moet van schier ongeëvenaarde hevigheid zijn geweest althans voor het Groene Eiland met zijn zachte klimaat. De mail trein tusschen Cork en Dublin werd volslagen ingesneeuwd, en op de meest andere lijnen moest het verkeer gestaakt worden. Aan de kust hadden tal van schipbreuken plaats, met een niet onaanzienlijke vei lies van menschsn- I evens. In Ierland is het spoorweg- en ander vei keer op vele plaatsen door sneeuw verstoord. Een diligence, die op weg was naar Tulla, is in een sneeuwstorm onder de sneeuw bedolven ge raakt. De reizigers waren half bevroren toen het eindelijk gelukte, hen te bevrijden. De Grand prix de Paris", bij de wedrennen van Longchamps uitgeloofd, zal voortaan 200 000 francs bedragen in plaats van, als tot dusver, 100.000 fr. De gemeente Osnabi ück is in het bezit van een kostbaren historischen beker, de zoogenaamde Kei- zerbokaal. Het bestuur besloot daarvan klem geld te maken en er deed zich weldra een kooper voor, die er 250.000 mark voor zou geven, benevens 4000 mark voor het maken van een copie Op het oogenblik dat die som in de rijksbank zou worden gedeponeerd, is van de regeering bericht ontvan gen, dat de verkoop niet kan woi den toegestaan. Anton Rubinsteindie eerst voornemens was volstrekt niet meer in bet publiek op te treden als pianistheeft nn toch een zeer vnordeelig engagement voor 50 concerten in Amerika aan genomen. Hij speelde onlangs te Weenen, Dresden en Berlijn voor het eerst na vele jaren weder op concerten voor een liefdadig doet. Het verzoek om gratie van Schneider en zijne vrouw, te Weenen, die verscheidene dienstmeisjes van het leven beroofden, is verworpen; beiden worden opgehangen. Het gerucht heeft geloopen, dat Tolstoï een nhoog bevel" zou hebben ontvangen, zijn land goed niet te verlaten en zich niet meer met den hongersnood in Rusland te bemoeien. Hot schijnt echter, dat dit gerucht overdreven was. Maar wel moet de «.administratie" zeer vertoornd op den schrijver zijn geweest. Een brief, naar men zeide voor de Daily New:; bestemd, is door een blad te Moskou openbaargemaakt. In dien brief klaagde Tol stol er over, dat de rijke menschen in Rusland zoo weinig voor bet volk doen. Sommigen beweer den bovendien, dat men tussch«*n de regels door kon lezenhet volk moet maar met geweld nemen, wat het niet goedschiks krijgen kan. Zij echter die Tolstoi goed kenden, bestreden deze bewering met verontwaardiging. Niettemin gaf de zaak in hooge kringen aanleiding tot groote ontsteltenisden bla den bladen werd verboden den brief over te druk ken, en de echtgenoote van Tolstoï vond zich genoopt te verklaren, dat de brief niet van haar gemaal afkomstig was. Wat in de courant te Mos kou is verschenen, was volgens haar niets dan de verknoeide tekst van een artikel, hetwelk voor een rijdschrift bestemd was, maar niet verschenen is zonder twijfel, wijl da censuur er het potlood door had gehaald. Nu gravin Tolstoï deze verklaring heeft afge legd, hoopt men, dat de regeering haren man met rust zal laten. De Duïtsehe Petersburger Zeitung vermeldt het bestaan in het dorp Aidok in den Kaukausos van een O&siet, Tcho Merdanow genaamd, die met verwonderlijke gezondheid zijn 164 jaren draagt. In Spanje duren de overstroom!ngen voort. De Guadalquivir beeft bij Cordova een hoogte be reikt van 5i/e M boven het gemiddelde peil er worden maatregelen genomen om overstroo- roingen te keer te gaan Bij Torrès staat een groot gedeelte van bet land onder water. Ook de Genil dreigt, bij Ecija, buiten hare oevers te treden. Men vreest dat de veldarbeid gestaakt zal moeten worden. Er zat nu een spoortrein van Now-York naar Chicago rijden, welke den 900 Engelsche mijlen langen weg in 18 uren aflegt. Be trein, welke tot dusverre de snelste was, had 24 uren noodig. De trein gaat *s middags om half vijf uit New- York en is den volgenden morgen om halfelf te Chicago, De brieven, welke er mee komen, worden en middellijk na aankomst rondgebracht en te dien einde onderweg door postbeambten gesorteerd. Door dat versnelde postverkeer winnen de han delslieden ongeveer een geheelen dag. Hot gebeurt wel eensdat Europeesche en Amerikaansche bladen Chineesche nieuwtjes be lichten die niet al te geloofwaardig schijnen. Maar de Chineesche bladen hebben nog wel krasser berichten van dat slag. Zoo deelt het te Tientsin verschijnend blad Norilt China Daily News gelukkig vonder voorbehoud" mede dat de Duitscbe keizer vorst Bismarck benoemd heeft tot koning van Zwitserland. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatsie buslichting san het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 Februari, des avonds ten 6 ure. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New- Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Werkendam. De laatste buslichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 27 Februari, des voormiddags te 10 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vernield te worden. Wegens oponthoud onderweg van het op 13 dezer uit Amsterdam vertrokken stoomschip J?rinses Amelia, van de maatschappij »N. der- land", wordt heden geene brievenmaal naar Ned. Indig, in aansluiting op het vertrek van dat stoom schip uit Genua, vei zoneten. Het tijdstip, waarop langs den weg van Genua met dat stoomschip zal worden verzonden, zat nader worden bekendgemaakt. Batavia, 22 Januari, Voor den raad van justitie te Batavia is in verscheidene zittingen behandeld de strafzaak van StenisVan der Schoor, met betrekking tot den bekenden postdiefstal. In den zitting v<m 16 dezer eisebte het O. M. tegen den eersten beklaagde, wegens verduiste ring door een openbaar bewaarnemer van gelds waardige papieren tot een bedrag van meer dan f3000, die hij uithoofde zijner betrekking onder zich had, 10 jaar tuchthuisstraf, en tegen de tweede beklaagde, wegens medeplichtigheid, door het desbewust holen van hel verduisterde, minstens tot bovengenoemd beding, 6 jaar tuchthuisstraf. Voorts eischte O. M. boeten van f7000 voor iederen beklaagde, en bij met-betaling, i ng ij ze- li ngst filling, naar den maatstaf van 1 maand van elke verschuldigde f200, en veroordeeling m de kosten van het strafgeding. In de zitting van Maandag was de verdediging aan het woord. De pleitende advocaat conclu deerde tot algeheele vrijspraak, zoowel voor den ln als voor de 2e beklaagde, op grond van ge brek aan eenig overtuigend bewijs en van de ge- heele afwezigheid van overtuigende aanwijzingen, die door verband en samenloop van de omstan digheden tot liet doel; sde schuldigverklaring", zouden kunnen leiden, en lot veroordeeling van den staat in de kosten van bet proces. Op grond van een certificaat, door dr. Schef- fer aan verdediger afgegeven, en vermeldende den beden kei ijk en toestand van den echtgenoot van 2e beklaagde, verzocht de verdediger den raad de uitspraak zoo spoedig mogelijk te wil len laten volgen. Daarvan hing, zeide verdediger, de waarschijnlijkheid af of 2e beklaagde haren echtgenoot nog eenmaal zou kunnen zien vóór zijn aanstaanden dood. De heer A. Holst is als hersteld uit het mili tair hospitaal ontslagen en weder naar Je gevan genis overgebracht. De raad van justitie alhier heeft de terecht stelling bevolen van J, J. v. d. B., die eenige maanden geleden is opgevat wegens het nama ken van in Indiê gangbare munt. De opgezetenen van Sentiong, Sawa Besaren Goenoeng Saharie schijnen, niettegenstaande 17 hunner wegens dezelfde overtreding tot 2 dagen krakal zijn veroordeeld, bepaald te blijven wei geren om heeren dienste n te verrichten. Heden zijn weder 6 dier lieden voor den politierechter ge bracht, die ook hunnesttaf niet zullen ontloopeti maar wanneer ile opgezelenen gezamenlijk blij ven volhouden in hun verzet, dan kan het bestuur nog in ernstige moeilijkheden geraken. Uit Assahan rueldt men aan de DcH-Ct. dat de veiligheid daar den laatsten tijd zeer is achter uitgegaan. Gedurende de afgeloopen maanden hadden ongeveer 15 moorden plaats en de land raad heeft 23 ernstige misdrijven ter behandeling. Perak en Sela rigor hebben het voorbeeld van Djnhoro gevolgd en zich eigen postzegels aange- sclafi. Deze zijn zeer neijes uiigovueid; de teekening beslaat uit ecu tijger, die uit het hooge gras to voorschijn -(-ringt. Zij zijn voor beide staten hetzelfde, behalve <lat er resjiectieve- lijfc Perak of Selangor bovenaan op gediukt staat Te Charlois heerscht groote sterfte onder de schapen. Vele landbouwers hebben al hunne schapen opgeruimd, uit vrees voor verlies. Men schrijft dit toe aan de natte weersgesteldheid van den vorigen zomer. Door eenige onderwijzers van openbare koste- looze scholen te *s-Hage is het voornemen opge vat eene zanguitvoering te geven van leet Jingen dier scholen, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de gezondlteidskoloniön en van de ver strekking van warm voedsel aan schoolkinderen. Deze uitvoering zal plaats hebben in hot gebouw voor kunsten en weienschappen in het begin van April en afgewisseld worden door eenige gymnas tische oefeningen. De ontwerpers verzochten HH, MM. de Koningin en de Koningin-Regentes do uitvoering met hare tegenwoordigheid le vereeren. Daar evenwel de uitvoering een min of meer feestelijk kaïakter zal hebben, heeft H. M, de Koningin-Regentesdeze uit- noodiging niet aangenomen, maar door (I. M. zal aan de executanten de gelegenheid worden aange boden in of nabij het paleis eenige nummers voor H. M. de Koningin ten gehoore te brengen. Door wijlen den heer P. W. de Motte, den 28sten der vorige maand te Jutfaas Overleden, zijn bij testament verschillende geldsommen vermaakt, waaronder f2000 aan het Roe ra scb-katholiek parochiaal armbestuur en f 1000 aan de diaconie der Nederduitsclie hervormde gemeente. Voor een derde stichting heeft de vereeniging tot christelijke verpleging van ki ankzinnigen in Nederland thans een terrein aangekocht. Dit ter rein, een uitgestrektheid van vele bunders, is ge legen in de gemeente Zuidlaren, en bestaat bit heide, bouwgrond, weiland en bosch. Vooreerst zal nog niet tot bouwen kunnen worden overge gaan. De eïsch tegen de moord op De Kt aker ver dachte beklaagden Louweree en de weduwe De Kraker', die gisteren voor de rechtbank te Middel burg terechtstonden, is levenslange gevangenis straf. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den ter mai kt alhier aangevoerd 41 winterzalmen, die voor fl.20 tot 1,30 per i/s kilo werden ver kocht. Ncd.-Herv. Kerk. Beroepen; te Nijkerk (Fr,) ds. C, F. S, Rutgers te Koudnmte Krimpen a/d Lek ds, D, Meerburg, te Vreeswijk; te Zuidhoradr, A, F. H. Blaaitw, te Eist,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3