heeft de onderteekenaars buiten dienst gesteld. IV gouverneurs der verschiliende staten en de bevolking keuren deze daad der regeering goed. De orde is overal gehandhaafd. In het Huis van afgevaardigden heeft de heer Mac Creary 2aterdag, uit naam van de democratische partij, een wetsontwerp inge diend, strekkende om machtiging te verleenen tot het doen openen te Chicago, op den 3n Augustus 1893, van een internationaal munt- congres, ten doel hebbende het opstellen van eene aan de goedkeuring der aldaar vertegen woordigde mogendheden te onderwerpen for- muleering van een universeel stelsel van munten, maten en gewichten; eenheid te scheppen ten aanzien van den naam, het gewicht, de alliage en de waarde van de muntstukken over de gebeele werelden eene internationale overeenstemming teweeg te brengen nopens de waardeverhouding tus- schen goud en zilver. Uit Buenos-Ayres wordt van Zondag j.l. gemeld: De vei kiezingen der vertegenwoordigers die deu president moeten kiezen heeft heden plaats gehad. Alles is rustig. De partij van verzoening behaalde de overwinning. De radi calen onthielden zich van stemming. De Times verneemt uit Buenos-Ayres dat Rusland tracht Argentinië over te halen om het Stateneiland bij Vuurland af te staan tot vestiging van een Russisch marine-depot. Volgens de statistiek van het landbouw bureau is de gemiddelde toestand van het winterkoren 81 Vu* Het gemiddelde van de voornaamste tarwe-produceerende Staten is 77. Het zaaisel is laat. In December was de toestand in sommige streken en op de hoog vlakten 835/iü. Het gewas is reeds beter ge worden en zal nog verbeteren als It et mooie weer aanhoudt. De achterlijkheid is meer toe te schrijven aan den laten groei dan aan den invloed van nachtvorsten. Het gemiddelde van rogge is 87. Biinienlaiidsche Berichten. De kiezerslijsten zijn heden vastgestelddie voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal telt 1302 namen vau kiezers, die voor de Provinciale Staten 1298 en die voor den gemeenteraad 1291. Het vorige jaar waren deze getallen respectievelijk 1293, 1289 en 128-4. Naar wij vernemen, heeft de meerderheid der commissie uit den gemeenteraad voor de plaatselijke belastingen, in wier handen de ontwerp-verordeningen voor een plaatse lijke directe belasting naar het inkomen van de heeren M. C. M- de Groot, S, A. Maas en J, W. J, van Harwegen den Breems was gesteld, hare goedkeuring er aan gehecht, na verlaging van het maximum bedrag, ver laging der percentage van de laagste 2 klas sen en uitbreiding van den kinderaftrek. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats voor de levering van 67,500 HL gaskolen, ten dienste der gemeente-gasfabriek. Ingeschreven werd door B. Hagedoorn Zn., Amsterdam, Mickley f 0.68** per HL, Holmside f 0.64* per HL, Burnhope f 0.61" per HL, W. Hoven Zn., Rotterdam, New pel ton f 0.63® per HL, Duitsche gaskolen: Van Nievelt Co., Rotterdam, Alma f0.58» per HL, A, Zellekens, Delft, llauriibal f0.59* per HL Katnpf He!lender, Ruhrort, Friedr. der Grosse f0.62J per HL, J. F. Hansen Azn., Rotterdam, Mathias Stinnes f 0,64 per HL of f7.17 per 1000 kilo, Bingham, Utrecht, Wiihelmtna Victoria f0.65" per HL, Hengstenberg, Ruhrort, Schliigel unil Eisen f 0.71« per HL, E. Tubink, Gelsenkirchen, Friedr. der Grosse f8.45 per 1000 KG, Bochumer Verkaufs Vereïn, Bochum, General Blumenth 18.75 per 1000 KG. De toewijzing zal nader plaats hebben. Het Snïder-geweer bij de schutterijen wordt op last van den minister van oorlog vervangen door het Beaumont-geweervoor onze schutterij is het vereischte getal reeds ontvangen, en zal heden worden verwisseld. Ook Zaterdagavond is aan de behoeftige gezinnen op het Hoofd weder spek, boonen, erwten, rijst, brood en koffie uitgereikt op gelijke wijze als zulks de beide vorige Zater dagen heeft plaats gehad. De loods J. Hatenboer alhier is naar Maas sluis verplaatst. De Koningin-Regentes beeft benoemd tot jagermeesler voor de provincie Gelderland, op het Loo, den heer mr. Haersma de "VVitt, kantonrechter te Maarseveen. De secretaris der Koningin-Regentes jhr. S. M, S. de Raniiz, is Zaterdag naar Leeu warden vertrokken, om met den commissaris der Koningin in Friesland eenige zaken te regelen, met betrekking tot liet verblijf der beide Koninginnen in die provincie, in de maand Juni of Juli a.s. De Berlijnsche correspondent der A7. JR. Ct. schrijft van heden uit Bei lijn: Voor zoover tot nog toe bekend is, zal het bezoek van de Koningin en de Koningin- Regentes der Nederlanden ongeveer eene week duren. Reeds worden in het zooge naamde »Nieuwe paleis" te Potsdam de voor H.H. MAL bestemde apartementen gereed gemaakt, terwijl ook de keizerlijke familie met den geheelen hofstoet naar de zomerresidentie zal verhuizen, die bij eenigszins gunstig weder juist in het voorjaar verrukkend is. Met het oog op de aanstaande bevalling der keizerin zullen de feestelijkheden bij liet bezoek der Koninginnen wel meer tot den intiemeu familiekring beperkt blijven. H. K. H. prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Weimaris als beschermvrouw der Nederlandsche vereeni- ging te Ruhrort opgetreden. Als Blijk van hare belangslelling in het streven der ver- eeniging, heeft H. K. H. eene belangrijke gift geschonken ten behoeve van het fonds tot ondersteuning van behoeftige Nederland era. Wjj vernemen, dat aan het aanvankelijk plan om de Tweede Kamer nog in deze maand bijeen te roepen, hoofdzakelijk ter behandeling van het nieuwe Bill!ton-contract, geen gevolg zal worden gegeven. De voor- loopige regeling, tusschen de regeering en de maatschappij getroflen. is van dien aard, dat eene zeer spoedige beslissing over eene nieuwe concessie niet noodzakelijk is, en daarom heeft de minister van koloniën ver klaard, dat een afbreken van het Kamerreces voor deze aangelegenheid door hem niet wordt verlangd. Echter zal de Kamer toch in het begin van Mei weder bijeenkomen. (VadJ) De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,292,092.65 en bjj de betaalmeesters- 1,234,294.66 Te ramen f 7,5 i6,387.31 De minister van oorlog, die in het laatst der vorige week naar Ommerschans, Assen en Groningen is geweest, keerde Zaterdag avond te 's-Hage terug. De terreinen b\j de koloniën zijn, naar wij vernemen, voor militair gebruik geschikt be vonden. Bij den minister van buitenlandsche raken is van den Nederlandschen minister-resident te Bucharest een handeisoverzicht nopens het afgeloopen jaar ontvangen, waarvan een uit treksel is opgenomen in de St.-Ct. no. 85. Naar wij vernemen, is hst lid van de Tweede Kamer mr. Farncombe Sanders sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld. Door tusschen komst van den Duitschen gezant te 's-Hage is uit Berlijn mededeeling gevraagd der Nederlandsche volksliederen, met het oog op het aanstaande bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen te Berlijn. Om aan dat verzoek te voldoen, is aangewezen de kapelmeester Zaagmans, van het 7e reg. infanterie, door wiens tusschen komst nu het Wilhelmus" (oude en nieuwe zetting) en het >Wien Neerlands bloed" voor alle instru menten worden gereedgemaakt. Naar men verneemt, is thane definitief besloten de opening van de spoorlijn Maas sluisHoek-van-Hol land op 1 November te doen plaats hebben. Om die reden wordt met kracht aan den bouw van het hulp station en van andere inrichtingen gewerkt te Hoek-van-Holland. De Zwolsche Courant deelt thans mede, dat mr. J. H. Geertsema zijn betrekking als com missaris der Koningin in de provincie Overijsel in den loop van dit jaar zal nederleggen. Omtrent het juiste tijdstip en omtrent zjjn opvolger waarover onlangs reeds geruchten liepen kan nog niets met zekei heid worden gemeld. Naar liet Ril. verneemt, mag men de opening van het Merwedekanaal tot Vreeswijk verwachten tegen 1 Augustus a.s. Teneinde het treinpersoneel (machinisten en conducteurs) op 2en Paaschdag zooveel mogelijk vrijaf te gever., zulleu de spoor wegmaatschappijen op dien dag een groot aantal goederentreinen niet doen loopen. De Delflsche Opmerker ziet verband tus schen de verschillende moorden, in den laats ten tijd gepleegd. Geen verband tusschen de moordenaars, maar het blad meent dat het mededeeleu en voortdurend bespreken van een moord tot navolging aanleiding geefteen psychologisch verschijnsel, dat zich ook ten aanzien van andere gebeui*tenlssen voordoet. Een der grootste verveners heeft bezwaren ingebracht bij Ged- Staten tegen de voorge stelde inpoldering te Beets (Fr,). Hans von Bülow heeft, naar het Vaderland meldt, beloofd dezen zomer naar Schevenin- gen te komen om eenige concerten van het philharm. orkest te dirigeeren. De toestand van vrouw v. d. Laan te 's-Hage, die in de vorige week door een mes steek werd verwond, is sinds Zaterdag goed vooruitgegaan, zoodat de kans op haar behoud veel grooter is. Te Berken woud e is Zaterdag in voorloop ig arrest genomen L, Kaptetjn, beschuldigd van kindermoord. Men verneemt dat hij een kind, ruim twee jaren oud, dat zjjne vrouw vóór haar huwelijk met hem reeds bezat, heeft geslagen, waardoor waarschijnlijk de dood is gevolgd. Hij moet reeds bekend hebben. Zondag, nadat de recti ter-commissaris, ver gezeld van den officier van justitie en den griffier, benevens dr. Spruijt uit Gouda en dr. Beekenkamp van Gouderak, een nader onderzoek hadden ingesteld, is de dader ge vankelijk naar Rotterdam overgebracht. Te Leeuwarden zijn Vrijdag tusschen de 2- en 4000 kievitseieren aangevoerdde prijs wisselde af van 23 tot cent het stuk. Het getal kieviten in Friesland is grooter dan andere jarenhet getal eieren is echter gering, wegens het droge weder en de nacht vorsten. Te Eernewoude, een vissch eradorp onder Tietjerksteradeel, werden Zaterdagochtend vier huizen in de asch gelegd. De brand wordt toegeschreven aan kwaadwilligheid. De ver moedelijke dader heeft voor den burgemeester een voorlooplg verhoor ondergaan. Zaterdagavond zijn in den Houtrakpolder twee Belgen gearresteerd P. en A. Embst (vader en zoon), afkomstig van Stekene (Bel gië), in verband met den diefstal te Zaamslag. Zij zijn gevankelijk naar Middelburg overge bracht. Te Ter-A pel is de dienstmeid \an den bak ker Van Deiuum, uit angst voor bet in som mige bladen aangekondigde vergaan van de wereld", zoo aan bet malen geraakt, dat zjj thans geheel van het verstand beroofd schijnt te zijn. Te Limbricht is het lijk gevonden vaneen onbekend manspersoon. Men denkt dat hier eene misdaad heeft plaats gehad. De mare chaussees zijn naar de plaats vertrokken. Naar wij vernemen, is door den uitgever H. A. M. Roelants Jr. te Amsterdam het recht van uitgave gekocht voor Nederland van de Gedenkschriften van Jacob ICoton, de man die 25 jaar in Siberië in ballingschap heeft doorgebracht, wegens deelname aan den laat- sten Poolschen opstand, en wien het na vele vruchtelooze pogingen gelukt is, nit die on herbergzame oorden te ontvluchten. De bewer king van dit boek is door den heer Roelants aan zeer bekwame handen opgedragen, en wij twijfelen niet of dit interressante werk, dat door den uitgever tegen zeer billijken prijs zal verkrijgbaar worden gesteld, zal in Nederland duizenden koopers vinden. Maassluis. De waarnemende burgemeester reikte aan de schippers M. Groen en K. van Noord alhier uit de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift, benevens f10, toegekend door de Zuidliollandsche maatschappij tot red ding van drenkelingen, als bly vend aandenken en vereerende belooning voor bun menschlie- vend gedrag, betoond in den nacht van 25 op 26 Febr. 1.1.. toen zij bij mistig weer de equipage van de Katwjjker bom no. 67, schipper Van der Plas, die tegen het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg gestooten had, en in zinkenden staat verkeerde, hielpen redden en behouden te Maassluis aait wal brachteD. De heer S. Uitdenbogaardt, lid van den gemeenteraad en wethouder, heeft ontslag genomen wegens vertrek uit deze gemeente. VGravenlinge. H. M. de Koningin- Regentes bracht gistermiddag een bezoek aan het Israëlietisch weeshuis hier ter stede. Bij aankomst werd Hare Majesteit, die vergezeld was van haar hofdame, freule Van Ittersum, ontvangen in de regentenkamer, door een commissie van vier leden, uit het college van regenten en regentessen. Op den schoorsteenmantel in deze zaal prjjkte de levensgroots buste van Koningin Wilhelmina, geflankeerd ter linker- en rechterzijde door de borstbeelden van de Koningin-Regentes en van wijlen Z. M. Koning Willem Hl. Door bovengenoemde commissie in het ge bouw rondgeleid, wijdde H. M. veel aandacht aan hetgeen zij zag en betuigde haar tevreden heid met de inrichting dezer liefdadigheids instelling. Door de 30 weezen jongens en meisjes werd II. M. bij het binnentreden van de kinderzaal begroet met het zingen van het »"Wien Neerlandseh bloed", terwijl door een der meisjes aan H. M, een bloemruiker werd aangeboden. Vóór het vertrek werd aan H. M, door den president van het college van regenten dank gezegd voor de groote eer, aan het weeshuis betoond. Amsterdam. De datum voor het bezoek der Koninginnen is nog steeds niet definitief SCHIEDAM. 12 April 1892.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2