Binnenlandsciie Berichten. 4x om zijn onverholen afkeer van de Boeren, anderdeels om den moord, goor Khama's volk gepleegd op den heer Grohler, Transvaalse)! consul hg Lo Bengula. SCHIEDAM, 15 Maart 1892, De maand Februari is voor het ryk schraal geweest in hare ontvangsten. Blijkens het gisteren verschenen overzicht van de opbrengst der middelen is er io die maand f323000 minder in de schatkist gevloeid dan in de gelijknamige maand van het vorige jaar, terwijl zij tegenover de raming voor éen twaalfde f 1,855000 ten achteren is. Dit laat ste is trouwens een gewoon verschijnsel in de eerste maanden des jaars enin!891 was zelfs het grootste gedeelte des jaars verstre ken eer men de raming bereikte. Aan directe belastingen (grondbelasting en patent, want op het personeel werd meer af betaald) werd in Februari j.l. minder geïnd f167000, terwijl de recbten op den invoer ƒ9000 ten achteren bleven. By de accijnzen was de uitkomst verdeeld,* zoo brachten min der op de suiker en het gedistilleerd ieder f 39000, het zout en de zeep ieder f 10,000, doch de wijn 18000, bieren en azijn en f 7500 en het geslacht f24000 meer. De waarborg en belasting der gouden en zilveren werken blijft steeds achteruitgaande in opbrengst. Ook an, in Februaii, werd wederom f2600 min der ontvangen. Terwjjl de zegelrechten f9000 en de registratie-rechten f87000 meer op brachten dan in Februari 1891waren de hypotheekrechten f 6000 lager en kwam aan successierechten f 208000 minder binnen .Yan de nog overblijvende rubrieken tconen de rijkstelegrafen eene mindere opbrengst aan van fCOOO, daarentegen waren meerde pos teryen f 14000de domeinen f 18000 en de loodsgelden ongeveer f7000. De totale opbrengst van de maand Febr. was f7,794,091.04 tegen f 8,117.079.90s in dezelfde maand van 1891 en van de twee ver schenen maanden van dit jaar f 14,542,764.98 tegen f15,003,309,11 in hetzelfde tijdsverloop van het vorig jaar, by eene raming van f19,298,241.52. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 10,030,371.19Vz en btj de betaalmeesters- 1,405,112.98l/s Te zamen f 11,435,484,18 De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog op Donderdag den 17den dezer zullen niet plaats hebben. In de afdeelingen der Tweede Kamer is het hoofdbeginsel der belasting-ontwerpen vry gunstig ontvangen, maar algemeen werd gewezen op het nauwe verband met de toe gezegde en nog ontbrekende herziening van de personeels eo patentbelasting. Morgenvoormiddag zullen sommige af deelingen het onderzoek voortzetten. Door den minister van binnenlandsche za ten is reeds een schryven verzonden aan de Gedep. Staten der provinciën over de invoering van de eenheid van tijd op 1 Mei. De minister van waterstaat heeft de spoorwegonderne mingen gemachtigd, daartoe over te gaan. Voorts zal eene wijziging van de reglementen van den dienst op de gewone en op de locaal- spoorwegen worden bevorderd dien zin, dat, waar sprake is van den Amsterdamschen j, daarvoor de middelbare tijd van Green wich in de plaats zal worden gesteld. Bij den post- en telegraafdienst zal de maatregel worden ingevoerd. Het komt den minister van bi nnenlandsche zaken voor, dat ter ver mijding van stoornissen in het burgerlijk leven, de gemeente-klokken in overeenstem ming dienen te zijn met de op de spoorwegen en by het post- en telegraafverkeer aange nomen tijdsbepaling. De minister heeft daarom aan de Gedep. Staten in overweging gegeven lo. om de gemeentebesturen van de plaatsen, waar telegraafkantoren gevestigd zyn, te ver zoeken om de gemeenteklokken naar de aan het telegraafkantoor verstrekte opgaaf te rege len 2o. hunne tusschenkomst te verleenen, dat de gemeentebesturen van de plaatsen, waar geen telegraafkantoor is gevestigd, in tyds rnededeeling ontvangen van den nieuwen Amsterdamschen tijd (geregeld naar dien van Greenwich) opdat zooveel mogelijk op 1 Mei ook die gemeenteklokken den nieuwen tyd aangeven. Daartoe gemachtigd door den minister van oorlog, heeft de chef van den generalen staf den heer Wéry opgedragen voor verscheidene kapiteins van den generalen staf een cursus te houden in de stenograpliie. De cursus heeft Zaterdag een aanvang geno-^ men in het gebouw van den generalen staf. Men meldt aan het U, Z>„ dat maatre gelen genomen worden om ook in ons land s taats-exploitatie van de spoorwegen voor te bereiden en deze aan de goedkeuring der Kamers te onderwerpen. De Exploitatie-moatschappy is bezig met het nemen van proeven voor de verwar ming harer rijtuigen door stoom. De proeven worden genomen op een der sneltreinen Brussel—Rotterdam, De 2f. iï. Ct, verneemt dat het bestuur van do Rotterdamsche tramwegmaatsehappy aan de algemeene vergadering van aandeel houders zal voorstellen, over 1891 eene som van ongeveer f 70,000 te besteden voor afschrijvingen, en een dividend uittekeereo van 8 pCt. (evenveel als over 1890), Een voorbeeld, dat navolging verdient*. In de afgeloopen week zyn vier jonge dames te Hengelo (O.) met eene inteekenlijst ten behoeve der noodlijdende bevolking te Beets (Fr.) by de voorname ingezetenen rondgegaan. Als vrucht harer pogingen kon door haar een bedrag van ruim f250 naar Beets opge zonden worden. Betreffende den nieuwbenoemden directeur der n Maatschappij van Weldadigheid", den heer H. A- Banken, leest men in de Zm. Ct, de navolgende bijzonderheden »De heer Hanken iemand van 31 jaar is, na afgelegd eind-examen afd. B, der rykslandbouwschool, een paar jaar als volon tair werkzaam geweest op de plaats van A. F. Schröder, te Bunnik. Daarna werd hy gedurende vyf jaar pachter op een boerderij van baron Van Pallandt van Neerijnen. »In 1888 begaf hij zich naar lodië, waar hij tot voor weinige maanden bleef. Hy was aldaar eerst als assistent, daarna als hoofd assistent werkzaam en tweemaal als waar nemend administrateur by de Rotterdam Siak-CnltuuFondememing. »De nieuwbenoemde directeur heeft dus, hoewei nog betrekkelijk jong, een veelzijdige opleiding, zoowel theoretisch als practisch, achter zich." De heer Henry Tindal heeft naar aan leiding van eene vraag der Middelimrgtche Ct,wie den moed zou hebben in onze ver tegenwoordiging af te keuren zekere hande lingen in verband met onze constitutioneele instellingen een open brief gericht aan den hoofd-redacteur der Hiddclburgiche Courant Het stuk is aan de dag- en weekbfaden gezonden en verder gratis verkrijgbaar gesteld bij de uitgevers Hol der t Co., te Amsterdam. De ruim 100-jarige oud-strijder Higentlich is te Groningen overleden. Ten huize van den door de Haagsche politie aangebonden loodgieter, verdacht van valsch geld gemaakt en in omloop gebracht tehehhen, rijn verschillende gereedschappen en materia len gevonden, die voor de samenstelling der nagemaakte muntspecie worden gebruikt. In klei werden afdrukken gemaakt van echte kwartjes. "Vele van die nagebootste munt stukken zyn in omloop gebracht, vooral in de kroegen, waar de verdachte, die bekendstaat als iemand die misbruik van sterken drank maakt, ze in betaling gaf voor borrels. By zyne aanhouding en overbrenging naar de 2e afdeeling van het commissariaat van politie, wierp hij op de Turfmarkt nog een paar valse he kwartjes, die hij in den zak had, de vaart in. De verdachte valsche munter is in verze kerde bewaring gesteld. De moord op den Rsamsincrel te Haarlem. Zaterdagavond verspreidde zich het gerucht, dat vrouw Oxener, de werkster der twee vermoorde vrouwen, door de justitie was gearresteerd. By onderzoek bleek, dat niet zij, doch haar 66-jarige schoonzuster, Alida Seedersweduwe van Hendrik Oxener wonende in de Raamstraatsteeg 19«, oblie verkoopster van beroep, te 6 uur door de politie naar het paleis van justitie was gebracht. De aanleiding daartoe was, dat deze vrouw zich had uitgelaten goederen van de ver moorde vrouw Bekkers in haar woning te hebben verborgen. Dit was den reefiter-com missaris ter oore gekomen, en deze had haar daarop dadelijk voor zich laten brengen. Zy onderging een verhoor, dat een paar uur duurde, en werd aan den lijve gevisiteerd door mejuffrouw Steenbeek, de vrouw van den concierge van liet politiebureau. Dit ging met veel verzet van hare zyde gepaard. Op haar werd, in haar onderbroek verborgen, gevonden een beursje met f32,50. "Van dit geld wist zy de herkomst niet op te geven. Dit, en haar verzet tegen de visitatie, maak ten haar zóo verdacht, dat zij voorloopig werd overgebracht naar het bureau van politie, waar zij onder streng toezicht werd gehouden. De justitie begaf zich toen naar hare woning en vond inderdaad eenige voor werpen, die aan mejuffrouw Bekkers, de oudste der twee vermoorde vrouwen, hadden toebehoord, 's Nachts te 12 uur werd daarop vrouw Seeders naar het huis van bewaring overgebracht. Dit viel haar zeer tegen, zeide zij, zy had gedacht naar haar woning, daar in de buurt gelegen, te mogen teruggaan. Zondagmorgen waren de justitie en politie reeds vroeg in de Raamstraatsteeg, Een groote menigte verzamelde zich spoedig voor het slop, waarvan de ingang door de politie werd afgezet, In dat slop woont ook de werkster Oxener met haar man en haar twee zoons. Niet alleen haar huis, doch ook dat van alle bewonera van het slop werd aan een huiszoeking onderworpen. De justitie was daarmede tot ongeveer Jialfvter In den middag bezig. Hoewel men spreekt van het vloden van een met bloed bedekten bijl, is daarvan niets officieels bekend. Te halfviergingderechter-commissaris, jhr. Lintelo de Geer, met den waarnemenden griffier, mr. "Van Thiel, en den officier van justitie, jhr. Rethaan Macaré, naar het paleis van justitie, onmiddellyk gevolgd door de werkster, vrouw Oxener, die door een recher cheur werd begeleid. Al het publiek, dat in de Raamstraat de huiszoeking had aange staard, spoedig met anderen vermeerderd en tot een duizendtal aangegroeid, volgde, en uit zyn midden stegen de ernstigste verwen- schingen tegen vrouw Oxener op. Deze liep zeer bedaard naast haar geleider voort. De politie zette de Koningstraat af om het publiek daardoor te verspreiden, doch dit hielp weinig, want nu nam het de Groote Houtstraat, en op de Groote Markt was alles weder bijeen en ving het geroep van ^moordenares" weder aan. Nog lang nadat zy in het paleis van justitie was verdwenen, bleef het publiek daarvoor staan, doch eindelijk verwyderde men zich toch. Na een verhoor van een goed uur te hebben ondergaan, werd het vrouw Oxener vergund weder naar hare woning terug te keeren. Natuurlijk wordt door de arrestatie van vrouw Seeders de geheele zaak weder door een ieder besproken, en men heeft 't nu vooral zeer druk over de verwondingen, de beide vermoorde vrouwen toegebracht Nu het idee dat een vrouw den moord kan hebben gepleegd voedsel krijgt, verwondert men er zich niet over, dat geen der bijl slagen, die de vermoorde vrouw Bekkers had, tot in de hersens is doorgedrongen, en de bekendheid zoowel van vrouw Seeders als van vrouw Oxener met de vermoorden, doet het niemand nu meer vreemd vinden, dat vrouw Stokman dood op haar stoel is ge vonden met haar naaiwerk nog op haar schoot Ook dat alleen vrouw Bekkers blijkbaar op het lyf was onderzocht vindt men nu zeer natuurlijk, daar iemand, die met de oudjes bekend was, wist, dat zij en zij alleen geld Itad. Vrouw Stokman had men dus niet te foutlleeren. In de woning van vrouw Seeders moeten door de justitie zijn gevonden eenige kruide nierswaren, die de vermoorde oudjes den dag van den moord hebben doen halen eo daaronder een zak met suiker. Gisteren werd het onderzoek verder voort gezet. Zoodra het water open is, zal de Raam- singel met een zegen worden afgevischt. Dit geschiedt naar aanleiding van mededee- lingen omtrent het hooren van een plomp* in dat water op den avond van den moord. De heer D. Bonnerman, notaris te Amster dam, is in hechtenis genomen, op grond van een aanklacht, als zou hij tot aflossing van hypotheken bestemde gelden niet tot dat doel hebben aangewend. Despaarbank van het »Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap", waarmede meer dan 40* - jaar de heer Bonnerman io betrekking staat, lijdt, naar \vy vernemen, geen verlies. Hetzelfde geldt van de levensverzekering maatschappij van bedoeld genootschap, {HU.) Zaterdagochtend werd de kapitale boeren plaats, gelegen op de Mieden, onder Schagen,. en bewoond door den heer D. Boekei, den bekroonden uitvinder der nieuwe kaasbe reidingsmethode, geheel door brand vernield. De prachtige stal koeien, alle ingeschreven in het Ned. rundveestamboek, en de meer- meermalen bekroonde hengsten werden gered- De scheepvaart in Friesland is gedeeltelijk met groote moeite heropend. De meren en- plassen zyn nog met een dikke ijslaag be dekt. Hoe wenschelijk het isdat de arbeiders- zeiven over een stukje grond hebben te be schikken, blykt onder anderen ook te Belling- wolde en Frieschelo en verder naar de ge meente "Vlacbtwedde Joe, waar de arbeider door zyn boer, behalve zyne woning, ook een stuk grond in huur krygtschoon het arbeidsloon 'szomers misschien 60 a 70 cent en 's winters niet meer dan 40 k 50 cent bedraagt, wordt er geen armoede geleden. Zü hebben hun eigen verbouw, waaraan zij zich* kunnen wyden na afloop van het werk voor den boer, die den arbeidsdag niet langer dan tot 2 uur pleegt te stellen. De werklieden hebben dan huu eigen winterkost: aardappelen, boe nen, erwten, soms ook rogge, zoodat ze een varken kunnen hebben. Niet zeldzaam zijn de- voorbeelden van arbeiders die, in weerwil van hun karig loon, nog kans zien iets iu de- spaarbauk te beleggen, en later zelf een stuk. grond te koopen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2