liiiiiieiilandscHe Iteriehteii. Bü kon. besluit van 10 dezer is de heer D. H. Schmull, te Amsterdam, erkend en toegelaten als consul-generaal van Hawaii voor Nederland. waar die tot dusver toegelaten werd, (e ver- Wed en Z W E DEN. De regeering heeft besloten, dat de door den Rijksdag, in vereenigde zitting der heide Kamers, vastgestelde vermindering der graan rechten, den 26n dezer in werking zal treden. OOSTENRIJK. De Ilongaaisclie Kamer heeft het adres van antwoord zooals het door de meerderheid was opgesteld, met eene groote meerderheid van stemmen aangenomen. De president van den raad van minister's verklaarde dat de regeering haar programma handhaven, en wat de her vorming van de administratie betreft, de ver- eischte wetten indienen zal. Men meldt dat de Czechische studenten te Praag een in 't Franse Ir gesteld dankadres aan den Dujtschen keizer zullen zenden, wegens het toestaan van de Co men ius-feest viering in Duitschland. ITALIË. De Kamer heeft met groote meerderheid eene naar aanleiding van de be raad s Ingingen over de spoorwegen voorgestelde en door de regeering goedgekeurde motie van orde aan genomen. Van het procesCipriani is de uitslag dat veroordeeld zjjnCipriani en Pallas tot 2 jaar en 8 maanden tuchthuisstraf en 1500 lire boete; Korner, een Duitsch student, tot 12 maanden gevangenis en 500 lire boeteter wijl voorts 49 anderen veroordeeld zijn tot straffenwisselende tusschen 27| maanden tuchthuisstraf met 1500 lire boete en 2 jaar ondertoezichtstelling met 25 dagen hech tenis. Tien aangeklaagden zijn vrijgesproken. R O S E N l E. De Senaat heeft het adres van antwoord op de koninklijke boodschap met 72 tegen 2 stemmen aangenomen. In de Kamer is door de regeering een wetsontwerp ingediend, strekkende tot ver mindering met 12 pCt. van den aanslag in de grondbelasting voor Rumeniërs die buiten slands wonen, en een wetsontwerp tot het verleenen van een krediet van 29 miUioeo. B U L G A R IJ E. Aan de Time» wordt uit Sofia gemeld, dat de tegen Turkije gerichte stemming van het Bulgaarsche volk weder vijandiger is ge worden tengevolge van de scherpe maatre gelen, door den Griekschgezinden gouverneur van Salonika tegen daar gevestigde Bulgaren genomen. Volgens de Standard zou de regeering een krachtig verloog aan de Porte zenden om haar te bewegen van Rusland de uitle vering te eïschen van ScliischmnnoiT, den moordenaar van Vulkovitch. EGYPTE. Be tot vertrek gereedliggende Engelsche vloot te Alexandria heelt bevel ontvangen voorloopig daar te blijven. Do vroeger half voltooide schets was nu geheel uilgewet ktda hoornen van hat park met hunne diepe, donkere schaduwen en dan eene open plaats, gestoffeerd door een tweetal beelden, het eene het goed getroffen evenbeeld van den beschouwer lelven, het andere dat van een meisje, welks hoofd legen den schouder van den jongeling was geleund en dat met een blik van innige dankbaar heid en geheele toewijil'ng tot hem opzag. Ook dit beeld verried duidelijk genoeg in houding en ti ekken zijn oorsprongbeide waren, al zou een kunstrechter misschien een enkele feil hier en daar hebben opgemerkt, vrij getrouw naar de natuur geleeken d. «Nu vroeg Bianca, toen Koenraad nog altijd zweeg en zich niet aan de beschouwing Mheen te kunnen verzadigen, sik wenschte immers uw oordeel te weten I" $0," was het antwoord, adat is schoon, heerlijk hoon, geheel natuur. Ik begrijp nog niet, hoe gij voorstelling en werkelijkheid hier sn overeen stemming zoudt willen brengen." r E K Z I E. Be vijandige gezindheid der bevolking tegen de Engelschen, welke de regeering onlangs nood zaait te het tabaksmonopolie op te heffen, openbaart zich opnieuw, thans tegen de kei zerlijke bank van Perziëeen der grootste Engelsche ondernemingen in het gebied van den schach, welke over tal van mijn-, boseh- en andere concessies beschikt en die feitelijk ook het tabaksmonopolie in handen had. De geestelijkheid heeft thans den handel uitge nood igd geen zaken meer te doen met die in stelling met bedreiging van zware straffen tegen wie daarmede voortgaat. Vooral in de provincie Azerbüïdjan is de beweging sterk; te Tabriz weigert men de door de bank uitgegeven biljetten in betaling te nemen evenals in tal van bazaars te Teheran. Vermoe delijk heeft men hier weer te doen met kui perijen van Ruslanddat den Britsehen invloed ia Perzië op elke manier tracht te ondermijnen. A M E R J K A. Be president der republiek Venezuela laat alle geruchten omtrent eene omwenteling tegenspreken, 's Lands rust is door niets gestoord. De commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft besloten het tractaat betreffende de scbeidsrechtelijke beslissing van het vraag stuk der Behring-zee te ratificeeren. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. De meerderheid der commissie van rap porteurs voor het wetsontwerp tot goedkeu ring van het protocol betrekkelijk de alge meens anti-sla verajj-akte (Kongo) is van oordeel dat ook het protocol van 2 Juli *1891als bevattende eene wijziging van de algemeens akte, de goedkeuring der Staten-Generaal behoeft. Zij kan zich niet vereeuigen met de zienswijzeals zou die goedkeuring genoeg zaam vooïtvloeien uit die van het latere pro tocol van 2 Januari 1892. Baars inziens kent ons staatsrecht eene dergelijke zijdelingsche goedkeuring niet. Zij heeft derhalve voorge steld de beide protocollen gelijktijdigdoor.de Tweede Kamer te doen goedkeuren. In dien zin heeft ztj een amendement voorgesteld, dat ook betrekking heeft tot den considerans van het ontwerp. De heer Beelaerts van Blok land, lid der commissie, heeft zich met dit voorstel niet kunnen vereenigen. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs over de wetsont werpen tot wijziging van de consulaatrech ten de heerenMutsaers, Vim Alphen, v. d. Velde, Lieftinck en G. v. Dedem; tot goed keuring van do internationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigen dom de heerenBoolBeelaerts van Blok land Smits v, Oyen en De Beaufort (Am- «Ik heb u reeds gezegd, dat ik slechts kleur en gestalte heb willen geven aan wat in mijn bin nenste leeft," vervolgde zij blozend, maar vast besloten aan de onzekere verhouding nu eens voor al een eind te maken «nu is het aan u te oordeelen over de uitvoering mijner teekening niet alleen maar ook over den inhoud. Gij hebt mij beloofd dit zonder omwegen in alle oprecht heid te zullen doen," «Mejuffrouw Bianca," zei de hij met neerge slagen oogen, «gij weet, dat ik steeds bereid ben n de hand te reiken en te steunen, zoo trouw als ooit een beeltenis het kan voorstellen." Bianca schudde het hoofd en hernam op eenigsziris verwijlenden toon «Wat kan de trots een bart toch ongevoelig maken. Ik zal u nog van mijne afbeelding eene verklaring moeten geven, zoo duidelijk, dat geene .uitvluchten en twijfelingen meer mogelijk zijn. Zie, en zij nam eene houding aan, bijna zooals haar beeld op de schilderij eens sloop op deze plaats een valsche droom mijn al te gevoelig hart sterdam), en tot het verleenen van onderstand aan tijdelijk hulpbehoevende gemeenten de heerenGoekoop, Tydeman, Veegens, Zaaïjer en Van Delden. SCHIEDAM] 25 Maart 1802. H. M. de Koningin-Regentes heeft den bur gemeester van Amsterdam doen wetendat zij met innig leedwezen de tijding van de verschrikkelijke ramp heeft ontvangen en oprecht deelneemt in het lot der ongelukkige slachtoffers. Be gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 29 dezer zal niet plaats hebben. Te Boxmeer is overleden mr. J. B. Hengst, oud-lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal, oud-burgemeester van Boxmeer, enz. Het bericht, dat de heer Victor de Stuers voornemens zou zijn ontslag te nemen als referendaris van kunsten en wetenschappen, is, naar wij kunnen verzekeren, ongegrond. (Fad.) Vanwege deafdeeling ï's-Gravenhage" der vereeniging tot bevordering van fabrieks-en handwerks-mjverheid in Nederland wordt in de maand September a.s. eene tentoonstel ling gehouden van photographie en aanver wante kunstnijverheid. De voorwerpen zullen worden verdeeld in vier afdeelingen, alslo, photographie, a. vak- photographie5. amateur-photograph ie2o, phototypie (lichtdruk), So. photolithographic en photo typographic, 4o, photogravure. Be tentoonstelling omvat de voortbrengse len der bovengenoemde takken van kunst- n ij verheid. Photographie- en andere vervaar- digings-toestelien worden slechts toegelaten op door de commissie vast te stellen, voor waarden, Buitenlandsche inzendingen strekken ter opluistering en blijven buiten mededinging, behoudens de bevoegdheid der commissie om aan zoodanige inzending eene onderscheiding toe te kennen. De gemeeoteraad van Rotterdam heeft gis teren besloten tot uitgifte eener le serie ad fl millioen der 3Va pCt. leening van 1892. Te Monster is de heer M. van Velden, oud-strijder van 1830, in 82-jarigen ouderdom overleden. Ter gelegenheid van het Comenius-feest is een gedenkpenning geslagen, waarvan aan het N, v. d. D. eene beschrijving door den ver vaardiger te Berlijn werd toegezonden. De penning is bijna zoo groot als een rijksdaalder. binnen; toen stond een ander aan mijne zijde en aan dien ander had ik deze plaats gewijdmaar als ware het op eene vingerwijzing van boven, ik kwam er niet toe de begonnen schets te voltooien. De losse trekken, die ik had neergewor pen, zijn uitgewischt, evenals het origineel van mijn beeld Is verdwenen van deze aarde, van uit wijn hart. De vriend, die het eerst mijne oogen opende voor den afgrond, waarin ik mij bijna had gestort, die om mijentwil leed, zonder dat ik dit vermoedde, hij is er voor in plaats ge- treden. Ik heb mijne dwaling vreeselijk geboet, vreeselijk was de ontgoocheling, maar te gelijk vormde zich een nieuw droombeeld in mijn hart, waaraan ik op deze teekening vorm en gestatte heb willen geven. En nu vraag ik u zou het mogelijk zijn, dat ooit de werkelijkheid aan mijne verwachting beantwoordde 1" Bianca, Bianca!" riep Koenraad, terwijl hij heide handen van bet meisje greep en baar vragend in de oogen zag, «kan het mogelijk zijn Doch nog weder beti ok zijn gelaat en vervolgde Op de eene zijde prijkt het borstbeeld van Comenius met het opschrifti>Znm 300-/«Ari- Comenius-JttUlaeum 1892." De keerzijde vertoont het zinnebeeld, dat op den titel der gezamenlijke werken (Opera didactica omnia, Amsterdam 1657) en op de oorspronkelijke uitgave van het boek: sOrbis pictus" voor komt. Het stelt symbolisch het heelal voor en is omgeven door het devies van Comenius: «Omnia sponte ftuant, absit violentia rebus." De gedenkpenning is geslagen door de firma Otto Oertel, te Berlijn, In goud, zilver en brons. Na de aankomst van generaal Booth te Rotterdam en alles wat daarbij plaats had te hebben medegedeeld, zegt de 2VT. iï. Ct. Gaarne maakten wrj van de ons aangebo den gelegenheid gebruikom den generaal gedurende den korten tijd van ziju oponthoud ten huize van den heer Mees persoonlijk te ontmoeten. De heer Booth, die een man is van flinke statuur, draagt zijne jaren met eere. Hij heeft niets van het martiale, dat men van zijn titel onafscheidelijk zou achten. De uniform, die hij draagtblauwe jas met rood veston, is zonder pronk of praal. Alles wat hy zegt, de wijze waarop hij het zegt en de warsheid van alle vertoon stempelen hem tot een gemoedelijk mandie in zijne handelingen zich Iaat leiden door de goede ingeving van zijn hart,'Wel gaf hij ons, die met hem over zijn zendingswerk van gedach ten wisselden, den indruk van over de rich ting die hij als leider van het Leger des Heils te volgen had, eene vastte meening te zijn toegedaan, maar een man van theorieën is hij niet. Hij behoort niet tot die wereld hervormers, die hunne kracht zoeken in het formuleeren van wjjsgeerige stelsels, noch tot die predikers in de lucht, die sach en wee" roepende over de bedorvenheid der menschen, in het toedienen van louter geesfeljjke heil middelen den aanvang en het einde hunner missie zien. Neen, als de heer Booth met zijn grijzenden baard en zijne trouwhartige oogen, daar voor u zit, herkent gij in hem den man, die eenvoudigzonder te lang wikken en wegenzonder door eindelooze beschou wingen van het vóór en tegen eener zaak de zaak zelve uit het oog te verliezen, doet wat zijne hand vindt om te doen. Hem vragende of hij inderdaad van meaning is, op den door hem ingeslagen weg tot een practisch resul taat te komen en eenmaal het ideaal te berei ken: sbrood voor allen die werken willen" antwoordde hij beslist »ja". Hij zeide genoeg van de wereld te hebben gezien, om tot de ervaring te komen, dat de hoofdoor zaken der armoede in alle landen zich con- centreeren in de groote steden. Doordat velen die op het platteland wonen, in den waan verkeeren, dat in de steden op de gemakke lijkste wijze aan den kost is te komen, en. zich naar de groote eentra. verplaatsen, wordt het paard achter den wagen gespannenwant hij«Neen, neen, bet i3 niet mogelijkgij wilt alleen den wensch van nw vader in vervulling' brengen, alleen den vrede aan uw buis weder gaven 1 Neen, ik kan niet aannemen, wat gij mij onder deze omstandigheden hebt toegedacht 1" «Koenraad 1" riep Bianca in vervoering, «dat Is te veel I Waardoor heb ik uw wantrouwen in zoo hooge mate verdiend T Ja, ik weet wel dat ik na al het gebeurde uwe liefde verbeutd beb, maar ook weet ik dat de liefde veel vergeten en vergeven kan, weet, dat gij ook kunt bemin nen, oprecht en ernstig, met alle hartstochtelijk heid der eerste jeugd 1" Snel, met bevende hand opende zij baar juweel kistje, haalde er Koenraads brief uit te voorschijn en hield hem dien voor. «Wanneer men den dood te gemoet treedt,, dan spreekt men de waarheid," riep zij«en nu zoudt gij 'heden willen ontkennen, wat gïj> toen geschreven hebt, toen gij gereedstondt uw* leven op te offeren voor mij 7" {Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2