A0. 1892. Maandag 11 April. N°. 7990. Timede Blad. F e u 11 e t o n. Zesen veert «fete Jaargang. Builcnlandsclic Berichten. düItsciilaxd. Verschijnt tiagei ks, uitgezonderd Dinsdag. LTITGËTEE: J. ODÉ. De deken Poninski, te Kosciülski by Ino- •wmzlaw, is gisteren in zijne kamer door vier verkleedt) mannen verraderlijk overvallen. De roovers verlangden in opdracht der Poolsche anarchisten al zijn geld. Poninski sprong door het venster in den tuin en kreeg drie zware niet levensgevaar)ijke schotwonden, De moor denaars vluchtten, doch werden achtervolgd tusschen hen en hun vervolgera had een hevig gevecht plaats. Een roover werd ge dood, de tweede doorschoot zich zelf. De derde doodde den vierde en daarna zich zelf. Twee moordenaars werden als Pilawski en Urbaniah uit ïnowrazlaw herkend. De roovers zouden regelrecht uit Berlijn gekomen zijn. Volgens de Fosener Zeitung zouden bij de roov er-, roode papieren gevonden zijn met het opreitiiftUitvoerend comité der Poolsche anarchisten. De moordaanslag op den pauselijken deken Poninski te ïnowrazlaw verwekt Ie Berlijn veel opzien. Intusschen loopen de meeuïngen er over uiteen of men hier werkelijk met eenen aanslag van anarchisten te maken heeft, dan wel of de anarchistische dreig brieven alleen moesten dienen om de justitie het spoor bijster te doen worden. Bij den gedood e werd eene lijst met namen van andere geestelijken gevonden, die eveneens beroofd zouden worden. De VoneariSj het orgaan der socialistische partij, is voornemens tegen den ln Mei een half millioen exemplaren van een feestnummer over geheel Duitschland te verspreiden. "Volgens de KreucreUmg zal de conserva tieve partij in het Pruisische Huis van afge vaardigden zich onmiddellijk na het Paasch- reces bezighouden met wijziging en aanvul ling van het conservatief programma. Daartoe zijn ten opzichte van vier punten, namelijk oden-quaestie, beurshervorming, handwerk- stand en landbouw, voor ieder twee rappor teurs benoemd. De wet betreffende samenstelling en ver koop van wijn, wjjahoudende en wijnachtige dranken, die onlangs in den Rijksdag is aan genomen, is thans ook door den Bondsraad vastgesteld. FRANKRIJK. Te Marseille heeft weder een schandaal in de kerk plaats gehad. De jezuïeten-pater Dorgues hield in de kerk Saint-Cannat eene conférence over de huichelarij. Een 500 per sonen schaarden zich dicht om den kansel, en de menigte werd van lieverlede grootér. Weldra deed zich rumoer tegen den pater hooren en vei volgens werd de Marseillaise" gezongen, waai na het beruchte slosépliinc, elle est malade" werd aangeheven, vergezeld van gefluit. De pater trachtte vergeefs zich verstaanbaar te maken en verliet ten laatste den kansel. Een anarchist, Sebastian Faure, die te Mar seille in eenige volksvergaderingen als spreker is opgetreden, is aldaar in het glazen poleis ge vangengenom en. De bisschop van Mende (dept. Löière) heeft een sehi ven openbaargemaakt, waarbij den geloovigen verboden wordt, bij de gemeente raadsverkiezingen hun stem uit te brengen op aan de kerk vijandige candidaten. De politie te Bordeaux heeft een persoon in hechtenis genomen, wiens uiterlijk geheet overeenkomt met het signalement van Mathieu. 11 ij weigert zlju naam te zeggen, en had een groote som ge Ids bij zich, waarvan hij de afkomst niet wilde doen kennen. B E X G I E. De persoondie Donderdag te Luik ri hechtenis genomen word, is gebleken niet de beruchte Fransche anarchist Mathieu te zijn, maar een Luikenaar die een belangrijken diefstal heeft gepleegd. De Association libérale" (de vereeniging der vooruitstrevende liberalen) te Brussel heeft gisteravond eene vergadering gehouden om de uitkomsten na te gaan van de on derhandelingen tusschen hare gedelegeevden en die van de »Ligue" (de vereeniging der gematigde liberalen), aangeknoopt met het doei zich met elkander te verstaan over samenwerking bij de verkiezingen voor de ■.Constituante". De heer Jansou heeft een brief voorgelezengisteren van de »Ligue" ontvangen, in welken alle moeilijkheden uit den weg worden geruimd en die recht geeft den bond van alle liberalen thans als bezegeld te beschouwen, Te Ans, bij Luik, is onder de mijnwerkers een werkstaking uitgebroken wegens loons vermindering. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 188 tegen 142 stemmen een voorstel van Foster verworpen om de zitting van liet parlement in te korten. Balfour kondigde aan dat het Paasehreees van den 12den tot den 25sten April zat duren. In een hoofdartikel spreekt de Timet over het Egyptische incident. Het blad keurt de houding van den sultan, als kinderachtig en nutteloos ergernis gevende, af en zegt dat geen daad des sultans ooit Egypte terug brengen kan in den toestand van vazal-staat. Hoe langer de uitreiking van den firman wordt uitgesteld, des te duidelijker zal het den Egyptenaren zijn, dat ook zonder een firman van den sultan hun land kan voort gaan in bloei en welvaart zich te ontwikkelen. Uit Singapore wordt gemeld: Volgens berichten uit Pekan zijn twee beambten van de Pahang-exploratie-maat schappij, genaamd Stewart en Harris, door Malayers in het binnenland vermoord. Er lieerscht eene paniek onder de Europeanen te Pekan, welke plaats eveneens door de Malayers bedreigd wordt, DENEMARKEN. De te Kopenhagen verschijnende Sociaal democraat, een der meest verspreide Deensche bladen, vierde Zondag haar twintigjarig jubi leum en bij deze gelegenheid gal het blad een overzicht over de ontwikkeling der sociaal-de moei atie in Denemarken in dit tijds verloop, In 1872 waren er 3000 socialistisch georganiseerde arbeiders in de door de sinter- nationale" gestichte vereenigingen. Op het socialistisch congres te Kopenhagen ia 1890 werd meegedeeld, dat de partij 109 politieke vereenigïngen met 14000 leden en 281 vak- vereenigingen met 31000 leden telde. Thans zijn meer dan 50000 arbeiders lid van socia listische vereenigïngen. Ook bij de verkiezingen behaalde de goed georganiseerde partij groote resultaten. In 1872, toen de partij voor het eerst eigen candidaten stelde, verkregen deze in 5 districten slechts 315 stemmen; bij de verkiezingen in 1884 werd de socialist Holm met 5390 stemmen gekozen, en in '1890 werden 10 socialistische candidaten gesteld, welke te zamen 17000 stemmen verkregen, en drie socialisten behaalden ia Kopenhagen de overwinning. RUSLAND. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft thans bij den Rijksraad een ontwerp Eene Schets naar het leven. Haar het Hoogduitsch door Gregof. Samarow. »Zoo moet dan de strijd opnieuw aanvangen,*' 'klonk het honend, ten ik zal mij niet ten tweeden male laten overwinnen. Ik heb gestreden en geleden onder den druk van liet verachtelijke geld, sedert den tijd, dat ik door armoede genoodzaakt was mij zelve aan den mammon te offeren, mij zelf en de edelste gevoelens van mijn hart. Het is mij getukt mijne stelling te handhaven en mij verre te houden van die lage en toch zoo troteche wereld, waarin hot geld de waarde van den mensch bepaalt, «Zat ik nu toch nog worden neergeworpen," ging mevrouw Brückner voort, dn dien poel van laagheden en ten spet strekken aan mijn vroegere omgeving, die door mij bebeerscht werd en die hoog tegen mij opzag 7 Heen, neendan liever alles, ook hot uiterste gewaagd. Ik heb nog mid delen gevaarlijk"» middelen, het is waar, ook voor mij zelve - maar die ik niet zal schromen te gebruiken, er moge van komen wat wit." Zij haalde, zoo sprekende, uit een geheime lade van bare schrijftafel eene portefeuille voor den dag, onderzocht en ordende de daarin aanwezigr papieren, liet zich nu en dan een dreigend en onheilspellend woord ontvallen en sloot eindelijk alles weer weg. Zij scheen thans een vast besluit te hebben genomen, want op haar gelaat keerde de gewone trotsche uitdrukking terug en in rus tige houding ging zij naar bet schelkoord, om baar kamermeisje te roepen. 17e Hoofdstuk. Werkelijk kwam op een der eerstvolgende dagen Koenraade zaak bij bet gerecht in behan deling: Het onderzoek liep spoedig afde getuigen stemden in alle opzichten overeen en de eisch luidde, na een korte beraadslagingtwee jaar vestingstraf, die bij vonnis echter tot driemaanden beperkt werd, Op de villa was weinig meer over de zaak ge sproken. Daar genoot men een stil en ongestoord geluk, want ook mevrouw Brückner scheen zich met het gebeurde verzoend te hebben. Bij den dag werd zij opgewekter en vriendschappelijker ge temd, ook jegens Koenraad. Geheel in tegenstelling met haar vroegere houding tegenover hem, werden thans zijne opmerkingen vriendelijk en voorkomend door haar beantwoord en vroeg zij zelfs in som mige aangelegenbeden zijnen raad. Ja, eindelijk bad zij hem bij zich op hare kamer genood igd om bent over haar toegezonden boeken of andere dingen van smaak te raadplegen. Bij zulke gelegen heden bad zij hem in een gesprek gewikkeld, dat er op aangelegd scheen hem nader te leeren kennen, en die nadere kennismaking scheen tenge volge gehad te hebben een groot» welwillendheid jegens den jongen man, jegens wien zij voorbeen zoo vijandig gezind was. Wel sprak zij, ook als zij alleen waren, nooit ever zijne betrekking tot Bianca, doch dit liet zich gereedelijk vet klaren. Het moest baar zwaar vallen van haar veranderd inzicht in dezen rekenschap te geven of het in duidelijke woorden uit te spreken. Het feit, dat zij zich den tcekomstïgen echtgenoot harer dochter tot vriend trachtte te maken was immers voldoendehet stemde althans den ban- delsraad steeds vriendelijker jegens haar. Ook de generaal, die geheel zijn vroolijke luim terug gekregen had, was ever de verandering in zijn scbik hij liet langzamerhand zijn koele en afge meten houding tegenover mevrouw Bruckner varen en betoonde haar weer dien eerbied, die ridderlijke vriendelijkheid, waarmede hij haar aanvankelijk steeds te gemoet getreden was. Eens onder een der gesprekken zich tot baar wendend, zeide hij met eenigen nadruk; »Wij menschen zijn allen zoo vol gebreken, dat wij ons steeds te wachten hebben een gestreng oordeel over anderen uit te spreken, wanneer wij bij hem of haar den goeden wil opmerken om gedaan onrecht te herstellenhot leven COBI NT. jtsoHN^KBHTSpiUJS, per k wartaal J ran to per post, dw het geheete Rijk A fzniiilei fyke nmntner$ r 1.85. - 2.50. - 0.10. RVRRJII': BWTËR^TttAlT, E 7. Ai>?8ftTB}tT!Kr-RtjS: ran 110 gewone regels met inbegrip nan eene Courantf [1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Brikkaat. geplaatst wordt tegen twcrmaai. berekend. 82.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5