t N°. 7979. Feuilleton. A". 1892. Zaterdag 26 Maart. Zesenveert s:te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd I nsdag, Buitcnlaudsche Berichten. tJITGEYKR: J. ODÉ. G0I9RA IT. o ijmoriNifHeNTSPRiJS, per kwartaal .ISranca per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke noimners 1.85. - 2.50. - 0.10, BVRHiVf boTeïISTRAAT, E AnvBRTEjmePMIS: vau -110 gewone regels ine» inbegrip van eene Courant, -11.10. Iedere gewone regel weer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen twbbmaai. beiekend 9 O 1 T S C II L A S D. De Reichsanztiger maakt een besluit des keizers bekend, waarbij Caprivi ontheven wordt van zijne betrekking als Pruisisch .minister-president, met behoud van zijn lid maatschap van het staatsroïnisterie en van het ambt van minister van buitenlandsche zaken. Het officieels blad maakt verder een be sluit bekend, waarbij v. Zedlitz ontslagen wordt als minister van onderwas en eere- ndienst en hem de titel en de rang van minis ter van staat wordt toegekend. De staatssecretaris Bosse is, ter vervanging van Von Zedlitz, benoemd tot minister van •onderwijs en eeredïenst. Naar men verneemt heeft graat Ballestrem, de parlementaire leider van het centrum, den keizer Woensdag op diens verlangen te Hubertusstock bezocht. Graat Caprivi is .gister voor middag door de keizerin ontvangen. Het bericht van graaf Baüestrem's bezoek bij den keizer wordt van andere, welinge lichte zijde beslist tegengesproken. Volgens de laatste berichten uit Huber- tusstock heeft de keizer veel genoten van zijn verblijf aldaar. Hij lijdt slechts aan vermoeid heid en gebrek aan zijn gewone geestkracht. Zijn volledig herstel wordt binnen enkele dagen verwacht. De Kreua-Zeitung verneemt dat de keizer gisteren het verzoek om ontslag van den minister van eeredïenst heeft aangenomen, bij een schrijven, waarin hem idle hulde wordt gebracht, te gel ijker tijd den wensch uitdrukkende dat graaf Zedlitz ook voortaan .zijne diensten ter beschikking van den staat moge stellen. De Berlijnsche correspondent der JiL M. Ct. schrijft van gisteren: Evenals de nieuwe Pruisische minister president Eulenburg, is de heden benoemde minister van eeredïenst, dr. Bosse, een streng conservatief en zeer kerkelijk gezind man. Dientengevolge betoont mea zich in de clerï- cale en ultra-conservatieve kringen wat ge rustgesteld. In het bijzonder verheugt men er zich daar over dat de politieke opvattingen van de twee nieuwe ministers in den raad der kroon een tegenwicht kunnen vormen tegen hetgeen zij noemen het j> liberal isme van Miquel De vrees dat er nog meer naar links zou worden koers gehouden, begint tlians te verdwijnen. Bovendien wint de op vatting meer veld dat Caprivi nog slechts tijdelijk de plaats openhoudt voor Eulenburg, die rijkskanselier zou worden zoodra hij zich in zïju ministerschap ingewerkt zal hebben. Daarentegen maakt Ricliter in de Frekinnige Zeitung de opmerking dat het de vraag is hoe Eulenburg als minister-president zonder, portefeuille en zonder noemenswaardige werk zaamheden, ziel» zelfstandig zal kunnen hou den, aan den eeneu kant tegenover den rijks kanselier, en aan den anderen kant tegenover den minister van financiën Miquel, Door de eenheid van het financieel beheer is de mi nister van financiën in de gelegenheid op beslissende wijze in te grijpen in alle andere ministeriënen daardoor beschikt Miquel over de middelen, Eulenburg daarentegen slechts over den titel om bet overwicht over de andere ministers uit te oefenen, De gewezen minister Gossler ontkent dat ook hij zich met een geschrift tegen het school we tont werp tot den keizer gericht heeft Dr, Bosse heeft eerst de portefeuille van eeredienst geweigerd, en pas toegegeven aan herhaalden aandrang. Hij is ongeveer 60 jaar oud, was 15 jaar geleden gedurende korten tijd onder Falek ~»vortragender 'Math" bij tiet ministerie van eeredienst, doch had niets te doen met den Ctclturkampf, zoodat hij ook tegenover het centrum iemand is zonder seen politiek verleden". Tien jaar geleden kwam hij bij het rijksdepartement van bumenland- sche zaken, en werd daar de recliteihand van zijnen chef en vriend Bötticher. Men be weerde vroeger, herhaaldelijk zelfs, dat vele belangrijke en de aandacht trekkende wets ontwerpen over binuenlandsche aangelegen heden en op het stuk der arbeidswetgeving geheel afkomstig waren van Bosse, die in ieder geval een der merkwaardigste verschij ningen in de Pruisische beambtenwereld is. "Verleden jaar is hij staatssecretaris bij het rijksdepartement van justitie geworden en president van de commissie voor het ontwer pen van een nieuw rijksstrafwetboek. Bosse geniet thans nog hij alle partijen eene zekere welwillendheid, omdat mer. hen» beschouwt als het type van den concilianten, plichtge trouwen en 'ijverigen staatsdienaar. Herhaalde malen heeft hij by alle partijen instemming gevonden wegens zijne scherpe openlijke hekeling van liet Slreberthum en de luibak- kerij van een zeker deel der tegenwoordige studeerende Duitsche jongelingschap, Bosse heeft geen vermogen. Met negen kinderen gezegend, bekleedde hij, tot versterking zijner inkomsten, tot nog voor betrekkelijk korten tijd de betrekking van directeur der universi- teits-clmiek te Berlijn. Tot dusver heeft hij zich geheel buiten den dagelijkse hen politie leen strijd gehoudenen ofschoon hij doorgaat voor een zeer vroom man, houdt toch niemand hem voor een fanaticus. In ieder geval is onder de tegenwoordige omstandigheden de benoeming van Eulenburg en Bosse geen ongeschikte zet. Het centrum en de rechterzijde worden daardoor tot rust gebracht, zonder dat de middenpartijen en de linkerzijde te veel worden geprovoceerd. Het heet dat de tot de middenpartij be- hoorende staatssecretaris voor Elzas-Lotharm- gen, Puttkammer, een familielid van den ge wezen miuister, Bosse zal opvolgen in het rijks departement van justitie. B E L 6 I E. De bijeenkomst der rechterzijde gistermor gen was zeer onstuimig; er schijnt uit te bestuiten, dat het verschil van inzichten van de regeering en de leden der rechterzijde ten opzichte van het koninklijk referendum nog altijd zeer sterk is. In den loop der bijeenkomst verlangde de regeering va» de leden der rechterzijde, dat zij geen verbin tenissen tegenover hun kiezeis betrekkelijk het koninklijk referendum zouden aangaan. Na deze verklaring vertrokken de ministers, en de vergadering werd voortgezet. De toestand van den minister van buiten landsche zaken is zooveel erger geworden, dat er een noodlottige afloop te gemoet ge zien wordt In eene byeenkomst der rechterzijde heeft de minister van financiën een wetsontwerp aangekondigd tot aanmerkelijke verhooging van de inkomende rechten op nijverheids- produeten, met name op gemaakte kleederen, Ten aanzien van het koninklijke referen dum is in die vergadering geen besluit ge nomen. EHCELAB1). Het Lagerhuis heeft gisteren, zonder stem ming, in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen betreffende het scheppen van grondbezit voor boeren. De regeeriug heeft besloten den invoer vanlevend vee uit Europeesche rijken, van Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Sauarow. 77. Koen raad," selde zij, op een toon die tenge volge van de krachtige inspanning, waarmede zij hare aandoeningen bestreed, een weinig hard klonk. i> Koen raad, gij ontwijkt mijgij hebt geen woord, nauwelijks een groet voor mij over, Ho» komt dat? Heb ik u beleedigd?" De jonkman scht ikte bij dien geheel on verwach ten uitval en kleurde. sGij mij beleedigd Ik misnoegd op u Hoe komt gij er bij, mejuffrouw Bianca?" Hij hield op en mankte eene beweging om zich te verwijderen doch zij greep zijne band en hield die vast, tik heb reden om dit te vingen. Uwe houding is niet die van iemand, die voor mij zijn leven op hel spel heeft gezet, niet eens dio van een vi iend, die mij zijn vertrouwen schenkt. Ik vraag nog eens hebt gij reden tot ontevredenheid *>Neen, bij God niet 1" was het haastig ant woord. «Maar nu, laat mij gaan mijn bezig heden Welnu," hernam het meisje lachend, »a!s gij dan niet boos op mij zijt, doe mij dan even het pleister te blijven en een arbeid te komen zien, waaraan ik al heel wat tijd en moeite besteed heb. Het is een schilderijtje, dat ik ijdel en waanwijs genoeg ben voor goed geslaagd te houden. Doch van uw oordeel zal bet nu afhangen of ik met mijn eigen weik niet te hoog loop. Wanneer ook gij daarover tevreden kunt zijn, dan ben ik weer geheel gerust. Gij zult wel zoo goed zijn voegde zij er fluisterend bij geen al te streng kunstrechter zijn, zoo als bij de beoordee ling van de Alhambra, en u toch ook niet door mijn persoon van de wijs laten brengen, als toen Doch kom mee op mijne kamer en oordeel zelf of het mij gelukt is in beeld te brengen wat al zoo lang in mijn heit leefde en weikte." Koenraad stond besluiteloos hij stamelde nog eene verontschuldiging, maar zij hield zijne hand in de hare en trok hem, zonder naar die uitvluch ten te luisteren, met zich voort. Bevend, met kloppend hart betrad hij dat heiligdom, waar hij in verbeelding zoo 'dikwijls reeds verwijld had, zonder het van nabij te kennen, Bij'na schuw zag hij om zich heen en melkte o zooveel op wat een wonderbare bekot ing op ham uitoefende. Hier immers stond alles in zoo nauwe betrekking tot baar, aan wie elk zijner wenschen, iedere harteklop gewijd washier ademde hij den geur in van zooveel schoons en bevalligs als een schoon en bevallig wezen om zich verspreidt en hij werd er bijna door bedwetmd, Bianca voordo hem naar bare werktafel voor het raam. Een sluier van groene zijde lag over de teekening uitgespreid. sNu zult gij het zien, wat ik niet eerst als kunstproduct maar ais voorstelling van een ideaal wensebte beoordeeld te sten. Maar zeide Bianca op ernstigen toon, terwijl zij reeds de hand uit strekte om het gaas weg te nemen belool mij nu nog eens dat gij, zooals een goed criticus ver plicht is, zonder omwegen uw oordeel zult zeggen, eerst over de voorstelling zelve en dan over de uitvoering." *Dat beloof ik u," sprak Koenraad, die zich nog dien ernstigen «enigszins plechtige» toon niet kon verklaren en zijne verlegenheid nog geen meester was. Nu nam Bianca den sluier weg en het volle licht viel op de schilderij. Met een glimlach van blijde vei wachting staarde zij hem aan, toen hij eerst een vluchtigen bijna onverschilligen blik op de teekening wierp, maar toen haar met alle aandacht begon te be schouwen, getroffen, betooverd zoo 't scheen door de oitvoering niet zoozeer als wel door den in houd.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1