Gemengdft Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. ach aan te melden aan het bureau der politie op liet Leidseheplein. De heer De Vroom, de bankctbakkersbe- diende, die bij de ramp in de Huidenstraat te Amsterdam werd gewond, is naar het buiten-gasthuis overgebracht. Waarschijnlijk tengevolge eener beleediging van hetrugge- merg, is de ongelukkige krankzinnig ge worden. Te Groningen hebben 35 der voornaamste ingezetenen besloten eene ee re wacht te paard aan te bieden aan H. M. de Koningin bij hare komst aldaar. De heer mr. C, G. Geert- sema is tot commandant, de heeren jhr, mr. W. Alberda van Ekenstein en E. de Grave tot onder-commandant gekozen. Voor de vanwege de afdeeling Leeuwarden van den sociaal-democratisch en bond op 1 Mei aldaar te houden nationale meeling ten gunste van een normalen arbeidsdag van acht uren is als terrein gekozen een groot stuk land in de Schrans. De meeting zal door mu ziek wordeu »opgeluisterd". liet is thans vast bepaald, dat als sprekers zullen optreden Bomela Nieuwenhuis, Helsdingen en Fortuin. Te Nietnv-Buinen vragen de veeuarbeïderss hooger loonoene werkstaking dreigt dien tengevolge uit te breken. Marechaussees zijn reeds aangekomen, om een waakzaam oog te houden en handelend op te tredenzoo het tot eene uitbarsting mocht komen. Men schrijft uit Kleef aan bet A\ v, d. D, Het is niet onaardig na te gaan welk suc ces de Kneypsche inrichting, die 1 Maart geopend is, reeds gehad heeft, nu er eene volle maand na die opening verstreken il Op den laatsten Maart werd de 147e pa tiënt onder handen genomenvan dat aantal z^u de kleinste helft Hollanders, Zonder eenige humbug gaat dr. Bergmaan voort, en hij heelt de voldoening, dat reeds verschei dene patiënten, genezen of grondig herstel lende, naar hunne haardstede teruggekeerd zijn. Opmerkelijk vooral waren de genezingen van personen, die beroerten gehad hadden, waarop gebreken aan het hart en melancholie waren gevolgd, dan koortsen, door ontstekin gen veroorzaakt, verder longontstekingen, dan nog eene deliriumziekte en eindelijk onder scheidenen die aan verzwakking, van zenuwen enz, lijden. Voor Kleef belooft het eene voordeelige toekomst, want zelfs de gvoote seizoen-hotels, die doorgaans een langen winterslaap houden, hebben reeds nu hunne poorten geopend en vele kamers bij privaatpersonen zijn verhuurd. Bij het afgraven eener terp onder Schagen zijn eenige honderden zilveren geldstukjes ter grootte van een dubbeltje, gevonden. Aan de eene zijde vertoont zich een kruis omgeven door twee gekartelde randen. In elk veld is eene kleine ronde verhevenheid. Aan de keerzijde eene .met een bisschops- myter overeenkomende kroon omgeven door een gekarteld en rand. Als verdacht van den brand in hare woning gesticht te hebben, welke Zaterdag in de vlammen opging, is Maandag gevankelijk naar Assen overgebracht de bewoonster Lam- migje O., te Annen (Dr.), De aangehoudene moet reeds haar misdaad bekend hebben. Zij .had het oogmerk zich door de assurantie- penningen te bevoordeelen. In den Houtrakpolder zijn Dinsdagnamid dag door de rijks- en gemeenteveldwachters van Spaarndam en twee gemeenteveldwach ters van Ilaarlemmei'liede en Spaarnwoude drie Zeeuwsche arbeiders gearresteerd, als verdacht van schuldig te zijn aan inbraak bij .de wed. Dielemans te Zaamslag. Zij waren juist des morgens aangekomen met liet doel aldaar werk te zoeken en wei-den gearresteerd naar aanleiding van een bericht van den officier van justitie te Middelburg. In liet Roekelsche Bosch, onder Ede heeft Dinsdag een hevige heide- en bosehhrand gewoed. Circa 43 hectaren boschtoebehoo- rende aan H. Wj Dros, te Bennekom, en an deren en 25 hectaren heide van de buurt EdeVeldhuizen zijn verbrand. Oorzaak on bekend. De Gids van Mei a.s. zal o. a. bevatten vliet Goudvischje", het oorspronkelijk tooneel- werk van W. G. van Nouhuys. Delft. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad was ingekomen een adres van de heeren Halbertsma en Cramer, consessionarissen voor den aanleg van een stoomtram DelftMaassluis, verzoekende ver lenging der concessie met 6 maanden; hun verzoek werd ingewilligd wat betrof de ver lenging der concessie. De raad verbond zich echter niet tot het verleenen van eene sub sidie, maar zal de nadere plannen afwachten. Aan het einde der vergadering richtte de heer A. N. de Lint eene interpellatie over den nieuwen tijd. Dienovereenkomstig werd besloten, een adres te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken om aan te dringen op de invoering voor ons land van den Mid den europeeschen tijd. De Amsterdamsche tjjd zal hier na 1 Mei worden behouden, totdat daarover nader een besluit zal worden ge nomen. 's-Gravenhage. Zooals wij reeds in ons vorig nummer met een enkel woord mede deelden, hebben UIL MM. de Koningin en de Koningin-Regentes gistermiddag te 2 uur de liulde in ontvangst genomen, welke onge veer een 300-tal leerlingen der openbare scholen door het zingen van nationale en andere liederen de beide Vorstinnen, en vooral de jeugdige Koningin, wenschten.te brengen. In optocht, met oranje en nationale vlaggen in de hand, kwam de zaogschaor met den directeur, den heer Ten Have, hoofd der school te Scheveningen, aan de spits en begeleid door 14 ouderwijzers, door den tuin van bet koninklijk paleis op de binnenplaats aan. H.H. M.M. de Koninginnen verschenen precies ten 2 ure in wandeltoilet op het bor des, onder het aldaar aangebrachte zonne scherm, en nauwelijks had de kinderschare de beide Vorstinnen in het oog, of een »Leve de Koningin!" gevolgd door hoera's en ge juich, vervulde de lucht. Onmiddellijk hierop, nadat Hare Majesteiten plaats hadden genomen op de canseuses, gingen de kinderen langs de Koninginnen defileeren. De wethouder van onderwijs, dr. J. Th. Mouton, bracht de schoten tot voor HH. MM. en plaatste zich ter rechterzijde van de koninklijke zetels. Vier meisjes, die voorop gingen, waren belast met een eerehandeling. Twee harer begaven zich naar de Koningin en Hare Moeder en boden prachtige met fraaie linten versierde bloemruikers aan met de naamcijfers van HH. MM,; de twee anderen overhandig den het programma van de zanguitvoering in prachtband aan de Vorstelijke hoorderessen. Onder het voorbijgaan bestrooiden allen de Koninginnen met de oranjebloemen, die de scholieren hadden medegenomen, zoodat als het ware een regen van deze lenteboden voor de vorstelijke personen nederdaalde. De zangklassen vet eenïgden zich toen in het midden van de plaats; de dirigent be zette de estrade en weldra weerklonk het oude vWilhelmus" door de ruimte, zeer plechtstatig door het kinderkoor gezongen. Gedurende de uitvoering van dit vaderland- sche lied waren HH, MM. van de zetels op gestaan. Met groote opgewektheid en bijzonder goede opvatting brachten de kinderstemmen vervolgens het Jagerslied ten gehoore,waarin vooral de eigenaardige jachtrefreiaen Ui uk tot hun recht werden gebracht. Het jonge volkje legde hiermede een voortreffelijke proeve af van zijne vorderingen in het schóól- gezang gelijk niet minder in de gemengde koi'en uit Worps cantate Een Lentedag", waarin vooral het ensemble uitmuntend werd gezongen en de jonge bassen vooral hun best doden. Ook bet sWien Neerlandscb Bloed" werd keurig gezongen. Hiermede was deze kinderlijke maar tref fende hulde aan Neerlands vorstinnen vol bracht- De Koningin-Regentes, die met Ilaar dochter zich aan den voet van het bordes plaatste deed den heer Ten Have ontbieden en com plimenteerde dezen onderwijzer over het wel slagen dezer voor IlII, MM. zoo treffende hulde der jeugd. Ook de overige onderwijzers werden voor IL M. gebracht en aan II. D. voorgesteld. Op uitdrukkelijk verlangen van de Regentes werd daarna nog het Wilhelmus" in koraal gezang door do leerlingen herhaald. De tevredenheid ran HH. MM. openbaarde zich in een gul onthaal van de scholieren. Manden met sinaasappelen en krenten brood en werden naar buiten gebracht. De kinderen defileerden teen voor de tweede maal larigs Hare Majesteiten, die aan alle deelnemers aan deze ovatie persoonlijk de oranjevrucht uitreikten. Vooral Koningin Wilhelmina bad veel behagen in deze uit- deelïng en had geea handen genoeg om de kinderhanden met den oranje-appel te vullen. Tussehen de scholieren was 't een wed strijd wie de sinaasappel uit handen van de geliefde Koningin zou ont rangen. Ook de Regentes was bij het uitreiken tan de feest gave door Haar dochter behulpzaam en deed dit met een vriendelijkheid, die, zoowel bij de meisjes als de jongens, elke bedeesdheid overwon. De leerlingen zullen dan ook zeker deze ontmoeting met de Vorstinnen niet licht vergeten. Hunne dankbare harten gaven rich lucht in uitbundige hoera's, toen de beide Koninginnen, groetend en neigend, de plaats verlieten. Amsterdam. In de samenkomst van sBurgerplicht" alhier, waar de hoogleeraar Telders de droogmaking van de Zuiderzee besprak, werd na diens voordracht en de ge- dachtenwisseling, welke daarop volgde, eene motie voorgesteld en aangenomen, luidende vDe vergadering besluit aan het bestuur op te dragen het verzoek te richten aan alle commereieele, economische en staatkundige vereeuigingen hier te lande, ran welke poli tieke richting ook, om het vraagstuk van de droogmaking van de Zuiderzee tot een onder werp van rijp beraad te maken en elk in eigen kring bij de regeering op een ernstige en tevens spoedige behartiging van die be langrijke aangelegenheid aan te dringen". Ravachol bekende den moord te Chambles te hebben gepleegd, maar onkent de twee vrouwen te Saint.Elienne te hebben vermoord. Tot verdedi ger heeft hij gekozen den advocaat Lagosse, die ook pleitte voor de anarchisten van Levallois Perret. De moeder van Ravachol zegt dat haar zoon, toen hij jong was, zeer goed voor baar was, maar dat hij door rie vrouwen op den slechten weg werd gebracht, zijn werk verwaarloosde en geheel van aard veranderde. "Véry, de man van het koffiehuis, waarin Rava chol werd gearresteerd, is wanhopig over de dreig brieven die hij ontvangt en dekt er over zich ergens te verstoppen. Dit Saint-Etienne werd aan den nog steeds vermisten Mathieu eon kist met revolvers en pa tronen toegezonden. Te Hartlepool had een meeting plaats, waar 20.000 mijnwerkers zich vei klaarden tegen elk toegeven in zake het loon. Te Crajova, in Rumenid, is een club ontdekt van 19 leden, die zich ondei ling verhonden hebben, in volgorde, door het lot aan te wijzen, zelfmoord te plegen. Reeds 5 cadetten der militaire school had den aan dat krankzinnig bestuit uitvoering gegeven. Men heeft, door het vernielen van de telegraaf- geleidingen, nog geen volledige berichten onnrenl de verwoesting, veroorzaakt door don stoi in welke in de Vereenigde Staten heeft gewoed en welke een der hevigste en ui tgestrektste is, die men daar nog ooit in liet nooidwesten beleefde. Te Towanda, in Kansas, welke stad midden in den nacht door den orkaan overvallen werd, is geen buis blijven slaan. Bij St. Louis werd eon personentrein omver- gewaaid. Verscheidene personen werden dam bij gewond. Blijkens nadere berichten, zal do schade, ver- ooi.aakt door den grooici, aaiootibrand te Huston, 2.250,000 dollars he nagen. Van do katoen in de persen (van welke sommige, hoewel ze nvuur proefheetten, toch vei In and zijn) zal namelijk nog veel behouden hunnen worden, Do -elude aan persen en loodsen bedraagt 150,000 dollars. Vermoedelijk is do br md ontstaan door een achteloos weggeworpen cig.uet. Tengevolge van het (teot bieten van een dijk van de rivier de Po, is een geheel 4w p, hrt [.laarsje San Zenone Po, in Itahe, vet meld De stliado, voor al door het vernielen van nioerbozLeboumen, is zeer groot. De gelegenheid tot verzending der coi respon dentia naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Wakend urnDe laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 9 April, des voor middags ten 10 ure. De wijze van verzending behoort duideljkop het adres vermeld te v,giden. Het veldbod van invoer van vee in Engeland, Men schrijft uit Londen aan het N. v, d O. Het mond- en klauwzeer is, sedert de eerste verschijning der ziekte in hot begin van Februari 55, verschillende malen in 13 verschillende graaf schappen van Groot Biittannie uitgebroken. Het Britschc ministerie van landbouw scht ij ft het aan de spoedig genomen maatregelen toe, dat er niet meer nitbraken hebben plaats gehad. Toen de ziekte 12 jaar geleden in Engeland verscheen, ver spreidde zij zich in acht weken over bijna geheel Engeland. Het aantal uitbraken neemt thans snel af. Zooals bekend, heeft de Britsche regeering den invoer van levend vee uit alle Europeesche landen verboden, laatstelijk uit Noorwagen, Zaeden, Spanje, Portugal en IJsland, landen, die beschouwd werden als gewoonlijk geheel vrij van mond- en klauwzeer. Maar Noorwegen werd eenige jaren geleden (in October48S6)door de ziekte bezocht, Spanje en Portugal werden aanhoudend door Frank rijk bedreigd, en beide landen werden er in 1881 door bezocht. Blijft IJsland, maar dit ongelukkige eiland moet het lot van overig Europa deelen. Voor zoover de veehouders in Engeland bij do zaak zijn betrokken, is liet ophouden van den in voer van levend vee uit andere Europeesche landen van geen belang. Maar men et kent hier, dat de zaak van groot gewicht is voor sommige personen. Inmenging met een gevestigden handel veroor zaakt altijd moeite en verliezen, zoo niet aan den staat, dan iocb aan de bij den handel betrokken personen. Maar zoo zegt men hier men heeft altijd geweten, dat het slechts eene quaestie van tijd was, dat de invoer van levend vee zou ophou den en vervangen worden door een handel in ge slacht vleesch, Wat twintig of dertig jaar geleden, toen men nog niet aan koelkamers in schepen en pakhuizen dacht, eer. droom was, is sedert door ingenieurs verwezenlijkt en er is thans niet meer moeilijkheid cm geslacht vleesch van Nieuw- Zceland over te brengen dan er is om het van Schotland naar Engeland te brengen het is zelfs

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3