bü het vice-consulaat alhier is van het generaal consulaat te Amsterdam het bericht ontvangen, dat de Zweedsche regeering Ne derland besmet verklaard beeft door het mond- en klauwzeer bij herkauwende dieren en dat de Noorweegsche regeering den invoer verboden heeft van runderen, paarden, scha pen en geiten uit Nederland, tot de ministers van oorlog en van bïnnen- landsche zaken. Het verlof wordt verleend. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. SCHIEDAM» 31 Maart 18»2, Dinsdagmiddag is alhier op 65-jarigen leef tijd overleden de heer mr. A. J. Beukers, in wien onze gemeente een harer meest achtens waardige burgers veiliest. "Van April I860 tot September 1865 was mr. Beukers lid van den gemeenteraad, welke betrekking hij met eere heeft bekleed, dock waaruit hij zich vrij wil lig terugtrok, en ofschoon zijne stadgenooten hem later meermalen opnieuw het mandaat aanboden, meende hij dit om voor hem overwegende redenen niet weder te moeten aannemen. Toch onttrok de lieer T eukers zich niet geheel aan de algemeene belangen, die hij, als men daar voor een beroep op hem deed, steuude en bevorderde. Zü, die met den heer Beukers in aanraking kwamen, waardeerden in hem den man van fijne beschaving en goeden smaak ook op het gebied der kunst, die in hem een warm voor stander voud. Beide besluiten treden dadelijk in werking. Voor een zeer talrijk publiek, hoofdzakelijk bestaande uit mannen en vrouwen uit de ar beidende klasse, hield dr. II. A. van der Meuten van Haast recht gisteravond in Musis Sacrum zjjne voordracht vanwege den Volksbond Vereeniging tegen Drankmisbruik". In korte doch niettemin zeer duidelijke trek ken schetste spreker de aanleiding tot de op richting van den Volksbond", den stoot daartoe gegeven, en zette hij vervolgens het doel, het beginsel en den arbeid er van uiteen. Allereerst werd gewezen op hem, die onder het pseudoniem Multaputior den strijd aanbond tegen den duivel, die ons volk ont zenuwt en ten verderve voert, en ten slotte de stichter weid van den «Volksbond", Het doel, bet beginsel besprekende, deelde spreker roede dat de bond beoogt het bevorderen van matigheid en ingetogenheid door den af schuw op te wekken tegen een demondie de spieren verslapt, den geest benevelt ea geheefe gezinnen diep ongelukkig maakt. Wat het beginsel betreftde bond verklaart zich niet tegen sterken dranktegen alcohol als zoodanig en billijkt een matig, vaak zelfs noodzakelijk gebruikhet onvoorwaardelijk totaal afschaffen van het gebruik van spiritu aliën toch zou gelijkstaan met het niet lezen van eenig boek; dal ook op dit gebied veel kaf onder het koren schuilt, is ontegenzeggelijk waar, doch men zou onverantwoordelijk han delen door met het kaf ook het koren weg te werpendaar uit het laatste kennis en wetenschap moeten geput worden. Niettemin heeft de bond ook achting en eerbied voor hen, die hun landgenooten steeds van den drank afkeerïg trachten te houden, en wil h\j van de toekomst leeren, wie van beiden den rechten weg is ingeslagen. De arbeid van den bond is reeds veel om vattend en veelzijdig. In tul van plaatsen van ons vaderland zijn volkskoffiehuizen ea volks leeszalen verrezen, waar de werkman zich kan laven en verkwikken aan degelijke, voedzame lichamelijke en geestelijke spijsen zulks tegen uiterst geringe prijzen. In de hoofdstad dee rgks is een volkspaleis opgericht en een handwerksschool gesticht, welke laatste, hoe wel heden nog geen rijke vruchten dragend, voor de toekomst zeer veel belooft. Ten slotte wekt de heer "Van der Meulen zijne hoorders op zich bij den i>Volksbond" aan te sluiten, eene afdeeliug te vormen en door vereende krachten en energie in plaats van de kwijnende industrie een andere in 't leven te roepen. Bo ver dien wijst hij op de groote voordeelenwelke deze bond boven vele vereenigingen beeftop de onpartijdig heid, de kleurloosheid en de welwillendheid voor iedereen, een bond dus, die ons geheele volk kan omvatten. Met groote belangstelling en aandacht werd de begaafde redenaar gevolgd en aan het slot daverend toegejuicht. Aau het einde der vergadering werden nog eenige nadere inlichtingen verstrekt, waarna men scheidde. naïre spreker, de heer De Wilde, gaf ook i n het algemeen zijne instemming te kennen en vond in de voorstellen iets nationaals. De Tweede Kamer is uiteengegaan ver moedelijk toe Dinsdag 26 April. De Nederlandsche gezant te Rome, mr. B. O. T. H. Westenbeig, is door den koning van Italië benoemd tot Grootkruis der Orde van St. Mauritius en Lazarus. De minister van buitealandsche zaken vestigt in de Staatscourant van 29 dezer de aandacht van belanghebbenden op een van den consul-generaal der Nederlanden te Mel bourne ontvangen bericht betreffende een Australische houtsoort, welke in de laatste jaren ïii toenemende mate naar Europa wordt uitgevoerd het zoogenaamde «Jarralitimber", afkomstig van de Eucalyptns Masginata, waarvan uitgestrekte wouden in West- Auslralië voorkomen. Dit hout is bijzonder geschikt voor bouw werken onder den grond of onder wateren voor dezulke, die afwisselend aan den invloed van water en lucht zyn blootgesteld, als: bruggen, havenhoofden, pieren enz., in wate ren met afwisselend getij en schijnt vooral daarom de aandacht van belanghebbenden in Nederland wel te verdienen. Mochten monsters verlangd worden, dan is de consul-generaal bereid zijn tusscben- komst ten deze te verleenen. "Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van genoemden datum. Naar de liaarlCt. verneemt, wordt door den minister van binnenlandsche zaken de benoeming voorbereid van eene staatscom missie tot het ontwerpen vau eene wettelijke regeling der begrafenisfondsen. Het Kamerlid dr. Schreinemacher is, naar ons uit Maastricht wordt gemeld, nog steeds lijdende, en er bestaat vcinig hoop, dat hij de zittingen der Tweede Kamer in den eersten tijd zal kunnen bijwonen, (K. v. d. D.) Volgens de Standaard zou de kapitein der infanterie C. Roel an ts te Arnhem feitelijk uit den dienst zijn ontslagen, omdat hg deelnam aan de Middernachtzendïng. Op 20 Dec. 1891 werd hij geoordeeld voor geen hooger rang te kunnen worden aanbevolen en op een request aan de Koningin, dd. 28 Dec., waarin hij de hem aangedane be handeling uitvoerig uiteenzet, werd afwijzend beschikt, zoodat hem niets overbleef dan ontslag te nemen. Aan de hoofden der politie is door den .minister van justitie een circulaire gericht, waarin wordt aangedrongen op geregeld toezicht op den bolerhandel, teneinde het toenemend bedrog daarin tegen te gaan. In de vrijzinnige vereenïging te VGraven- hage heeft Dinsdagavond het Kamerlid mr. Van Houten de bepreking van de belasting voorstellen van minister Pierson ingeleid (hetgeen ook in de Amsterdamsche vereenï ging «Burgerplicht" zal geschieden). De slotsom van inleiding en van het daarop gevolgd debat was in algemeenen zin gun stig voor de voorstellen. Een anti-revolution- De heer C. de Man, arts te Amsterdam, heeft per circulaire, gericht aan artsen en adspïrant-artsen, instemming verzocht met een adres, aan den minister van binnenland sche zaken te richten, waarin verzocht wordt het ontwerp tot wijziging der artsenwetaan te vullen met de bepaling, dat het aan artsen, die het diploma eind-examen H. B.-S. met vijfjarigen cursus bezitten, op zekere voor waarden vergund zal zijn in de geneeskunde te promoveeren. De lib. kiesvereeniging te Goes heeft de volgende motie met bijna alg. stemmen aan genomen De alg. verg. «Overwegende, dat minister Piersons be lastingplannen, die, met uitzondering van de voorgestelde verhooging van den jenever- accijns, in overeenstemming zijn met het manifest der «Liberale Unie", misschien be scheiden, maar toch stelsel matige aanvullingen en verbeteringen der bestaande belastingen kuunen aanbrengen, «Spreekt den wensch uit «dat het de regeering moge gelukken die plannen, kan het zijn met weglating van de voorgestelde verhooging van den drankaccyas en met verdere voortzetting der degressieen progressie, tot wetten te doen aannemen." De heer F. A. Hoefer onderwerpt in de JR. Ct. nog eens aan een onderzoek zoowel het rapport door de Kon. Acad. v. Wetenschappen in zake dengordeltijd aan de regeering uitgebracht, als de besluiten van den Verein Deutscher EitenlaTm- Vcr- waltungen. Hg komt dan tot het resultaat, dat het door onze regeering genomen besluit in strijd is èn met het een èn met het ander. De Vertin toch besloot o. a, «dat de spoorwegen van den geheelen Pertin zouden rekenen met den tijd van den meridiaan 15° Oostei lengte van Greenwich, dus met een tijd die een uur voor is op. dien van Green wich", En de Kon. Academie adviseerde o. a. adat de My. tot Expl. van S.S. worde gemachtigd om toe te treden tot de regeling, voorgesteld door den Verein Deut scher Eisenh., en dat, bij een eventueele invoei'iug van de nieuwe regel iug, deze ook worden toegepast bij de telegraphie en bij de uurwerken der verschillende gemeenten". Alleen gewichtige redenen, zegt de heer Hoefer, ons natuurlijk onbekend, kunnen er de regering toe gebracht hebben om te han delen in strijd zoowel met den Verein als met de Kon. Academie. Had de regeering beiden gevolgd, dan zouden de uurwerken, thans den Amster- damschen tijd aanwijzende, 40 min. 28 sec. moeten vooruitgezet worden. De hierdoor verkregen voordeelen liggen voor de hand. Aangezien ook dit het voorstel is van prof. Hubrecht, zoo hoopt de heer Hoefer van ganscher harte, dat, waar het gewichtige vraagstuk der tjjdregeling noch godsdiensttge, noch staatkundige overtuigingen raakt, de pogingen van prof. H. in ruime mate mogen ondersteund worden. De heer L, E. Asser (van VGravenhage) pleit in eea ingezonden artikel in de K. Mott. Ct. insgelijks vóór het voorstel—Hubrecht. Het hebben van twee tijden brengt, zegt hij, slechts groote verwarring. Wil men dien tweeërlei tijd, handel dan zooals steeds in Pruisen is gedaan en zooats men daar, indien de heer A. zich niet vergist, na 1 Mei zal voortgaan te doen: laat n.l. de spoorweg- klokken en spoorwegboekjes den ouden tijd behouden eu laat alleen de inwendige spoor- wegdienstregel i ng naar den nieuwen tijd worden opgemaakt. Dat is wel een last voor. de spoorwegambtenaren, maar het publiek is dan van den last a£ Verreweg beter echter acht hij het, de zaak flink onder de oogen te zien en niet met palliatieven in de eene of andere richting te werken. En dan schijnt hem het aannemen van den Middeneurop. tijd het best. Alle vastgestelde uren kunnen dan behouden blijven, en boven dien worden de nu zoo kleine tusschenruimten tusschen vele handelingen en de spoorweg tijden grooter. Voor hel vervroegen van scholen enz. met een half uur blijft men anders afhankelijk van het initiatief van de meer of min trage of onwillige autoriteiten. Wat de rechtsquaesties aangaat, waarvoor sommigen vreezen, indien de tijd officieel wordt veranderd, deze kan men, meentdeheer Asser, voorgoed doen verstommen door eene wet gereed temaken, gelijkende op liet Fran- sche voorbeeld dat niets anders behelst dan: Kheure légale de la France et d'Alger est Vkeure de Paris. In den loop van dit jaar zal worden over gegaan tot het leggen van de tweede spoor baan tusschen Utrecht en Amersfoort, in ver band met het medegebruik door de Holland- sche ijzeren-spoorwegmaatschappij. Op den 22sten April a.s. zal de achtste algemeene vergadering van den «Algemeenea Nederlandschen Politiebond" in het hotel «Scholten" in den Hout te Haarlem worden gehouden. De afdeeling Monnikendam van de ver- eeniging «Het Witte Kruis" heeft Maandag een yshuis aanbesteed voor f 304. Zij is reeds in het bezit van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, welke zóo doelmatig is- ingericht, dat reeds verschillende afdeelingen- haar tot voorbeeld nemen. Het plan bestaat, een gedenkteeken opto richten op het graf van mevr. Sophie de Vries. Binnenkort zal de samenstelling van com missies te Amsterdam, te Rotterdam en Den Haag bekendgemaakt worden. De Ned.-Am. stoomvaartmaatschappij deelt aan het EU., met betrekking tot het ver melde Reuter-telegram uit New-York mede» dat er te Rotterdam niets van bekend is, dat kapt. Bakker niet in appèl zou gaan van het door de Rotterdamsche rechtbank tegen hem gewezen vonnis. Op den 6n, 7n en 8n Mei zal te Amsterdam eene internationale tentoonstelling van jacht honden worden gehouden, waarbij ook Bel gische en Fransche jachthonden zullen mede dingen, Uit Beets schrijft men aan het HU, De sociaal-democraten houden de agitatie- tegen de commissie, die zich belast heeft met de leniging van den nood te Beets, levendig en zij trachten op alle mogelijke wijze de leden der commissie onaangenaam te zyn. Met den heer Tj. Nawijn, hoofd der school- te Beets, aan het hoofd, trekt men in optocht naar Beelsterzwaag, om van de commissiete eischen, de ingekomen gelden ponds-pondsge wijze ouder de Beetster arbeiders te verdee— len. In de kerk te Beets, waar de predikant Krol van Beetsterzwaag de godsdienstoefening, leidde, waren tal van socialisten opgekomen» die steeds rookten onder de preek en aan het einde daarvan den predikant opwachtten en hem vroegen«wat zul jullie met ons- geid doen 1 Dat willen wij weten, het is ons- geld, wij hebben het te verdeelen". De predikant deelde hun mede, dat den volgenden avond de commissie vergaderen* zou en noodigde de twee woordvoerders uit, daar te verschijnen en hunne grieven te berde, te brengen. In optocht verschenen ongeveer 50 perso nen met den hoofdonderwijzer Nawijn, die-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2