A0. 1892. Maandag 11 April. N°. 7990. Berde Blad Zesenveertigste Jaargang, Biimenlandsche Bericht.en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. PIT GEVER: J. ORÉ. BOKEI I's BO?EBSïKAAT, E 2 7. SCHIEDAM, 9 April 1892. La question brülante, tie vraagsof Neder land moet berusten in de regeling van zijn tijd volgens den meridiaan van Greenwich, dan wel of het moet trachten zulks naar dien van Mid den-Europa te doen plaats vinden," werd Don- dei dagavond in eene door de handelsvereenï- ging v Helpt elkander" te Arnhem belegde vergadering behandeld door de beide, thans algemeen bekende kampioenen in deze zaak, de heeren prof. Hubrecbt en Hoefer. De laatste begon met een historisch overzicht te geven van de wijzewaarop voorheen de tijden werden geregeld, en bracht in herinnering, dat in 1890 zijn eerste artikel over den zónetijd was verschenen. Voordat de spoorwegen bestondenbekleedden de zonnewijzers nog eene voorname plaats. In 1808 werd echter in Frankrijk reeds een decreet uitgevaardigd tot bet aannemen door heel het land van een middelbaren tijd, dien van Parijs. Als een staaltje hoe hier te lande vroeger met den tijd werd omgesprongen haalde spreker aan, dat hem uit het archief te Hattem was gebleken, dat de schooljongens daar indertijd belast waren met het bijzetten van het uurwerk. In de dagen, toen diligence en trekschuit als middelen van vervoer nog in bloei waren, kon men den conducteur of schuitenvoerder toeroepen: wacht even, Ik moet nog mijn valies krijgen, mijn jas halen of iets dergelijks". Sedert den aanleg der spoorwegen verdwenen deze faciliteiten en moet een ieder zorgen op den aangegeven tijd gereed te zijn. Van toen af werd bet noodzakelijk een algemeenen t\jd in te voeren en, vermits een wereldtijd tot de utopieën behoort, deze voor verschillende staten afzonderlijk te bepalen. Amerika had 75 spoorwegtjjden. Om een einde te maken aan de verwarringen, die hieruit ontstonden, kwam men daar op het denkbeeld om het zónestelsel in toepassing te brengen. Voorde practijk werd hierbij evenwel niet mathema tisch te werk gegaan, maar hield men reke ning met de belangen der landen, die 't meest met 1 of 2 zónes te maken hadden. In 1884 werd voor de invoering van een wereld-zónestelsef een congres gehouden te ■Washington, tot bijwoning waarvan de ver schillende staten van Europa waren mt- genoodigd. Hier deed zich liet geval voor, dat de Fmnschen geen Engelsch of Duitsch, de Duitschers geen Fransch of Engelsch ver stonden, enz. Toen dit bezwaar eindelijk door tolken was opgeheven, bleek bet, 'dat de keuze van den meridiaan, dien van Frankrijk of Greenwich, een twistappel was tusschen Frankrijk en Engeland, Die van Greenwich werd aangenomentsaar Frankrijk ging daarin niet medehet behield dien van Parijs, Amerika voerde 4 tijden in. In de jongste vergadering van de sVerein der deutschen Eisenbahn-Verwaltungen", waartoe ook Nederland was uitgenoodigd, werd door de spoorweg-autoriteiten bepaald, dat wij den meridiaan van Greenwich zouden aannemen. Rumenië nam noch den Midden- europeeschen, noch den Greenwich-tijd, maar sloot zich aan by het Oosten, als hebbende naar die zijde de meeste belangen. België, dat tot dusverre nog geen eenheid van tijd had, nam ook in het burgerlijk leven voor alle gemeenten, Brussel uitgezonderd, den Westeuropeeschen tijd aan. Frankrijk blijft den meridiaan van Parijs behouden. Neder land zou, wel beschouwd, eenheid van tjjd met de zee moeten hebbenmaar, waar deze er geen tyd op nahoudt, brengen onze be langen mede, dat wij ons regelen naar onze buren in vet Oosten, d. i. naar den Midden- europeeschen tijd. Bevonden wij ons in het midden van een vast land, dan zou over de keuze van den meridiaan geen verschil kun nen bestaan. Nu echter moeten onze handels belangen, die wij met de zee niet kunnen bespreken, boven alles gaan en daarom is aansluiting bij den Mïddeneuropeeschen tijd zeer gewenscht, ja noodzakelijk. Kunnen wij liet daarheen leiden, dan zal België ons op den duur wel moeten volgen. Ziehier in korte trekken, *t geen de beer Hoefer op aangename en onderhoudende wijze mededeelde. Daarna trad prof. Hubrecbt op om de prac- tische voordeelen van het zónestelsel uiteen te zetten. De spoorwegen, die er bet meeste belang bij hadden, begonnen daarmede en toen dit goed ging, volgden de regeeringen. Zoo ook Nederland. Maar waarom, zeide spr., jnu alleen Nederland en België" bij den meri diaan van Greenwich in te lijven, terwijl, bij eene consequente toepassing van het aange nomen stelsel, ook een deel van Noorwegen, Duitschland, Zwitserland en Italië daarbij had den behoord? Zullen wij thans in het burgerlijk leven de nieuwe regelÏDg van den spoorwegtijd volgen of hiervoor den Amsterdamse hen tijd behouden? De regeering gaat voor post en telegiaaf met 1 Mei a.s. reeds met den spoor wegtijd mede, en blijven wjj rustig afwachten, dan bestaat er groot gevaar, dat wjj op den duur wel moeten volgen. Een altijd doorgaand verlies ran dag het meerder gebruik van kunstlicht is dan liet gevolg. Beide deze fac toren zijn in 't nadeel der hygiëne. En dat tal van hygiënisten en doctoren dit evenzoo he grijpen, moge blijken uit de vele bewijzen van instemming met hetgeen ik in mijne couran tenartikelen in 't voordeel eener aansluiting bij den Middeneuropeeschen tijd aanvoerde. Voorts hebben meer dan 3000 Nederlanders in dringende verzoekschriften aan den minister Zich bjj rujjn streven aangesloten. sZoo ook de Kamers van koophandel te Rotterdam, AmsterdamDordrecht, Leiden, Middel buig, Delft, Enschede, Doesburg enz. 20 lithografen, wier arbeid bij kunstlicht zoovele moeilijkheden na zich sleept, vele horlogemakers, zelfs leveranciers van kunst licht o. a. 3 eigenaren van gasfabrieken zonden mij betuigingen hunner adhaesie." Overigens herhaalde deze spreker in hoofd zaak 'tgeea men uit de verschillende dag bladartikelen zijnerzijds beeft kunnen verne men en besloot hij met een warme opwekking tot algemeene deelneming aan den strijd, die ons, vooral den handel, bij overwinning voordeel zal bezorgen. Grijpen wij de gele genheid, die ons winst kan baren, niet gretig aan, dan dreigt gevaar, dat wij zullen wor den gegrepen door eene, die verlies aanbrengt. Bij den dank des voorzitters van Helpt elkander", den heer G. J. Hoojjer, narnens de vergadering aan de geachte sprekers van den avond gebrachtnoodigde deze de aanwezi gen waaronder ook stedelijke autoriteiten uit tot teekening der adressen om aansluiting bij den Midd en-Europ&tjjddie in de zaal gereedlagen. Voorts deelde hij mede, dat de min. van binnenl. zaken aan vroegere adres santen had geantwoord, dat hunne adressen niet tot hemmaar tot den minister van waterstaat hadden moeten zijn gericht Zij die tot deze taatsteu behoorden, konden door thans nogmaals te teekenen, de begane fout herstellen. (Arnh. CL) De lieer A, Hahn, Keizersgracht 285. te Amsterdam, heeft op het gebied van den manufacturen handel een belangrijke uitvin ding gedaan, n.l. een zelJwerJeende meet- en knipmachttté voor het meten en afsnijden van stukken kleedingstof als anderszins. De heer Hahn heeft reeds in alle landen octrooi op zijne uitvinding genomen en staat op liet oogenbltk in onderhandeling met eene Duit- sche maatschappij, die het recht voor de fabricage en verkoop in Duitschland en Neder land waarschijnlijk voor de som van 500,000 mark zal overnemen. De zelfwerkende meet- en knipmachtne bestaat in hoofdzaak uit de volgende deelen Twee metalen rollen, die, hoewel op een en dezelfde as loopende, beide in tegenoverge stelde richting draaien, en waarvan de eene het te meten stuk afrolt, de andere het ge meten gedeelte weder oprolt; verder een bord met wijzerplaten waarop alle gangbare maten en de onderdeeleu zijn aangegeven, en die dienen om de machine de stof juist op die maat te doen afsnijden, welke de winkelier noodig heeft. Zet men bijv. de drie wijzers voor .eters, decimeters en centi meters, onderscheidenlijk op 3, 5 en 7, en stelt men de machine in beweging, na de stof in de daartoe bestemde ruimte te hebben geschoven, dan springt op het oogenbük dat 3 meter 57 centimeter der stof gepasseerd zijn, een schaar te voorschijn en knipt de ge meten hoeveelheid af. Zoodra de schaar haar arbeid heelt verricht, springt zij terug en te gelyker tijd worden alle wijzers zelfwei kend weder op O geplaatst, zoodat de machine weder onmiddellijk gereed is om een nieuw stuk af te nieten. Bij het opmaken van den inventaris van groote magazijnen, kan de schaar buiten wer king gesteld worden. De machine meet dan eenvoudig liet ingelegde stuk en de wijzers wijzen naar verkiezing in yards of meters de juiste maat aan. Het bericht in ons tweede blad dat de heer dr. H. Persoon te Wateringen over leden zou zjjn is onjuist. Wel is zijn toestand zeer zorgelijk. De commissie voor de noodlijdenden te Beets heeft ruim f 6600 uitgegeven voor eetwaren, beddegoed en kleeding. Voor het laatste werd ruim f 2200 besteed. Met de bedeeling is nu opgehoudenalleen zieken en kraamvrouwen krijgen neg wekelijks be deeling. Eerstdaags zal de commissie raededeelen wat er waar is van de beschuldigingen door dr. Vitus Bruinsma aan het adres van het commissielid Toering gericht en hoe de beer Nawjjn tegen haar optreedt. Van tal van gevers en geefsters heeft de commissie be richt ontvangen, dat zij alleen te beschikken had over de gezonden gelden. De profesan volapüka" dr. H. van de Stadt, te Arnhem, doet in de Arnh, Ct. wederom eenïge mededeetingen omtrent de wereldtaal. Ook de Chineezen houden zich met de beoe fening dezer taal bezig. De heer Van de Stadt ontving een kalen der, in het Chineesch en in volapük gesteld en op rijstpapier gedrukt. «Blijkbaarschrijft hij neemt de beoefening van volapük aan de kustplaatsen in China toe. Bij de reeds vroeger gegeven adressen van Chineesche volspükans, die gaarne met buitenlanders correspondeeren, voeg ik nog dit: Sole Liu Yun-tung, care of Mssrs Boyd aud Co., Araoy, China. Bij het correspondeeren met Chineezen blijkt het wenschelijk, de kosten van antwoord in overigens willekeurig gekozen ongebruikte postzegels in te sluiten." Altoos practisch, die staartkoppen, tot in hunne volapüksche gedachten wisselingen Donderdagmiddag is de 17-jarige stoker der stoomtram van Leiden op VG raven hnge, die voor het eerst als zoodanig dienst deed, naby de Vink onder de gemeente Zoeter- woude door de tram oven-eden, tengevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Hoewel de oorzaak van bet ongeval niet met zeker heid bekend is, schynt in dezen aan ongeluk te moeten worden gedacht. De politie van Zoeterwoude onderzoekt de zaak. co om it. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke notniners f 1.85. - 2.50. - 0.10. ADVERTENTIEPRIJS: -<»n 110 gewone regels met inbegrip van eens Courant1.10. Iedere gewone regel meer- li. 10 DRtEMAAi, geplaatst wordt tegen twe#siui. be.eb end.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 9