A". 1892 Donderdag 7 April. IM°. 7987. Eersle Blad POLITIE, esenveertg-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlamlsche Berichten. Biimenlandsche Berichten. UITGEVER: JODÉ. »r*BAC! BOrBKSTKAlT, E 1*7. Aan bet commissariaat zijn ais op straat gevonden aangegeveneen stub van een cautille-gouden oorbel, een R.-k- kerk boekje, een gouden kruis, een pak sfea- rlnckaarsen, een bril et? een jas, broek en 1 paar laarzen, gevonden aan den Maas kant. DUITSCIIJDAND. De Bertïjnsclie correspondent der N. II. CL schrijft van den 4n dezer: Het lieden ver schenen nieuwe deel van Moltke's nagelaten geschriften is het belangwekkendste van alles ■wat tot dusver daarvan in het licht gegeven werd. Wel is waar zijn ook hier geen of be langrijke onthullingen over staatkundige ge beurtenissen of voorname tijdgenooten te vinden; maar de heden bekend wordende stukken zijn van hoog belang voor de kennis van het groote verstand en het vaste karakter van den schrijver. In dit opzicht ïs het meest kenmerkende stuk eene godsdienstig-wijs geer! ge bespiegelingdie Moltke meermalen omgewerkt en weinige maanden vóór zijnen dood voltooid heeft. Ztj heeft den titel Gedachten ter vertroosting over het aard- sche, en over het vooruitzicht van het eeuwige leven", en draagt de dagteekeuingCreisau, October 1890. Men weet dat Moltke den 24n April 1891 gestorven is. In dit opstel, dat bij als eene soort van geestelijk testament aan zijne naaste bloedverwanten vermaakte, boudt hij bespiegelingen over de verrichtingen der ziel, over het menschelijk verstand volgens hem »een lichtende vonk van het goddelijke" en over beider betrekking tot het wereld stelsel, tot het geweten en tot Gods eeuwige liefde. Deze gedachten, die in bewonderen s- wanrdigen vorm en in heldere taal om zoo te zeggen gebeeldhouwd zijnvullen ongeveer zeven bladzijden druks. Ik laat eenige opmerkelijke gezegden liier Ms proeven volgen. Geloofsstellingen kan men aannemen zoo als men de verzekeringen van een trouwen vriend aanneemtzonder ze te beproeven maar de kern aller godsdiensten is de zede- leer welke zij prediken. De reinste en meest -omvattende is die van het Christendom." »Het verstand is in geen opzicht in strijd met de zedeleer. Wat goed is, is ten slotte ook verstandig." »Als een zekere raadgever is ons toegevoegd bet geweten, een onomkoopbare en onfeilbare rechter. Tusschen hetgeen verboden en geoor loofd is, ligt eene wijde speelruimte, en juist hier laat het geweten, met lijn gevoel, zijoe •stem hoor en. Het predikt de zedeleer in het gemoed van jChristen; en Jood, van heiden en wilde." Verstand en wereldorde) stemmen met elkander overeenzij moeten van gelijken oorsprong zijn." »Het is niet mogelijk dat dit aardsche leven oen einddoel zou zijn. Waartoe dienen de dui zenden draden van liefde en vriendschap, die ons aan het heden en het verleden hechten, wanneer er geene toekomst is en alles met het sterven ophoudt?" »Ik hoop dat ons verstand en alles wat wij met veel moeite ons aan kennis en wetenschap verworven hebben, ons in de eeuwigheid ver gezellen zullen. Maar vóór alles moet het gemoed voor de ziel, wanneer zij onsterfelijk is, behouden blijven. Vriendschap berust nog op wederkeerighetd en in haar laat het ver stand zjjne stem vernemenmaar liefde kao bestaan zonder wederliefdezij is de zuiverste, goddelijke vlam van ons bestaan." sZou niet elk vroom gebed, hetzij dan tot Boeddhatot Allah of tot Jehova gericht tot deuzelfden God oprezenbuiten Welken er geen andere isï" Het is bekend dat Moltke in zyne laatste levensjaren door de strenge rechtzinnigen als een der hunnen beschouwd werd. Hoe weinig dit het geval wasbewijzen niet alleen de boven aangehaalde stellingen, maar vooral ook de hier volgende: sHet verstand verzet zich tegen het wonder, »des geloofs liefste kind", liet kan niet overtuigd raken dat de Almacht, om hare doeleinden te bereiken, noodig zou hebben in bijzondere gevallen de wetten der natuur op te hellen ,die haar in aller eeuwig heid regeeren. Maar deze twijfel is niet ge richt tegen den godsdienst; hij raakt alleen den vorm waarin de godsdienst overgeleverd is." Het beden verschenen boekdeel bevat ver der nog eene militaire vertelling, getiteld »Twee vrienden", die Moltke ia zijn jeugd geschreven heeft. Nieuw en verrassend is de rncdedeeling, dat hij zich tot in den hoogsten ouderdomin bet diepste geheimmet het maken van verzen heeft beziggehouden, en nog op zijn negentigste jaar gedichten van Thomas Moore uit het Engelsch in Duitsch rijm overgezet heeft. Zeven van die verta lingen, met varianten, zijn in bet boek opge nomen. Men vindt er ook nog zestien pen- teekeningen. Als inleiding dient eene door Moltke gestelde korte gesel ii ede nis zijner familie. Hij verhaalt daarin dat zyn geslacht niet van Wendesche noch van Deensche, maar van Buitsche af komst isdat het reeds in 1240 in Mecklen burg ouder de ridders voorkomt en waar schijnlijk onder Hendrik den Leeuw het land heeft helpen veroveren. ENGELAND, In het Lagerhuis zeide de lieer Matthews dat, zoo de mogelijkheid zich voordeed dat Frankrijk voorstelde leden eener klasse van misdadigere uit hot land te zetten, en zoo de diplomatieke vertoogen niet afdoende zijn om die uitzetting te beletten, de regeering bij het parlement eene uitbreiding harer be voegdheid zal vragen. Van de anarchisten, beschuldigd van deel neming aau het komplot te Walsall, zijn Maandagavond Cailles, Charles en Battola eder tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld en de aanbrenger Deakin, die door de jury in 'shofs genade aanbevolen was, tot 5 jaar tuchthuis. Voordat het vonnis werd geveld, hielden de beschuldigden toespraken, Charles verweet de politie, zelve dit komplot ineen gezet te hebben. Hij en zijne vrienden bedoel den niet in Engeland en dergelijke landen met dynamiet te werk te gaan; alleen in Rusland, waar andere middelen om zicli vrij heid te verschaffen geheet uitgesloten zijn. Battola hield eene vurige rede in het Fransch, verklarende aan het geval te Walsall geheel onschuldig, doch overigens een volslagen anarchist te zijn, omdat de anarchie voor de maatschappij de toestand is, waarin allen in vrede en harmonie met elkander samenleven, "Was hij schuldig, hoeveel meer schuldig zijn dan niet de generaals en de kolonels, wier beroep het is broedermoord te plegen en te doen plegen op groote schaal Alle mede-arbeiders noemde Battola zyne broeders, maar de hedendaagsche maatschappij, zeide hij, is humbug, en daaruit vloeien alle maat schappelijke euvelen vooit. Battola besloot met den uitroep: »leve de anarchie, de toe komst der measchheid". Hit naam van het hof de vonnissen uit sprekende, verklaarde de voorzitter dat het niets ter zake deed, waar de beklaagden hunne plannen voor dyuamietontptoffingen ten uitvoer legden. Het vonnis verrastte de veroordeelden blijk baar. Battola riep uitComment, damnéqiioigm innocentEen sterke politiemacht bewaakte het gerechtshof en de gevangenen, omdat de aanhangers der anarchisten in grooten getale opgekomen waren. F It 4 S K E IJ K, De gouverneur van Senegal heeft aan den luitenant Marchant, resident bij den koning Tieba, een bericht van Koutienne van den 2 ln Februari j.l. ontvangen, waarin, onder reserve, wordt melding gemaakt van het ver moorden der missie Menard te Stiguela den 4n Februari door lieden van Samori. Het bestuurder koloniën heefteene depêche van Portenovo gekregen, meldende dat de Dahomeyers ICetonia en verscheidene andere dorpen verbrandden. 6000 goed gewapende Dahomeyers op 4 uur van Portenovo gekam peerd, maakten zich gereed de stad aan te vallen. De luitenant-gouverneur heeft van den koning Belianzin een onbeschaamden brief ontvangen. De ministerraad berioot gisteren het noodige naar Dahomey te zenden. SPANJE, Twee anarchisten hebben gisteren eene bom met ontplofbare stof nedergelegd op de trap, die naar het kabinet van den voorzitter der Kamer van afgevaardigden leidt. Do beide anarchisten zijn gevat. Het geval beeft eene groote ontsteltenis teweeggebracht. Volgens de officieele opgaaf was het bedrag der vlottende schuld op den in dezer 163 millioen peseta's. Gedurende de maand Maart is er in het bedrag dier schuld geen vei an- dering gekomen. AMERIKA. Het consulaat-generaal van Peru te Londen ontkent de juistheid der telegraphiscbe be richten over de beweging ten behoeve van Pierota, die te Parijs teruggetrokken leeft. Hit Buenos-Ayres wordt aan de Times ge meld dat het oorlogsschip, aan boord waar van de hoofden der radicale partij gevangen worden gehouden, buiten de reede geankerd blijft. In telegrammen uit Washington heet bet dat de Chineesclie legatie aldaar dreigt heen te gaan, wegens de aanneming in het Huis van afgevaardigden van een wetsontwerp waarbij de toelating op het gebied derBnie wordt verboden van eiken Chinees, met uit zondering alleen van de leden der legatie. SCHIEDAM, 6 AprU 1892. Ook heden, den tweeden dag der tentoonstel ling van de »Hollandsche Maatschappij van Landbouw", afdeeiing Rotterdam, Schiedam en omstreken, van niet gemest, melk-, drach tig en aanfokvee en pluimgedierte, werd zij begunstigd door fraai lenteweder, waardoor velen zich genoopt gevoelden nogmaals een bezoek te brengen aan den tuin der Officieren- Vereen iging. Ook deze tentoonstelling was, ofschoon niet zoo druk bezocht als den eersten dag, een bezoek overwaard, daar iu de ver schillende afdeelingen uitmuntende exem plaren werden aangetroffen. Het vooi* de ver loting aangekochte vee en pluimgedierte kon men nu ook in oogenschouw nemen, wat zeker velen zal aangemoedigd hebben tot het nemen van loten. Het bestuur heeft ook ditmaal zijn met veel ijver en toewijding volbrachte taak met het gewenschte succes zien bekronen en daar door ook, naar wij vertrouwen, bij velen den lust opgewekt om lid te worden van de Iloilandsche maatschappij van landbouw. De commissie van beoordeeling, wier laak voorzeker niet gemakkelijk was, maar die zich daarvan met eere heett gekweten, was samengesteld uit de navolgende heeren des kundigen COURANT. ipoNNEMENTsrmis, per kwart»! Jraneo per post, door bet gehesle Rijk Afzonderlijke nummers f 1.85. - 230. - 0.10. AnveRTfEwriEPBUS: ten 1—10 «.wn. «**4* inbegrip van «ene Courantf 10. Iedere gewone rege) meer - n ie, Driehaai, geplaatst wordt tegen Twnuu berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1