Biniitmlftiidsclie Berichte n. FOITUGAI, Te Lissabon houdt de ellende aan en de toestand doet daar voor ongeregeldheden vreezen. Werklooze arbeiders trekken er door de straten om gaven in te zamelen, en de kreet, dien men hoortisiBrood of gevangenis". Het rapport der commissie uit de afge vaardigden besluit, dat er geen aanleiding is den gewezen minister van financiën Mariano Car val ho crimineel te vervolgen. SRIESEUillD. Het nieuwe ministerie wanhoopt er aan iets van de tegenwoordige Kamer gedaante krijgen en zal daarom waarschijnlijk de vol gende week ontbinden. Eerst evenwel moet het personeel der ambtenaren nog worden gezuiverd, d, w. z. uit aanhangers worden saa ingesteld. De verkiezingen rijn vastgesteld op den 15n Mei. Het gerucht wil dat alle gezanten in het buitenland teruggeroepen zullen worden by wjjze van zuinigheidsmaatregel. Zij zouden worden vervangen door zaakgelastigden. S E R V I E. Da Skupchtina heeft het wetsontwerp aangenomen, strekkende om den gewezen koning Milan vervallen te verklaren van het burgerschap. ZUID-AFRIK A. Den 13n Februari is tusschen de Transvaal- sehe regeering en den heer J. B. Robinson een overeenkomst gesloten, waarbij genoemde heer voor een jaar aan den staat 100,000 pd, st. leent tegen ruim 5 pCt. Het gouvernement zal met het geld obligaties koopen in de spoorwegmaatschappij; deze is voornemens om dadelijk met den bouw der lijn van Krokocli Spoort westwaarts voort te gaan, opdat zoo spoedig mogelijk het Hoogeveld voorliet spoorwegverkeer geopend zal kunnen worden. Het is te verwachten, zegt de Volksstem, dat 100,000 pd. st. zonder veel moeite over twaalf maanden zal kunnen worden terugbetaald uit de geleidelijk hooger wordende inkomsten van den staat en, zoo noodig, uit het beschik bare surplus. De plannen voor het nieuwe gebouw voor het hoog gerechtshof zijn door den heer Wierda voltooid en ter goedkeuring den rechters voorgelegd. Het gebouw zal omtrent 30,000 pd. st. kosten en o. a. drie groote zalen bevatten, een voor crimineete zakeneen voor civiele zaken en een voor rechters in camera. De Observer, eenEn- gelsch blad te Pretoria, verschijnt sedert 15 Febr. eiken ochtend. De Volksstem komt nog maar driemaal \s weeks uit. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 17 Maart. De interpellatie van den heer Huberover den invoer van levead vee in Engeland is ingetrokken. Morgen zal geen openbare zitting plaats hebben, daar een afdeeling nog niet gereed is met de belastingwetten. Na afloop van de aanhangige zaken is aan de orde gesteld de interpellatie van den heer Beelaerts van Blokland cu het ontwerp tot schorsing der uitvoerrechten op suiker in fadïë. Het debat over de wijziging der militiewet werd voortgezet. Na bestrijding van het beleid van den minister door den heer Van Löben Seis, verdedigde de minister, de heer Seyffnrdt, nader de achtste lichting als noodig om steeds voldoende manschappen in de depots te hebben, zoolang de jongste lichting niet behoorlijk is geoefend. De inlijvingstijd in Maai t benadeelt den arbeid geenszins. De minister heeft reeds veel gedaan en blijft bezig als men hem vertrouwen bljjft schenken. Na sluiting van het algemeen debat zijn de amendementen op art, 1 toegelicht. Het amendement-Van Löben Seis, om de noodwet slechts 2 jaar te doen doren, werd verworpen met 70 tegen 21 stemmen. Daarna werd aangenomen, met 77 tegen •15 stemmen, het amendement der commissie van rapporteurs, om de noodwet ten hoogste 3 jaar te doen duren. Aangenomen met 50 tegen 42 stemmen werd het amendement van den heer Van Houten, om den diensttijd op 7 jaar te be houden. De eindstemming ïs verdaagd tot Dinsdag na de pauze. Industrieels eigendom. Het wetsontwerp tot goedkeuring van internationale overeenkomsten tot bescher ming van den industrieelen eigendom strekt tot bekrachtiging van drie op 14 en 15 April 1801 onderteekende overeenkomstenlo. schikking betreffende de internationale in schrijving der fabrieks- en handelsmerken met slotprotocoi2o. een protocol betreffende vaststelling der inkomsten van het interna tionaal bureau der vereeniging ter bescher ming van den industrieelen eigendom; en 3o. een protocol bepalende de uitlegging en toepassing der overeenkomst van 20 Maart 1883 betreffende de vorming van genoemde vereeniging. De regeering heeft gemeend niet te moeten overgaan tot mede-ouderteekening van de schikking, strekkende om tegen te gaan de valsche aanwijzing van herkomst op de koop waren, omdat de strekking vreemd is aan het deel der conventie, als niet bedoelende bescherming van den industrieelen eigendom van fabrikanten en handelaren, maar het geven van waarborgen aan de verbruikers, dat de door hen gekochte waren inderdaad afkomstig rijn uit het land of de streek met den naam waarvan de herkomst dier waren wordt aangeduid. De eerste der drie onderteekende overeen, komsten heeft ten doel een centrale en inter nationale inschrijving mogelijk te mnken, waardoor van bet gedeponeerde merk zoiyier verdere formaliteit de bescherming n alle ccntracteerende staten wordt verzekerd. Zij geschiedt te Bern door tusschenbomst der nationale bureaux en zal ongeveer f 50 kosten. SCHIEDAM, IS Maart 1892. Tot de inzenders op de internationale tentoonstelling van den boekhandel, die in Juli en Augustus dezes jaars te Amsterdam in het Paleis van Volksvlijt zal gehouden worden, behoort ook onze stadgenoot de heer A. L. A. van Pinxteren, die in een net en practisch bewerkte pyra mi daal vorm ige vitrine, versierd met de Nederlandseheen Schtedam- sche kleuren en het Schiedamsche wapen, zooveel mogelijk heeft bijeenverzameld wat betrekking heeft op Ludwinade verschillende boeken en daaronder eigen uitgaven van den heer Van Pinxteren, waarin het leven dezer Schiedamsche maagd wordt beschreven, ver scheidene harer gephotographeerde en gepo lychromeerde af beel di ngengesch i Iderde glazen bevattende voorstellingen uit haar leven enz. Deze étalage maakt een goeden indruk. De toon eel vereeniging »Thalia" alhier heeft bij den op 17 Januari j.l. te Lier (België) vanwege de tooneel vereeniging Tony's Vrienden" uitgeschreven wedstrijd den 2n prijs behaald, bestaande uit een zilveren medaille benevens 200 frank, en bovendien een persoonlijken prijs (beste dramatrice), bestaande uit een zilveren medaille. Beide prijzen werden behaald met het tooneelstuk »Een oneerlijkheid" van Hendrik Peters. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter der Algemeene Rekenkamer baron Six van Oterleek, oudste lid dier Kamer. Door den heer Albert!, voorzitter van de commissie voor noodlijdenden te Beets, is ontvangen van H. K, H, prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Wei- mar, vijfhonderd gulden. Het totaal der voor Beets ingekomen gel den bedraagt, naar men meldt, niet minder dan f15,000. De inzameling is gestaakt. Men meldt aan de Tijd uit 's-Graveuhage, dat Woensdagavond aldaar in het hotel »De twee Steden" een bijeenkomst heeft plaats gehad van de katholieke leden der Tweede Kamer. Het initiatief tot de bijeenroepteg was uitgegaan van de heeren Vermeulen, Haffmans en Mutsaers, Opgekomen waren een en twintig ledenafwezig waren de heeren Van der Schrieck, Schaepman, Van Berckel en Sehreinemacker. Ia deze bijeenkomst werd de katholieke Kamerclub opnieuw ge constitueerd, Tot eere-president werd door de aanwezige leden met acclamatie gekozen generaal Van der Schrieckmet groote meer derheid werden de heer Vermeulen tot president en de heeren Haffmans en Walter tot bestuursleden gekozen. laatstgenoemde zal de werkzaamheden vervullen van secre taris. Aan de katholieke leden der Eerste Kamer zal officieel van de genomen besluiten worden kennisgegeven. Te Utrecht is in den ouderdom van 73 jaar overleden de vice-admiraal J. M. I. Brutel de la Rivière, ridder van den Neder). Leeuw en commandeur van de orde van de Eikekroon. Het provinciaal Zuidhollandsch comité van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen zal Maandag 21 Maart te Rotterdam vergaderen, en den 28 n Maart zal eveneens te Rotterdam gehouden worden eene algemeene vergadering van het comité, tot welker bijwoning iedere aangesloten kïesvereenigiog twee afgevaardig den zal kunnen zenden. De Hollandsche ïjzeren-spoorweg-maat- scliappij heeft op het terrein voor de sport- tentoonstelling te Scheveningen ruimte gehuurd tot vestiging van een bureau ter verstrekking van inlichtingen omtrent rond reizen binnen- en buitenslands, enz. Nu meldt het Hbl, weer, wat den gor- deltijd betreft, dat de minister van water staat geen plan heeft in eenig opzicht, behalve bij de spoorwegen, met dien tijd rekening te houden. De spoorlijd zal wel 20 miauten afwijken van de klok aan het postkantoor, doch beide bedoelen hetzelfde oogenblik als thans, voor 1 Mei, In het burgerlijk leven zal dan geen verandering komen, behalve dat men, van den spoorweg gebruik willende maken, er aan denken moet, dat de klok daar 20 minuten vroeger wijst. De vraag is echter, waarom de minister van binnenl. zaken dan heeft aangeschreven dat de stadsklokken moeten worden verzet De Utrechtsche hoogleeraar J. d'Aulnis de Bcurouill wijdt in het Utrechtsch Dagbl. een beschouwing aan de gevolgen, welke een vervanging van den zonnetijd door den spoor- tjjd voor onze maatschappij zou hebben, en ontwikkelt daarin hoofdzakelijk dezelfde be zwaren als door dat blad reeds zijn aange wezen. Wanneer onze bezigheden alle twintig minuten verlaat worden, zal het Nederland- sche volk eiken morgen twintig minuten meer verslapen en des avonds 'twintig minu ten vroeger van kunstlicht gebruik maken. Dit geeft een verlies aan van 120 uur kostelijk zonnelicht per jaar voor ieder Nederlander die naar de klok leeft. Wanneer het kunstmatig vroeger invallen der duisternis aan ieder ingezeten niet meer dan éen cent per week kost, dan brengt zulks voor onze natie eene meerdere uitgave mede van f2,340,000 's jaars. Deze som overtreft de gezamenlijke dividenden onzer beide spoor weg-maatschappijen, en overschrijdt verre alle uitgaven voor het hooger onderwijs in Nederland. De hoogleeraar stelt ook de vraag, of de voorgenomen verschuiving van den klokken- tijd niet strikt genomen met de bestaande wetten strijdt. Zoo is ia de arbeidswet bepaald, dat de door de wet beschermde personen niet vroeger dan te 5 uur des voormiddags en niet later dan te 7 uur des namiddags in fabrieken of werkplaatsen arbeid mogen ver richten, Het hierbedoelde middaguur is de zonnetijd. Mag nu door willekeurige verzet ting van de gemeente-uurwerken, voor alle fabrikanten en andere werkgevers, zonder dat over hun belang wordt geraadpleegd, een andere dagverdeeling worden ingevoerd. In onze kieswet (art 41) staat dat de inlevering van stembriefjes moet aanvangen te 9 uur, en eindigen te 5 uur des zomers eu te 4 uur des winters. Dat is weder de zonnetijd of de Amsterdamsche tijd, naar de bedoeling des wetgevers. De vraag keert terug, of men in Nederland, zonder tusschenkomst des wetgevers, de klokken overal mag ver zetten 7 In het wetboek van burgerlÜ'te rechtsvor dering (art, 15) staat, dat van October tot Maart geen exploot of tenuitvoerlegging van vonnissen zal kunnen geschieden véor 8 uur des morgens en na 5 uur des namiddags. Dezelfde vraag keert hier terug. Aan welke verwarring en processen zal men niet bloot staan, indien die vraag niet door den wet gever zeiven is beantwoord? De heer B, Hulst, provinciaal inspecteur der dir. belastingen te Amsterdam, is tot commandeur der Nicham-Iftikhar-orde van Tunis benoemd. Het Vad. bericht, dat de onderhandelin gen zijn afgebroken tusschen den sultan van Deü en de bekende firma G, H. Bauer en Zoon te 's-Gravenhage, over de decoratieve beschildering van het nieuwgebouwde paleis te Medan, en wel tengevolge van den tijde- lijkeri ongunstigen toestand der Deli-onder- nemingen. Het fcUtrechtsch studenten tooneel" beeft eene voorstelling gegeven ten bate der tooneelschoolze bracht f 876 op. Naar het Hbl. verneemt, zal een klein' koor van Nederlandsche kunstenaars van den eersten rang op de muziek- en tooneelten- toonstelling te Weenen zich doen hoeren onder leiding van den heer DaD. de Lange. Op de 30,000 circulaires, in Den Haag doör mr. Th, Borret rondgezonden met het doel eene volksstemming uit te lokken over de vraag: x>Moeten de bakkers des Zondags versch brood brengen zjjn er ruim 13,000 ingekomen met een antwoord, dat pleit voor de Zondagsrust der bakkers. Woensdag zijn in het paleis van justitie te Haarlem weder een groot aantal personen van beiderlei kunne door den ree liter-com missaris in verhoor genomen, waaronder in de eerste plaats de werkster der vermoorde vrouwen en haar manvooral tegen de eerst genoemde wordt, naar men zegt, nogal het een en ander ingebracht, hetwelk voor haar bezwarend schijnt te zijn. De vrouw tracht dat zooveel in haar is en met eene merk waardige vrijmoedigheid te ontzenuwen, be roept zich b.v. herhaaldelijk op personen, die hare woorden zouden kunnen staven, ware het niet, dat zij reeds door den dood aan de maatschappij waren ontnomen. Het onder zoek van gisteren heeft wederom geene ter men opgeleverd tot inhechtenisneming en de werkster is weder huiswaarts kunnen keeren. Van eene getuige, een juffrouw die onge veer eene kwart eeuw met de oude vrouwen op vriendschappelijken voet had omgegaan,.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2