Gemengde BericBen. Nood in Beets (Friesland). voorjrcsteld, strekkende om f "250.000 uïf te trekken voor buitengewone onderstanden aan gemeenten, die buiten staat rijn in alle of sommige kosten baret huishouding behoorlijk te v op trien, en voorts om de tijdelijke sub sidie, krachtens art. 49 der schooi wet, toege kend aan de gemeenten die onbillijk bezwaard zijn door de uitgaven, vereischt voor behoor lijke inrichting van haar lager onderwijs, met f50 000 te verhoogen. Uit de toelichting blijkt, dat de regeering van oordeel is, dat in den op den duur on- houd baren toestand, waarin de gemeenten verkeeren wegens de jaarlijks toenemende uitgaven ter uitvoering van door den rijks wetgever voorgeschreven maatregelen, slechts kan voorzien worden door eene wijziging der gemeentewet en eene herziening van het rijk shelastingsleisel. In afwachting van deze zoo ingrijpende en omvangrijke maatregelen, acht de regeering evenwel tijdelijke voorzie ning hoog noodig, Gedep. Staten werden daarover gehoord en die van Noord-Brabant, Friesland, Drente en Limburg wezen eenige gemeenten aan, die naar hun oordeel reeds dadelijk, dat is over 1892, voor buitenge wone hulp in aanmerking behoorden te ko men, terwijl Ged, Staten van Friesland er op ■wezen, dat de maatregel voor een vijftal gemeenten, ook met betrekking tot de uit komsten van het dienstjaar 1891, dringend wordt vereischt. Op grond dezer inlichtingen acht de regeering de aangevraagde sommen voldoende, om gedurende dit dienstjaar in de behoeften der noodlijdende gemeenten te vooizien. Buitengewone versterking der rijks middelen zal daartoe niet noodig zijn. Het voornemen is, om wanneer de aange vraagde verhooging wordt toegestaan, de ge- vorde» de subsidien te verleunen "m den geest der door Gedep. Staten gedane voorstellen; maar de regeering wenschl zich ten aanzien van het aan elke gemeente in het bijzonder toe te kennen bedrag alsnog vrijheid voor te behouden, ook met het oog op enkele bijzon derheden, welke hier eo daar tot eene volle dige kennis van den toestand der financiën van sommige gemeenten nog nadere toelich ting behoeven, Be verschillende brieven van de Ged, Staten zijn als bijlagen tot dit ontwerp aan de Tweede Kamer overgelegd. SCHIEDAM, XI Maart 1892. Op de heden gehouden paaiden markt wa ren er 97 paarden en een muilezel aan de lijn, waaronder zich zeer goede werkpaarden bevonden. Gevraagd werd er van f 50 tot f 400. Verkocht z\jn er 40, waarvoor besteed werd van f80 tot f270, waaronder 8 voqr de slacht bank. De voor deze laatste betaalde prijzen zjjn van 180 tot f 410. We herinneren er onze stadgenooten aan, dat, ingevolge ons verzoek, Zaterdag en Zondag éls. in het panorama tot besluit ter bezich tiging zal wordeu gesteld Parijs en de tentoon stelling. Eene aanbeveling achten wij totaal overbodig; evenwel wijzen wij er op, dat zij die de overige eerieën wat ongezellig en stil vonden, hier geheel bevredigd zullen worden, daar ieder gericht ruimschoots met mensehen gestoffeerd is. Bij den heer Alberti, secretaris der com missie voor de noodlijdenden te Beets, is heden ontvangen flOOÖ van Hare Majesteit de Koningin en f500 van H. 51. do Koning in-Regentes. Bij de commissie s ook uit Gouda eene gift van £1000 ontvangen. Men schrijft uit Den Haag aan de Amst. CL: vin de hofkringen wordt gefluisterd, dat er spiake zou zijn, dat H. M. de Koningin- Regentes het voornemen heeft opgevat om met eigen oogen den toestand in liet ge teisterde Beets te gaan zïen. Het bericht krijgt eenigen grond, omdat men tot dusver ale gehoord heeft van een koninklijke gift tot leniging van den nood". Naar de TTas^cJie Ct. verneemt, zal in den zomer gedurende eenige dagen het ge heele leger mobiel worden verklaard, ten einde te beproeven, in hoeverre de miliciens der verschillende lichtingen in den bepaalden tijd het garnizoen, waarvoor zij zijn bestemd, kunnen bereiken. En naar het N. v, 4. D. meldt, zullen dit jaar geen groote veld- of divisie-manoeuvres gehouden wordenmaar, ter vervanging daarvan fortoefeningen op groote schaal dan in vroegere jaren. Tot dat doet zullen in twee of meer groepen der nieuwe Holland- sche watet linie de forten en andere verster kingen worden bezet en in staat van ver dediging gebracht. Den In April worden 180 ongens van de kweekschool voor zeevaart te Leiden overge plaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam. Pi of. dr. J. D. van der Waals, te Amster dam, ïs dezer dagen, bij gelegenheid van eene vacaturebenoemd tot eereltd der Physical Society" te Londenwelk lichaam slechts l"2 van die eeretitels te be geven heeft. Door de prov. vereeniging van ambtenaren ter gemeente-secretarieën in 2uiil-Holland is, wegens bet bedanken van den heer Masten broek, benoemd tot tweeden voorzitter de heer Koker ,lz., te Kapelle a/d. IJseL Eene tooneelvoortelling van de vereeni- ging «Shakespeare" te 's-G ra venhage, welke de vorige week met medewerking van onder scheidene heeren en dames aldaar gegeven werd, ten voordeele van de weduwe van den kapelmeester Calfl, heeft ruim f ÏOUO opge bracht, In een vergadering van de afdeeling Dor drecht der» Vereeniging legen de kwakzalverij" verscheen een der voormalige patiënten van Sequah, Tr. v. d. Graaf, om te verklaren, dat de genezing hem door Sequah bezorgd van niet zeer langen duur is geweest. Reeds 's nachts na de behandeling kwam de pijn weer terug. Een week later was de pijn zoo hevig geworden, dat hjj zich onder behande ling had gesteld van dr. Gowan, tengevolge waarvan de ontaardings-reactie van het been is lot staan gebracht. Naar de voorzitter der afdeeling mede deelde, doen zich ook onder de verpleegden van het burgerlijk armbestuur, door Sequah behandeld, dergelijke gevallen voor. Het be stuur zal deze onderzoeken en de resultaten van dat onderzoek publif kinaken. Belangstel ling verdient voorts de mededeeling, dat bij een der patiënten van Sequahde man had een tuberculeus gezwel aan de knie, tengevolge van het wrijven de tuberculose zich door liet geheele lichaam verspreid heeft de man is dan ook aan longontsteking over leden. De heer C. Bot Czn,, te Sliedrecbt, ontving liet treurig bericht, dat zijn zoon Cornelis, werkzaam hij den aanleg va» spoorwegen in Transvaal, in den nacht van 2 op 3 Febr, j.U aldaar op laaghartige wijze is vermoord. Te Barkema-Opeinde (Fr.) werden de drie kinderen van O. door de moeder alleen in huis gelaten. Het oudste een jongetje van 6 jaar spoelde met lucifers en kort daarna stond de woning geheel in brand. Aan de kordaatheid eener buurvrouw is het te dan ken, dat de kinderen nog bytyds uit het hrandeude perceel gered werden. Te Hïtsum, hij Franeker, heeft bet afbre ken van een gebouw het leven gekost van een oppassend arbeider, die eene vrouw en zes kinderen nalaat. Het ongeval is, naar men zegt, aan roeke loosheid van den eigenaar toe to schrijve», die in plaats van boven, beneden liet afbre ken. Een bint werk verpletterde nek en dij been, zoodat de ongelukkige terstond dood was. Hij zou Dinsdag hegraven worden, doch op hevel van den officier van justitie is de be grafenis uitgesteld. Dinsdag had een gerech telijke lijkschouwing plaats. De commissaris van politie in Den Bosch heeft, na zijn ernstige ongesteldheid van on geveer drie maanden men herinnert zich de bekende standjes zijn function hervat. Inhoud van Ko. 11 van het Geïllu streerd Zondagsblad i De Zondag in Londen, met illustratie. Marokko, met 2 illustraties. Ons hoofd. Dagelijksche gebruiken, Het beslaan van paarden. Slangen als huisdieren. Spraak voor manneu en vrouwen. Zoo is helaas de wereld, met illustratie. In een kolenmijn, met illustratie. Willem Roelofs, met por tret. Politieke misdrijven in Ierland, met illustratie. A Ipcnbeklimmers, met illu stratie. De bajonet. Waterdichte schoe nen. - Een pantoffelheld, met illustratie, Landelijk feest, met illustratie. Een reis van 4ü0 mijlen in de seconde. Papier uit ijzer. Voor de huisvrouw. Inéén moeite door, met illustratie, j> Vadertje, je neus." Een cqterkunstje, Met onderscheid des persoons, met drie illustraties. Anekdoten. Schaak rubriek. Mededeel ingen. Delft. De anti-re vol utionnaire kies ver eeniging ^Nederland en Oranje" alhier heeft besloten, bij de a.s. herstemming voor een gemeenteraadslid den canJidaat der liberalen, den heer L Vliegenthart Jr., te steunen. Maasland. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer Arend van der Lely, met •127 van de 195 geldige stemmen. De heer P, Buitelaar, candklaat der anti-revol utionnaire kiesvereenlgi ng, verkreeg 67 stemmen, -'s-Gravenliage. Gisteren gebruikten bij I1H. MM. het middagmaalbaron "Van Heeckeren van Keil, oud-minister van buiten land sehe zaken en ond-directeur van het Kabinet van wijlen den Koningjhr. rnr. Van Karnebeek, oud-minister van buuenlarulsche zaken en lid van de Tweede Kamer; kolonel Vogel, commandant van het regiment grena diers en jagers; ridder Pauw van Wieidrecht, lid van den Hoogen Raad van adei, en baron Van Zuylen van Nyevelt, hoofd-eommies hij Hr, Ms. Kabinet. VGravenhage. Woensdagavond brachten BIL MM. de Koninginnen het «angekondigde bezoek aan de voor haar ingerichte uitvoering der n Nationale Zangschool" te 's-Gravenhage, In de voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde zaal werden de Verst i nu en met een luisterrijk gevolg ontvangen en met het sWien Neerlandsch bloed" door liet koor verwelkomd. Als inleiding werd, ouder leiding van den heer W, F, G. Nicotai, diens slvomnginnelied" (woorden van Beets) gezongen en daarna, onder leiding van den directeur Marinus, eene hulde aan de Koningin-Moeder, op de bekende melodie der Bach-pretude van Gounod. De heer J. J. Schmidt, president van de school, nam vervolgens het woord en vertolkte de blijdschap der vereeniging over de eer van het koninklijk bezoek aan dezen kring van handwerkslieden,welke eer, naar hy vertrouw de, door alle degelijke Nederlandsche werk lieden zou worden op prijs gesteld. Het overige van den avond was gewijd aan de uitvoering van de Koningscantate van i 874, destijds in de Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgevoerd, woorden van Ten Kate, muziek van Verhulst, hetwelk eindigt met de melodie van het Wilhelmus, Bij het verlaten van de zaal betuigden de "Vorstinnen herhaaldelijk Imre ingenomenheid met het gehoorde alsook met de geheele ont vangst, 's-Gravenhage. In tegenwoordigheid van een honderdtal kunstenaars en kunstenares sen werd gisteren in het Haagsche museum hulde gebracht aan den kunstschilder W, Roelofs, op zijn zeventigsten verjaardag. Dank zy de bijdragen door het geheele land ver zameld, en de steun der Koningin-Regentes, de groothertogin van Saksen en de prinses van Wied, kon hem zijn portret worden aan geboden, door Israels' meesterhand geschil derd. Tevens werd thans aan den lieer Stroebei aangeboden diens fraai portret door Josselin de Jong gepenseeld. De heer Victor de Stuers schetste de groote verdiensten van Roeiofs als landschapschilder, evenarende zijn beroemde voorgangers, maar eigen richting volgende en poëzie leggende in de eenvoudigste onderwerpen, leiwijl hij tevens als entomoloog groote verdiensten berit. De heer Mesdag sprak hem namens ïPulchri Studio" allerhartelijkst toe. Amsterdam. In zqne Woensdagjl. ge houden vergadering keurde de gemeenteraad goed de voordracht van het dageÜjk^ch be stuur tot het aangaan eener leeuing van 5 millioen 4 3y2 pCt voor openbare werken en school bouw. Maastricht. In een door een kleine 300 personen gehouden meeting is besloten een adres aan H M. de Koningin-Regentes te richten, met het verzoek het garnizoen alhier niet verder te willen verminderen en, zou dit in het belang van 's lands verdediging volstrekt noodig wordt geacht, deze stad daarvoor eene vergoeding, in de vestiging van de eene of andere rijksinrichting, wel te wilien verleenen. Hedenochtend beeft eene vreesdij Ito mijnont- ploffmg plants gehad in put 3 te Anderiues by Bergen in Henegouwen, De schok werd tot boven aan den ingang der mijn gevoeldde tooi voor het op- en neder laten en de kettingen werden ver morzeld en de ventilatie aanleg vernield. Op liet „oogenblik der ranop bevonden zich omstreek-, 300 arbeiders in de mijn: slechts 3 hebben zich kunnen redden en voor al de overigen truest wen het ergste. Verschillende streken in het zuiden van Spanje zijn weder ovei stroorod. De Guadalquivir is bui ten haar oevers getreden en heeft eenige steden en dei pen onder water gezet, terwijl liet spoor wegverkeer op verscheidena plaatsen onmogelijk is geworden. Een geweldige sneeuwstorm woedt over de geheele Inndsti eek van het Michiganmeer tut in den staat Montana, De berichten zijn nog onvol ledig, maur van alle zijden wordt verwoestingen verlies van menschenlevens gemeld. De telegra- phiscbe verbinding is verbroken. De 28n Maart e.k. is een dag, dien da natuur kundigen met groote belangstelling te gemoet zien, maar die angstige gewone mensclwii met schrik moet vervullen. Volgens den bekenden sterren- en weerkundige, prof. Rud, Falb zul na melijk die dag de meest kritieke zijn der geheele eeuw. Da magnetische invloeden van vreemde wereldbollen zullen tegen dien tijd zoo hevig zijn, dat er wel eens een geweldige schudding van onzen aardbol zou kunnen volgen. Wij zullen zien In verschillende dagbladen is door de onder- gc tee kenden de navolgende oproeping aan hunne landgenooten geplaatst De ellende in dit ongelukkige dorp is ten top gestegen: er moet hulp komen, en wel direct. Burgerlijke en diaconie-armbesturen zijn niet bij machte in dezen hulp te ver leenen; waarom wij een beroep doen op de publieke liefdadigheid. Ruim duizend personen lyden aan de grootste armoede. Zij, die te veel eergevoel hebben, om zich tot de armbesturen te wenden, zijn de meest onge- lukkigen. Ityke landgenooten, onverschillig van welken rang of stand, brengt een offer op het altaar der humaniteitBitter en groot is

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2