rij dag 26 ebruari. A". 1892. N°. 7958. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feuilleton. esertveert gste Jaargang. Buitcnlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER- j' ODÉ. WUKBJIC: Bo7br1thAA1, E 2 COURANT. UK>»Hlt*BNTSPR1J9, per kW»ft«3.1 Jtvtto per pest. door het geheole Rijk A (tonder lij te riominers 1.85. - 5.50 - 0.10. A»vr SKrirPRrjs: van 110 gewon-, /■«gets met inbegrip vod eene Conraotf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 OntKXAM. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke geinnr, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 4875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma H. JANSEN Go. en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding harer branderij »de Vrijheid" aan de Nieuwe Haven alhier, wijk A no. 87, kadaster sectie M no. 96, door plaatsing van een stoomketel met een ver warmingsoppervlak van 6 hU, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Schiedam, den 25sten Februari 1892. Burgemeester e» Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE He Secretarü, VERNÊDE. Kleinhandel In ftterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 det' Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap {Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van ANNA GROENE VELD huis vrouw van Antqnius Karel Wees ie, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het pand aan de Lange Achterweg, O no. 174, Schiedam, den 25sten Februari 1892, Burgemeester en Wethouder': voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÊDE. DOIT8CKI AJD. De Rijksdag heeft Dinsdag rn et overgroote meerderheid van stemmen, hij tweede lezing aangenomen de paragrafen 1 en 2 van het ontwerp op de telegrafen, bepalende dat het recht tot aanleg en exploitatie van telegrafen uitsluitend aan het rijk toekomt, en dat de rijkskanselier onder bepaalde voorwaarde die exploitatie aan particuliere ondernemingen of gemeentebesturen kan toestaan. In het Pruisische Huis van afgevaardigden is bij de behandeling der spoorwegbegrooting gebleken, dat de opvolger van den minister May bach, Thielen, alle tariefher vormingen, ook die van Maybach, heeft opgegeven. Hg wil noch de personen tarieven vereenvoudigen en ze goedkooper maken, noch de tarieven voor hestelgoederen. Hoe hevig verzet het schoolwet-ontwerp te Bei lijn vindt, kan bljjken uit het feit, dat ia het 2e kiesdistrict de heer Alexander Meijer, een tegenstander van dat ontwerp, met 859 van de 861 stemmen tot lid van het Pruisische Huis van afgevaardigden is gekozen. De gemeenteraad van Spandau heeft met algemeene stemmen besloten, niet slechts bij het Huis van afgevaardigden een adres tegen het schoolwet-ontwerp in te dienen, doch ook naar de vergadering van afgevaar digden der steden in de provincie Bt anden burg vertegen woo rd igers te zenden, teneinde ook daar ter bevordering van zulk een adres werkzaam te zijn. De gemeenteraad van Minden heeft met algemeene stemmen in denzelfden zin besloten ten opzichte der steden-conferentie van de provincie Westfalon. In de vergadering van afgevaardigden der steden in de provincie Pommerenwaar 36 sfeden door 54 afgevaardigden, en in die dei- provincie Saksen, waar 27 steden door 70 af gevaardigden vei tegeowoordigd worden, is tot afzending van zoodanig adres besloten. In het adres der Pommersche steden wor den de volgende wijzigingen in het ontwerp voorgesteldHet plaatselijk schooltoezicht van geestelijken wordt afgeschaft. Aan het stede lijk bestuur wordt de benoeming van ambte naren voor schooltoezicht overgelaten. Öp deze benoemingen wordt de goedkeuring van den provincialen regeeringspresïdent vereischt. Het godsdienstonderricht is een gedeelte van het onderwijs in de volksschoolhet wotdt gegeven door de onderwijzers der school en staat niet onder contröle eener kerkelijke over heid, Op aanvraag van dissidenten moeten hunne kinderen worden vrijgesteld van het godsdienstonderwijs op de school. Aan de ste delijke overheid blijft ovei gelaten, voor kinde ren eener confessioneele minderheid eene school te vestigen. De Berljjnsche correspondent der N. C't. schrijft van gisteren Gelijk ieder jaar, nam de keizer ook ditmaal deel aan het feestmaal van den provincialen Brandenburgschen Landdag. Nadat een toost op hem was uitgebracht, sprak hij zijn dank uit voor de betuiging der trouwe gevoelens, die hem bijzonder goedgednan beeft. Wat de keizer in zijne verdere toespraak zesde luidt als volgt: ïHet is mij in mijne moeilijke taak dubbel aangenaam, en tevens zeer aan moedigend, als mijne pogingen voor het wel zijn mijns volks dankbare erkenning vinden. Immers, liet is, helaas, thans gebruikelijk geworden alles wat van den kant der regee ring geschiedt te bedillen. Op de nietigste gronden wordt de rust van lieden gestoord en hun vergenoegen in het leven en in de ontwikkeling van ons gezamenlijk groote Duitsche vaderland vergald. Uit die beilüle- rijen en «phisting ontstaat bij menigeen ten laatste de gedachte, dat ons land het aller ongelukkigste en liet slechtst geregeerde van de wereld is en dat het eene ramp is in dat land te leven. Dat dit niet zoo is, weten wij allen natuurlijk beter. Doch ware iiet dan niet beter, dat de ontevreden bedillers de Duitsche stof van hunne voetzolen afschudden en zich aan onzen en hunnen eliendigen en jammerlijken toestand ten spoe digste onttrokken Zij waren er dan bij ge haat en ons deden zij er een groot genoegen mede. Wij leven in een overgangstoestand. Duitschlnnd groeit allengs uit de kinderschoe nen om in het jongelingstijdperk te treden. Het wordt dus tijd dat wij ons vrijmaken vaa de kinderziekten. Wij doorleven bewogen dagen, waarin het de groote menigte der menschenj helaas, te zeer aan objectiviteit ontbreekt. Op de tegenwoordige dagen zullen rustiger tijden volgen, in zoover ons volk tot ernstig nadenken komt, zich rekenschap geeft van zijne daden, niet in de war ge bracht door vreemde stemmen, op God ver trouwt en op den eei lijken en zorgzamen arbeid van zijn erfelijken regeerder. Ik wensch dit overgangs-tijdperk meteen klein vei haal dat ik eens gehoord heb verge lijkenderwijze toe te lichten. De beroemde Engelsehe admiraal Francis Drake was in centraal Amerika getand, na, tengevolge van zwaren stormeene moeilijke reis gehad te hebben. Hij zocht naar een anderen grooten oceaan, van welks heslaan hij zich overtuigd hield, doch dieu de meeste zijner reisgenoo- ten als niet bestaande aannamen. Een hoofd man van een stam, wiens aandacht door de Eene Schets naar het leven. "Haar het Hoogduitscb door Greooh Samarow, 69, Lang stond zij besluiteloos, doch ten slotte greep zij snel naar den brief, dien zij steeds onaan geroerd gelaten had, en scheurde er de enveloppe af. sik wil Jicht hebben in de duisternis, die mij al zoo tang omgeeft I" riep zij, sik wil niet meer bet speeltuig zijn in de handen van anderen. Hoe zwak mijne hand moge zijn, ik heb het recht het geluk te grijpen, waar het voor mijne voeten ligt, en wie weet wat deze brief mij ontsluiert. Hij is immers voor mij bestemd 1" Zij begon to lezen m werkelijk scheen het of .haar onder de lezing een sluier van de oogeu werd getrokken en deze nu eerst onbelemmerd in het ware, reine ficht konden staren. Toen zij de dichtbeschreven zijden tot het einde toe doorlezen bad, vouwde zij de handen samenrichtte de vochtig gewenden oogen opwaarts en fluisterde diep ontroerd «Hij, hij bemint mij reeds lang heeft die hefde overal en altijd met zich gedragen, heeft ook in den vreemde aan mij het eerst en bet meest gedacht I O, soms rees bet vermoeden aan zoo iets bij mij op, maar hij was zoo koet, zoo ernstig, dat ik dit vermoeden als dwaze aanmatiging van mij wierp. Wie had ook kunnen denken ver- volgde zij. den brief in een opwelling van warme toegenegenheid aan het hart drukkenddat in een zoo gesloten gemoed zooveel warmte, zooveel podiie kon wonen dat het woorden kon vinden, zoo vol gevoel en hartstocht, hartstocht, waarvoor hij in ft geheel niet vatbaar scheen ?tEn toen mijn vader ons wilde verbinden, kwam hij tegen die beschikking op, hij met zijn edelen zin en zijn warme hart, omdat hij mijne hand niet kon aan nemen, als mijn harteen ander toebehoorde. Voor mij sterven wilde hij, en als hij dood was, dan eerst zou ik ervaren, wat hij voor mij geweest was. O, welke grootheid van ziet, hoeveel ridderlijke zin in den man, die daar altijd op een afstand stond, over het hoofd gezien door zoovele n iets waard tgen, die iu hun ijdelen waan zich ver boven hem verheven achten. Waarom zuchtte zij heb ik met vroeger een blik mogen werpen in dat ondoorgron delijk gemoed, in dat trouwe, edele hart 1 Dan ware alles anders geweest, dan hadden geen onuitwischbare bloedvlekken mijn levensspoor ge- teekend Docb, het heeft zoo moeten zijn dat bloed beeft mij moeten louteren en mij een nieuwen weg ten leven banen. O God 1 en smoekend hief het hartstochtelijke kind de nog samengevouwen handen ten hemel e mijn God spaar gij zijn leven I Gun mij, het eenmaal te toeten met bloemen en vruchten, de kroon te vlechten om dat edele hoofd, de vredepalmen te spreiden voor zijn voet I" Al sprekende was zij opgerezen en stond nu stil voor hare wetktafel, waarop nog de ons bekende half voltooide schilderij lag. Onwillekeu rig strekte zij er de hand naar uit, roepende »Weg er mee weg met alles, wat mij san die tieurige afdwaling van mijn hart herinnert! Zij greep de teekentng aan, doch scheen ztch plotse ling te bezinnen. Een oogen blik stond zij stil, en terwijl een tevreden lach om haar mond sjteelde, sprak zijvLaat dit beeld het beeld mijns levens zijn uit nevelen tot klaarheid, uit duisternis tot licht. Deze plaats immers is rijk aan herinne ringen oek voor hem en het zonlicht, dat door de donkere schaduwen dringt, valle thans op andere beelden, zooals de toekomst die te aanschouwen zal geven". Jtoenraads brief werd zorgvuldig weggesloten en Bianca zette zich aan den arbeid, zoo Ijverig, dat weldra de onvaste, reeds geschetste omtrek ken der in het petk aanwezige personen schei pe lijnen aannamen, maar nu met andere gestalten, andere wezenstrekken. Slechts nu en dan wierp zij een peinzenden blik naar buiten naar het pat k, maar dan zette zij het wet k, waaraan zij al bare talenten scheen te willen wijden, met nieuwe in spanning voort.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1