BiiincnlaiidsclLe Berichten. dat de heer Von Boetticher uit het ministerie zal treden en het opper-presidentschap in Hessen-Nassau op zich zal nemen. Als vice- president van het Pruisische ministerie zou hg dan worden opgevolgd door den minister van financiën Miquel, die gisteren door den keizer is ten gehoore ontvangen. Officieel is daaromtrent echter tot dusver niets bekend. De Freisinnige Zeitang verneemt uit goede bron, dat de staatssecretaris Von Boet ticher, naar aanleiding der jongste gebeurtenissen, zijne portefeuille ter beschikking gesteld heeft, en dat dienaangaande gisteren beslist is dat de heer Von Boetticher zijn ambt behoudt. In de zaak, betreffende de straattumulten, die in het laatst der vorige maand te Berlijn hebben plaats gehad, heeft het gerechtshof de drie voornaamste belhamels veroordeeld, een tot 2 en een tol 3 jaar gevangenisstraf; de derde tot 4 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar verlies van eer. F KiUKBUI. In de Kamer heeft de afgevaardigde Dela- haye Zaterdag de regeering geïnterpelleerd over de wanordelijkheden in de kerk te Saint Meri, waar, gelijk men weet, toen een pater- jezuiet daar preekte over de sociale quaestie, door aanwezige socialisten op luidruchtige wijze tegen het gesprokene is geprotesteerd, onder het plegen van ongeregeldheden. De opvolger van bisschop Freppel, mgr. d'Hulst, protesteerde tegen het gebeurde, voor de priesters het recht eischend de sociale vraag stukken van den kansel te behandelen. De regeeriDg stelde zich op een geheel ander standpunt en verklaarde, bij monde van den president-minister Loubet, dat de geestelijkheid van den predikstoel geen poli tieke tribune mag maken en dat men de kerk zal sluiten, wanneer zoo iets weer ge beurt Een prediker uit Engeland, die het leger heeft aangevallen, zal deswege uit Frankrijk worden verwijderd. De regeering zal de rechten der burgerlijke overheid met kracht handhaven. Met 354 tegen 116 stemmen is ten slotte eene motie van den heer Philippot aange nomen, waarbij de verklaringen der regee ring worden goedgekeurd en zij wordt uit genood igd, de bepalingen van het strafwetboek te doen eerbiedigen, waarbij aan geestelijken wordt verboden in het openbaar de wetten en de handelingen der overheid te beoor- deelen. Inmiddels hebben Zondag opnieuw in de St.-Jozefskapel, te Belleville, tijdens de predi katie onordelijkheden plaats gehad en ont aardde de dienst in eene formeele vechtpartij. De lieer Ferry stelde gisteren in de Kamer van afgevaardigden voor, een schadeloosstel ling uit te keeren aan de slachtoffers der dynamiet-aanslagen, en vroeg voor zijn voor stel de urgentie. De minister-president Loubet verzekerde, dat maatregelen op groole schaal zijn genomen en dat al het mogelijke gedaan is. De urgentie werd verworpen met 252 tegen 244 stemmen. ENGELAND. Salisbury beeft Zaterdag de laatste depêche van president Harrison beantwoord. Hij ver klaart zich bereid, opnieuw den rnodut vivendi aan te nemen, zoodra het tractaat over de arbi trage in de quaestie van de Behringzee is gera tificeerd, mits de Vereenigde Staten ook aan arbitrage de vaststelling eener schadevergoe ding willen overlaten voor de Engelsche en Amerikaansche robbevangers voor het verbod der vïsscherij. Naar het kolendistrict in Durham is een escadron huzaren gezonden. Uit Singapore wordt gemeld dat het den 23n dezer gemelde gerucht der inneming van het station Temerióh door de opstandelingen in Pahang is ongegrond gebleken. De ambte naren doen gezamenlijk met den sultan van Pahang al het mogelijke om het hoofd der opstandelingen in handen te Krijgen. OOSTENRIJK. De Czechisehe schoolraad te Praag heeft, ondanks demimste. leele verorde u ing, den 2Sn Maart den Comenius-gedenkdag tot een vacantiedag voor de scholen verklaard. ITALIË. Zaterdag heeft de Kamer bij de beraadsla ging over het wetsontwerp op de spoorwegen het voorstel tot verdaging dat van de oppo sitie kwam, verworpen. Op het oogenblik der stemming hebben Crispi, Zanardelli en verscheidene afgevaardigden der linkerzijde de zaal verlaten. Het ontwerp is aangenomen bij geheime stemming met 175 tegen 20 stemmen. SPANJE. De ministerraad nam een wetsontwerp aan, dat aan den Senaat zal worden aangeboden en strekt om de spoorwegen te machtigen hunne tarieven grande viiesxe met 12 pCt. te verhpogeo, behalve voor eetwaren. PORTUGAL. De vertegenwoordigers der comité's van hou ders van Portugeesche fondsen te Londen Amsterdam, Berlijn en Brussel zullen vermoe delijk Woensdag te Parijs vergaderen om in stemming te protesteeren tegen devoorstellen der Portugeesche regeering, voornamelijk op grond dat deze instelling eene commissie van toezicht weigert. AMERIKA. De Standard verneemt uit New-York, dat daar weder het gerucht loopt, dat Rusland met Noord-Amerika zoude samengaan in de Behring-quaestie. Rusland zoude vier pantserschepen naar Vladivostock zenden tot veisterking der aldaar zich bevindende vloot. te sluiten bij de tijdregelïng van eene natie, van welke wij door een zee zijn gescheiden, dan dit te doen bij die van een land, waar tegen het onze met zijn langste zijde ligt aangesloten dat echter voor het dagelijksch leven eer der behoefte bestaat, den nominatieven tijd te vervroegen, dan die te verlaten; een be hoefte zoo algemeen erkend, dat een nadere uiteenzetting overbodig voorkomt; dat het vervroegen zou bereikt kunnen worden door het aannemen van den Midden- europeeschen gordeltijd; waarom adressanten Uwe Excellentie ver zoeken wanneer daartegen voor den dienst geen onoverkomelijke bezwaren bestaan in het algemeen maatschappelijk belang den Middeneuropeeschen tijd als offieieelen tijd voor Nederland in te voeren, Schiedam, Maart 1892. 'tWelk doende enz. Reeds vroeger is breed uiteengezet welke belangen (zoowel zakelijke als flnancieele) btj de tijdregeling betrokken zijn. Daar het adres na énkele dagen zal wor den ingezonden, wordt ieder uiigenoodïgd van zijn belangstelling tijdig te doen blijken. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 31 dezer en die van den minister van marine Vrijdag 1 April niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 26 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank fli,019,527.61 en bij de betaalmeesters- 2,225,734,31 Te zamen ƒ13,245,261.92 dat bieren van zeer laag alhocolgehalte geheel van belasting worden vrijgesteld. De hoogleeraar Hubrecht, die, gelijk bekend is, in plaats van eene lerugschuiving van den tijd met 20 minuten, eene vooruitsehui- ving van 40 minuten verlangt in aansluiting met den Middeneuropeeschen tijd, gelooft dat het nog niet te laat is om die regeling voor ons land te verkrijgen. Hij wenscht dat de zaak ter sprake zal worden gebracht op de in Augustus te houden êpoorwegconferentie en meent, dat het Verein der Eisenbahn- varwaltungen tegenover Nederland, aan den noordwestelijken tophoek van het Midden- europeesche continent uit hoffelijkheid aan den wensch van Nederland zal gehoor geven, als het die aansluiting verlangt. Hij noodigt de velen, die blijken gaven het met hem eens te zijn wat de tjjdsverschuiving betreft, hier toe hun invloed aan te wenden. Adressen aan den minister van binnen- landsche zaken ora voor de tijdregeling in Nederland aansluitingte verkrijgen bij Midden- Europa, werden reeds verzonden uitOoster- wijkl met 22 bandteekeningen, Ileusden met 17, Deventer met 42, Nijmegen met 47, Utrecht met 27, Arnhem met 11, Wijk-bjj- Duurstede met 20, Vlaardingen met 30, Middelhamts met 117, Rotterdam met 27, id. met 136, Oldenzaal de Kamer van koophan del, Den Haag het bestuur der vereeniging 2 Handel en Nijverheid". Uit New-York wordt gemeld, dat kapitein Bakker, van de Obdam, verklaard heeft in Nederland zijn vonnis (een jaar gevangenis straf, wegens het doodschieten van een weer spannige n schepeling) te zullen ondergaan,." zonder hooger beroep aan te teekenen. Daarentegen meldt men aan hetJV.'p. d.D. uit Rotterdam, dat kapitein Bakker Zaterdag hooger beroep heeft doen aanteekeuen. Tijdens de internationale sporttentoonstel- ling zal te Scheveningen een internationaal congres worden gehouden betrekking heb bende op sneeuw- en ijssport. Aan de verschillende politie-bureaux te Rotterdam worden tegenwoordig bijna lederen dag door verschillende lieden, voornamelijk houders van tapperijen, gedeponeerd valsche dubbeltjes. Die dubbeltjes, uit lood vervaar digd, aan de eene zijde dragende de beeltenis van Koning Willem III met randschrift, doch aan de keerzijde van geen muntstempel voorzien, worden in hoofdzaak des Zaterdags avonds op de markt door kooplieden ad f 0.05 per stuk als dasspelden verkocht, Eenigen maken hiervan gebruik om het speldje er van te verwijderen en ze daarna als gangbare munt in omloop te brengen. De heer Van Eupen, in wiens huis in de Huidenstraat te Amsterdam de ontploffing plaats had, zou zich, volgens de Tijd ineen deerniswaardigen toestand bevinden. Zooals men weet, zijn zjjne vrouw en kind in de vlammen omgekomen. Ook is de toestand van den jongste be diende van den banketbakker Arents, van de dochter koffermakers Brouwenstein en bet dienstmeisje van den groenteman Kok zeer zorgwekkend. Te Zaandam is Zondagnacht de houtzaag molen sde Notenboom", bijgenaamd; »het Vaandel", van de firma F. en G. Gras, staande in de onmiddellijke nabijheid van het kanaal, door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. Zaterdag werdén op Texel twee kievits eieren gevonden. Er werd fl per stuk betaald. Maasland. Naar wg met zekerheid ver nemen, zal de heer I. van der Poort, afge vaardigde naar de Prov. Staten van Zuid- Holland Yoor het district Vlaardingen, zich by de aanstaande verkiezingen niet weder verkiesbaar stellen. SCHIEDAM, 26 Maart 1892. Naar wij vernemen, was de uitspraak gis teren van de arrondissements-rechtbank, in zake het proces tusschen de gemeente en de stearine-kaarsenfabriek »Apollo", voor de gemeente gunstig. Zooals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld, hebben zich een drietal bewo ners van de Hoofdstraat, met name P. van Vliet, F. Hofman en J. Hille, gaarne willen belasten, om met liet hun door een paar stad- genooten voortoopig verstrekte krediet den noodlijdenden sjouwerlieden op het Hoofd voedsel te verstrekken. Dat zij welkom waren in de woningen, waar men reeds meermalen hunne menschl levende hulp had onder vonden, behoeft nauwelijks gezegd. Ieder gezin met 3 kinderen ontving 1 kilo spek, dVs liter boonen, ly, liter erwten, I kilo rijst, 3 brooden en 1 ons koffie; gezinnen met meerder kinderen ontvingen naar even redigheid, Ruim 70 gezinnen werden op deze wijze van het allemoodigste geholpen door daarmede tot heden in hun levensonder houd te voorzien. Een menschlievend stad- genoot liet heden 50 bons uitreiken, waarop te zijnen huize levensbehoeften konden ver kregen worden. Bij den boekhandelaar G. Odé ligt het.- volgeqd adres ter teekening: Aan den Mint Her van BinnenlandtcJie Zaken. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen inwoners van Schiedam dat zy met instemming kennis namen van het besluit der regeering om met 4® Mei a.s. i voor spoorweg-» post- en telegraafdienst den zoogenaamde! gordeltijd in te voeren; dat de tijdregeling van de groote com municatiemiddelen noodzakelijk moet worden overgenomen voor het dagelijksch leven; dat zy niet kunnen beoordeelenop welke motieven de regeering het meer in het be lang van den dienst heeft geacht, zich aan De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kermis van belanghebbenden, dat, blijkens een van den consul-generaal te Stockholm ontvangen bericht van 21 dezer, de vaart op die haven voor stoomschepen als heropend mag worden beschouwd. Er is echter nog zeer veel ys in het vaarwater. De Algemeene Rekenkamer heeft, naarwy vernemen, bedenkingen gemaakt tegen de verevening van f4200, bij koninklijk besluit van 21 Januari j.t., wegens vacatiegelden, toegekend aan de in 1891 gefungeerd heb bende leden van den pensioenraad voor dat jaar. {Vad.) Naar men verzekert, heeft de heer Geert- sema tot dusver nog niet ontslag aangevraagd als commissaris der Koningin in Overijsel en zou hy daartoe niet eerder overgaan dan tegen het tijdstip, dat het'nieuwe rijksge bouw, bestemd tot woning van den commis saris der Koningin, voor zijn eventueelen opvolger gereed kan zyn. Aangaande het onlangs medegedeelde ge rucht dat bij de regeering het voornemen zou bestaan om alle Nederlandsche spoorwe gen in ryksexploitatie te nemen, vernemen wy dat inderdaad deze zaak reeds een onderwerp van briefwisseling tusschen de regeering en den directeur-generaal der maatschappy tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft uitge maakt. - (AT. 22. Of.) Op het dezen zomer te Parys te houden internationaal congres voor binnenlandsche scheepvaart zal ons land vertegenwoordigd worden door de heeren Conrad, lid der Tweede Kamer, en Deking Dura, hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in Overysel, Het hoofdbestuur van den Volksbond, ver eeniging tegen drankmisbruik, heeft, naar aan leiding van het wetsvoorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met f5 per hectoliter, een verzoekschrift aan H. M.de Regentes gezonden. Op verschillende gronden verzoekt het hoofd bestuur het zoo mogelyk daarheen te leiden,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2