1 Donderdag 7 April. A". 1892. N°. 7987. Tweede Blad 7 esenveert: gst© Jaargang. Verschijnt dageü ks, i tgezonderd Dinsdag, Binnenlandsehe Berichten. Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODJÉ, lOIIBjllf: BOfKHSTIUAT, E 2!. Advektbniisprizs; nun 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer- 10 Dri em aai, geplaatst wordt tegen tweemaal bei ek end. SCHIEDAM, C April 1892. By kon. besl. is bepaald, dat de 2e luit. der infanterie van het leger in Ned. Indië "W. P. Broekman, by afzonderlijke dagorders, zoo in Indié als in Nederland, eervol zal worden vermeld, ter zake van zyne bonding bij de krijgsverrichtingen in Atjeh in Januari 1892. De Staahmirant no. 8i bevat de bepalin gen ter voorkoming van het overbrengen van besmettelijke ziekten over zee in Neder- landsch Indië, vastgesteld bij ordonnantie van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië van Februari 1892 (XmUsck Staats blad no. 44). Men schryf t uit Rotterdam aan het U. D. De opening van den spoorweg naar den Hoek-van-Holland in het aanstaande najaar zal in velerlei opzicht belangryke gevolgen hebben. In de eerste plaats zal het verkeer met Engeland daardoor worden vergemak kelijkt; want de Harwiehbooten zullen haar passagiers aan den Hoek-van-Holland kunnen afzetten en innemen, zoodat de reis bespoe digd wordt. Reeds bestaat het voornemen om, met het oog daarop, sneller varende stoomschepen in de vaart te brengen. De Westlandsche stoomtram-maatschappij is er, naar men verneemt, op bedacht, haar lijn, die nu niet verder gaat dan tot's-Gra- venzande, met een zijlijn naar Naaldwijk, door te trekken tot den Hoek-van-Holland, het geen niet alleen van belang zal wezen voor het vervoer van de Westlandsche producten maar ook voor het reizigers-vervoer. Reizi gers uit Engeland, die zich naar 's-Graven- hage willen begeven, zullen dan den weg per stoomtram door het Westland kunnen nemen, en omgekeerd zal men van 's-Gravenhage rechtstreeks naar den Hoek-van-Holland kunnen stoomen, om daar scheep te gaan naar Engeland. Wie weet, of deze nieuwe reisgelegenheid mettertijd niet ook bevorder lijk wordt aan het bezoek van Schevetiingec door Engelschen. Vooral echter voor den tuinbouw in het Westland zal het een groot voordeel zjjn, als zyu voertbrengselen aan den Hoek-van- Holland kunnen worden ingescheept. Thans gaan de verzendingen naar Engeland over Rotterdam, wat te kostbaarder is, omdat Rotterdam geen rechtstreeksche verbinding met het Westland heeft. Waarschijnlijk zal het niet by een stoonatramverbinding tus- schen de Westlandsche dorpen en den Hoek- van-Holland blijven. Reeds is het denkbeeld geopperd om tusschen 's-Gravenzande en den Hoek een kanaal te graven, waardoor het vervoer der tuinbouwproducten te water zou kunnen geschieden. Hieruit blijkt, dat ook de Westlanders beseffen wat de stoomvaart- verbinding tusschen de Engelsche kust en den Hoek-van-Holland voor de welvaart hun ner streek worden kan. Ook onze visschereplaatsen Maassluis en Ylaardingen, die aan de lijn Rotterdam Hoek-van-Holland liggen, zullen van de ver binding de groote voordeel en ervaren. Als men nu maar wakker is en tijdig weet te zorgen, dat aan den Hoek-van-Holland zelf alles gevonden worde, wat daar voor het vertier en verkeer noodig is Nu is het daar nog een doode hoek, waar niets gevonden wordt dat voor ontwikkeling noodig is, ter wijl deze plek een der belangwekkendste punten van de Hollandsche kust zcu kunnen worden. Men schrjjft uit 's-Gravenhage aan de m S. Cl.: Heden zijn de belde groote Rembracdts van den hertog van Westminster na te Eerlijn een verjongingskuur te hebben ondergaan weder in liet Mau ritshuis ten toon gesteld.Hun tegenwoordige toestand is een triomf voor den heer Hnuser, den kundigen conservator en restaurator aan het Berlynsche museum, De laag bruingeel vernis die beide stukken, de overschilderde achtergrond die het vrouwe- portret, en de taliyke barstjes in het vernis die sommige plekken in het gezicht en het haar vaü den man ontsierden, zijn volkomen verwyderd. Krachtig van kleur en in hooge mate plastisch komen thans beide portretten te voorschijn. Vooral de man, die vroeger zeer bij de vrouw ten achter stond, heeft veel gewonnen. Toen de schilderijen in hun vuilen, min of meer verwaarloosden toestand waren, heeft men er van verschillende zijden geringschattende uitlatingen over vernomen, thans blinkt het genie van Rembrandt in volle glorie en zal men moeten toegeven, dat de groote meester in dit lydperk van zjjn leven (omstreeks 16-47) weinig fraaie por tretten heeft geschilderd, dan dezen zaoge- noemden Nicotaes Berchem. De schilderyen van den hertog van West minster zullen, na omstreeks acht maanden in het Mauritshuis ten toon gesteld te zijn ge weest, den 12n April a.s. de terugreis naar Engeland aanvaarden. Dien dag zullen zij nog voof het publiek te bezichtigen zijn. Maandagavond heeft prof. J. M. Telders van Dellt in de Amsterdamsche kiesvereeniging »Burgerplicht" eene zeer uitvoerige rede ge houden, waarin bij de plannen tot droogleg ging der Zuiderzee uiteenzette en toelichtte. Op den punt van die rede, dat uit den aard der zaak bij de bespreking van de ge schiedenis en de plannen slechts eene onder geschikte plaats innam, vestigen wy de aan dacht, omdat, meenen wij, dit juist het grootste belang van de zaak uitmaakt. Over enkele jaren, zegt de heer Telders, zullen de spoorwegen in hoofdzaak voltooid zijn. De rivieren, waterwegen, dyken en zee weringen zullen, na het gereedkomen van den nieuwen Maasmond en het verbeteren der kleine rivieren, geen buitengewone wer ken met zich brengen. Al komt hier of daar een enkel locaal werk van belang voor, er zullen duizenden in den lande zijn, ingenieurs en opzichters, industrieelen en fabrikanten, aannemers en werkbazen, ambachtslieden en rijswerkers, schippers en machinisten, arbeiders en polder jongens, dïe te zamen een groot kapitaal van kennis, werkkracht en arbeidsvermogen ver tegenwoordigen en die tot de wei'keloozen dreigen te behooreu, Is dan niet het uur gekomen, vraagt hij terecht, waarop eene, in de toekomst rijke vruchten belovende onderneming moet wor den tot een begin van uitvoering gebracht? De jaarlij ksche universiteitswedstrijd van den Nederlandschen studentenroeibond zal dit jaar te Haarlem gehouden worden in het Noorder-Spaarne, op Zondag 29 Mei van 12Vs tot 4 ure. De groothertog van Weiroar heeft aan mevrouw Lina Schneider, uit Keulen, den wensch geuit, dat zy een Hotlandsch tooneel- spel in het Duitsch vertale en dat dit te Weimar worde opgevoerd. De commissie voor de tentoonstelling van vrouwenarbeid te Chicago, bestaande uit jkv, de Bosch Kemper, mevr. Scholten geb. Commelïn, mevr. Gomperts, geb. VanEtten te Amsterdam en mevr, douair, Klerck, geb. Van Hogendorp, Den Haag, mocht de mede werking ondervinden van een groot aantal vereenigingen en verschillende inrichtingen van onderwijs en philanthropie, die haar de noodige inlichtingen verschaften en verslagen zonden. Grooten prijs stelt zij er op, dat alle vereenigingen, die de circulaire nog onbeant woord lieten, de noodige inlichtingenen ver slagen haar alsnog toezenden, Voor de ont vangst daarvan en voor het toezenden van circulaires aan vereenigingen, die er aanspraak op meenen te hebben, stellen de genoemde dames of wel hare secretaresse, mej.A. van Uildriks, Amsterdam (P.-C.-Hooft straat 131) zich beschikbaar. Herinnerd mag worden, dat de Nederland- sehe commissie zich niet opwierp, maar uit- genoodigd werd door de hoofdcommissie van de tentoonstelling te Chicago, en dat het dus de eer van ons land geldt om goed voor den dag te komen. Zooals men weet, stelt de commissie zich alleen ten doel een boek samen te stellen, waarin alles, wat op vrouwenarbeid betrek king heeft, wordt opgenomen. Te Rotterdam werd Zondag aldus meldt de 2V'. JRoti. Cl,een moedige daad verricht door P. C. Schuit, wissel wachter aan den Diergaardesingel. Toen de sneltrein uit Den Haag, welke te 11.46 uur tuin het station D. P. aldaar aankomt, reeds in het gezicht was, begaven zich eeuige kinderen, komende van den Beugeldijkschen weg, op den over weg, om naar den Diergnardestngel over te steken, en kropen daartoe onder de reeds neergelaten afslukboomeu door. Een dier kin deren, een meisje van 10 jaar, genaamd 8. Duvelaars en wonende aan de Josephstraat, was reeds bijna den overweg gepasseerd, toen zij, op de rails staande, waarlangs de trein moest passeeren, door het geschreeuw van wandelaars op het dreigende gevaar op merkzaam werd gemaakt; doch door den schrik bevangen en niet wetende wat te doen, doordien men van weerszijden stond 1» schreeuwen, bleef zij op de rails staan. Ge noemde wissel wachter snelde toe en gieep, met gevaar voor eigen leven, het meisje op het oogenblik, dat de locomotief nogslecbls enkele meters van haar verwijderd was. De moedige beambte rolde met het kind aan de overzijde van de rails op den grond, doch geen van beiden kreeg eenïg letsel. Sequah heeft gedurende zijn verblijf in Den Haag een span paarden voor f1700 ge kocht. In de dagen dat de spreuk werd ver kondigd: een goede naam is beter dan olie was de Sequah-olie nog niet ontdekt. Een even zeldzaam als belangwekkend schouwspel was Maandagnamiddag, te onge veer halfzes, gedurande ruim een kwartier hoven het oostelijk deel van het eilan Texel zichtbaar. Een gedeelte van het dorp Oo<=ter- end was in omgekeerde richtiog in de lucht, door eeu fata morgana, zeer duidelijk zicht baar. Vooral de hoogste punten, zooals de dorpstoren en de ijzeren kaap by Nieuvve- schild, kwamen duidelijk uit. Maasland. Er circuleert alhier een adies aan de Tweede Kamer, waarbij wordt aange drongen op de afschaffing der tollen op openbare wegen. In de Clicliystraat te Parijs (waar den 27n Maart de bekende dynamiet ontploffing plaats had) is Zaterdag een flesch met drie liter zwavelzuur, voor photographeer-doelein- den bestemd, op eene vensterbank staande, door de brandende zonnestralen gesprongen, zoodat het by tend vocht omtrent tien voorbij gangers bespatte, op wier jammerlijk ge sel ireeuw eenige ngenten toeschoten. De ougelukkigeu, kruipend van pijn op den grond rollende, werden opgenomen en tiaar eon hospitaal gebracht en tegen den persoon, wiens onvoorzichtigheid het ongeluk veroor zaakte, proces-verbaal opgemaakt. COURANT. tROXKKHENTisrittJs. per li war taal franco per postdoor het geheele Rijk Afiondei lyfce nontmers 1.85, - 2.r>0. - 0.10. ttMTl i i i

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5