1 J A". 1892, Woensdag 2 Maart. N°. 796Ï. Eerste Blad. KENNISGEVING. Zesenveertigste Jaargang, 1,«;>. Verschijnt dagei ks, r tyezonderd Dinsdag, UITGEVER: *7. ODÉ. BGnBAV: BOT KR 'RAAT, EST. KiiHenlnndsche Berichten, Het blad der socialistische partij, de Verwarm dat bij duizenden in de stuiten wordt verkocht, waarschuwt de werklieden mot aandrang tegen het deelnemen aan en het ook maar moreel ondersteunen van al wat tot opstootjes of samenscholingen kan leiden, dewijl het tegendeel gevaarlijke ge volgen zou kunnen hebben. Een sociaal-democratisch lid van den ge meenteraad te Berlïj n heeft eene buitenge wone bijeenroeping van den raad verzocht, opdat er besloten mocht worden tot het toe staan van een krediet voor de onvoltooide werken in de gemeente. Sedert Zaterdagavond hebben te Berlijn geen verdere onlusten plaats gehadde stad is volkomen rustig. Bij de behandeling der marine-zaken in den Rijksdagszitting van Zaterdag bracht de socialist kfetzger de mishandelingen der ma rine-soldaten te "Wilhelmshaven ter sprake. De staats-secretaris Hoilman deed opmerken, -dat alleen de bij de wet bepaalde straf fen waren toegepast, maar dat verscheidene manschappen in weerwil van deze bestraffin gen verklaarden, dat zij telkens opnieuw het verlof zou overschrijden. Hierdoor nu werd de verdere bemanning bevreesd dat het verlof algemeen zou worden beperkt daarom heeft rij toen de betrokken manschappen met einden touw geslagen. De mishandeling was niet wreedaardig. Nochtans werden degenen, die zich er aan schuldig hadden gemaakt, ge straft. B E L G I B. De ininisterfvan staat, Alphonse Nothomb, wiens opzienbarend aftreden als voorzitter der Brusselse he clericate kiesvereenïging het geheele clericals kamp in rep en roer gebracht heeft, wordt als een verrader uitgestooten en ia de ban gedaan. Bet bestuur des Association conservative" heeft een uitvoerig stuk openbaargemaakt, waarin een aantal bijzonderheden, door den heer Nothomb in den interview van een medewerker der Hé forme medegedeeld, on juist genoemd worden. In antwoord daarop heeft de heer Nothomb nu een verzoek gericht aan dat bestuur, en dit in het Journal de Mruxelles openbaargemaakt, eene algemeene edenvergaderïng uit te schrijven, waarin hij zijne houding verklaren en verdedigen wil. F ft A N K It IJ K. Het ministerie is voorgoed samengesteld. Minister-president en van binneulandsche zaken is Loubetminister van justitie en eerediensten Rtcard, van openbare werken Viette, van marine Cnvaignac, De Freydoet, Ribot, Bouvier, Bourgeois, Develie en Roche behouden hurme portefeuilles. De gematigde bladen bejegenen het nieuwe ministerie zeer koel. Vele klagen er over, dat Gons tans er niet toe behoort. De radicale bladen zien in het nieuwe ministerie een eplapptng van het oude eu twijfelen, of het wel lang zal leven, omdat zijn politiek reeds door de Kamer is veroordeeld. Bi; de herstemming te Poitiers is gekozen tot lid der Kamer de conservatief Fouchembert met 5341 stemmende republikein Basiie verkreeg 3710, de republikein Deloncle 2284 stemmen. Het gold de vervanging van den republikein Ddnézot. ENGELAND Bergwerkers uit Noord-Engeland, het cen trum van het land en uit Schotland hebben Zaterdag by na gelijktijdig aan de eigenaars der groeven medegedeeld, dat zij den arbeid staakten, overeenkomstig het besluit van 12 Febr., te Manchester genomen. Eene tijdelijke staking van alle bedrijf schijnt tegen 12 Maai t onvermijdelijk. Daaibij zouden 250,000 arbei ders betrokken kunnen zijn. Men hoopt dat door het werk nu te staken de tegenwoordige kolen voorraad in eene week zal verbruikt zijnzoodat de prijzen zullen stijgen en eene vermindering van het loon onmogelijk wordt, wat nochtans betwijfeld wordt. De stemming, gehouden bij de mijnwer kers in Durham, is ten gunste eener werksta king uitgevallen. Deze werkstaking, die den 14n Maart zal uitbreken, zal aanmerkelijk be vorderlijk zijn voor de bedoelingen met den algemeeneu werkstilstand, die op dienzelfden datum begint; want wanneer de mijnwerkers in Durham, hetwelk een der belangrijkste steenkoolterreinen van Engeland is, niet tot werkstaking hadden besloten, zou het kunnen zijn dat de werkstilstand op andere steen kool terreinen op niets ware uitgeloopen. De mijnwerkera in Durham behoorden niet tot den bond, die den werkstilstand had geprocla meerd. De mijnwerkers in Lancashire hebben be richt, dat zij 12 Maart het werk zullen sta ken. Jfen ondervindt nu reeds moeilijkheden bij het uitvoeren der orders. De ijzersmelte- rijen zullen waarschijnlijk eerder met werken eindigen dan de hooge kolenprijzea betalen. DENEMARKEN. De Parijsche 2ït»cr-correspoudent zegt dat zeer waarschijnlijk de ezaar en de keizer van Duitschland bij de gouden bruiloft van den koning en de koningin tegenwoordig zullen zijn, welke laatsten zeer gaarne de spanning tussclien genoemde vorsten zouden zien verminderen. O O S T E N It IJ K. De Wiener Zeilung bevat een keizerlijk besluit, waarbij de provinciale Landdag van de Bukowina ontbonden wordt en nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, RUSLAND. Reuier seint uit St.-Petersburg De behandeling van het wetsvoorstel be treffende het vaststellen van de hoeveelheden f^'vkvr, door suikerfabrieken in Rusland te produeeeren, en van hetgeen daarvan voor uitvoer zal bestemd zijn, is uitgesteld tot de volgende zitting van den Rijksraad. Een oekaze, bevelende dat de uitvoer van mai s uit den Kaukasus naar het bui tenland veroorloofd zal zijn, zal eerlang ver schijnen, Het verbod van uitvoer van haver is ingetrokken. Naar men verneemt, zal de directeur van de afdeeting spoorwegen bij het dep. van financiën, Witte, tot minister voor het verkeer benoemd worden. T R K IJ E, De agent der Bulgaarsdie regeerïag, dr. Vulkovics, is Vrijdagavond aan de gevolgen van den aanslag op zijn leven bezweken. SPANJE. In den Senaat heeft de minister-president, in antwoord op hetgeen de bisschop van Salamanca in het midden had gebracht, do noodzakelijkheid eener herziening van het strafwetboek aangetoond. De staat en de kerk, zeide hij, moeten voortgaan met den toestand der werkende klasse te verbeterenmaar zoo de werklieden mochten meenen te kunnen gebieden, waar het hunne eischen geldt, dan zou het eenige middel gelegen ziju in het gebruik maken van forsche middelen. De werking van het protectionistisch stel sel wordt reeds voelbaar, In het congres vestigde een afgevaardigde de aandacht van den minister van financiën op de handelingen der douane-beambten, die, niet tevreden met de bagage der reizigers door te snuffelen, hen zei ven aan een lastig onderzoek onder werpen, Dit is herhaaldelijk aan de Fransche grenzen voorgekomen en bovendien worden die reizigers bij hun aankomst in sommige steden opnieuw gevisiteerd. In een strook langs het grensgebied is eene bijzondere contróle ingevoerd, met tallooze formaliteiten om te bewijzen, dat voor de daar aanwezige goederen de rechten zijn betaald. Behalve de douane-beambten bewaken politie en militairen alle passen en paden der Pyreneeën, maar desniettemin neemt de smok kei handel toe en vermindert de opbrengst der rechten, zoowei bij de grenskantoren als in de havens. PORTUGAL. De Kamer van afgevaardigden heeft het algemeen tarief aangenomen. De Zfiario van Lissabon behelst de con cessie aan de Inhambane-compagnie met 400,000 kapitaal, waarvan Engelsehen liet grootste gedeelte opnemen, en welke ten doel heeft de" ontginning der streken benoor den de Lourenco. AMERIKA. De democratische leden der Kamer van vertegenwoordigers hebben besloten de stem ming voor afschaffing der premie op de suiker. Het schijnt, dat agenten van Deutsche en Fran sche 5ui~kerf<ibrikanten er in geslaagd zjjn de belofte te verkrijgen, dat men, wanneer de apropiiation-bill aangeboden wordt, daaraan bepalingen zal toevoegen en aannemen, vol gens welke de premiën op den uitvoer afge schaft zullen worden. Het rapport der meerderheid der financieele commissie over het voorstel om de inkomende rechten op wol af te schallen, 2egt dat er geen enkele reden ts om de buitengewone rechten van het tarief Mac-Kinley op grond stoffen, noodig voor het welzijn en de gezond heid van het Amerikaansche volk te hand haven. De hooge rechten dwingen de fabri kanten naar goedkoopere grondstoffen om te zien, en het zijn de fabrikanten van dat soort van goederen, die concurrentie doen aan de A m er i kaan sch o wol-producenten. CHINA. De JHmes verneemt uit Shanghai dat, naar welingelichte Chineezen verzekeren, de berichten omtrent de overwinningen der regeeringstroepen in het noorden des rijks grootelijks overdreven zijn. Het weder belette wederzijds de operation, en 20,000 opstan delingen zitten veilig verschanst in het ge bergte, om den opstand te hervatten zoodra de winter voorbij is, Binneulandsche Berichten. Offlcieele Berichten. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 4 Maart a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 Februari bedroeg: bij de Neder l&ndscUe Bank f 13,240/192,43 en bij de betaalmeesters- 1,086,316,79 Te zamen f 14,320,509,22 ABtlMNKKKMTStPRIJS, |«t kwartaal jntto per post, door het geheel a Rijlt Aftoiidetlijke iiQMiinel-t - *2.50. - 0.10. AhVRRTENTfEPttMS; '»n 1—10 gewopo regels mot inbegrip van «ene Conrnnt1.10, Iedere gewone regel meer- <>.10, OitiKwm. geplaatst wordt tegen twêeshhl berekend. De burgemeester van Schiedam, Brengt by deten ter kennis van de Ingezetenen Bat het Kohier van liet Patentrecht No. 9 dezer gemeente, over liet dienstjaar 1891/92, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 26ste» Februari 1892 executoir verklaaid en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ia overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames togen deze» aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lsten Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATBNESSE. DD1TSCHLJ.ÜD,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1