fing van accijns op bieren en azijnen willen bepleiten. Met de nieu we vermogens-belasting beweegt de minister zich terecht in de lijn van het laatste Kamerbesluit ten gunste eener pro gressieve in komsten belasting, vooral omdat een nader ontwerp, de patentbelasting hervor mende, de inkomsten uit beroepen en be drijven zal treilen, terwijl de herziening van het personeel eenigen waarborg geeft, dat de kleinere vaste inkomens niet dubbel zullen worden geti oflen. Had het onroerend goed in deze vermogens belasting niet moeten worden vrijgesteld De voorstandei's van deze meening zulten wellicht verzoend worden door de verlaging der mutatiereehten en der grondbelasting en door het feit, dat het landbouwbedrijf door vermindering van zoutaccijns en afschaffing van tollen wordt ontlast en dat het kleinere giondbe2it builen de belasting valt. De achteruitgang in het landbouwbedrijf is oor zaak, dat de min, niet als in 1881 verhooging, maar verlaging van grondbelasting wil. Met behoud van het personeel, in welke belasting het blad de gemeen teljjke veiteringsbelasling der toekomst ziet, en de verhooging van den accijns op het gedistil leerd acht het Vad. schaduwzijden. ïOf de accijns op gedistilleerd die verhoo ging lijden kan, zonder teleurstelling aan de schatkist te baren, is nog de vraag, maar bovendien is het te betreuren, dat op die wijze voor de ontheffing, aan de lagere klasse ge geven, voornamelijk bij deze lagere klassen zehen weer een equivalent gezocht wordt. Het is waar, dat deze belasting vrij willig be taald wordt, en het meest door de slechtste dementen, maar dit neemt niet weg, dat zij de welvaart drukt. Een ernstig onderzoek, of deze belasting-verhooging wel noodig is, schijnt ons geboden." Verhooging van successie- en overgangs rechten in de zijlinie, desnoods ook van het zegelrecht op effecten, zou de leemte kunnen aanvullen. De minister van binnenlandse he zaken heeft tot de commissarissen der Koningin het verzoek gelicht, wegens het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer onder het vee in verscheidene landen van Europa, bepaaldelijk in de ons omringende staten, tot nader bericht geen vergunning te verleenen tot in- of doorvoer van versche huiden (met inbegrip van versch gezouten huiden), van mest en van versche (niet gedroogde) klau wen eu hoornen. Van de overige van vee afkomstige arti kelen, genoemd in de koninklijke besluiten van 8 December 1870, Stbl. no. 194 en van 14 Augustus 1888, Sill. no. 142, kan ter beoordeehng vau de commissarissen der Koningin de in- of doorvoer onder bepaalde voorwaarden worden toegestaan. Aan de vergunning tot den invoer van on bewerkte wol zal o. a. de voorwaarde wor den verbonden, dat het artikel onmiddellijk naar werkplaats of fabriek zal moeten worden doorgevoerd. Ook in Drente heeft de commissaris der Koningin ingetrokken en buiten werking gesteld alle verleende en nog loopende dis- pensatiën van het verbod van invoer uit Duitschland, van mest, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, onbe werkte wol, onbewerkt haar, klauwen, hoor nen en van allen afval van rundereu, scha pen, bokken en geitenalsmede alle vergun ningen tot het invoeren van weidevee, ter beweiding van in Nederland gelegen lande rijen of tot terugvoer van zoodanig vee ter beweiding, bemesting en beakkering van in Pruisen gelegen landerijen, en tot het inhalen van den oogst van die landerijen, met rund vee als trekdieren. Bij de aanstaande verkiezingen voor leden der Provinciale Stalen (Mei) zal het centraal comité van antirevolutiounaire kiesverenigin gen zich onthouden van samenwerking te zoeken met de katholiekenhet centraal comité adviseert slechts bij eersteslem- ming alleen eigen candidaten te steunen en bij herstemming dien candidaat, die voorde partij de voorkeur verdient boven diens legen- stander. Ged. Staten van Zuid-Hoiland hebben de loting voor de militie, dit jaar te Zoeterwoude gehouden, gedeeltelijk vernietigd en gelast dat van no. 40af opnieuw geloot moet worden. De Staatscourant no. 52 bevat het verslag van den Zweedsclten houthandel in 1891. "Volgens het Vaderland is het bericht, als zou door de regeering met particulieren wor den on dei hand eld over de exploitatie der tinmijnen op üilliton, onjuist. Dat met de B.'Kiton-n zelve wordt onderhandeld, door bemiddeling van particulierenis wellicht nader bij de waarheid. De zomerdienst op de spoorwegen zal dit jaar, in plaats van, zoonis gewoonlijk met Juni, met 1 Mei beginnen. Voor de deelneming aan het in de maand Mei te houden examen voor surnumerair bij de staatss poor weg-maatschappij hebben zich reeds nu niet minder dan 130 candidaten aangemeld. Avondpost Namens ue commissie hier te lande voor het te Kota-Radja op te richten algemeens grafmonument, ter nagedachtenis van de ge vallenen in den Atjeh-oorlog, wordt mede gedeeld, dat thans verschillende kunstwerken in marmer en St.-Joh esteen voor het bedoelde gedenk toeken ter uitzending naar Indié gereed zijig Tot deze voorwerpen behooren o. a. twee kolossale marmeren platen, voorzien van ver gulde opschriften in de Nedet land«clie, Malei- sche en Javaansche talen, en andere versie ringen, bestemd om in de beide gevels van de monumentale portiek te worden geplaatst; voorts verschillende marmeren platen, ver meldende de namen en jaartallen van belang rijke gevechten, enz. Dit alles woidt gedurende twee A drie weken voor belangstellenden ter bezichtiging gesteld in de werkplaats van den heer A. van Koon, steen houwer, in de Sumatrastraat no. 273a, te 's-Gravenhage. Zooais reeds vroeger bericht werd, is het ontwerp voor dit gedenkteeken geleverd door den heer A, van Delden, directeur der academie van beeldende kunsten aldaar. De netto opbrengst der voorstelling door de onderofficieren-vereeniging D. E, B., te 's-Hage, gegeven ten voordeele van het gezin Calff, beliep f1019. Een lid der redactie van liet Haart Dgll. heeft aan de werkster der beide te Haarlem vermoorde weduwen een bezoek gebracht en verhaalt daarvan het volgende: Wij zochten de werkster, juffrouw Ochsler, in haar woning op en vernamen van haar, dat zij de beide vrouwen in volkomen wel stand heeft verlaten. Zij had een boterham met de beide vrouwen gegeten en was iets langer gebleven dan gewoonlijk. Zelve had zij, met behulp van een der vrouwen, de luiken van de voorkamer gesloten, de achterdeur gegrendeld en was uitgelaten door een der bewoonsters. Dit laatste geschiedde kwartier over zevenen. Ook zij scheen niet aflteerig van de meening dat de dader in huis geweest kan zijn voor zij de woning verliet. Boveu de woonkamer bevindt zich een klein 'zoldertje, waarop men uit den aard der zaak zelden komt. Zoo ergens, dan zou de moordenaar zich hier verscholen kunnen hebben, 't Is wel vreemd, dal dezelfde vrouwen, die zoo zorgvuldig de deuren des avonds gesloten hielden, minder voorzorgen schenen te nemen voor de vensters. Het raam, dat op het erf uitkomt, was slechts door een pen gesloten, een ander venster aan den achterkant, dat, zoo wij ons niet vergis sen, toegang tot het zoldertje geeft, slechts door een ijzeren staaf, zooals men dat bij schuine dakvensters vindt. "Veel bezoeken ontvingen de oudjes niet. De werkster noemde de vrouwen »zoo'n beetje kindsch, ziet u, ze waren erg blij met een bonten latje voor de dekens, die ze maakten". Volgens de werkster was er nooit veel geld in huisalles wat er inkwam, werd gestuurd of gebracht door Van der Plas, den neet, die de bezitting ran vrouw Bekkers beheerde, en het gebeurde wel dal de werk ster eens een stuiver minder ontving dan haar loon eigenlijk bedroeg. »'t Zit er van de week niet an, Botje", zei dan vrouw Dekkers, »als nee! Freerk van do week geen geld brengt, ben ik heelemaal hard." Den ont- brekenden stuiver kreeg zij dan later. In het kamertje staat een meubel, dat een soort van geheime bergplaats bevat. Het is de linnenkast, die een hollen poot heeft, welke met een klein sleuteltje in een zeer klein gaatje wordt geopend en dan eenige kleine laadjes te aanschouwen geeft. Vroeger be waarde Bekkers da.u in zijn effecten, maar die waren er al lang uit, en of de wed uwe daarin nu nog geld borg, is niet bekend. Wel heeft de weikster gezien, dat de bewoonsters wel eens kruidenierswaren in dïe landjes sloten. De moordenaar heeft óf van het bestaan van die bergplaats geen kennis gedragen óf hij heeft geweten dat daai in toch niets te vinden was, want terwjjl alles in de kamer is open- gescbeui d en oinFitnchtis aan den poot geen spoor van braak te ontdekken. Het schijnt gebleken te zijn dat de te Am sterdam aangebonden man niet medeplichtig is aan den moord. De gevangengenomen O. en echlgenoote zijn weer op vrije voeten. In het geheel zijn reeds meer dan 20 per sonen in vet hoor genomen. Op vei zoek der Haarlcmsche justitie zijn te Leiden twee mannen en eene vrouw aan gehouden en naar Haarlem ovei gebracht, als moetende zij worden gehoord in zake den moord. Een geachte familie op de Heerengracht te Amsterdam verkeerde sedert Dinsdag in de groot-de ongerustheid. Een paar barer kinderen werden n.l, Dinsdagmorgen op den gewonen tijd door de kinderjufïroow naar een school op de Keizeisgraclit gebracht. Bij de school gekomen, nam zij afscheid, en de jongens voegden zich bij hun kameraadjes, speelden met hen en kwamen niet ter school, waar het juist feest was, waarvan de kinderen zieh veel hadden voorgesteld. Toen het des middags aan de ouders ge bleken was, dat de jongens de school hadden verzuimd, werden direct alle pogingen in het werk gesteld om de vermiste knapen, 6 en 11 jaar oud, terug te vinden Er werd on middellijk in de Keizersgracht gedregd, maar niets gevonden. Eeu aanzienlijke som vverd uitgeloofd, maar de kinderen werden niet teruggevonden. Gisteren ontvingen de ouders echter een telegram, meldende, dat de kin deren des nachts op den weg tusschen Haarlem en Amsterdam slapende zjjn teruggevonden. Hoe de kleinen daar gekomen waren, is nog niet opgehelderd. Ook een ander gezin te Amsterdam is door een geheimzinnige verdwijning in rouw ge dompeld. De heer Veldhuis, sedert 13 jaar magazijnmeester aan het Binnengasthuis, is sedert "Woensdag verdwenen. 't Was een in alle opzichten oppassend man en huisvader, zoodat men vreest, dat hem een ongeluk is ove» komen. Op den ochtend zjjner vetdwijning heeft hij in welstand zijn huis ver laten, maar is niet in het gasthuis gekomen. Naar de Asser Ctverneemt, s door com missarissen der Nutsspaarbank te Assea definitief besloten tot de oplichting vaneen gebouw voor de spaarbank aldaar, waarin tevens lokalen ten behoeve der huisvlijtscliool, der volksleesbibliotheek en een leeszaal zullen worden gemaakt. Te Beets (Fr.) wordt aan het J\r. v. d, D. gemeld, dat de predikant Van Bruggen al daar zich gewend heeft tot den heer Insinger, te Amsterdam, om te trachten Reetster arbei dersgezinnen naar Canada (A nienka) te laten emïgreeren. Inhoud van Ao. lo van liet Geïllu streerd Zonditgsltlati De eerste minister van Bulgarije, met portret, De Hand, geillu-treeide novelle naar het Fiansch bewerkt, met zes illu straties. De kampioen-schaatsenrijder J. Eden, met portret. Een nieuwe brancard, met illustratie. Overat ooming met illustratie. Het veitiek van den loods van boord, met illustratie. De vervolging der Joden in Rusland, met illustratie. Datum berekening II. Amateur-pliolografen in Japan, met illustratie. Do inloi ht taa den nieuwen kliedive in Kaïro. nel illu-irutje, Hnwelijkskosten. Vetinenigviildiumg van dieren. Eigenauidige uurwi-ikeu. At ras- talie van politieke samenzweeiders in Bul garije, met illustratie. Een merkwaardige proefneming. Vrouwen-logica, met illu stratie. Mensehen en lalen. Londen. Ondankbaar, met illustratie. -- Forache lichaamsbouw, met illustratie. Toepassing van spt eek woorden Anekdoten, Schaak rubriek. Mededeelingeo. Delft. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor een lid van don gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 1353 stommen. Hier van verkregen de lieeren L. Vliegen thart Jr, (fl§.) 631, W. E. van Be rek el ikath 447, A. van den Berg (a.-rcv.) 203 stemmen, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Yliegenthart en Van Berckel. Gemeiigrto Berichten. De millionnair Alois Drasdio. j.l. Maandag te Weenen overleden, hoeft zijn ver mogen voor 7, aan de gemeente Biun en voor 7, nan Ween en vermaakt, en gelast dat zijn lijk te Goihn moet verbrand wonien. Üe katholieke geestelijkheid beeft natuuihjk haren bijstand geweigerd. De laatste nieuwigheid op plantaardig gebied, ter verlokking van den Europerachen eetlust, is zwarte aai dappelen, Zij worden oorspronkelijk uit Zutnland uitgevoerd, waar men dit merk waardig knolgewas den naam gegeven heelt ran rCete- wayo". De plant heeft eer» zwattachtigen stniu met eene blauwe bloem, terwijl de aardappel zelf er blauw-ewaït en vrij wasachtig mtztet. PER TELEGRAAF. >s-« It JkV EN H A«B, 3 Maart,Tweede Kamer. De heer Van der Kaay beeft zijne geloofsbrieven ingezonden. De beer Goeman Borgesius zal nader den minister van bmnenl, zaken interpelleeren over de krankzinnigen gestichten, ia het bijzonder die te 's-Graven hage, Aangenomen is het onteigeningsontwerp voor straten te Arnhem en het post- en telegraafkantoor te Amsteitlain. De regee- riag bleef onteigening par zone niet achten overeenkomstig de bestaande onteigenings wet. In de zaak der concessie voor de ont ginning bij Beets zou de rageering hare medewerking verleenen. Post en Telegraphie. De nieuwe postzegels van drie cent, bestemd voor den 1 April in te voeien stadsporidienst. 1MU1J" 1 -1 -L

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3