A0. 1892, Maandag 28 Maart. IM°. 7980. Eerste Blad Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biniienlandsche Berichten iM. UITGEVER: J. ODÉ. BCUElf: BOf EHSf RA AT, E 2 7. Dit nummer bestaat uit drf bladen. Schiedam, 26 Maart 1892. De staatsmachine in Duitschland, aan wei ter regelmatigen gang in de laatste dagen iets haperde, is weer klaar, en de keizer, die zich eenige dagen op een jachtslot had afge zonderd om daar wat op adem te komen zal weldra weder naar Berlijn terugkeeren. Cap mi blijft rijkskanselier, graaf Eulenberg wordt Pruisisch minister-presidenten de heer Bosse treedt in de plaats van den lieer Von Zedlitz op als minister van eeredïenst. Het is een verademing voor tal van Dmtschers, dat het gehate ontwerp van wet op het on derwijs werd teruggenomenen verschil lende bladen spreken hun vreugde hierover onverholen uit. Overigens is het in Duitsch land een zonderlinge gang van zaken.Terwyl de roinïsteneele crisis in gang was, bleef de wetgevende vergadering in Pruisen* en bleef 4e Dultsshe Rijksdag vergaderen. Een inter pellatie over den stand van zaken tot de regee ring te richten, niemand dacht er aan. Daar entegen leveren de bladen beschouwingen in overvloed, en bevatten zij mededeelingen van den meest uiteenloopenden aard over het ge beurde. *t Was immers waar, dat de keizer zeer ingenomen was met het ontwerp-schooi- wet. Op een parlementairen maaltijd had hij immers den wensch te kennen ge geven: sdit ontwerp mocht nu toch zoo weinig mogelijk gewijzigd worden aangeno men", Wat mochten dan wel de redenen zijn, die er hem toe brachten, plotseling en onverwachts de begrafenis van ditzelfde ontwerp te bevelen? Men mompelde, dat de krachtige ver to ogen van de eersten van Duitschlands zonen op den keizer ïdruk hadden gemaakt, maar ook, dat van meer dan een vorstelijken kant aan Z, M. onder het oog was gebracht, dat men met wets ontwerpen als dit een gevaarlijken weg insloeg. Genoeg, een wetsontwerp, bij de wetgevende macht ingediend, en in handen van een commissie gesteld, wordt eensklaps teruggenomen; dat is extra parlementair. Dat de rijkskanselier niet tevens Pruisisch president-minister meer is, wordt algemeen beschouwd als een toeken, dat Caprivï, ja nog wel op verlangen des keizers is aange bleven, maar dat hij zgn liooge waardigheid niet lang meer bek leed en zal. Beide waardig heden vereonigd hebben beteekemsworden zij gescheiden, dan ontstaan er botsingen, ■evenals in Bis mare ks dagen. Neen, het is niet meer de krachtige gang van zaken in 'het keizerrijk, en de oude Bismarck krijgt -de kroon op het hoofd, 't Verstandigste woord is in deze zaak door een der bladen gesproken, dat openlyk de meening durfde verkoudïgeunde keizer moest zich omringen door zaakkundige niannèn op elk terrein, en hun raad inwinnen en volgen. Immers een keizer kan over alle voorkomende zaken geen gezond oordeel vellen". Wie weet, wat de keizer, die reeds menige harde les heeft ontvangen, in ztjn afzondering op Hubertus- stock zich niet voorneemt. Een paar dagen geleden kon men een verschrikkelijk bericht uit Rusland lezen. Eenige boeren namelijk hadden zich tot den rechter van hun dorp begeven om onderstand. Of hij die niet geven kon of wilde, genoeg hun verioek werd afgeslagen. Daarop namen de boeren het helsche besluit de toegangen tot de woning des rechters te sluiten, aller lei brandbare stoffen aan te dragen en daarna de geheele massa met den rechter incluis aan de vlammen prgs te geven. De daad volgde op bet besluit, en slechts de komst van goedgezinde dorpelingen verhinderde de uitvoering van de wandaad. Nu, honger is een scherp zwaard, en brandewijn een duivel maar toch, het verhaal levert een droevige bijdrage tot de kennis van den toestand van de massa in Rusland. Een beschouwing van anderen aard leverde onlangs een invloedrijk Russisch blad. Een zeer, zeer behoudend persorgaan had een artikel geleverd over de verarming van den adel in Rusland, en beweerd, dat de weder invoering van de lijfeigenschap in Rusland het ware middel was, waardoor de adel weder tot welstand kon geraken. 't Is een merkwaardige propositie aanhet einde der negentiende eeuw, die de aischaffing van slavernij en lijfeigenschap onder haar glanspunten mag tellenVerontwaardigd over zulk een onzinnig voorstel, komt een ander orgaan er met kracht tegen op en zegt: »Zij, die ten voordeele van den adel den boer willen opofferen, dwalen, wanneeivzij meenen, dat het Russische volk thans nog bestaat uit vroegere lijfeigenen. De tijd sedert den 19n Februari 1861 (opheffing der lijfeigenschap) is niet zonder gevolgen voorbijgegaan. Zoo de boeren op vele plaatsen armer zijn gewor den. ze zgn onder den invloed der nieuwe scholen en van het zelfbestuur moreel vooruit gegaan. Het komt velen gelegen, de verarming van den adel aan de opheffing der lijfeigen schap en de verarming der boeren aan hun luiheid en losbandigheid toe te schrijven. De adel zou beter doen, ronduit liet herstel van het lijfeigenschap te vragen, dan zjjne verar ming op rekening der hervormingen van Alexander II te stellen. De boeren zullen welhaast een massa ontwikkelde kracht en talent leveren, die allengs alles wat niet mede werkt zal bestrijden en overwinnen. Als van die massa ontwikkelde kracht en talent door de Russische boeren, die hun rechter wilden verbranden, een staaltje gegeven is, dan mag men Rusland gelukkig prijzen als de massa zich maar niet ontwikkelt. En nog een derde mededeeling over Rus land. Ze is van den EngoUehen professor Huxley, die haar levert in het in Engeland verschijnende tijdschrift: »Het donkere Rus land", en laten we er bijvoegen, niet wordt geschreven door bewonderaars vau het thans in Rusland vigeerende regeeringsstelsel. Professor Huxley schrijft over de Joden vervolging daar te lande het volgende5Nooit heb ik gehoord, dat zij iets anders waren dan een vlijtig, spaarzaam, sober volk, dat zich met de politiek niet ophoudt. Hun eigenlijke misdaad is, als ik mij niet vergis, dat zg, in het bezit dier eigenschappen het verder bren gen dan het luie, lichtzinnige, dron&m volk, waaronder zg leven. Het is in strijd met het belang van het mensehelgk geslacht, dat onze modernenschen wegens hun deugden gestraft worden, en ik geloof niet dat de Russen zich over onbevoegde inmenging in hun zaken zouden mogen beklagen, wanneer vreemden hun de waarheid zeggen. Een tuilichtzinnigdrenken volk Een massa ontwikkelde kracht en talent, die alles wat niet medewerktzal bestrijden en over winnen 1 Aan welke zijde is de waarheid SCHIEDAM, 26 Maart 1892. Wel mag het een treurig tafereel heeten, dat een onzer lezers in "ons vorig nummer gaf van de arbeidersbevolking op het Hoofd, waar n.l. in het Maashofje aardappelschillen als middagmaal gebruikt worden. En dat dit niet overdreven is, daarvan hebben wij ons overtuigdook vernamen wij van een geval, dat iemand van iionger flauw gevallen is. Reeds sedert geruime» tijd is voor de sjou werlieden niets te verdienen, doordien de zeeschepen, met granen voor Schiedam be stemd, niet meer hier maar te Rotterdam aankomen en gelost worden, zoodat de sjou werlieden op liet Hoofd, die daardoor hun middel van bestaan hadden, zich daarvan verstoken zien en een 50-tal huisgezinnen met ongeveer 250 kinderen in de nijpendste armoede verkeeren. Dat dit eerst nu meer algemeen bekend wordt, is omdat deze be- hoeftigen nog te veel eergevoel hebben om te bedelen en niet met hun armoede te koop loepen. Nu op dezen diep treurigen toestand de aandacht onzer stadgenooten gevestigd is, houden wij ons overtuigd dat er voldoende in zal voorzien worden. Het deed ons daarom genoegen ie ver nemen dat reeds een paar stadgenooten, over tuigd dat het ook Lier geldt: »die spoedig geeft, geeft dubbel", het initiatief hebben ge nomen om dien armen Hooidenaars te hulp te komen door aan een drietal bewoners van de Hoofdstraat voorloopig een krediet te ver- leenen, waardoor alvast voor voedsel wordt gezorgd. Ook zal onzen meergegoeden stad genooten een lijst worden aangeboden, om hunne gaven te offeren. Dat daarbij hunne bekende offervaardigheid weder schitterend aan *t licht moge treden. Er dient echter een nog meer afdoende maatregel genomen te worden. Liever dan door liefdegaven in het onderhoud van hun gezin te voorzien, wenschen de sjouwerlieden zulks te doen door er voor te arbeiden, en dat strekt hun tot eer. Een afdoende maatregel zou het zijn, wan neer de Sehiedamsclie importeurs wilden be werken, dat mm als vroeger de granen, die hier verbruikt worden, met de zeeschepen hier worden aangevoerd en gelost, dan zou in de gezinnen dier sjouwerlieden, waar armoede vroeger niet dan bij name bekend was, de welvaart terugkeeren, en zg zouden zich gelukkig rekenen, als zij dit aan hun noeste vljjt te danken hadden. Het is ons bekend dat het niet gemakke lijk gaat de buitenlandse lie huizen er toe te bewegen cif Schiedam te offreeren, doch wij zien niet in, waarom dit piet met vereende krachten zou tot stand te brengen zgn. Laten de Sehiednmsche importeurs er eens de proef mede nemen, door zich flink aaneen te sluiten en te trachten de maïs van Amerika en de granen van den Donau te Schiedam te laten aankomen, door den agenten aan te zeggen, dat uitsluitend aanbiedingen cif Schiedam in aanmerking kunnen komen- Zulk een proef, een paar jaar geleden met enkele Oostzee havens, voornamelijk Reval, genomen, heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. 'at toen mogelijk was, waarom zou dat nu onmogelijk zijn In liet belang van onze arme sjouwer lieden doen wij een beroep op de Schie- damsche importeurs om al te doen wat in hun vermogen is, dat de graanschepen weder hier aankomen, opdat tul van nijvere gezinnen voor totalen ondergang worden behoed. Woensdag SO Maart e.k,, des avonds ten 8 ure, zal dr. Van der Meulen uit Haastrecht, een ook hier bekend uitstekend spreker, in Musis Sacrum eene voordracht houden van- vege den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik". Drankmisbruik is een onderwerp voor onze stad dubbel belangrijk. De diepte en de om vang %'an de ellende, door dit misbruik ver oorzaakt, zijn niemand onbekend en vooralle wetdenkenden een reden van bekommering. Zich er af te maken met een beroep op de voordeelen van een tak van nijverheid en handel is onverantwoordelijk, het algemeen belang gaat boven het bijzonder. Men be hoort dus het moeilijke en pijnlijke vraag stuk onder de oogen te zien en ernstig naar een bevredigende oplossing te zoeken. Vau dr. Van der Meulen kunnen we een duide lijke, niet-eenzgdjge uiteenzetting er van ver wachten. Het bijwonen der voordracht zij dus allen, rijken en armen, mannen en vrou wen, aanbevolen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- G ene raai zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdagavond aanstaande, te lialfnegen. Aan de regeering zijn plannen ingediend voor eene aanzienlijke uitbreiding v:ui de stations Gouda en Harmeien, in verband met het aanstaand medegebruik der lijn Utrecht Rotterdam door de Ilollandsche I)zei en- Spoor wegmaalscl lappij BO 'IRA AP.i'HriicHBNTSrRUS, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afioiidcrlijke nominers - 2,50. - 0.10. AovERTBHTispRtrs: ran 1—10 gewone regel» niet inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer - la, OmBKAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1